January 29, 2023

National Sports Day in Assamese | ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস

ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস National Sports Day

বিভিন্ন দেশত পালন কৰা এটা ৰাজহুৱা দিৱস। দেশসমূহৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দলসমূহ আৰু পৰম্পৰাগত খেলসমূহৰ সন্মানাৰ্থে এই দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিনটোত বিভিন্ন বয়সৰ জনতাই কাবাডী, মাৰাথন, বাস্কেটবল, হকী আদি খেলত অংশগ্ৰহণ কৰে।

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৯ আগষ্টত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস পালন কৰা হয়। ২৯ আগষ্টত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপনকৰাৰ কাৰণ হ’ল আজিৰ দিনটোতে আমাৰ দেশৰ কিংবদন্তি হকী খেলুৱৈ মেজৰ ধ্যান চান্দৰ জন্মদিন আহে। মেজৰ ধ্যান চান্দে ক্ৰীড়াক্ষেত্ৰত তেওঁৰ উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনেৰে আমাৰ দেশক অতি উচ্চ কৰি তুলিছে, সেয়েহে তেওঁৰ জন্মদিন ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপনৰ তাৰিখপ্ৰতি বছৰে 29 আগষ্টত
ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপন কৰা হয়কিংবদন্তি হকী খেলুৱৈ ধ্যান চান্দৰ জন্ম দিৱস
ক্ৰীড়া ক্ষেত্ৰত প্ৰদান কৰা সৰ্বোচ্চ সন্মানধ্যান চান্দৰ বটা
অন্যান্য সন্মানৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া বঁটা [ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া বঁটা],
অৰ্জুন বঁটা,
ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটা
দ্ৰোণাচাৰ্য বঁটা আৰু
অন্যান্য বঁটা।

সকলো বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, অন্যান্য শিক্ষানুষ্ঠান আৰু ক্ৰীড়া একাডেমীত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস পালন কৰা হয় আৰু আমাৰ জীৱনত ক্ৰীড়াৰ গুৰুত্ব প্ৰদৰ্শন কৰে। ইয়াৰ লগতে, এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ আঁৰৰ এটা উদ্দেশ্য হ’ল আমি আমাৰ দেশৰ যুৱসকলক ক্ৰীড়াক তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ গঢ়ি তুলিবলৈ উৎসাহিত কৰিব পাৰোঁ আৰু তেওঁলোকৰ মনত এনে এক অনুভৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰোঁ যে তেওঁলোকে কেৱল তেওঁলোকৰ ক্ৰীড়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শনৰ জৰিয়তে নিজকে উন্নত কৰিব নোৱাৰে, লগতে তেওঁলোকৰ ভাল ক্ৰীড়া প্ৰদৰ্শনেৰে দেশৰ নাম উত্থাপন কৰিব পাৰে আৰু লগতে ৰাষ্ট্ৰীয় গৌৰৱ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

মেজৰ ধ্যান চান্দ সংক্ষীপ্ত জীৱনী

মেজৰ ধ্যান চান্দ এজন ব্যক্তি যাৰ জন্মদিনত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপন কৰা হয় আৰু মেজৰ ধ্যান চান্দৰ জন্ম 1905 চনৰ 29 আগষ্টত হৈছিল। তেওঁ আমাৰ দেশৰ এলাহাবাদ চহৰ ভাৰতৰ এলাহাবাদ চহৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু আজিৰ দিনটোতে আমি আৰু আমাৰ দেশে এজন মহান হকী খেলুৱৈ পাইছিলো। তেওঁৰ খেল হকীৰ প্ৰতি তেওঁৰ অতুলনীয় ক্ষমতা আছিল। যদি কোৱা হয় যে তেওঁ তেওঁৰ খেলৰ জৰিয়তে দেশত হকী নামৰ খেলখনক এক পৃথক আৰু বিশেষ স্থান দিছিল তেন্তে এইটো অতিৰঞ্জিত নহ’ব। মেজৰ ধ্যান চান্দক “হকী ৱিজাৰ্ড” উপাধি দিয়া হৈছিল কিয়নো তেওঁ তেওঁৰ হকী ষ্টিকেৰে খেলপথাৰত কিছু যাদু কৰিছিল আৰু খেলখন জিকিছিল। তেওঁ ১৯২৬ চনত তেওঁৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ অধিনায়কত্বকালত, তেওঁ দেশখনক ৩ টা অলিম্পিক স্বৰ্ণ পদক জয় কৰাত সহায় কৰিছিল।

এয়া সকলোৱে জানে যে যি সময়ত মেজৰ ধ্যান চান্দে ভাৰতৰ হৈ হকী খেলিছিল, সেই সময়ত ভাৰতীয় হকী প্ৰদৰ্শনৰ সোণালী যুগ আছিল আৰু লগতে সকলো ৰাষ্ট্ৰীয় ভাৰতীয় ক্ৰীড়াৰ। এই মহান খেলুৱৈজনে 1948 চনলৈকে তেওঁৰ খেলত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছিল, সেই সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল 42 বছৰ। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ হকীৰ পৰা অৱসৰ লয়, অৰ্থাৎ তেওঁ অৱসৰ লয়। মেজৰ ধ্যান চান্দ, খেলপথাৰত হওঁক বা বাহিৰত, সদায়ে এজন ভাল মানুহ হ’ব লাগে। তেওঁক ভাৰত চৰকাৰে পদ্মভূষণ বঁটা প্ৰদান কৰিছে, যি হৈছে আমাৰ দেশৰ তৃতীয় সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা। ইয়াৰ সৈতে, তেওঁ এই বঁটা লাভ কৰা প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ হকী খেলুৱৈ হিচাপে পৰিগণিত হয়। ১৯৭৯ চনত মেজৰ ধ্যান চান্দৰ মৃত্যুৰ পিছত, ভাৰতীয় ডাক সেৱাইও তেওঁৰ সন্মানত ডাকটিকট জাৰী কৰে। দিল্লীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ষ্টেডিয়ামটো তেওঁৰ নামেৰে পুনৰ নামাকৰণ কৰা হৈছিল আৰু তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপন কৰা হয়

বিভিন্ন বিদ্যালয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসৰ সৈতে অৰ্থাৎ ২৯ আগষ্টত তেওঁলোকৰ বাৰ্ষিক ক্ৰীড়া দিৱস উদযাপন কৰে। শিক্ষাৰ্থীসকলৰ দ্বাৰা এনে ধৰণৰ একে ধৰণৰ দিনৰ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰাৰ উদ্দেশ্য হ’ল আহি থকা যুৱ প্ৰজন্মক ক্ৰীড়াৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগ কৰা আৰু তেওঁলোকক এই ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি যাবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা যাতে আমাৰ দেশে এজন ভাল খেলুৱৈ লাভ কৰে। আজিৰ দিনটোত, বিদ্যালয়ত ভাৰতৰ হৈ খেলি থকা ভাল খেলুৱৈসকলৰ সমগ্ৰ সংগ্ৰাম আৰু সফলতাক কোৱা হয় আৰু তেওঁলোকৰ দৰে, সফলতাৰ পথও দেখুওৱা হয়। এই দিনটোত, বহুতো বিদ্যালয়ে পুৰস্কাৰ বিতৰণ অনুষ্ঠানৰো আয়োজন কৰে। দেশৰ পঞ্জাৱ আৰু চণ্ডিগড়ৰ দৰে অঞ্চলত এনে ধৰণৰ অনুষ্ঠান অতি সচৰাচৰ দেখা যায়।

ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসও ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত পালন কৰা হয়। ইয়াক প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত আয়োজিত কৰা হয় আৰু দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে নিজেই দেশৰ সেই খেলুৱৈসকলক ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া বঁটা প্ৰদান কৰে, যিসকলে তেওঁলোকৰ ক্ৰীড়াৰ উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ দ্বাৰা সমগ্ৰ বিশ্বতে ত্ৰিৰংগাৰ সন্মান বৃদ্ধি কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া বঁটাৰ অধীনত, সেই খেলুৱৈসকলক অৰ্জুন বঁটা, ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটা আৰু দ্ৰোণাচাৰ্য বঁটা আদি বহুতো বঁটা প্ৰদান কৰি সন্মানিত কৰা হয়। এই সকলো সন্মানৰ লগতে, “দেশৰ সৰ্বোচ্চ ক্ৰীড়া সন্মান – ধ্যান চান্দ বঁটা” আজিৰ দিনটোতে প্ৰদান কৰা হয়, যিটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে 2002 চনত প্ৰদান কৰা হৈছিল।

You also Read

Reference

  1. I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *