August 17, 2022

Kushal Konwar Briddha Pension Scheme in Assamese | কুশল কোঁৱৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন

ৰাজ্যিক কেবিনেটে বৃদ্ধ বয়সৰ পেঞ্চন পৰিশোধ সুশৃংখল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু কুশল কোন্ধা পেঞ্চন আঁচনিৰ 13 লাখ হিতাধিকাৰীক পুঁজি মুকলি কৰা হ’ব। অসমৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে মহাত্মা গান্ধীৰ ১৪৯ তম জন্ম জয়ন্তীৰ লগে লগে ২ অক্টোবৰ, ২০১৮ তাৰিখে স্বহিদ কুশল কোঁৱৰ সৰবাজনীন বৃদ্ধ পেঞ্চন আচোনি মুকলি কৰে।

আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্যতা

এই আঁচনিখন অসম ৰাজ্যৰ বাসিন্দাসকলৰ বাবে, যিসকলৰ বয়স 60 বছৰৰ অধিক। বাদ পৰাৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত আছে:

বিদ্যমান যিকোনো চৰকাৰী আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী।
শিশুৰ অভিভাৱক (য’ত পিছৰটো চৰকাৰৰ সৈতে নিযুক্ত িত হয়)।
যিকোনো কৰদাতাই ২.৫ লাখ টকাৰ ওপৰত উপাৰ্জন কৰে।

How to apply

এই আঁচনিখন সংশ্লিষ্ট অধিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ গাঁও পঞ্চায়ত/উন্নয়ন খণ্ড/ পৌৰ নিগম/পৌৰ নিগম/পৌৰ নিগম/নগৰ সমিতিৰ সহায় প্ৰাপ্ত কৰি অনলাইন বা অফলাইন উপায়েৰে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। মৌলিক বিৱৰণৰ নিৰ্দিষ্টকৰণৰ উপৰিও, আবেদন পত্ৰখনে আবেদনকাৰীৰ বেঙ্ক একাউণ্ট আৰু পৰিচয়ৰ প্ৰমাণ সম্পৰ্কীয় তথ্যৰ বাবে প্ৰম্পট কৰে। আৱেদন দাখিল কৰাৰ পিছত, হিতাধিকাৰীয়ে পেঞ্চনৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰা আৰম্ভ কৰিব যদি প্ৰপত্ৰখনত উল্লেখ কৰা বিৱৰণবোৰ সঠিক হয় আৰু প্ৰসংগটোৰ বাবে প্ৰযোজ্য হয়।

অধিক স্পষ্টতা প্ৰদান কৰিবলৈ, নিম্নলিখিত বোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিৱৰণবোৰ আবেদন পত্ৰত উল্লেখ কৰিব লাগিব:

আবেদনকাৰীৰ নাম।
আবেদনকাৰীৰ পিতৃ/মাতৃ/স্বামী/পত্নীৰ নাম।
আবেদনকাৰীৰ লিংগ।
আবেদনকাৰীৰ জন্মতাৰিখ
জাতিৰ শ্ৰেণী (অনুসূচীত জনজাতি/অনুসূচীত জাতি/ওবিচি/অন্যান্য)।
ঠিকনাৰ বিৱৰণ, য’ত জিলাঅন্তৰ্ভুক্ত থাকে; খণ্ড; পঞ্চায়ত; গাওঁ; ৱাৰ্ড নম্বৰ; আৰু আবেদনকাৰীৰ লেণ্ডমাৰ্ক।
বেঙ্ক একাউণ্টৰ বিৱৰণ, য’ত বেঙ্কৰ নাম অন্তৰ্ভুক্ত থাকে; শাখাটোৰ নাম; আইএফএছচি কোড; আৰু একাউণ্ট নম্বৰ।
আবেদনকাৰীৰ ম’বাইল নম্বৰ।
আবেদনখন সংশ্লিষ্ট আবেদনকাৰীৰ স্বাক্ষৰ বা বুঢ়া আঙুলিৰ ছাপৰ সৈতে সমৰ্থিত হ’ব লাগিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published.