International Womens Day History Essay in Assamese | আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱস - assamintro.com
September 29, 2022

International Womens Day History Essay in Assamese | আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱস

International Womens Day History Essay in Assamese

আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱস (পূৰ্বৰ নাম আন্তৰ্জাতিক কৰ্মজীৱী নাৰী দিৱস) প্ৰতি বছৰ ৮ মাৰ্চ তাৰিখে পালন কৰা হয়। গোটেই বিশ্বব্যাপী নাৰীসকলে এটি প্ৰধান উপলক্ষ্য হিচাপে এই দিৱস উদ্‌যাপন কৰে। বিশ্বৰ বেলেগ বেলেগ প্ৰান্তত নাৰীদিৱস উদযাপনৰ প্ৰধান লক্ষ্য বেলেগ বেলেগ। ক’ৰবাত নাৰীৰ প্ৰতি সাধাৰণ সন্মান আৰু শ্ৰদ্ধা উদ্‌যাপনৰ মুখ্য বিষয় হয়, আকৌ ক’ৰবাত মহিলাসকলৰ আৰ্থিক , ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক প্ৰতিষ্ঠায়ে বেছি গুৰুত্ব পায়।

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱস শুনি বৰ ভাল লাগে, কিন্তু যেতিয়া এই বিষয়টো ব্যক্তিগতভাৱে বিবেচনা কৰা হয়, মনত এটা প্ৰশ্ন উত্থাপিত হয় যে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত মহিলাসকলক সন্মান জনোৱাৰ বাবে এটা দিন ঘোষণা কৰিব লগা সমস্যাটো কি আছিল? ইয়াৰ উদ্দেশ্য আছিল কেৱল মহিলাসকলক আৰম্ভণিৰে পৰা সন্মান জনোৱা, নে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ সৈতে খঙৰ এক টান আকাৰত এই দিনটো উদযাপন কৰা আৰম্ভ কৰিছিল? ভাৰতৰ দৰে, সমগ্ৰ বিশ্বৰ মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ সন্মানৰ অধিকাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল নেকি? আজি আমি এই প্ৰবন্ধটোৰ সৈতে আপোনাৰ এই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিআছোঁ আৰু আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ বিষয়ে আপোনাক সম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিছো, আশা কৰোঁ ই আপোনাৰ বাবে উপযোগী হ’ব।

International Womens Day History Essay in Assamese

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ

৮ মাৰ্চ , ১৯১৪ চনত নাৰী দিৱসৰ বিজ্ঞাপনচিত্ৰ
পালন কৰেসকলো দেশত
প্ৰকাৰআন্তৰ্জাতিক
মহত্বজনসচেতনতা দিৱস
নাৰী আৰু কন্যা দিৱস
তাৰিখ৮ মাৰ্চ
সম্পৰ্কিতমা দিৱস, বিশ্ব শিশু দিৱস, আন্তৰ্জাতিক পুৰুষ দিৱস

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ ইতিহাস, কেতিয়া আৰু কিয় উদযাপন কৰা হয় History of International Womens Day Assamese

১৯০৮ চনত নিউয়ৰ্কত মহিলা দিৱস আৰম্ভ হৈছিল, যেতিয়া মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ চাকৰিত সময় হ্ৰাস কৰাৰ দাবীত বৃহৎ সংখ্যক লোকএকত্ৰিত হৈছিল। একে সময়তে, মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ দৰমহা বৃদ্ধি আৰু ভোটদানৰ অধিকাৰও দাবী কৰিছিল। এবছৰৰ পিছত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত দিনটো ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।
1910 চনত, ক্লাৰা জেটকিনে কৰ্মৰত মহিলাসকলৰ এক আন্তৰ্জাতিক সন্মিলনৰ সময়ত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল। সন্মিলনখনত 17 খন দেশৰ প্ৰায় 100 গৰাকী কৰ্মৰত মহিলা উপস্থিত আছিল, যিসকলে ক্লাৰা জেটকিনৰ পৰামৰ্শসমৰ্থন কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত, 1911 চনত, দিনটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে 19 মাৰ্চত বহুতো দেশত একেলগে উদযাপন কৰা হৈছিল। এনেদৰে ই প্ৰথম আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱস আছিল। কিন্তু এতিয়ালৈকে, কোনো দিনই ইয়াক উদযাপন কৰাটো নিশ্চিত নাছিল।

ইয়াৰ পিছত, ১৯১৭ চনত প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত, ৰাছিয়াৰ মহিলাসকলে খাদ্য আৰু শান্তিৰ বাবে প্ৰতিবাদ কৰিছিল। এই প্ৰতিবাদ ইমানেই সংগঠিত হৈছিল যে সম্ৰাট নিকোছে পদ ত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল আৰু তাৰ পিছত মহিলাসকলে ইয়াত ভোটদানৰ অধিকাৰ লাভ কৰিছিল। যিদিনা ৰাছিয়াৰ মহিলাসকলে ধৰ্মঘট আৰম্ভ কৰিছিল সেই দিনাই ২৮ ফেব্ৰুৱাৰী আৰু গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জীত দিনটো আছিল ৮ মাৰ্চ, তেতিয়াৰ পৰা ৮ মাৰ্চত আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱস উদযাপন কৰা আৰম্ভ হৈছিল। এই সকলোবোৰৰ স্বত্বেও, ই বহু বছৰ পিছত 1975 চনত আনুষ্ঠানিক স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল, এই বছৰৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰসংঘই ইয়াক এটা বিষয়বস্তুৰে উদযাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। ইয়াৰ প্ৰথম বিষয়বস্তু আছিল “অতীত উদযাপন আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে পৰিকল্পনা”।

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ উদ্দেশ্য আৰু তাৎপৰ্য International Women’s Day Objective and Importance in Assamese

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱস উদযাপনৰ উদ্দেশ্য হৈছে সময়ৰ সৈতে আৰু সমাজত মহিলাৰ স্থিতি সলনি হোৱা। আৰম্ভণিতে, যেতিয়া ইয়াক উনবিংশ শতিকাত প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল, মহিলাসকলে ভোটদানৰ অধিকাৰ লাভ কৰিছিল, কিন্তু এতিয়া সময়ৰ পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে, ইয়াৰ উদ্দেশ্য এনেকুৱা কিবা।

  • মহিলা দিৱস উদযাপনৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হৈছে পুৰুষ আৰু মহিলাৰ মাজত সমতা বজাই ৰখা। আজিও, পৃথিৱীৰ এনে বহুতো অংশ আছে য’ত মহিলাসকলে সমতাৰ সুবিধা নাপায়। যদিও মহিলাসকলে চাকৰিত পদোন্নতিৰ ক্ষেত্ৰত বাধাৰ সন্মুখীন হয়, মহিলাসকল এতিয়াও স্ব-নিযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত পিছ পৰি আছে।
  • বহুতো দেশত, মহিলাসকল এতিয়াও শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত পিছ পৰি আছে। ইয়াৰ উপৰিও, মহিলাৰ বিৰুদ্ধে হিংসাৰ ঘটনাএতিয়াও দেখা যায়। মহিলা দিৱস উদযাপনৰ এটা উদ্দেশ্য হৈছে এই সন্দৰ্ভত মানুহক সজাগ কৰা।
  • ৰাজনৈতিক পৰিপ্ৰেক্ষিতত, মহিলাৰ সংখ্যা এতিয়াও পুৰুষতকৈ যথেষ্ট পিছ পৰি আছে আৰু মহিলাৰ অৰ্থনৈতিক স্থিতিও পিছ পৰি আছে। মহিলা দিৱস উদযাপনৰ এটা উদ্দেশ্য হ’ল মহিলাসকলক এই দিশত সজাগ কৰা আৰু ভৱিষ্যতৰ প্ৰগতিৰ বাবে তেওঁলোকক প্ৰস্তুত কৰা।

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ বিষয়বস্তু International Women’s Day Theme in Assamese

1996 চনৰ পৰা, মহিলা দিৱস এটা নিৰ্দিষ্ট বিষয়বস্তুৰ সৈতে নিৰন্তৰভাৱে উদযাপন কৰা হয়, প্ৰথমে 1996 চনত, ইয়াৰ বিষয়বস্তু হৈছে অতীতৰ উদযাপন আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে পৰিকল্পনা। ইয়াৰ পিছত, বহুতো দেশে একেলগে এটা নতুন বিষয় বস্তু আৰু নতুন উদ্দেশ্যৰ সৈতে একেলগে উদযাপন কৰি আহিছে। যোৱা 10 বছৰত মহিলা দিৱসৰ বিষয়বস্তু নিম্নলিখিত ধৰণৰ আছিল:

  • ২০০৯ চনৰ এই বছৰৰ মহিলা দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল মহিলা আৰু ছোৱালীৰ ওপৰত হোৱা অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে মহিলা আৰু পুৰুষসকলে একেলগে কাম কৰাৰ বিষয়টো বিবেচনা কৰা।
  • 2010 এই বছৰ, মহিলাসকলক পুৰুষক সমান অধিকাৰ আৰু সমান সুযোগ দিয়া হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ উন্নতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল।
  • ২০১১ এই বছৰ, শিক্ষা, প্ৰশিক্ষণ আৰু বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি আদিক্ষেত্ৰত মহিলাসকলক সমান অধিকাৰ প্ৰদান কৰি এই ক্ষেত্ৰসমূহত মহিলাসকলৰ উন্নতিৰ পথ মুকলি কৰা হৈছিল।
  • ২০১২ এই বছৰ গাওঁখনৰ মহিলাসকলক সমান সুযোগ প্ৰদান কৰি শক্তিশালী কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল, লগতে দৰিদ্ৰতা আৰু ভোকৰ দৰে সমস্যাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল।
  • ২০১৩ এই বছৰ মহিলাৰ বিৰুদ্ধে হিংসা ৰক্ষা ৰখাৰ বাবে কাৰ্যক্ৰমৰ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল
  • ২০১৪ চনত মহিলাসকলৰ বাবে সমতা আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰগতি এই দিনটোৰ বিষয়বস্তু আছিল।
  • ২০১৫ এই বছৰ মহিলাৰ প্ৰগতি সমগ্ৰ মানৱ জাতিৰ উন্নতিৰ সৈতে জড়িত আছিল।
  • 2016 এই বছৰ আহি থকা পৰৱৰ্তী 12 বছৰত মহিলা আৰু পুৰুষৰ অনুপাত সমান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল
  • ২০১৭ বৰ্ষত পৰিৱৰ্তনশীল পৃথিৱীত মহিলাৰ স্থিতিৰ সৈতে অনাগত বছৰবোৰত লিংগ অনুপাত সমান কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল
  • ২০১৮ এই বছৰৰ বিষয়বস্তুৰ উদ্দেশ্য আছিল মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ বিকাশৰ বাবে উৎসাহিত কৰা
  • 2019 থিংক ইকুৱেল, বিল্ড স্মাৰ্ট, ইনোভেট ফৰ চেঞ্জ
  • সমানৰ বাবে 2020 প্ৰতিটো
  • 2021 মহিলা নেতৃত্ব: কোভিড-19 ৰ পৃথিৱীত এক উমৈহতীয়া ভৱিষ্যত প্ৰাপ্ত কৰা
  • ২০২২ শীঘ্ৰেই ঘোষণা কৰা হ’ব।

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়

আফগানিস্তান, চীন, কম্বোডিয়া, নেপাল আৰু জৰ্জিয়াৰ দৰে বহুতো দেশত, এই দিনটোবন্ধ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে, কিছুমান দেশত সম্পূৰ্ণ দিনৰ ছুটি নিদিয়াৰ দ্বাৰা আধা দিন দিয়া হয়। একে সময়তে, কিছুমান দেশত, আজিৰ দিনটোত, শিশুৱে তেওঁলোকৰ মাতৃক উপহাৰ দিয়ে আৰু এই দিনটো মাতৃক উৎসৰ্গিত কৰা হয়, সেয়েহে বহুতো দেশত, আজিৰ দিনটোত পুৰুষে তেওঁলোকৰ পত্নী, বন্ধুবৰ্গ, মাতৃ আৰু ভগ্নী আদিক উপহাৰ হিচাপে ফুল দিয়ে। ভাৰতত আজিৰ দিনটোতে, বহুতো প্ৰতিষ্ঠানে মহিলাসকলক সন্মান প্ৰদান কৰি উৎসাহিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে বহুতো কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে। যদিও এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ উপায় প্ৰতিখন দেশতে পৃথক হ’ব পাৰে, ইয়াৰ উদ্দেশ্য সকলো ঠাইতে একেই, সকলো ক্ষেত্ৰতে মহিলাৰ বাবে সমতা।

আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ ভাষণ International Women’s Day Speech in Assamese

মহিলা, এইটো এটা সাধাৰণ শব্দ নহয় কিন্তু এক সন্মান য’ত দৈৱত্ব আছে। বৈদিক কালৰ পৰানাৰীৰ স্থান ভগৱানৰ দৰে, সেয়েহে নাৰীক দেৱ-দেৱী আৰু দেৱতাৰ সৈতে তুলনা কৰা হয়। যেতিয়াই ঘৰত এজনী ছোৱালী জন্ম হয়, কোৱা হয় যে লক্ষ্মী ঘৰলৈ আহিছে। যেতিয়া নৱবিবাহিত বোৱাৰী ঘৰলৈ আহে, তেতিয়াও তেওঁক লক্ষ্মীৰ আগমনৰ সৈতে তুলনা কৰা হয়। আপুনি কেতিয়াবা এনে ধৰণৰ বস্তুৰ জন্মৰ সৈতে পুত্ৰৰ তুলনা কৰাৰ কথা শুনিছে নেকি? সেই কুবেৰা ঘৰলৈ আহিছে বা বিষ্ণুৰ জন্ম হৈছে, নহয়। এই সন্মান কেৱল বেদ আৰু পুৰাণৰ পৰা চলি থকা মহিলাসকলৰ বাবেহে উপলব্ধ, যিটো আজিৰ সমাজে মহিলাসকলক মহিলাসকলক জন্মৰ পৰা মহিলালৈকে লাভ কৰা সন্মান প্ৰদান কৰা নাই।

মহিলাসকলক সদায় দুৰ্বল বুলি কোৱা হয় আৰু ঘৰত ৰন্ধন কৰি লালন পালনকাৰী বুলি কোৱা হয়, তেওঁক জন্ম দিয়া এগৰাকী আবলা মহিলা হিচাপে দেখা যায় আৰু কোৱা হয় যে এগৰাকী মহিলাক শিক্ষাৰ একেবাৰে প্ৰয়োজন নাই, আনহাতে সমাজে উপাসনা কৰা ভগৱানৰ ঠাইত মহিলাগৰাকীৰ স্থান পৃথক। মাতৃ সৰস্বতী, যি শিক্ষাৰ দেৱী, এগৰাকী মহিলা আৰু এই সমাজে মহিলাসকলক শিক্ষাৰ যোগ্য বুলি গণ্য নকৰে। ৰাক্ষসক হত্যা কৰিবলৈ জন্ম গ্ৰহণ কৰা মাতৃ দুৰ্গাও এগৰাকী মহিলা আৰু এই সমাজে মহিলাগৰাকীক অবলা বুলি গণ্য কৰে। য’ৰ পৰা এই সমাজে মহিলাগৰাকীৰ বাবে অবলা, দৰিদ্ৰ ছোৱালীৰ দৰে শব্দ আনিছে আৰু নাৰীক শিক্ষাৰ যোগ্য বুলি বিবেচনা নকৰে, আনহাতে পুৰাণ, বেদত, মহিলাগৰাকীৰ স্থিতি মহিলাগৰাকীৰ স্থিতি নহয় যিটো এই সমাজে মহিলাগৰাকীৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ শক্তি বুজি পোৱা আৰু ইজনে সিজনৰ সৈতে একেলগে থিয় হোৱা আৰু মহিলাগৰাকীৰ প্ৰতি সঁচাকৈয়ে কৰা সন্মান প্ৰদান কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে।

প্ৰতি বছৰে ৮ মাৰ্চত মহিলা দিৱস পালন কৰা হয়। কিন্তু আজিৰ মহিলাগৰাকীৰ অৱস্থা কাৰো পৰা লুকাই থকা নাই আৰু এয়া কেৱল ভাৰতৰ নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বৰ ঘটনা। য’ত নাৰীয়ে তেওঁৰ অশনি সংকেত পোৱা নাই। এদিন, তেওঁৰ নামত কৰ পৰিশোধ কৰিলে তেওঁৰ কৰ্তব্য পালন নহয়। আজিৰ সময়ত, এগৰাকী মহিলাই তেওঁৰ অস্তিত্ব আৰু পৰিচয়ৰ বাবে প্ৰতি-শক্তিৰ সৈতে যুঁজদিব লাগিব। এইটো এটা লজ্জাজনক কথা যে আজি আমাৰ দেশত বেটি বচাওৰ দৰে আঁচনি আছে, আজি চৰকাৰে ঘৰত এজনী কন্যা সন্তান জন্ম দিয়াৰ বাবে হেঁচা সৃষ্টি কৰিছে, কন্যাসকলে এনে এটা জীৱনৰ কথা ভাবিবলৈ আহে নেকি য’ত তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃয়ে কেৱল ভয়ৰ বাবেহে তাইৰ জীৱন দিয়ে। সমাজৰ নিয়মবোৰে সমাজত কন্যা সন্তানৰ স্থান দুৰ্বল কৰি তুলিছে, যাক এতিয়া সলনি কৰিব লাগিব। আজিলৈকে যি ঘটি আছে তাক সলনি কৰিব লাগিব, যাৰ বাবে কন্যা সন্তানৰ জীৱনআৰু তাৰ পিছত প্ৰথমে শিক্ষাৰ অধিকাৰ প্ৰাপ্ত কৰা প্ৰয়োজন, তেতিয়াহে এই দেশৰ মহিলাগৰাকীৰ অৱস্থা উন্নত হ’ব।

International Women’s Day Quote

  • যদি পুৰুষ এজন শিক্ষিত হয়, তেন্তে কেৱল এজন পুৰুষহে শিক্ষিত হয়, কিন্তু যেতিয়া এগৰাকী মহিলা শিক্ষিত হয়, এটা প্ৰজন্ম শিক্ষিত হয়। – ব্ৰিঘাম ইয়ং
  • মহিলাসকল হৈছে সমাজৰ প্ৰকৃত স্থপতিবিদ। – চেৰ
  • মহিলাসকল প্ৰেম কৰাৰ বাবে নহয়, বুজিব নোৱাৰি। – অস্কাৰ ৱাইল্ড
  • “যেতিয়া এজন পুৰুষে এগৰাকী মহিলাক ভাল পায়, তেওঁ তাইক তেওঁৰ জীৱনৰ এটা অংশ দিয়ে, কিন্তু এগৰাকী মহিলাই তেওঁক ভাল পালে সকলো দিয়ে।” – অস্কাৰ ৱাইল্ড
  • যিকোনো সভ্যতাক নাৰীৰ আচৰণৰ দ্বাৰা বিচাৰ কৰিব পাৰি। – ৰাল্ফ ৱাল্ডো এমাৰ্চন
  • পুৰুষে তেওঁলোকৰ ভাগ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, তেওঁলোকৰ বাবে এয়া হৈছে তেওঁলোকৰ জীৱনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত মহিলাসকলে কৰা কাম। – গ্ৰুশো মাৰ্ক্স
  • যিকোনো সমাজৰ প্ৰগতি সেই সমাজৰ মহিলাসকলৰ উন্নতিৰ দ্বাৰা জুখিব পাৰি। – বি আৰ আম্বেদকাৰ
  • সেই দেশৰ মহিলাসকলৰ সমান অধিকাৰ নাথাকিলে কোনো ৰাষ্ট্ৰই প্ৰগতিৰ শীৰ্ষত উপনীত হ’ব নোৱাৰে। – মহম্মদ আলী জিন্না
  • মহিলাসকল আচৰিত, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মুখত হাঁহি পিন্ধে আৰু দেখুৱায় যে সকলো ঠিকেই আছে, কিন্তু বাস্তৱত, তাইৰ কান্ধত পৃথিৱীৰ বোজা আছে আৰু তাইৰ জীৱন তাইৰ আঙুলিৰে ফটকাৰ দৰে পিছলি গৈ আছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published.