February 26, 2024

ইজটেমা Ijtema in Assamese | History of Ijtema What and Why

আৰবী শব্দ ইজটেমাৰ অৰ্থ হৈছে ‘একত্ৰিত হোৱা’। এক বিশেষ স্থানত একত্ৰিত হোৱা আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰা, সুস্থতাৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰা, পাপৰ ক্ষমা বিচৰা আৰু ধৰ্মত কথা কোৱা টো ইজটেমাৰ অংশ। এশ বছৰ আগতে ইজটেমা আৰম্ভ হৈছিল বুলি জনাটো ভুল, কিন্তু ইজটেমা এক শতিকা পুৰণি পৰম্পৰা। প্ৰকৃততে, এই শৃংখলাটো হজৰত আদমৰ সময়ৰ পৰাই অনুশীলনত আছে।

ভূমিকা

ইজতেমা হৈছে তবলিগী জামাত (টিজে)ৰ তিনিদিনীয়া বাৰ্ষিক ৰাজহুৱা সমাৱেশ। দক্ষিণ এছিয়াৰ মুছলমান আৰু ইয়াৰ প্ৰবাসীসকলৰ প্ৰতি ইয়াৰ এক শক্তিশালী আবেদন আছে। তবলিগী জামাতৰ তাৎক্ষণিক উদ্দেশ্য হৈছে ব্যক্তিত্বৰ নৈতিক সংস্কাৰ আৰু আত্ম-শুদ্ধি। ‘মুছলমানসকলক সঁচা মুছলমান বনোৱা’: মুছলমানসকলে তেওঁলোকৰ ব্যক্তিগত জীৱনত ইছলামৰ নীতিক কঠোৰভাৱে অনুসৰণ কৰা উচিত। আনহাতে, ই এক নৱীকৰণ আন্দোলন। তবলিগী জামাতই ইজটেমা বা লাখ লাখ লোকৰে গঠিত বাৰ্ষিক তিনিদিনীয়া ৰাজহুৱা সমাৱেশৰ জৰিয়তে বহল বিশ্বৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছে। এনেদৰে, ইজটেমা তবলিগী জামাতৰ আন্দোলনৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছে।

ইজটেমা তবলিগী জামাতে কৰ্মচাৰী আৰু ইয়াত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত নোহোৱা বহু সংখ্যক লোকৰ মাজতো ই জনপ্ৰিয়। কিন্তু হজ হল বাধ্যতামূলক। এজন আৰ্থিকভাৱে সক্ষম মুছলমানৰ বাবে হজ বাধ্যতামূলক। বৃহৎ সংখ্যক অংশগ্ৰহণকাৰী লোকৰ বাবে, ভাৰত, বাংলাদেশ, পাকিস্তানৰ দৰে দেশত ইজতেমা, বিশ্ব তবলিগী জামাত কৰ্মীসকলৰ বাবে এক আকাংক্ষিত তীৰ্থযাত্ৰা হৈ পৰে। অৱশ্যে, বাংলাদেশৰ ইজটেমাত নৃতাত্ত্বিক গৱেষণাৰ কোনো প্ৰমাণ নাই। বাংলাদেশক স্থান হিচাপে বাছনি কৰাৰ এইটো এটা মুখ্য কাৰণ। ইউৰোপিয়ান জাৰ্নেল অফ ইকনমিক এণ্ড পলিটিকেল ষ্টাডিজৰ মতে, ইজটেমাত উপস্থিত থাকিলে ধৰ্মীয় কৰ্তৃত্ব আৰু মৰ্যাদা বৃদ্ধি হয়, যি সমাজত ধৰ্মীয় সৱলীকৰণৰ এক মাধ্যম হিচাপে কাম কৰে।

ইতিহাস

ইজতেমাৰ পৰম্পৰা ইলিয়াছ কান্ধলৱীয়ে আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ এজন ভাৰতীয় লোক আছিল যি স্থানীয় মছজিদত একত্ৰিত হৈছিল আৰু ধৰ্মীয় লোকৰ এটা সৰু গোটৰ সৈতে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। 41 বছৰ ধৰি, টংগীক ইজটেমাৰ স্থান হিচাপে বাছনি কৰা হৈছে, অৱশ্যে এই ৰাজকীয় সমাৱেশ কম সংগঠিতভাৱে অনুষ্ঠিত হয় । আজিকালি ভাৰতক এই মছজিদসমূহ আয়োজন কৰাৰ বাবে এটা অতি জনপ্ৰিয় স্থান হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইজতেমা অৰাজনৈতিক আৰু সেয়েহে ই সকলো দল আৰু বিশ্বাসৰ লোকক আকৰ্ষিত কৰে। মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ আধ্যাত্মিক ভক্তি, উচ্চতা আৰু কল্যাণৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা অনুষ্ঠিত কৰা হয়। এই বৃহৎ জনপ্ৰিয় কাৰ্যসূচীয়ে বিভিন্ন দেশৰ লোকসকলক আন দেশৰ মুছলমানসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাৰ সুযোগ দিয়ে, আৰু সাধাৰণতে বিশিষ্ট ৰাজনৈতিক ব্যক্তিও উপস্থিত থাকে।

প্ৰায় 1927 চনত, তবলিগী জামাতে বংগ অঞ্চলত প্ৰৱেশ কৰিছিল। মৌলৱী আফতাবুদ্দিন (যি দ্য লাইটৰ উপ-সম্পাদক আছিল)ৰ সৈতে মৌলৱী আবুল হায়াতৰ নেতৃত্বত প্ৰথম বাংলা প্ৰাদেশিক তবলিগী সমিতি গঠন কৰা হয়।। অকিন্তু ১৯৪৭ চনত ভাৰত উপমহাদেশ বিভাজনৰ ঠিক পিছতেই এই আন্দোলন পূব পাকিস্তান (বৰ্তমান বাংলাদেশ)ত প্ৰৱেশ কৰিছিল (সিকান্দ, ২০০২)। এই সময়ছোৱাত উপমহাদেশৰ তিনিটা অংশত তিনিটা ইজটেমা কেন্দ্ৰৰ বিকাশ ঘটিছিল; এইবোৰ আছিল ভাৰতৰ ভূপাল, পাকিস্তানৰ ৰাইৱিণ্ড আৰু পূব পাকিস্তানৰ ঢাকাত (বৰ্তমান বাংলাদেশ)। বিভাজনৰ লগে লগে পূব বংগ পাকিস্তানৰ অংশ হৈ পৰে আৰু এক নতুন নামেৰে পূব পাকিস্তান নামেৰে পৰিচিত হয়। এইটো পূব পাকিস্তানত (বাংলাদেশ) তবলিগী জামাতৰ প্ৰাৰম্ভিক বছৰ আছিল। তবলিগী জামাতয়ে এই সময়ছোৱাত বিভিন্ন পৃষ্ঠভূমিৰ লোকসকলক নিয়োগ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। পূব পাকিস্তানত তবলিগী জামাতৰ এই প্ৰথম পৰ্যায়ত পেছাদাৰী শ্ৰেণীৰ বহুতো শিক্ষাৰ্থী আৰু সাধাৰণ শিক্ষাৰ্থী জড়িত আছিল।

মৌলানা আবুল হাছান আলী নাদৱীয়ে তেওঁৰ মৌলানা ইলিয়াছৰ জীৱনীত উল্লেখ কৰিছে যে ১৯৩০ ৰ দশকত তেওঁলোকে মেৱাটত তেওঁলোকৰ বাৰ্ষিক ইজটেমা ৰাখিছিল আৰু তেওঁলোকৰ ইজটেমাৰ বাবে এক নিৰ্দিষ্ট স্থান আছিল। মৌলানা ইলিয়াছে নিয়মীয়াকৈ এই ইজটেমাত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৪১ চনৰ ২৮ ৰ পৰা ৩০ নৱেম্বৰলৈ (নাদৱী, ২০০৬: ১১৮) গৌৰগানো জিলাৰ নুহত আটাইতকৈ ডাঙৰ ইজটেমা অনুষ্ঠিত হৈছিল। অংশগ্ৰহণ কৰা ভক্তৰ সংখ্যাৰ ক্ষেত্ৰত এইটো এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ইজটেমা আছিল। নাদৱী (২০০৬)ৰ মতে, সেই ইজতেমাত প্ৰায় ২০-২৫ হাজাৰ লোক আছিল। এই ইজটেমা বিভিন্ন ধৰণে সফল হৈছিল; তাৰে এটাই ভাৰতৰ বিভিন্ন ঠাইযেনে খোৰজা, আলিগড়, আগ্ৰা, বুলন্দ চহৰ, মীৰাট, পানীপথ, সোনিপত আদি বিভিন্ন স্থানলৈ বহুতো মণ্ডলী পঠিয়াবলৈ সক্ষম হৈছিল। ১৯৪৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত তেওঁলোকে কৰাচীলৈ (পাকিস্তানৰ এখন মুখ্য চহৰ) মণ্ডলী পঠিয়াইছিল।

পূব পাকিস্তানৰ প্ৰথম ইজটেমা (বৰ্তমান বাংলাদেশ) ১৯৫৪ চনত বাংলাদেশৰ ৰাজধানী ঢাকাত অনুষ্ঠিত হৈছিল। সেই বছৰৰ শেষৰ ফালে তেওঁলোকে খুলনাৰ দক্ষিণ-পশ্চিম জিলাত আন এটা বিশাল ইজটেমা আয়োজন কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, তেওঁলোকে প্ৰতি বছৰে নিয়মীয়াকৈ ইজটেমা আয়োজন কৰি আহিছে। এই সময়ত, বাংলাদেশৰ তবলিগী জামাতে কেন্দ্ৰটো লালবাগ শ্বাহী মছজিদত অৱস্থিত আছিল। মহাকাশৰ সীমাবদ্ধতাৰ বাবে তেওঁলোকে কাকৰাইলত তেওঁলোকৰ বৰ্তমানৰ স্থানলৈ যাব লগা হৈছিল। বাংলাদেশৰ তবলিগী জামাতৰ পটভূমিত, ১৯৫৪ চনত প্ৰথম ইজটেমাত প্ৰায় ১৫-২০ হাজাৰ অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। অৱশ্যে, 1965 চনলৈ কাক্ৰেইল ইজটেমাৰ বাবে অতি সৰু হৈ পৰিছিল। গতিকে, তেওঁলোকে ইজটেমাৰ নতুন ঠাইৰ বিষয়ে ভাবিব লাগিব। একে বছৰতে, তেওঁলোকে স্থানটো ঢাকাৰ ওচৰৰ টংগীলৈ স্থানান্তৰ কৰিব লগা হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, তবলিগী জামাত-য়ে নিয়মীয়াকৈ টংগীত ইজটেমা আয়োজন কৰি আহিছে।

Writting soon

  1. Introduction to Ijtema in Islam
    • Definition and significance
    • Historical background
  2. Purpose of Ijtema Gatherings
    • Spiritual rejuvenation
    • Community bonding
    • Educational aspects
  3. Ijtema Structure and Organization
    • Planning and logistics
    • Role of volunteers
    • Key speakers and sessions
  4. The Role of Ijtema in Fostering Unity
    • Bringing diverse communities together
    • Promoting understanding and tolerance
  5. Spiritual Growth Through Ijtema
    • Sermons and religious teachings
    • Rituals and prayers
  6. Ijtema as a Learning Platform
    • Workshops and seminars
    • Cultural and social activities
  7. Global Impact of Ijtema
    • Spread and popularity
    • Ijtema’s contribution to Islam worldwide
  8. Challenges and Controversies Surrounding Ijtema
    • Criticisms and misconceptions
    • Efforts to address challenges
  9. Ijtema and Modern Technology
    • Virtual Ijtema events
    • Social media’s role in spreading Ijtema’s message
  10. Benefits of Participating in Ijtema
    • Personal growth
    • Strengthening faith
    • Building a sense of community
  11. Ijtema in Different Islamic Sects
    • Variances in traditions and practices
    • Common threads that unite diverse sects
  12. Celebrating Diversity During Ijtema
    • Embracing cultural differences
    • Unity in diversity
  13. Ijtema’s Impact on Youth
    • Engaging the younger generation
    • Instilling values and responsibility
  14. Environmental Sustainability in Ijtema
    • Eco-friendly initiatives during gatherings
    • Promoting responsible behavior
  15. Conclusion
    • Summarizing the importance of Ijtema
    • Encouraging participation and understanding

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *