June 17, 2024

শীত-তাপ নিয়ন্ত্রক যন্ত্র উদ্ভাৱন | Willis Carrier Biography in Assamese

Willis Carrier Biography in Assamese

invented air conditioner

উইলিছ হাভিলেণ্ড কেৰিয়াৰ (২৬ নৱেম্বৰ, ১৮৭৬ – ৭ অক্টোবৰ, ১৯৫০) এজন আমেৰিকান অভিযন্তা আছিল, যি আধুনিক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ উদ্ভাৱনৰ বাবে সৰ্বাধিক জনাজাত। কেৰিয়াৰে ১৯০২ চনত প্ৰথম বৈদ্যুতিক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ গোট উদ্ভাৱন কৰিছিল। 1915 চনত, তেওঁ কেৰিয়াৰ কৰ্পোৰেচন প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যি হৈছে গৰম কৰা, বায়ু চলাচল, আৰু শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ (এইচভিএচি) প্ৰণালী নিৰ্মাণ আৰু বিতৰণত বিশেষজ্ঞ কোম্পানী।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

উইলিছ হাভিলেণ্ড কেৰিয়াৰৰ জন্ম হৈছিল ১৮৭৬ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত নিউয়ৰ্কৰ এংগোলাত, ডুৱেন উইলিয়ামছ কেৰিয়াৰ (১৮৩৬-১৯০৮) আৰু এলিজাবেথ আৰ হাভিলেণ্ড (১৮৪৫-১৮৮৮)ৰ পুত্ৰ। তেওঁ ১৮৯৪ চনত এংগোলা একাডেমীৰ পৰা আৰু ১৮৯৭ চনত বাফেলো হাই স্কুলৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

তেওঁ ১৮৯৭ চনত আৰম্ভ হোৱা কৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰিছিল আৰু ১৯০১ চনত স্নাতকোত্তৰ অভিযান্ত্ৰিক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল

Career

১৯০২ চনৰ ১৭ জুলাইত নিউয়ৰ্কৰ এন বাফেলোত নিউয়ৰ্কৰ ব্ৰুকলিনৰ চেকেট-উইলহেল্মছ লিথোগ্ৰাফিং এণ্ড পাব্লিচিং কোম্পানীত অনুভৱ কৰা বায়ুৰ গুণগত মানদণ্ডৰ সমস্যাৰ প্ৰতিক্ৰিয়া স্বৰূপে, ৱিলিছ কেৰিয়াৰে পৃথিৱীৰ প্ৰথম আধুনিক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালী হিচাপে স্বীকৃত হোৱাৰ বাবে অংকন দাখিল কৰিছিল। সেই গ্ৰীষ্মকালত ইমান আৰ্দ্ৰ আছিল যে কাগজখন বাঢ়ি গৈছিল আৰু হ্ৰাস পাইছিল, যাৰ ফলত নিম্ন মানদণ্ডৰ ছবি আছিল, কিয়নো ৰং প্ৰিণ্টিং প্ৰক্ৰিয়াত একেখন কাগজৰ টুকুৰা চাৰিবাৰলৈকে চলোৱা অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, প্ৰতিটোত বেলেগ বেলেগ ৰঙৰ চিয়াহী আছিল।

1902 চনৰ স্থাপনটোৱে আৰ্দ্ৰতা নিয়ন্ত্ৰণ যোগ দিয়াৰ বাবে শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ জন্ম চিহ্নিত কৰিছিল, যাৰ ফলত ক্ষেত্ৰখনৰ কৰ্তৃপক্ষই স্বীকৃতি দিছিল যে এ/চি-য়ে চাৰিটা মৌলিক কাৰ্য সম্পাদন কৰিব লাগিব:

  • উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰক
  • আৰ্দ্ৰতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা
  • বায়ু সঞ্চালন আৰু বায়ু চলাচল নিয়ন্ত্ৰণ কৰক
  • বায়ু পৰিষ্কাৰ কৰক

আৰু কেইবা বছৰৰ পৰিশোধন আৰু ক্ষেত্ৰ পৰীক্ষাৰ পিছত, 1906 চনৰ 2 জানুৱাৰীত, কেৰিয়াৰক বিশ্বৰ প্ৰথম স্প্ৰে-প্ৰকাৰৰ শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ সঁজুলি এয়াৰৰ চিকিৎসাৰ বাবে এটা সঁজুলিৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পেটেন্ট 808,897 প্ৰদান কৰা হৈছিল। ইয়াক বায়ুআৰ্দ্ৰ বা ডিহিউমিডিফাই কৰাৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছিল, প্ৰথম ফাংচনৰ বাবে পানী গৰম কৰা আৰু দ্বিতীয়টো লৈ ঠাণ্ডা কৰা।

১৯০৬ চনত কেৰিয়াৰে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে “নিৰন্তৰ ডেউ-পইণ্ট হতাশাই প্ৰায় নিৰন্তৰ আপেক্ষিক আৰ্দ্ৰতা প্ৰদান কৰে,” যি পিছলৈ শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ অভিযন্তাসকলৰ মাজত “নিৰন্তৰ ডেউ-পইণ্ট হতাশাৰ নিয়ম” হিচাপে পৰিচিত হৈছিল। এই আৱিষ্কাৰৰ ওপৰত তেওঁ এক স্বয়ংক্ৰিয় নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালীৰ ডিজাইনআধাৰিত কৰে, যাৰ বাবে তেওঁ 17 মে, 1907 তাৰিখে পেটেন্ট দাবী দাখিল কৰে। 1914 চনৰ 3 ফেব্ৰুৱাৰীত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পেটেন্ট 1,085,971 জাৰী কৰা হৈছিল।

1908 চনত, আমেৰিকাৰ কেৰিয়াৰ এয়াৰ কণ্ডিচনাৰ কোম্পানীবাফেলো ফৰ্জ কোম্পানীৰ সহায়ক হিচাপে সৃষ্টি কৰা হৈছিল, উইলিছ কেৰিয়াৰ ইয়াৰ উপ-সভাপতি হিচাপে।

1911 চনৰ 3 ডিচেম্বৰত, কেৰিয়াৰে আমেৰিকান চছাইটি অফ মেকানিকেল ইঞ্জিনিয়াৰৰ বাৰ্ষিক সভাত শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ ওপৰত প্ৰস্তুত কৰা সম্ভৱতঃ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ নথি – যুক্তিসঙ্গত চাইক্ৰোমেট্ৰিক ফৰ্মুলা উপস্থাপন কৰে। ইয়াক “চাইক্ৰোমেট্ৰিক্সৰ মেগনা কাৰ্টা” বুলি জনা যায়। এই দস্তাবেজখনে আপেক্ষিক আৰ্দ্ৰতা, পৰম আৰ্দ্ৰতা আৰু ডেউ-পইণ্ট উষ্ণতাৰ ধাৰণাবোৰ একেলগে বান্ধি ৰাখিছিল, যাৰ ফলত হাতত থকা প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ সঠিকভাৱে খাপ খুৱাবলৈ শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালী ৰচনা কৰা সম্ভৱ হৈছিল।

1914 চনৰ শেষৰ ফালে প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, বাফেলো ফৰ্জ কোম্পানীয়ে, য’ত কেৰিয়াৰক 12 বছৰ ধৰি নিযুক্তি দিয়া হৈছিল, ইয়াৰ কাৰ্যকলাপসম্পূৰ্ণৰূপে উৎপাদনত সীমাবদ্ধ ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লয়। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে সাতজন যুৱ অভিযন্তাই তেওঁলোকৰ জীৱনৰ সঞ্চয় ৩২,৬০০ ডলাৰ একত্ৰিত কৰি ১৯১৫ চনৰ ২৬ জুনত নিউয়ৰ্কত কেৰিয়াৰ ইঞ্জিনিয়াৰিং কৰ্পোৰেচন গঠন কৰে। এই সাতজন আছিল কেৰিয়াৰ, জে ইৰভিন লাইল, এডৱাৰ্ড টি মাৰ্ফি, এল লোগান লুইছ, আৰ্নেষ্ট টি লাইল, ফ্ৰেংক চান্না, আলফ্ৰেড ই ষ্টেচি, জুনিয়ৰ, আৰু এডমাণ্ড পি হেকেল। অৱশেষত কোম্পানীটোৱে নিউ জাৰ্চীৰ নেৱাৰ্কৰ ফ্ৰেলিংহুইচেন এভিনিউত থিতাপি লয়।

মহাহতাশা আৰু তাৰ পিছত

চেণ্ট্ৰিফুগাল ৰেফ্ৰিজাৰেচন মেচিনৰ বিকাশ আৰু 1920-ৰ দশকত অট্টালিকাবোৰ শীতল কৰাৰ বাবে শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাণিজ্যিক বিকাশ স্বত্বেও, কোম্পানীটোৱে 1929 চনৰ অক্টোবৰত ৱাল ষ্ট্ৰীট দুৰ্ঘটনাৰ ফলস্বৰূপে আন বহুতো কোম্পানীৰ দৰে বিত্তীয় অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছিল। 1930 চনত, কেৰিয়াৰ ইঞ্জিনিয়াৰিং কৰ্প’ৰেব্ৰান্স-ক্ৰোচেল কোম্পানী আৰু য়ৰ্ক হিটিং এণ্ড ভেণ্টিলেটিং কৰ্পোৰেচনৰ সৈতে একত্ৰিত হৈ কেৰিয়াৰ কৰ্পোৰেচন গঠন কৰে, আৰু ৱিলিছ কেৰিয়াৰক বোৰ্ডৰ অধ্যক্ষ হিচাপে মনোনীত কৰা হয়।

মহাহতাশাই শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ আৱাসিক আৰু বাণিজ্যিক ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰিছিল। কোম্পানীটো নিউ জাৰ্চি আৰু পেনচিলভেনিয়াৰ চাৰিখন চহৰত বিয়পি পৰিছিল যেতিয়ালৈকে কেৰিয়াৰে তেওঁৰ কোম্পানীটো একত্ৰিত নকৰে আৰু 1937 চনত নিউয়ৰ্কৰ চিৰাকিউজলৈ স্থানান্তৰ িত নকৰে। কোম্পানীটো কেন্দ্ৰীয় নিউয়ৰ্কৰ অন্যতম বৃহৎ নিয়োগকৰ্তা হৈ পৰিছিল।

১৯৩৯ চনৰ নিউয়ৰ্ক ৱৰ্ল্ডছ ফেয়াৰত উইলিছ কেৰিয়াৰৰ ইগলু আকৃতিৰ পেভিলিয়নে দৰ্শনাৰ্থীসকলক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ ভৱিষ্যতৰ এক আভাস দিছিল, কিন্তু ই জনপ্ৰিয় হোৱাৰ আগতে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ আৰম্ভ হৈছিল। 1950-ৰ দশকৰ যুদ্ধোত্তৰ অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধিৰ সময়ত, শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণে ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তা তৎপৰতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। আজি, বহুতো আমেৰিকান ঘৰ আৰু ব্যৱসায়ত শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু এইচভিএচি হৈছে এক মুখ্য বিষয়।

উত্তৰাধিকাৰী

1930 চনত, কেৰিয়াৰে জাপান আৰু কোৰিয়াত টয়ো কেৰিয়াৰ আৰু চেমচাং এপ্লিকেচন আৰম্ভ কৰে। [উদ্ধৃতিৰ প্ৰয়োজন] দক্ষিণ কোৰিয়া এতিয়া বিশ্বৰ শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক। কেৰিয়াৰ কৰ্পোৰেশ্যনে ডাঙৰ ঠাইবোৰ শীতল কৰিবলৈ ৰেফ্ৰিজাৰেচন মেচিনৰ ডিজাইন আৰু নিৰ্মাণৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। গ্ৰীষ্মৰ মাহবোৰত ঔদ্যোগিক উৎপাদন বৃদ্ধি কৰি, শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণে আমেৰিকাৰ জীৱনত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছিল। ১৯২০ ৰ দশকত আৱাসিক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰৱৰ্তনে চানবেল্টলৈ মহান প্ৰব্ৰজন আৰম্ভ কৰাত সহায় কৰিছিল। কোম্পানীটো 1980 চনত ইউনাইটেড টেকন’লজিছ কৰ্পোৰেচনৰ এটা সহায়ক কোম্পানী হৈ পৰিছিল, আৰু 2020 চনলৈকে আছিল, যেতিয়া ইয়াক পুনৰ এক স্বতন্ত্ৰ ৰাজহুৱা ভাৱে ব্যৱসায় কৰা কোম্পানী হিচাপে বন্ধ কৰা হৈছিল। বাণিজ্যিক আৰু আৱাসিক এইচভিএচি আৰু ৰেফ্ৰিজাৰেচন ত কেৰিয়াৰ কৰ্পোৰেচন বিশ্বৰ নেতা হৈ আছে। 2018 চনত, কেৰিয়াৰ কৰ্পোৰেচনৰ বিক্ৰী আছিল 18.6 বিলিয়ন ডলাৰ আৰু 53,000 লোকক নিযুক্তি দিছিল।

ব্যক্তিগত জীৱন

কেৰিয়াৰে কৰ্ণেলত এডিথ ক্লেয়াৰ চিম’ৰক লগ পাইছিল আৰু তেওঁলোকে 1902 চনৰ 29 আগষ্টত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল। ১৯১২ চনত এডিথ ক্লেয়াৰ চিম’ৰৰ মৃত্যু হয়। ১৯১৩ চনৰ ১৬ এপ্ৰিলত তেওঁ জেনি টিফ্ট মাৰ্টিনক বিয়া কৰায়। ১৯৩৯ চনত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। ১৯৪১ চনৰ ৭ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁ টেৰে হাউট, ইণ্ডিয়ানাৰ এলিজাবেথ মাৰ্শ ৱাইজক বিয়া কৰায়। কেৰিয়াৰ আৰু তেওঁৰ তিনিওগৰাকী পত্নীক নিউয়ৰ্কৰ বাফেলোৰ ফৰেষ্ট লন কবৰস্থানত সমাধিস্থ কৰা হয়।কেৰিয়াৰে হাৱাৰ্ড কাৰ্টাৰ উইলিছ নামৰ এটা সন্তানৰ পিতৃ হৈছিল। [উদ্ধৃতিৰ প্ৰয়োজন] তেওঁ জেনি মাৰ্টিন, ভাৰ্নন গাৰ্ডেনাৰ কেৰিয়াৰ (১৯০৩-১৯৮৫) আৰু আৰ্ল গাৰ্ডেনাৰ কেৰিয়াৰ (১৯০৫-১৯৮৩)ৰ পৰা আন দুটা সন্তানও তুলি লৈছিল।

পুৰস্কাৰ আৰু স্বীকৃতি

বিজ্ঞান আৰু উদ্যোগলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে, উইলিছ কেৰিয়াৰক ১৯৩৫ চনত লেহাই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা অভিযান্ত্ৰিক ডিগ্ৰী আৰু ১৯৪২ চনত আলফ্ৰেড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা সন্মানীয় ডক্টৰ অফ লেটাৰ্ছ ডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হৈছিল; কেৰিয়াৰক 1942 চনত ফ্ৰেংক পি ব্ৰাউন মেডেল প্ৰদান কৰা হৈছিল; আৰু মৰণোত্তৰভাৱে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্ভাৱক হল অফ ফেম (১৯৮৫) আৰু বাফেলো চাইন্স মিউজিয়াম হল অফ ফেম (২০০৮)ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।

Reference

  1. Wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *