May 29, 2024

যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকা | Jogendra Nath Hazarika Biography in Assamese

যোগেন্দ্ৰ নাথ নাৰায়ণ (৯ ছেপ্টেম্বৰ ১৯২৪ – ১৯৯৮) এজন ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ আছিল যি ১৯৭৯ চনৰ ৯ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা ১১ ডিচেম্বৰ ১৯৭৯ লৈ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। তেওঁ ১৯৫১, ১৯৫৭, ১৯৬২ আৰু ১৯৬৭ চনত অসমৰ ডিব্ৰুগড় সমষ্টিৰ পৰা ভাৰতৰ সংসদৰ নিম্ন সদন লোকসভালৈ নিৰ্বাচিত হৈছিল। তেওঁ অসম বিধান সভাৰ সদস্য আৰু অসম বিধান সভাৰ অধ্যক্ষো আছিল।

কাৰ্যকাল
৯ ছেপ্তেম্বৰ, ১৯৭৯ – ১২ ডিচেম্বৰ, ১৯৭৯
নেতাজনতা দল
পূৰ্বসূৰীগোলাপ বৰবৰা
উত্তৰসূৰীআনোৱাৰা টাইমূৰ
বিধায়ক
দুলিয়াজান সমষ্টি
কাৰ্যকাল
১৯৭৮ – ১৯৮৩
ব্যক্তিগত তথ্য
জন্মফেব্ৰুৱাৰী, ১৯২৪
ডিব্ৰুগড়
মৃত্যু৩০ ছেপ্তেম্বৰ, ১৯৯৭
ৰাজনৈতিক দলকংগ্ৰেছ
শিক্ষানুষ্ঠানকলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়
জীৱিকাৰাজনীতি

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

১৯২৪ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত অসমৰ লখিমপুৰ জিলাৰ (বৰ্তমান ৰ ডিব্ৰুগড় জিলা) টেঙ্গাখাত মাওজাত হাজাৰিকাৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ পৰিয়াল আছিল সোণোৱাল কাচাৰিছ। তেওঁ নিজৰ গৃহ চহৰৰ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল, আৰু ১৯৪৯ চনত তেওঁ স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এল.এল.বি. সম্পূৰ্ণ কৰিছিল

ৰাজনৈতিক জীৱন

যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকা ছাত্ৰ জীৱনৰ পৰাই ৰাজনীতিৰ লগত জড়িত হৈ পৰে। ১৯৫১-১৯৫২ চনত তেওঁ প্ৰ’ভিশ্যনেল পাৰ্লামেণ্টৰী সদস্য থকাৰ উপৰিও ১৯৫২ চনৰ পৰা ১৯৬২ চনলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বহিঃ পৰিক্ৰমা দপ্তৰৰ সংসদী সচিব (অবৈতনিক) আছিল। ১৯৫২ চনৰ পৰা ১৯৫৭ চনলৈ, ১৯৬২ চনৰ পৰা ১৯৬৭ চনলৈ ডিব্ৰুগড় লোকসভা সমষ্টিৰ সদস্য আছিল। ১৯৬২ চনত তেওঁ ভাৰতৰ সংসদৰ ফালৰ পৰা প্ৰতিনিধি হিচাপে ছোভিয়েট ৰুছিয়া ভ্ৰমণ কৰিছিল। সেই সময়ৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৰ সংসদী সচিবৰূপে তেওঁ নেহৰুৰ লগত ঘনিষ্ঠ হৈ পৰিছিল।

১৯৭৮ চনৰ নিৰ্বাচনত জনতা প্ৰাৰ্থী হিচাপে যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকা দুলিয়াজান সমষ্টিৰ পৰা নিৰ্বাচিত হৈছিল আৰু ২১ মাৰ্চত অধ্যক্ষ পদত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ১৯৭৯ চনৰ চাৰি ছেপ্তেম্বৰত তেওঁ জনতা দলৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা ইস্তাফা দিয়ে। তাৰ পিছত তেওঁ অসম জনতা দলত যোগদান দিয়ে আৰু সেই দলৰ নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত হয়।

মুখমন্ত্ৰী পদত

১৯৭৯ চনৰ ৪ ছেপ্তেম্বৰত গোলাপ বৰবৰা অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। সেয়ে যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকাৰ অধ্যক্ষতাত অসম জনতা দলৰ চৰকাৰ এখন গঠিত হয়। ১৯৭৯ চনৰ ৯ ছেপ্তেম্বৰত তেওঁ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে।

তেওঁৰ চৰকাৰখন কিছুদিনৰ পিছতেই সংকটৰ সন্মুখীন হয়। ১৯৭৯ চনৰ ১২ ডিচেম্বৰৰ পৰা অসমত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন প্ৰৱৰ্তন হয়।

মৃত্যু

১৯৯৭ চনৰ ৩০ ছেপ্তেম্বৰত যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকাৰ মৃত্যু হয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *