April 6, 2024

পোন প্রথমতে পোহৰৰ বেগ পৰিমাপ কৰিছিল | Ole Romer Biography in Assamese

Ole Romer Biography in Assamese

Ole Romer made the first measurement of the speed of light.

ওলে ক্ৰিষ্টেনচেন ৰোমাৰ (২৫ ছেপ্টেম্বৰ ১৬৪৪ – ১৯ ছেপ্টেম্বৰ ১৭১০) এজন ডেনিছ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী আছিল যিয়ে ১৬৭৬ চনত পোহৰৰ গতিৰ প্ৰথম জোখ লৈছিল।

ৰোমাৰে দুটা স্থিৰ বিন্দুৰ মাজৰ তাপমাত্ৰা দেখুৱাই আধুনিক থাৰ্মোমিটাৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল, অৰ্থাৎ যিবোৰ বিন্দুত ক্ৰমান্বয়ে পানী উতলা আৰু হিমায়িত হয়।

বৈজ্ঞানিক সাহিত্যত, “ৰোমাৰ”, “ৰোমাৰ” বা “ৰোমাৰ”ৰ দৰে বৈকল্পিক বানান সচৰাচৰ দেখা যায়।

Biography in Assamese

ৰোমাৰৰ জন্ম হৈছিল ১৬৪৪ চনৰ ২৫ ছেপ্টেম্বৰত আৰহুছত ব্যৱসায়ী আৰু অধিনায়ক খ্ৰীষ্টিয়ান পেডাৰ্চেন (মৃত্যু ১৬৬৩), আৰু এনা অলুফচডাটাৰ ষ্টৰ্ম (গ. ১৬১০ – ১৬৯০), এগৰাকী ধনী এল্ডাৰমেনৰ কন্যা। [1] ১৬৪২ চনৰ পৰা খ্ৰীষ্টিয়ান পেডাৰ্চেনে ৰোমাৰ নামটো ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যাৰ অৰ্থ হৈছে যে তেওঁ ডেনিছ দ্বীপ ৰোমোৰ পৰা আহিছিল, খ্ৰীষ্টিয়ান পেডাৰ্চেন নামৰ আন কেইজনমান লোকৰ পৰা নিজকে পৃথক কৰিবলৈ। 1662 চনৰ আগতে ওলে ৰোমাৰৰ কেইটামান ৰেকৰ্ড আছে, যেতিয়া তেওঁ পুৰণি আৰহছ কাটেড্ৰালস্কোলৰ (আৰহছৰ কেথেড্ৰেল স্কুল) পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল, কোপেনহেগেনলৈ স্থানান্তৰিত হৈছিল আৰু কোপেনহেগেন বিশ্ববিদ্যালয়ত মেট্ৰিক কৰিছিল। বিশ্ববিদ্যালয়ত তেওঁৰ পৰামৰ্শদাতা আছিল ৰাচমুছ বাৰ্থোলিন, যিয়ে 1668 চনত আইচলেণ্ড স্পাৰ (কেলচাইট)ৰ দ্বাৰা পাতল ৰশ্মিৰ দ্বৈত প্ৰতিসৰণৰ আৱিষ্কাৰ প্ৰকাশ কৰিছিল, যেতিয়া ৰোমাৰে তেওঁৰ ঘৰত বাস কৰিছিল। টাইচো ব্ৰাহেৰ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান পৰ্যৱেক্ষণ ব্যৱহাৰ কৰি ৰোমাৰক গণিত আৰু জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান শিকাৰ সকলো সুযোগ দিয়া হৈছিল, কিয়নো বাৰ্থোলিনক সেইবোৰ প্ৰকাশৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাৰ কাম দিয়া হৈছিল।

ৰোমাৰক ফ্ৰান্স চৰকাৰে নিযুক্তি দিছিল: চতুৰ্দশ লুইতে তেওঁক ডাউফিনৰ বাবে শিক্ষক কৰিছিল, আৰু তেওঁ ভাৰ্চাইলচত সুন্দৰ ঝৰ্ণা নিৰ্মাণত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

১৬৮১ চনত ৰোমাৰ ডেনমাৰ্কলৈ উভতি আহে আৰু কোপেনহেগেন বিশ্ববিদ্যালয়ত জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে নিযুক্ত হয় আৰু একে বছৰতে তেওঁ ৰাচমুছ বাৰ্থোলিনৰ জীয়ৰী এনি মেৰী বাৰথোলিনক বিয়া কৰায়। তেওঁ এজন পৰ্যবেক্ষক হিচাপেও সক্ৰিয় আছিল, ৰুণ্ডেটাৰ্ণৰ ইউনিভাৰ্চিটি অবজাৰ্ভেটৰী আৰু তেওঁৰ ঘৰত, তেওঁৰ নিজৰ নিৰ্মাণৰ উন্নত সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰি। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, তেওঁৰ পৰ্যৱেক্ষণবোৰ বাচি থকা নাই: তেওঁলোক ১৭২৮ চনৰ মহান কোপেনহেগেন জুইত হেৰাই গৈছিল। অৱশ্যে, এজন প্ৰাক্তন সহায়ক (আৰু পিছলৈ তেওঁৰ নিজৰ ক্ষেত্ৰত এজন জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী), পেডাৰ হোৰেবোৱে নিষ্ঠাৰে ৰোমাৰৰ পৰ্যৱেক্ষণৰ বিষয়ে বৰ্ণনা আৰু লিখিছিল।

ৰাজকীয় গণিতজ্ঞ হিচাপে ৰোমাৰৰ স্থিতিত তেওঁ ১৬৮৩ চনৰ ১ মে তাৰিখে ডেনমাৰ্কত ওজন আৰু ব্যৱস্থাৰ বাবে প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰে। প্ৰথমতে ৰাইন ফুটৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, 1698 চনত অধিক সঠিক ৰাষ্ট্ৰীয় মানদণ্ড গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। দৈৰ্ঘ্য আৰু ভলিউমৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা মানদণ্ডৰ পিছৰ জোখবোৰে এক উৎকৃষ্ট পৰিমাণৰ শুদ্ধতা প্ৰদৰ্শন কৰে। তেওঁৰ লক্ষ্য আছিল পেণ্ডুলাম ব্যৱহাৰ কৰি জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ধ্ৰুৱকৰ ওপৰত আধাৰিত এটা সংজ্ঞা প্ৰাপ্ত কৰা। এইটো তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত ঘটিব কিয়নো ব্যৱহাৰিকতাই সেই সময়ত ইয়াক অত্যাধিক অশুদ্ধ কৰি তুলিছিল। উল্লেখযোগ্য হৈছে তেওঁৰ ২৪,০০০ ডেনিছ ফুটৰ নতুন ডেনিছ মাইলৰ সংজ্ঞা (প্ৰায় ৭,৫৩২ মিটাৰ)।

১৭০০ চনত ৰোমাৰে ৰজাক ডেনমাৰ্ক-নৰৱেত গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী প্ৰৱৰ্তন কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল – যিটো টাইচো ব্ৰাহে এশ বছৰ আগতে বৃথা যুক্তি দিছিল।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *