June 17, 2024

জালিয়ানাৱালাবাগ দিৱস (১৩ এপ্রিল) | Jallianwala Bagh Divas in Assamese

ৰাওলাট আইন এখন দমনমূলক আইন। প্রথম বিশ্বযুদ্ধ চলি থকা সময়ত ভাৰত প্ৰতিৰক্ষা আইন বলবৎ হয়। যুদ্ধৰ অন্তত এই আইন প্ৰত্যাহাৰ কৰিব লাগিছিল। কিন্তু মণ্টেগুৱে ভাৰত ত্যাগ কৰাৰ আগতে এই আইনখনৰ প্রয়োজন আছে নে নাই সেই বিষয়ে ৰাওলাটৰ নেতৃত্বত এটা আয়োগ গঠন কৰিলে। ৰাওলাটে ভাৰতৰ মুক্তি সংগ্ৰামক কঠোৰ হাতেৰে দমন কৰি নিৰ্মূল কৰাৰ উদ্দেশ্যেৰে দুখন বিল ইংলেণ্ডৰ পাৰ্লিয়ামেণ্টত উত্থাপন কৰে। এই দমনমূলক বিলৰ বিৰুদ্ধে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষত বিক্ষোভ হ’ল। হৰতাল, শান্তিপূর্ণ পূৰ্ণ সত্যাগ্রহ পদ্ধতিৰে ভাৰতবাসীয়ে প্ৰতিবাদ জনালে। কিন্তু ইয়াৰ কোনো সুফল পোৱা নগ’ল। ইংৰাজ চৰকাৰৰ দমন নীতি অব্যাহত ৰাখি পঞ্জাবত সামৰিক আইন জাৰি কৰিলে। সামৰিক আইন, দমন নীতিয়ে ভাৰতবাসীৰ মনোবল ভাঙিব নোৱাৰিলে। ১৯১৯ চনৰ ১৩ এপ্ৰিলত ভাৰতবাসীয়ে পঞ্জাবৰ অমৃতসৰ জিলাৰ জালিয়ানাৱালাবাগত এখন প্রতিবাদী সভা অনুষ্ঠিত কৰিলে। সেইদিনা নিৰস্তু প্রতিবাদকাৰীৰ ওপৰত ব্ৰিটিছ সেনানায়ক ডায়াৰে নির্বিচাৰে গুলীবৰ্ষণ কৰি হাজাৰ হাজাৰ নৰ-নাৰী, শিশুক হত্যা কৰিলে। কত লোক চিৰদিনৰ বাবে পঙ্গু হ’ল তাৰ লেখ-জোখ নাই। এই হিয়া বিদাৰক ১৩ এপ্রিল দিনটোক ‘জালিয়ানাৱালাবাগ দিৱস’ হিচাপে ভাৰতবাসীয়ে প্ৰতি বছৰে পালন কৰি শ্বহীদসকলক স্মৰণ কৰি আত্মাৰ শান্তিৰ কাৰণে কামনা কৰে।

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা (এপ্ৰিল ১৩, ১৯১৯)

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা ভাৰতীয় ইতিহাসৰ এক কলঙ্কিত ঘটনা। যেতিয়া অমৃতসৰৰ জালিয়ানৱালা বাগত শান্তিপূৰ্ণভাৱে জনসমাগম হৈছিল, ব্ৰিটিছ চৰকাৰে তেওঁলোকৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰিছিল। য’ত বহুতো নিৰীহ আৰু নিৰস্ত্ৰ লোক নিহত হৈছিল।

ব্ৰিটিছৰ গুলীৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ বহুলোকে একেখন বাগিচাৰ এটা কুঁৱাত জঁপিয়াই পৰিছিল। ইয়াৰ ফলত, এই কুখ্যাত ঘটনাটোৰ সময়ত বহুলোক নিহত হৈছিল। এই ঘটনাটোক ভাৰতীয় ইতিহাসত ‘জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা’ বুলি জনা যায়।

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা – পৃষ্ঠভূমি

  • যেতিয়া মানুহে ৰ’লাট আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰি আছিল, ১৯১৯ চনৰ ৯ এপ্ৰিলত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে দুজন জাতীয়তাবাদী নেতা চৈফুদ্দিন কিচলু আৰু ড০ সত্যপালক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল। ফলস্বৰূপে, ভাৰতীয়সকলৰ এটা বৃহৎ অংশ উত্তেজিত হৈ পৰিছিল।
  • তাৰ পিছদিনা, ১৯১৯ চনৰ ১০ এপ্ৰিলত, মানুহে সত্যাগ্ৰহীসকলৰ ওপৰত গুলীচালনাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিছিল আৰু জাতীয়তাবাদী নেতাসকলক পঞ্জাৱৰ পৰা বলপূৰ্বক প্ৰেৰণ কৰিছিল। অৱশেষত এই প্ৰতিবাদ হিংসাত্মক হৈ পৰে আৰু এই হিংসাৰ সময়ত কিছুমান ইংৰাজকো হত্যা কৰা হয়।

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা

  • এই বিভ্ৰান্তি শান্ত কৰিবলৈ অঞ্চলটোত সামৰিক আইন জাৰি কৰা হৈছিল আৰু পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ দায়িত্ব এজন ব্ৰিটিছ সামৰিক বিষয়া জেনেৰেল ডায়াৰক অৰ্পণ কৰা হৈছিল। ডায়েৰে ১৯১৯ চনৰ ১৩ এপ্ৰিলত এক ঘোষণা পত্ৰ জাৰি কৰি কয় যে মানুহে পাছ অবিহনে চহৰ এৰিব নালাগে আৰু তিনিজনতকৈ অধিক লোক একত্ৰিত হ’ব নালাগে।
  • ১৩ এপ্ৰিলত, ডায়েৰৰ ঘোষণাৰ বিষয়ে অজ্ঞাত লোকৰ এটা দল বৈশাখী উদযাপন কৰিবলৈ অমৃতসৰৰ জালিয়ানৱালা বাগত একত্ৰিত হৈছিল। কিছুমান স্থানীয় নেতাই একেখন স্থানতে এখন প্ৰতিবাদী সভাৰ আয়োজন কৰিছিল।
  • এই সময়ছোৱাত প্ৰতিবাদ আৰু উৎসৱ শান্তিপূৰ্ণভাৱে চলি আছিল। ৰ’লাট আইন বাতিল কৰাৰ আহ্বান জনোৱা আৰু ১০ এপ্ৰিলৰ গুলীচালনাক গৰিহণা দিয়া দুটা প্ৰস্তাৱ অনুষ্ঠানটোত গৃহীত হৈছিল।
  • কিন্তু জেনেৰেল ডায়েৰে এই সমাৱেশক চৰকাৰী আদেশৰ অৱজ্ঞা বুলি বিবেচনা কৰি কোনো আগতীয়া সতৰ্কবাণী অবিহনে তাত সমবেত হোৱা লোকসকলৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে আৰু তাৰ পৰা সকলো স্থানান্তৰপথ বন্ধ কৰি দিয়ে।
  • ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ এই নিৰ্মম দমনৰ ফলত প্ৰায় ১০০০ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। এই সময়ছোৱাত মৃত্যু হোৱা সকলৰ ভিতৰত আছিল সকলো বয়সৰ যুৱ, মহিলা, বৃদ্ধ, শিশু। এই নিৰ্লজ্জ আৰু কুখ্যাত জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাত সমগ্ৰ দেশ স্তম্ভিত হৈ পৰিছিল। এইটো এটা হিংসাত্মক জন্তুৱে নিজৰ চিকাৰৰ প্ৰতি কৰা নিষ্ঠুৰতাতকৈও বেছি বেদনাদায়ক কাৰ্য্য আছিল। এই বৰ্বৰ গণহত্যাক সমগ্ৰ দেশতে গৰিহণা দিয়া হৈছিল।

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ পৰিণাম বা ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিক্ৰিয়া

  • জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ প্ৰতিবাদত ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে নাইটহুড উপাধি ত্যাগ কৰিছিল। তৎপৰতাত, ভাইচৰয়ৰ কাৰ্যনিৰ্বাহকৰ এজন ভাৰতীয় সদস্য শংকৰৰাম নগৰে কাৰ্যবাহীৰ পৰা পদত্যাগ কৰে।
  • এই কুখ্যাত হত্যাকাণ্ডৰ আগতে সকলো ঠাইতে শান্তিপূৰ্ণভাৱে সত্যাগ্ৰহ পৰিচালনা কৰা হৈছিল, কিন্তু এই গণহত্যাৰ পিছত দেশৰ বহু ঠাইত সত্যাগ্ৰহীসকলে অহিংসা পৰিত্যাগ কৰে আৰু হিংসাৰ পথ গ্ৰহণ কৰে।
  • ইয়াৰ বাবে গান্ধীজীয়ে ১৯১৯ চনৰ ১৮ এপ্ৰিলত সত্যাগ্ৰহৰ সমাপ্তি ঘোষণা কৰে কাৰণ গান্ধীজীয়ে বিশ্বাস কৰিছিল যে সত্যাগ্ৰহত হিংসাৰ কোনো স্থান নাই।
  • এজন বুৰঞ্জীবিদ এ.পি.জে. টেইলৰে জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ ঘটনাসম্পৰ্কে লিখিছিল যে “জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা ভাৰতীয় ইতিহাসৰ ইমান টাৰ্ণিং পইণ্ট আছিল যে ইয়াৰ পিছত ভাৰতৰ লোকসকল ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা পৃথক হৈছিল।” “
  • এই কুখ্যাত গণহত্যাৰ পিছত, এজন জাতীয়তাবাদী বিপ্লৱী উধম সিঙে ইয়াৰ বাবে দায়ী ব্ৰিটিছ বিষয়াৰ ওপৰত প্ৰতিশোধ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু তেওঁৰ নাম সলনি কৰি ৰাম মহম্মদ সিং আজাদ ৰাখে। দৰাচলতে, ১৯১৯ চনত পঞ্জাৱত হোৱা প্ৰতিবাদক লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ মাইকেল অ’ডয়াৰে নিৰ্মমভাৱে চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰিছিল। উধম সিঙে কোনজন ব্ৰিটিছ বিষয়াৰ ওপৰত প্ৰতিশোধ ল’বলৈ ব্ৰিটেইনলৈ গৈছিল আৰু তাত তেওঁ লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ মাইকেল অ’ডয়াৰক হত্যা কৰিছিল। এই অপৰাধৰ বাবে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ১৯৪০ চনত উধম সিঙক দোষী সাব্যস্ত কৰে আৰু ফাঁচী দিয়ে। ১৯৭৪ চনত ভাৰত চৰকাৰে জাতীয়তাবাদী বিপ্লৱী উধম সিঙৰ চিতাভস্ম ভাৰতলৈ আনিছিল।

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ তদন্ত

  • ভাৰতৰ তদানীন্তন সচিব এডউইন মণ্টাগুৱে জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ তদন্তৰ বাবে উইলিয়াম হাণ্টাৰৰ অধ্যক্ষতাত তদন্ত আয়োগ গঠন কৰিছিল। সেয়েহে, ভংগীমাবোৰক জনপ্ৰিয়ভাৱে ‘হাণ্টাৰ কমিছন’ বুলি জনা যায়।
  • ১৯১৯ চনৰ ১৪ অক্টোবৰত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে গঠন কৰা এই আয়োগৰ আনুষ্ঠানিক নাম আছিল ‘বিকাৰ অনুসন্ধান সমিতি’। এই আয়োগৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল বোম্বাই, দিল্লী আৰু পঞ্জাৱত সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাৰ কাৰণঅনুসন্ধান কৰা আৰু সেইবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিয়া।
  • জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ তদন্তৰ বাবে গঠন কৰা হাণ্টাৰ আয়োগত তিনিজন ভাৰতীয় সদস্যকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। আয়োগত তিনিজন ভাৰতীয় সদস্য আছিল – বোম্বাই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য আৰু বোম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা ছাৰ চিমনলাল হৰিলাল চেতলৱাড়, সংযুক্ত প্ৰদেশৰ বিধান পৰিষদৰ সদস্য পণ্ডিত জগত নাৰায়ণ আৰু গোৱালিয়ৰ ৰাজ্যৰ অধিবক্তা চৰ্দাৰ চাহিবজাদা চুলতান আহমেদ খান।
  • ভাৰতৰ তদানীন্তন সচিব এডউইন মণ্টাগুৱে জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ তদন্তৰ বাবে উইলিয়াম হাণ্টাৰৰ অধ্যক্ষতাত তদন্ত আয়োগ গঠন কৰিছিল। সেয়েহে, ভংগীমাবোৰক জনপ্ৰিয়ভাৱে ‘হাণ্টাৰ কমিছন’ বুলি জনা যায়।
  • ১৯১৯ চনৰ ১৪ অক্টোবৰত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে গঠন কৰা এই আয়োগৰ আনুষ্ঠানিক নাম আছিল ‘বিকাৰ অনুসন্ধান সমিতি’। এই আয়োগৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল বোম্বাই, দিল্লী আৰু পঞ্জাৱত সংঘটিত হিংসাত্মক ঘটনাৰ কাৰণঅনুসন্ধান কৰা আৰু সেইবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিয়া।
  • জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ তদন্তৰ বাবে গঠন কৰা হাণ্টাৰ আয়োগত তিনিজন ভাৰতীয় সদস্যকো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। আয়োগত তিনিজন ভাৰতীয় সদস্য আছিল – বোম্বাই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য আৰু বোম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা ছাৰ চিমনলাল হৰিলাল চেতলৱাড়, সংযুক্ত প্ৰদেশৰ বিধান পৰিষদৰ সদস্য পণ্ডিত জগত নাৰায়ণ আৰু গোৱালিয়ৰ ৰাজ্যৰ অধিবক্তা চৰ্দাৰ চাহিবজাদা চুলতান আহমেদ খান। …

জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাসন্দৰ্ভত কংগ্ৰেছৰ দৃষ্টিভংগী

ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছেও গণহত্যাৰ তদন্তৰ বাবে ইয়াৰ পৰ্যায়ত এখন বেচৰকাৰী সমিতি গঠন কৰিছিল। ইয়াত গান্ধীজী মতিলাল নেহৰু, এম.আৰ. জয়কাৰ, চি.আৰ. দাস, আব্বাছ তিয়াবজী জড়িত আছিল। কংগ্ৰেছে ডায়েৰৰ কাৰ্যক অমানৱীয় বুলি অভিহিত কৰিছিল আৰু পঞ্জাৱত সামৰিক আইন জাৰি কৰাটো যুক্তিসঙ্গত বুলি বিবেচনা কৰা নাছিল।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *