April 10, 2024

ছপাশাল উদ্ভাৱন কৰিছিল | Johannes Gutenberg Biography in Assamese

Johannes Gutenberg Biography in Assamese

Who was the inventor of printing press ছপাশাল কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল?

জোহানেছ জেনচফ্লিচ জুৰ লাডেন জুম গুটেনবাৰ্গ (Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg) এজন জাৰ্মান আৱিষ্কাৰক আৰু কাৰিকৰ আছিল যিয়ে তেওঁৰ চলনশীল প্ৰকাৰৰ প্ৰিণ্টিং প্ৰেছৰ সৈতে ইউৰোপলৈ লেটাৰপ্ৰেছ প্ৰিণ্টিং প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। যদিও এই ধৰণৰ প্ৰথম টো নহয়, আগৰ ডিজাইনবোৰ পূব এছিয়াত সীমাবদ্ধ আছিল, আৰু গুটেনবাৰ্গৰ সংস্কৰণটো বিশ্বজুৰি বিয়পি পৰা প্ৰথম আছিল। [2] তেওঁৰ কৰ্ম্মৰ ফলত এক তথ্য বিপ্লৱ আৰু সমগ্ৰ ইউৰোপত সাহিত্যৰ অভূতপূৰ্ব গণ প্ৰসাৰ হৈছিল। ইয়াৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ নৱজাগৰণ, সংস্কাৰ আৰু মানৱতাবাদী আন্দোলনৰ বিকাশৰ ওপৰতো পৰিছিল।

মুদ্ৰণৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ বহুতো অৱদানৰ ভিতৰত আছে বৃহৎ পৰিমাণে উৎপাদন কৰা চলনশীল প্ৰকাৰৰ বাবে এক প্ৰক্ৰিয়া ৰ আৱিষ্কাৰ; কিতাপ ছপা কৰাৰ বাবে তেল-আধাৰিত চিয়াহীৰ ব্যৱহাৰ; [3] এডজাষ্টেবল মোল্ড; [4] যান্ত্ৰিক চলনশীল প্ৰকাৰ; আৰু সেই সময়ৰ কৃষিজাত স্ক্ৰু প্ৰেছৰ দৰে কাঠৰ প্ৰিণ্টিং প্ৰেছৰ ব্যৱহাৰ। [5] প্ৰকাৰ নিৰ্মাণৰ বাবে গুটেনবাৰ্গৰ পদ্ধতিত পৰম্পৰাগতভাৱে এটা প্ৰকাৰৰ ধাতুৰ ধাতু আৰু কাষ্টিং প্ৰকাৰৰ বাবে হাতৰ ছাঁচ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা বুলি গণ্য কৰা হয়। মিশ্ৰণটো সীহ, টিন আৰু এণ্টিমনিৰ মিশ্ৰণ আছিল যি দ্ৰুত আৰু অধিক অৰ্থনৈতিক কাষ্টিংৰ বাবে তুলনামূলকভাৱে কম তাপমাত্ৰাত গলি গৈছিল, ভালদৰে কাষ্ট কৰিছিল, আৰু এক দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰকাৰ সৃষ্টি কৰিছিল। [6] তেওঁৰ মুখ্য ৰচনা গুটেনবাৰ্গ বাইবেল বাইবেল বাইবেলৰ প্ৰথম মুদ্ৰিত সংস্কৰণ আছিল আৰু ইয়াৰ উচ্চ নান্দনিক আৰু কাৰিকৰী গুণৰ বাবে প্ৰশংসিত হৈছিল।

“সহস্ৰাব্দৰ মানুহ” বুলি বৰ্ণনা কৰা গুটেনবাৰ্গক প্ৰায়ে মানৱ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী ব্যক্তিহিচাপে উল্লেখ কৰা হয়। তেওঁক সমগ্ৰ বিশ্বতে স্মৰণ কৰা হৈছে আৰু সঘনাই নাম। ১৯০০ চনত তেওঁৰ মৃত্যুৰ ৪০০ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰিবলৈ, গুটেনবাৰ্গ সংগ্ৰহালয়তেওঁৰ গৃহচহৰ মেইঞ্জত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

চতুৰ্দশ আৰু ১৫ শতিকাৰ ভিতৰত ৰাইনৰ কাষৰ এখন ধনী চহৰ মেইঞ্জত (আধুনিক জাৰ্মানীত) জোহানেছ গুটেনবাৰ্গৰ জন্ম হৈছিল। [1] [8] তেওঁৰ জন্মৰ সঠিক বছৰ অজ্ঞাত; পৰৱৰ্তী দস্তাবেজৰ আধাৰত তেওঁ 1420 চনলৈ বয়সলৈ আহিছে বুলি উল্লেখ কৰা হৈছে, পাণ্ডিত্যপূৰ্ণ আকলন 1393 চনৰ পৰা 1406 চনলৈকে আছিল। [9] [ক] ১৪০০ বৰ্ষটো সাধাৰণতে গুটেনবাৰ্গক আৱণ্টন কৰা হয়, “সুবিধাৰ বাবে”। [11] পৰম্পৰাঅনুসৰি তেওঁৰ জন্মতাৰিখ ২৪ জুনৰ ছেইণ্ট জন দ্য বেপ্টিষ্টৰ ভোজৰ দিনা আছিল, কিয়নো সেই সময়ৰ শিশুসকলক প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ জন্মদিনৰ পৃষ্ঠপোষক সাধুৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছিল। [13] এই ধাৰণাটোৰ কোনো প্ৰমাণীকৰণ নাই, কিয়নো “জোহানেছ” নামটো – আৰু “যোহান”, “হেনে”, “হেংগিন” আৰু “হেঞ্চেন”ৰ দৰে প্ৰকাৰবোৰ সেই সময়ত ব্যাপকভাৱে জনপ্ৰিয় আছিল। [9] সম্পূৰ্ণৰূপে, জোহানেছ গুটেনবাৰ্গৰ নাম আছিল ‘জোহানেছ গেনচফ্লেইচ জুৰ লাডেন জুম গুটেনবাৰ্গ’, যাৰ সৈতে “লাডেন” আৰু “গুটেনবাৰ্গ” মেইঞ্জত থকা পৰিয়ালটোৰ বাসগৃহৰ পৰা গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। [11] পিছৰটোৱে গুটেনবাৰ্গৰ দেউতাকৰ দ্বাৰা উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পোৱা এক ডাঙৰ আৰু এতিয়া ধ্বংস হোৱা গথিক শৈলীৰ বাসস্থান হফ জুম গুটেনবাৰ্গক বুজায়। [14] গুটেনবাৰ্গে সম্ভৱতঃ তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক বছৰবোৰ মনোৰত অতিবাহিত কৰিছিল, যিটো ছেইণ্ট ক্ৰিষ্টফৰ কাষত আছিল। [1] [খ]

তেওঁৰ দেউতাক ফ্ৰিলে জেনচফ্লিচ জুৰ লাডেন এজন পেট্ৰিচিয়ান আৰু ব্যৱসায়ী আছিল, সম্ভৱতঃ কাপোৰৰ ব্যৱসায়ত। ফ্ৰিলে পিছলৈ চহৰখনৰ বাবে “একাউণ্টৰ মাষ্টাৰ”ৰ মাজত সেৱা আগবঢ়াইছিল আৰু মিণ্টৰ সহযোগৰ এটা অংশ (Münzerhausgenossenschaft) জ্বলোৱা। ‘মিণ্টিং হাউচ কোঅপাৰেটিভ’ আছিল। ১৩৮৬ চনত ফ্ৰিলে তেওঁৰ দ্বিতীয় পত্নী এলচে ৱাইৰিচক বিয়া কৰায়, যি এজন দোকানীৰ জীয়ৰী; তেওঁৰ ভায়েক ফ্ৰিলে (খ. গ. ১৩৮৭) আৰু ভগ্নী এলচে (খ. গ. ১৩৯০-১৩৯৭)ৰ পিছত জোহানেছ সম্ভৱতঃ দম্পতীহালৰ তিনিটা সন্তানৰ ভিতৰত আটাইতকৈ কনিষ্ঠ আছিল। পণ্ডিতসকলে সাধাৰণতে ধাৰণা কৰে যে ফ্ৰিলে ৰ সৈতে এলচেৰ বিবাহ, যি পেট্ৰিচিয়ান বংশৰ নাছিল, গুটেনবাৰ্গৰ ভৱিষ্যত জটিল কৰি তুলিছিল। [18] মাকৰ সাধাৰণ স্থিতিৰ বাবে গুটেনবাৰ্গে কেতিয়াও তেওঁৰ দেউতাকক পুদিনাত উত্তৰাধিকাৰী হ’ব নোৱাৰিব; [19] বুৰঞ্জীবিদ ফাৰ্ডিনাণ্ড গেলডনাৰৰ মতে এই সংযোগ বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ ফলত তেওঁ উচ্চ সমাজৰ পৰা বিভ্ৰান্ত হ’ব পাৰে আৰু আৱিষ্কাৰক হিচাপে তেওঁৰ অস্বাভাৱিক কৰ্মজীৱনক উৎসাহিত কৰিব পাৰে।

গুটেনবাৰ্গৰ শৈশৱসম্পৰ্কে কোনো নথি পত্ৰ জীয়াই নাথাকে। জীৱনীকাৰ এলবাৰ্ট কাপৰে [দে] মন্তব্য কৰিছিল যে “গুটেনবাৰ্গৰ ওপৰত বেছিভাগ কিতাপ এই সময়ছোৱাত এই মন্তব্যৰে পাৰ হৈ যায় যে এটাও সত্য জনা নাযায়”। এজন পেট্ৰিচিয়ানৰ পুত্ৰ হিচাপে পঢ়া আৰু গাণিতিক শিক্ষা আশা কৰা হ’লহেঁতেন। [23] লেটিন ভাষাৰ জ্ঞান- বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ বাবে এক প্ৰাথমিক তাৎপৰ্য- যদিও তেওঁ মেইঞ্জ পেৰিছ স্কুলত পঢ়িছিল, এল্টভিলত শিক্ষা লাভ কৰিছিল নে ব্যক্তিগত শিক্ষক আছিল সেয়া ও অজ্ঞাত।গুটেনবাৰ্গে হয়তো প্ৰথমতে ধৰ্মীয় কেৰিয়াৰ গঢ়ি তুলিছিল, যেনেকৈ পেট্ৰিচিয়ানসকলৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰসকলৰ সৈতে সচৰাচৰ দেখা গৈছিল, কিয়নো বহুতো গীৰ্জা আৰু মঠৰ সান্নিধ্যই ইয়াক এক সুৰক্ষিত সম্ভাৱনা তৈয়াৰ কৰিছিল। [23] অনুমান কৰা হৈছে যে তেওঁ মেইঞ্জৰ দক্ষিণে থকা ছেইণ্ট ভিক্টৰ [দে]ত (ৱেইচেনাউ ৰ ওচৰত) উপস্থিত আছিল, কিয়নো তেওঁ পিছলৈ তেওঁলোকৰ ভাতৃত্ববোধত যোগদান কৰিব। এইখন এখন সুপৰিচিত বিদ্যালয়ৰ স্থান আছিল আৰু তাত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সম্পৰ্ক আছিল, যদিও তেওঁৰ প্ৰকৃত উপস্থিতি অনুমানমূলক হৈ আছে।

Reference

  1. Wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *