February 26, 2024

মুকেশ আম্বানী | Mukesh Ambani Biography In Assamese

মুকেশ আম্বানী এজন ভাৰতীয় ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান, বিনিয়োগকাৰী, আৰু ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ গোট ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালনা সঞ্চালক। 90 বিলিয়ন ডলাৰৰ অধিক মুঠ সম্পত্তিৰ সৈতে, তেওঁ বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিসকলৰ ভিতৰত এজন। এই জীৱনীখনত, আমি মুকেশ আম্বানীৰ জীৱন, কেৰিয়াৰ আৰু ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ উল্লেখযোগ্য যাত্ৰা অন্বেষণ কৰিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা (Early Life and Education)

মুকেশ ধীৰুভাই আম্বানীৰ জন্ম ১৯৫৭ চনৰ ১৯ এপ্ৰিলত য়েমেনৰ এডেনত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক ধীৰুভাই আম্বানী এজন কিংবদন্তি ব্যৱসায়ী আছিল যিয়ে 1966 চনত ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। মুকেশে তেওঁৰ শৈশৱ কাল য়েমেনত অতিবাহিত কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ভাৰতৰ মুম্বাইলৈ গুচি গৈছিল।

মুকেশে মুম্বাইৰ হিল গ্ৰেঞ্জ হাই স্কুলৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰে আৰু মুম্বাইৰ ইনষ্টিটিউট অৱ কেমিকেল টেকন’লজীৰ (পূৰ্বতে ইউডিচিটি নামেৰে জনাজাত) পৰা ৰাসায়নিক অভিযান্ত্ৰিক বিদ্যাত ডিগ্ৰী লাভ কৰে। পিছত তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এমবিএ অনুসৰণ কৰিছিল।

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজত কেৰিয়াৰ (Career at Reliance Industries)

মুকেশ আম্বানীয়ে 1981 চনত ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজত পলিয়েষ্টাৰ বিভাগৰ সহ-মেনেজাৰ হিচাপে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ দ্ৰুততাৰে পদবীৰ মাজেৰে উঠি ছিল আৰু ১৯৮৫ চনত ৰিলায়েন্সৰ পেট্ৰ’কেমিকেলবিভাগৰ মুৰব্বী হৈছিল। তেওঁৰ নেতৃত্বত, ৰিলায়েন্সৰ পেট্ৰ’কেমিকেলবিভাগ ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ আৰু লাভজনক ব্যৱসায়বোৰৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰিছিল।

1991 চনত, মুকেশৰ দেউতাক ধীৰুভাই আম্বানী ষ্ট্ৰোকত আক্ৰান্ত হয়, আৰু মুকেশ আৰু তেওঁৰ সৰু ভায়েক অনিল আম্বানীয়ে ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ পৰিচালনাৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে। অৱশ্যে, ভাতৃসকলৰ মাজত এক তিক্ত বিবাদৰ ফলত 2005 চনত কোম্পানীটো বিভাজন হয়, মুকেশে ফ্লেগশ্বিপ পেট্ৰ’কেমিকেল আৰু শোধন ব্যৱসায়ৰ নিয়ন্ত্ৰণ বজাই ৰাখে।

মুকেশৰ নেতৃত্বত, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ইয়াৰ ব্যৱসায়িক দপ্তৰৰ বিকাশ আৰু বৈচিত্ৰতা অব্যাহত ৰাখিছে। কোম্পানীটোৱে অন্যান্য খণ্ডৰ ভিতৰত দূৰসংযোগ, খুচুৰা আৰু ই-কমাৰ্চলৈ সম্প্ৰসাৰিত হৈছে। 2016 চনত, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ সহায়ক সংস্থা ৰিলায়েন্স জিঅ’ ইনফোকমে ভাৰতত 4জি সেৱা আৰম্ভ কৰে আৰু সুলভ ডাটা প্লেন আৰু বিনামূলীয়া ভইচ কল আগবঢ়াই দেশৰ টেলিকম উদ্যোগত ব্যাঘাত জন্মায়।

2020 চনত, কোভিড-19 মহামাৰীৰ মাজত, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ফেচবুক, গুগল আৰু কোৱালকমকে ধৰি আগশাৰীৰ বিশ্বব্যাপী বিনিয়োগকাৰীসকলৰ পৰা 22 বিলিয়ন ডলাৰৰ অধিক বিনিয়োগ সংগ্ৰহ কৰিছিল। এই বিনিয়োগবোৰ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ এক সহায়ক কোম্পানী জিঅ’ প্লেটফৰ্মত কৰা হৈছিল য’ত কোম্পানীৰ ডিজিটেল ব্যৱসায় আছে।

জনহিতকৰ কাৰ্যকলাপ (Philanthropic Activities)

মুকেশ আম্বানী তেওঁৰ জনহিতকৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবেও জনাজাত। তেওঁ শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু গ্ৰাম্য উন্নয়নকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত সহায় কৰিবলৈ ২০১০ চনত ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন স্থাপন কৰিছিল। ফাউণ্ডেচনে দুখীয়া শিশুসকলক শৈক্ষিক সুযোগ প্ৰদান কৰাৰ বাবে ধীৰুভাই আম্বানী বৃত্তি কাৰ্যসূচী আৰু ডিজিটেল শিক্ষা কাৰ্যসূচীৰ দৰে কেইবাটাও পদক্ষেপ আৰম্ভ কৰিছে।

মুকেশ আৰু তেওঁৰ পত্নী নীতা আম্বানীও ভাৰতত ক্ৰীড়াৰ সমৰ্থনৰ বাবে জনাজাত। তেওঁলোকে ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ (আই পি এল)ৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছৰ গৰাকী, আৰু দেশত ক্ৰিকেটৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে।

বঁটা আৰু স্বীকৃতি (Awards and Recognition)

ভাৰতীয় ব্যৱসায় আৰু সমাজলৈ মুকেশ আম্বানীৰ অৱদানে তেওঁক কেইবাটাও সন্মান আৰু পুৰস্কাৰ অৰ্জন কৰিছে। ফৰ্বছ আলোচনীয়ে তেওঁক বিশ্বৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী ব্যক্তিসকলৰ মাজত স্থান দিছে আৰু কেইবা বছৰ ধৰি ইয়াৰ বিলিয়নেয়াৰৰ তালিকাত স্থান পাইছে। 2019 চনত, তেওঁ বিশ্বৰ 13 তম ধনী ব্যক্তি হিচাপে স্থান লাভ কৰিছিল।

মুকেশক তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু ব্যৱসায়িক দক্ষতাৰ বাবেও স্বীকৃতি দিয়া হৈছে। 2018 চনত, বিজনেছ ইণ্ডিয়া আলোচনীয়ে তেওঁক “বিজনেছমেন অফ দা ইয়েৰ” হিচাপে মনোনীত কৰে। তেওঁ মুম্বাইৰ ৰাসায়নিক প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা বিজ্ঞান চিকিৎসককে ধৰি কেইবাটাও সন্মানীয় ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে।

উপসংহাৰ (Conclusion)

মুকেশ আম্বানীৰ নেতৃত্ব আৰু দৃষ্টিভঙ্গীয়ে ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজক ভাৰতৰ অন্যতম সফল আৰু বৈচিত্ৰ্যময় গোট হোৱাত সহায় কৰিছে। উদ্ভাৱন আৰু গ্ৰাহক-কেন্দ্ৰিকতাৰ ওপৰত তেওঁৰ মনোযোগ কোম্পানীৰ বিকাশ আৰু সফলতাত সহায়ক হৈ আহিছে।

আগবাঢ়ি গৈ, মুকেশ আম্বানীয়ে ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজক ডিজিটেল সেৱাৰ শক্তিক্ষেত্ৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। কোম্পানীটোৱে এক বিস্তৃত ডিজিটেল পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ জিঅ’ প্লেটফৰ্মত ইয়াৰ বিনিয়োগৰ সুবিধা লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যি ভাৰতীয় গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ও নৱীকৰণযোগ্য শক্তিত যথেষ্ট বিনিয়োগ কৰিছে আৰু ২০৩৫ চনৰ ভিতৰত কাৰ্বন নিৰপেক্ষ হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।

মুকেশ আম্বানীৰ এজন যুৱ ৰাসায়নিক অভিযন্তাৰ পৰা এজন ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান আৰু সমাজহিতৈষী লৈ যাত্ৰা ভাৰত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ বহুতৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণা। তেওঁৰ নিষ্ঠা, কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু দৃষ্টিশক্তিয়ে তেওঁক কেৱল বৃহৎ সফলতা অৰ্জন কৰাত সহায় কৰাই নহয়, সমাজত এক ইতিবাচক প্ৰভাৱ ও সৃষ্টি কৰিছে। মুকেশ আম্বানীৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে প্ৰজন্মৰ উদ্যোগী আৰু ব্যৱসায়িক নেতাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰি থাকিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *