February 26, 2024

কুলদীপ যাদৱৰ জীৱনী | Kuldeep Yadav Biography in Assamese

ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলত নিৰন্তৰ পৰিৱৰ্তন হয়, য’ত কিছুমান নতুন নাম উদ্ভৱ হয় আৰু কিছুমান পুৰণি খেলুৱৈ উভতি যায়। দৰাচলতে, খেলুৱৈসকলক খেলৰ মোড আৰু প্ৰতিভা অনুসৰি বাছনি কৰা হয়, কিন্তু ইয়াৰ মাজতে, কিছুমান খেলুৱৈ আছে যাৰ বলিং বা বেটিং পদ্ধতি ইমান বেলেগ, তেওঁলোকক নিৰ্বাচকসকলে উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰে। এনে নতুন যুৱ খেলুৱৈসকলৰ মাজত কুলদীপ যাদৱৰ নামও ওলাইছে, যাৰ বলিং শৈলী কেৱল নতুননহয়, দলটোৰ বাবেও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পাৰিবাৰিক তথ্য

কুলদীপে টেনিছ বলৰে ক্ৰিকেট খেলিছিল কিন্তু বাস্তৱত তেওঁৰ ক্ৰিকেটৰ প্ৰতি বিশেষ আগ্ৰহ নাছিল, তেওঁ পঢ়াশুনাত এজন প্ৰতিশ্ৰুতিশীল শিক্ষাৰ্থী আছিল। কিন্তু তেওঁৰ দেউতাকে ক্ৰিকেট ভাল পাইছিল। বেছিভাগ মধ্যবিত্ত পৰিয়ালত, এটা চিন্তা আছে যে যদি শিশুটোক খেলিবলৈ অনুমতি দিয়া হয়, তেন্তে তেওঁ পঢ়াশুনাত মনোযোগ নিদিব আৰু তেওঁ কোনো ভাল চাকৰি নাপাব, ক্ৰিকেটত তেওঁৰ সন্তানৰ আগ্ৰহ আৰু প্ৰতিভাৰ বাবে কুলদীপৰ দেউতাক খেলখনত তেওঁৰ ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে আত্মবিশ্বাসী আছিল। আৰু এই কাৰণে, তেওঁ কুলদীপক কপিল পাণ্ডেৰ তত্বাৱধানত ক্ৰিকেট শিকিবলৈ স্থানীয় ক্লাবলৈ পঠিয়াইছিল।

কুলদীপৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

  • যেতিয়া কুলদীপৰ বন্ধুসকলে অধ্যয়নত ব্যস্ত আছিল, তেওঁলোকে খেলপথাৰত ঘাম ওলাইছিল, যাৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ চুবুৰীয়াসকলেও কুলদীপক তাচ্ছিল্য কৰিছিল, যি কুলদীপৰ ওপৰত খুব বিৰক্ত আছিল, আৰু তেওঁলোকে ভাবিছিল যে তেওঁ পাগল যি ইমান কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছিল।
  • কুলদীপে স্কুলৰ দিনবোৰ হেৰুৱাইছিল আৰু বহুত পঢ়া শুনা ৰক্ষা কৰিছিল, তেওঁ দুবাৰ দ্বাদশ পৰীক্ষা দিব নোৱাৰিলে, তেওঁ দশম শ্ৰেণীৰ এবছৰো বাদ পৰিছিল। যেতিয়া তেওঁ দ্বাদশ স্থানত আছিল, অনুৰ্ধ-19 বিশ্বকাপ অনুষ্ঠিত হৈছিল যেতিয়া 10 ম সময়ত ৰাজ্যিক খেল চলি আছিল।
  • কুলদীপে দ্ৰুত বলাৰৰ দৰে খেলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, কিন্তু তেতিয়া তেওঁৰ প্ৰশিক্ষকে কৈছিল যে যেতিয়া তেওঁ স্পিন বলটো বল কৰিছিল, কুলদীপে বেয়া অনুভৱ কৰিছিল, তেওঁ ভাবিছিল যে তেওঁ ভাল খেলি আছে। তেওঁ এবাৰ স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁ এজন চিম বলাৰ হ’ব বিচাৰিছিল, কিন্তু প্ৰশিক্ষকৰ মতে তেওঁ প্ৰথম বলটো কৰিছিল।
  • ১৩ বছৰীয়া কুলদীপৰ জীৱন সলনি হৈছিল যেতিয়া তেওঁ উত্তৰ প্ৰদেশৰ অনুৰ্ধ-১৫ দলত খেলিবলৈ সুযোগ নাপালে, যেতিয়া তেওঁ বেয়াকৈ কান্দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু যথেষ্ট হতাশ হৈছিল। তেওঁ ভাবিছিল যে জীৱনত আৰু একো ভাল নহ’ব, তেওঁ খেলখন এৰি দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। তেওঁ স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁ আৰু খেলিব নিবিচাৰে, কিয়নো তেতিয়া তেওঁ ইয়াৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল, আৰু সেই সময়ত তেওঁ আত্মহত্যা কৰিব বিচাৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰে যে এনে সুযোগ সকলোৰে জীৱনত এবাৰ আহে, কিন্তু তেতিয়া তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক আৰু দেউতাকে কৈছিল যে এতিয়া আপুনি খেলিব লাগিব।

কুলদীপৰ কেৰিয়াৰ

  • যাদৱে ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ 2012 ত মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছৰ সৈতে চুক্তি লাভ কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ তেওঁৰ অভিষেক ছিজনত 11 জন খেলুৱৈৰ সৈতে স্থান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাছিল। সেই সময়ত, নেট অনুশীলনত শচীনগুগলি নিক্ষেপ কৰাৰ বাবে তেওঁ আলোচনাৰ বিষয় হৈ পৰিছিল।
  • অৱশেষত, কুলদীপে আই পি এলত খেলিবলৈ সুযোগ পায় আৰু তেওঁ 3 খন মেচত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰে। এই কাৰণে, তেওঁ 2016 চনত দলীপ ট্ৰফীত খেলিবলৈ সুযোগ পাইছিল। 3 খন মেচত, তেওঁ 17 টা উইকেট দখল কৰে আৰু প্ৰতিযোগিতাখনৰ ফাইনেলত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়ায়।
  • ২০১৪ চনত ইউ.এ.ই.ত খেলা আইচিচি অনুৰ্ধ-বিশ্বকাপ-১৯ৰ সময়ত কুলদীপ প্ৰথমবাৰৰ বাবে চৰ্চালৈ আহিছিল। তেওঁ ভাৰতক তেওঁৰ বলিংত তাৰতম্য আৰু ভাল নিয়ন্ত্ৰণৰ সৈতে বিজয়ৰ আশা দিছিল। এই প্ৰতিযোগিতাখনত 14 টা উইকেট লোৱাৰ পিছত, তেওঁ আই পি এল 2014 ত কলকাতা নাইট ৰাইডাৰ্ছত নিৰ্বাচিত হৈছিল।
  • 2014 চনত, যেতিয়া চাকিব আল হাছান চিটিএল টি-20ত কাৰ্যকৰী হোৱা নাছিল, কুলদীপে খেলিবলৈ সুযোগ পাইছিল। কুলদীপে সুনীল নাৰিন আৰু পীয়ুষ চাওলাৰ সৈতে বিপদজনক ঘূৰ্ণনৰ সংমিশ্ৰণ কৰিছিল। এই প্ৰদৰ্শনৰ পিছত, তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ খেলুৱৈ হ’বলৈ সাজু বুলি গণ্য কৰা হয়, আৰু তেওঁ ৱেষ্ট ইণ্ডিজৰ সৈতে খেলিবলৈ সুযোগ পায়।
  • 2014 চনৰ অনুৰ্ধ-19 বিশ্বকাপত, কুলদীপ হেট্ৰিক অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় বলাৰ হিচাপে পৰিগণিত হয়। কম সুযোগ পোৱা স্বত্বেও, কুলদীপৰ পৰম্পৰাগত গুগলিৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত স্বীকৃত হৈছিল, এনেদৰে তেওঁ 2017 চনত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ঘৰুৱা টেষ্টত খেলিবলৈ পৰ্যাপ্ত উপাৰ্জন কৰিছিল। অনিল কুম্বলে তেওঁক ধৰ্মশালাত খেলিবলৈ সুযোগ দিছিল। কুলদীপে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বেটছমেনসকলক হাৰাশাস্তি কৰাৰ সময়ত ৪ টা উইকেট দখল কৰিছিল আৰু ভাৰতক জিকাৰ বাবে শক্তিশালী ভেটি স্থাপন কৰিছিল।
  • ইয়াৰ পিছত, কুলদীপে এদিনীয়াত খেলিবলৈ বেছি সময় অপেক্ষা কৰিব লগা হোৱা নাছিল, 2017 চনৰ মাজভাগত, তেওঁ ৱেষ্ট ইণ্ডিজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে এদিনীয়া ইনিংছ খেলিছিল। তেওঁ এই ভ্ৰমণত সৰ্বাধিক উইকেট সংগ্ৰহকাৰীসকলৰ ভিতৰত আছিল, কিন্তু শ্ৰীলংকাৰ খেলখনত তেওঁক উপেক্ষা কৰা হৈছিল। তেওঁ ফাইনেলৰ দুখন মেচত আৰু পিছত অষ্ট্ৰেলিয়া শৃংখলাত প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰে, য’ত তেওঁ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সন্মুখত হেট্ৰিক অৰ্জন কৰে। এই হেট্ৰিকটো বিশেষ আছিল কিয়নো কপিল দেৱ আৰু চেতন শৰ্মাৰ হেট্ৰিকৰ ২ দশকপিছত এদিনীয়াত ভাৰতীয় খেলুৱৈজনৰ হেট্ৰিক আছিল।
  • যদিও কুলদীপ আটাইতকৈ উপযুক্ত খেলুৱৈ নহয়, তেওঁৰ কৌশল আৰু বলিং প্ৰয়োগ নিখুঁত। 2018 চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত অনুষ্ঠিত এদিনীয়া লীগত, তেওঁ উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শন দেখুৱাইছিল।

Kuldeep Yadav Biography in Hindi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *