April 6, 2024

Mukhya Mantri Lok Sevak Arogya Yojana in Assamese | MMLSAY for Employer

The Cabinet meeting of the Assam Cabinet held today decided to take steps to ensure power supply, knowledge centre for urban reforms and innovation, Mukhya Mantri Lok Sevak Arogya Yojana and government jobs to the kin of the martyrs of the armed forces.

মুখ্যমন্ত্রী লোক সেৱক আৰোগ্য যোজনা

  • চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰৰ চিকিৎসা ব্যয় পৰিশোধ প্রক্রিয়াক সুশৃংখল কৰাৰ লক্ষ্যৰে মুখ্যমন্ত্রী লোক সেৱক আৰোগ্য যোজনাৰ অনুমোদন
  • প্রক্রিয়াটো অটল অমৃত অভিযান ছ’চাইটীৰ অনলাইন প’ৰ্টেলৰ জৰিয়তে সম্পন্ন কৰা হ’ব
  • বৈশিষ্ট্য
    • ১) চৰকাৰী কৰ্মচাৰী/পেঞ্চনাৰসকলে নিদানিক প্রতিষ্ঠান আইনৰ অধীনত প্রয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনি আৰু সুবিধাসম্পন্ন (চৰকাৰৰ সৈতে আলোচনা মর্মে অটল অমৃত অভিযান ছ’চাইটীৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুতকৰণ) পঞ্জীভুক্ত যিকোনো চৰকাৰী/ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ত চিকিৎসা গ্রহণ কৰিব পাৰিব
    • ২) চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ চিকিৎসা বিশেষজ্ঞৰ উপৰি চিকিৎসা শিক্ষা আৰু গবেষণা, স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ আৰু বিত্ত বিভাগৰ বিষয়া-সদস্যসকলৰ অন্তর্ভুক্তিৰে অটল অমৃত অভিযান ছ’চাইটীৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াৰ নেতৃত্বত ছিংগল এডমিছিবল ব’ৰ্ডৰ ব্যৱস্থা কৰা হব
    • ৩) মুখ্যমন্ত্রী লোক সেৱক আৰোগ্য যোজনাৰ অধীনত চিকিৎসা সেবা কেন্দ্রীয় চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বীমা আঁচনিৰ হাৰত কৰা হ’ব
    • ৪) গ্রেড অনুসৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা পৰিমাণৰ সৈতে আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কর্মচাৰীসকলে আগবঢ়োৱা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বীমা আঁচনিৰ ৰাশিৰ আধা হিচাপে কর্মচাৰীসকলে দৰমহাৰ পৰা মাহিলি প্রিমিয়ামৰ জৰিয়তে আঁচনিখন বাছনি কৰিব পাৰিব। নতুনকৈ নিযুক্তিপ্রাপ্ত সকলো কৰ্মচাৰীৰ বাবে আঁচনিখন বাধ্যতামূলক হ’ব
  • মুখ্যমন্ত্রী লোক সেৱক আৰোগ্য যোজনাৰ সৈতে সমান্তৰালভাৱে অব্যাহত থাকিব বিদ্যমান মেনুবেল চিকিৎসা পৰিশোধ প্রক্রিয়া
  • পৰৱৰ্তী বিত্তীয় বৰ্ষৰ পৰা, চৰকাৰী চিকিৎসালয়ত নগদবিহীন সুবিধা উপলব্ধ কৰা হ’ব আৰু নগদবিহীন প্রণালীৰ বাবে ব্যক্তিগত চিকিৎসালয়ৰ তালিকাভুক্তিও আৰম্ভ কৰা হ’ব
  • এই প্রক্রিয়াই জমা দিয়াৰ পৰা ৯০ দিনৰ নিৰ্ধাৰিত ৰূপান্তৰ সময় আৰু আগৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ বিপৰীতে, অস্ত্রোপচাৰৰ পাছত চিকিৎসাৰ বাবে অ’পিডি ঔষধৰ ব্যয় পৰিশোধ নিশ্চিত কৰিব

সশস্ত্র বাহিনীৰ শ্বহীদৰ আত্মীয়লৈ চৰকাৰী চাকৰি

  • ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে সর্বোচ্চ ত্যাগ কৰা সেনা/নৌসেনা/বায়ু সেনাৰ শ্বহীদৰ নিকটাত্মীয় বা পৰিয়ালৰ সদস্যক চৰকাৰী চাকৰিৰ ব্যৱস্থা
  • এই পদক্ষেপে শ্বহীদৰ পৰিয়ালক সমাজত সুস্থ জীৱন নির্বাহ কৰাত সহায় কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ মুখ্য উপাৰ্জনকাৰীৰ মৃত্যুৰ পাছতো তেওঁলোকক আর্থিক সকাহ প্রদান কৰিব

নগৰীয়া সংস্কাৰ আৰু উদ্ভাৱনৰ বাবে জ্ঞান কেন্দ্র

  • নগৰীয়া সংস্কাৰ আৰু উদ্ভাবনৰ ৰূপায়ণ শক্তিশালী কৰাৰ বাবে অসম নগৰ জ্ঞান কেন্দ্র (এ ইউ কে এইচ) ২২ কোটি টকা ব্যয়সাপেক্ষে প্রতিষ্ঠা
  • অসম নগৰ জ্ঞান কেন্দ্রই ৰাজ্যখনত নগৰ গৱেষণা, উদ্ভাৱন আৰু প্রকল্প ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত উচ্চমানৰ ৰূপায়ণৰ বিকাশ সাধন কৰিব
  • অসম নগৰ জ্ঞান কেন্দ্ৰত পৰিকল্পনাকাৰীৰ দুটা গোট অন্তর্ভুক্ত থাকিব:
    • ১) প্রগ্রাম মেনেজমেন্ট কনচাল্টেণ্টৰ প্ৰতিষ্ঠান/সংস্থাৰ সংযুক্তকৰণ বা অংশীদাৰিত্বৰ দ্বাৰা সংস্কাৰ আৰু কাৰ্যকলাপৰ ৰূপায়ণত নির্দেশনা দিবলৈ বিশেষজ্ঞ পৰিকল্পনাকাৰীৰ এটি কর্ণধাৰ দল নিয়োগ
    • ২) চুক্তিভিত্তিকভাবে বিভিন্ন অভিজ্ঞতা আৰু বিশেষত্বৰ সৈতে নিম্নতম ২০জন পৰিকল্পনাকাৰীৰ পোনপটীয়া নিযুক্তি

তিৱা স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদ এলেকা

অসম ৰাজ্যিক ৰাজধানী অঞ্চলৰ আওতাৰ পৰা সমগ্র তিৱা স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদ এলেকাক বাদ দিয়াত অনুমোদন

বিদ্যুৎ যোগান নিশ্চিতকৰণ

  • ‘পিক ছীজন’ত সর্বাধিক বিদ্যুৎ যোগান নিশ্চিত কৰাৰ বাবে আই এছ টি এছ (ট্রেঞ্চ-VI) আঁচনিৰ অধীনত নিশ্চিত সর্বাধিক বিদ্যুৎ যোগানৰ সৈতে বায়ু সৌৰ হাইব্রীড শক্তি ক্রয় কৰা হ’ব
  • ভাৰতীয় সৌৰ শক্তি নিগম পৰিসীমিত (এছ ই চি আই)ৰ সৈতে ১০০ মেগাৱাটৰ এক বিদ্যুৎ ক্রয় চুক্তি সম্পাদন কৰা হ’ব, যাৰ ফলত অসমে নৱীকৰণযোগ্য উৎসৰ পৰা সেউজ শক্তি ক্রয় কৰিব পাৰিব

শক্তি বিতৰণ আধুনিকীকৰণৰ বাবে ডি পি আৰত অনুমোদন

  • বিতৰণ আন্তঃগাঁথনি কাৰ্যৰ ৰূপায়ণৰ বাবে বিতং প্রকল্প প্রতিবেদনত (ডি পি আৰ) অনুমোদন: বিদ্যুৎ বিতৰণ প্ৰণালীৰ আধুনিকীকৰণৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ পুনর্নির্মাণ বিতৰণ খণ্ড আঁচনিৰ (আৰ ডি এছ এছ) অধীনত আধুনিকীকৰণ আৰু প্ৰণালী সংবর্ধন উপাদান
  • আধুনিকীকৰণ আৰু প্ৰণালী সংবর্ধনৰ কামৰ বাবে মুঠ ডি পি আৰ ব্যয় ৫,১৯৬.৯১ কোটি টকা আনুমানিক ব্যয় নির্ধাৰণ কৰা হৈছে
  • এই প্রকল্প সম্পূৰ্ণকৰণৰ লক্ষ্য ৩১ মার্চ ২০২৬ আৰু ই ৰাজ্যজুৰি প্রায় ৬৭ লাখ বৈদ্যুতিক গ্রাহকক লাভান্বিত কৰিব
MMLSAY for Employer Portal

MMLSAY Online Application

Official WebsiteClick Here

MMLSAY Document Required for Online

  1. Employer PAN বা PPRAN বা GPF Number
  2. Employer Aadhaar Card
  3. Family Photo
  4. Nominee Details (Aadhaar, Bank, PAN)
  5. Family Members ID Proof

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *