May 29, 2024

মহেন্দ্ৰ সিং ধোনী: ভাৰতীয় ক্ৰিকেটৰ কেপ্টেইন | Mahendra Singh Dhoni Biography in Assamese

Mahendra Singh Dhoni: The Captain Cool of Indian Cricket

মহেন্দ্ৰ সিং ধোনী, যাক মৰমেৰে “মাহী” বুলি জনা যায়, ভাৰতৰ এটা ঘৰুৱা নাম আৰু এতিয়ালৈকে খেলখন কঢ়িয়াই অনা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ক্ৰিকেটাৰসকলৰ মাজৰ এজন। ১৯৮১ চনৰ ৭ জুলাইত ঝাৰখণ্ডৰ ৰাঁচীত জন্মগ্ৰহণ কৰা ধোনীৰ আৰম্ভণি নম্ৰ আছিল আৰু ক্ৰিকেট জগতত সুনাম অৰ্জন কৰিবলৈ তেওঁ নিজৰ পথত যুঁজ দিব লগা হৈছিল। আজি তেওঁ লাখ লাখ উচ্চাকাংক্ষী ক্ৰিকেটাৰৰ বাবে এক আদৰ্শ, আৰু ভাৰতীয় ক্ৰিকেটলৈ তেওঁৰ অৱদান অপৰিসীম। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ প্ৰাৰম্ভিক দিনৰ পৰা অৱসৰলৈকে, আৰু ভাৰতীয় ক্ৰিকেটলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ বিষয়ে ভালদৰে চাম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু কেৰিয়াৰ

ধোনীৰ জন্ম আৰু ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল ৰাঁচীত, য’ত তেওঁ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ক্ৰিকেট খেলিছিল। তেওঁ ক্ৰিকেটৰ প্ৰতি প্ৰাৰম্ভিক আগ্ৰহ দেখুৱাইছিল আৰু বিভিন্ন স্থানীয় ক্লাব আৰু দলৰ হৈ খেলিছিল। অৱশ্যে, ১৯৯৯-২০ বৰ্ষৰ ৰঞ্জী ট্ৰফীৰ ছিজনত বিহাৰৰ হৈ খেলিবলৈ নিৰ্বাচিত হোৱাৰ সময়ত তেওঁৰ সফলতা আহিছিল। ২০ চনত ৰাজ্যখন সৃষ্টি হোৱাৰ সময়ত ঝাৰখণ্ডলৈ যোৱাৰ আগতে তেওঁ তিনিটা ছিজনৰ বাবে বিহাৰৰ হৈ খেলিছিল।

২০০৩ চনত ধোনীয়ে বাংলাদেশৰ বিৰুদ্ধে এখন এদিনীয়া খেলত ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলত আত্মপ্ৰকাশ কৰে। তাৰ পিছত তেওঁ ২০০৪ চনত আইচিচি চেম্পিয়নছ ট্ৰফীৰ বাবে ভাৰতীয় দলত খেলিবলৈ নিৰ্বাচিত হয়, য’ত তেওঁ ভাৰতৰ বিজয়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়ায়।

খ্যাতিলৈ উত্থান

ধোনীৰ খ্যাতি বৃদ্ধি ২০০৫ চনত আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া তেওঁক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ অধিনায়ক হিচাপে নিযুক্তকৰা হৈছিল, যাৰ ফলত দলটোৱে শ্ৰীলংকাৰ বিৰুদ্ধে শৃংখলা জয় লাভ কৰিছিল। তেওঁ ২০০৭ চনৰ আইচিচি বিশ্ব টুৱেণ্টি-২০ত দলটোক বিজয়ৰ দিশে লৈ যায়, য’ত তেওঁ পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে ফাইনেলত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, অপৰাজিত ১৫ বলত ২৩ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে আৰু এটা ৰাণ আউট আৰু দুটা কেচ প্ৰভাৱিত কৰে।

২০১১ চনৰ আইচিচি বিশ্বকাপত ভাৰতীয় দলক নেতৃত্ব দিয়াৰ সময়ত ধোনীৰ অধিনায়কত্বৰ দক্ষতা পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। দলটোৱে প্ৰতিযোগিতাখন জিকিছিল, আৰু ধোনী ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ শান্ত আচৰণ আৰু নেতৃত্বৰ দক্ষতাই তেওঁক “কেপ্টেইন কুল” উপাধি দিছিল।

প্ৰাপ্তি আৰু ৰেকৰ্ডসমূহ

ধোনীৰ কৃতিত্বত বহুতো সফলতা আৰু অভিলেখ আছে। তেওঁ ক্ৰিকেট ইতিহাসৰ একমাত্ৰ অধিনায়ক যিয়ে তিনিওটা মুখ্য আইচিচি ট্ৰফী জিকিছে: আইচিচি ক্ৰিকেট বিশ্বকাপ, আইচিচি বিশ্ব টুৱেণ্টি-২০, আৰু আইচিচি চেম্পিয়নছ ট্ৰফী। তেওঁ অধিনায়ক হিচাপে সৰ্বাধিক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মেচৰ অভিলেখ ও ৰাখে, সকলো ফৰ্মেটত 332 খন মেচ।

ধোনী ও এজন সফল ভাৰতীয় অধিনায়ক, যাৰ জয়ৰ শতাংশ হৈছে 59.57%। তেওঁ এদিনীয়াত 10,000 ৰো অধিক ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছে আৰু তেওঁৰ সমাপ্তি ক্ষমতাৰ বাবে জনাজাত। তেওঁৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত নকটো 2011 চনৰ আইচিচি বিশ্বকাপৰ ফাইনেলত আহিছিল, য’ত তেওঁ অপৰাজিত 91 ৰাণ কৰি ভাৰতক বিজয়ৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

ব্যক্তিগত জীৱন

ধোনী তেওঁৰ ব্যক্তিগত প্ৰকৃতিৰ বাবে জনাজাত আৰু তেওঁৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ বিষয়ে কেতিয়াবাহে বিৱৰণ ভাগ বতৰা কৰে। তেওঁ সাক্ষী সিং ৰাৱটৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয়, আৰু দম্পতীহালৰ জিভা নামৰ এজনী ছোৱালী আছে।

অৱসৰ আৰু উত্তৰাধিকাৰী

ধোনীয়ে ২০২০ চনৰ ১৫ আগষ্টত এটা ইনষ্টাগ্ৰাম পোষ্টৰ জৰিয়তে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ ঘোষণা কৰে। ভাৰতীয় ক্ৰিকেটত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়োৱাৰ পিছত তেওঁ সৰ্বকালৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ ক্ৰিকেটাৰ হিচাপে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে। তেওঁ কঠোৰ পৰিশ্ৰম, অধ্যৱসায় আৰু নেতৃত্বৰ এক উত্তৰাধিকাৰী এৰি গৈছিল, আৰু তেওঁৰ অনুৰাগীসকলে তেওঁক সদায় খেলখন খেলা এজন মহান ক্ৰিকেটাৰ আৰু অধিনায়ক হিচাপে স্মৰণ কৰিব।

সন্মান

  • আই চি চি বৰ্ষশ্ৰেষ্ঠ এদিনীয়া খেলুৱৈ : ২০০৮, ২০০৯
  • আই চি চি বিশ্ব এদিনীয়া একাদশ: ২০০৮, ২০০৯, ২০১০, ২০১১, ২০১২, ২০১৩, ২০১৪
  • আই চি চি বিশ্ব টেষ্ট একাদশ: ২০০৯, ২০১০, ২০১৩
  • এল জি পিপল্‌ছ চইচ বঁটা : ২০১৩
  • ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটা, ক্ৰীড়াৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ সন্মান, ২০০৭-০৮
  • ডি মণ্টফ’ৰ্ট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সন্মানীয় ডক্টৰেট ডিগ্ৰী, আগষ্ট ২০১১

FAQs

প্ৰশ্ন 1। মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ উপনাম কি?

উত্তৰ মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ উপনাম হৈছে “মাহী” বা “কেপ্টেইন কুল”।

প্ৰশ্ন 2। ক্ৰিকেটত ধোনীৰ কিছুমান সফলতা কি?

উত্তৰ ধোনীৰ কৃতিত্বত অজস্ৰ সফলতা আছে, যাৰ ভিতৰত আছে ২০০৭ চনৰ আইচিচি বিশ্ব টুৱেণ্টি-২০ আৰু ২০১১ চনৰ আইচিচি ক্ৰিকেট বিশ্বকাপত ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলক বিজয়ৰ দিশে লৈ যোৱা। তেওঁ ক্ৰিকেট ইতিহাসৰ একমাত্ৰ অধিনায়ক যিয়ে তিনিওটা মুখ্য আইচিচি ট্ৰফী জিকিছে: আইচিচি ক্ৰিকেট বিশ্বকাপ, আইচিচি বিশ্ব টুৱেণ্টি-২০, আৰু আইচিচি চেম্পিয়নছ ট্ৰফী।

প্ৰশ্ন 3। ধোনীয়ে কেতিয়া আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ ঘোষণা কৰিছিল?

উত্তৰ ধোনীয়ে 15 আগষ্ট, 2020 তাৰিখে এটা ইনষ্টাগ্ৰাম পোষ্টৰ জৰিয়তে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ ঘোষণা কৰিছিল।

প্ৰশ্ন 4। ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ অধিনায়ক হিচাপে ধোনীৰ অভিলেখ কি?

উত্তৰ ধোনী হৈছে আটাইতকৈ সফল ভাৰতীয় অধিনায়কসকলৰ ভিতৰত এজন, সকলো ফৰ্মেটত 59.57% জয়ৰ শতাংশৰ সৈতে।

প্ৰশ্ন5। ভাৰতীয় ক্ৰিকেটত ধোনীৰ উত্তৰাধিকাৰী কি?

উত্তৰ ধোনীয়ে ভাৰতীয় ক্ৰিকেটত কঠোৰ পৰিশ্ৰম, অধ্যৱসায় আৰু নেতৃত্বৰ উত্তৰাধিকাৰ এৰি গৈছিল। তেওঁক এতিয়ালৈকে খেলখন খেলা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ক্ৰিকেটাৰ আৰু অধিনায়কসকলৰ মাজৰ এজন বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু সদায় ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক হিচাপে স্মৰণীয় হৈ থাকিব।

উপসংহাৰ

ৰাঁচীৰ এখন সৰু চহৰৰ পৰা বিশ্বৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ ক্ৰিকেটাৰ হোৱালৈ মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীৰ যাত্ৰা লাখ লাখ লোকৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণা। তেওঁৰ শান্ত আচৰণ আৰু নেতৃত্বৰ দক্ষতাই তেওঁক “কেপ্টেইন কুল” উপাধি প্ৰদান কৰিছে, আৰু ভাৰতীয় ক্ৰিকেটলৈ তেওঁৰ অৱদান সদায় স্মৰণীয় হৈ থাকিব। তেওঁ উচ্চাকাংক্ষী ক্ৰিকেটাৰ সকলৰ বাবে এজন আদৰ্শ আৰু এজন ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক যাক তেওঁৰ অনুৰাগীসকলে সদায় লালন কৰি থাকিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *