April 8, 2024

ইউটিউব | How to Earn Money From Youtube in Assamese

একবিংশ শতিকা হৈছে দৃশ্য-শ্ৰাব্য যুগ। ইণ্টাৰনেট হৈছে এই যুগৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বিপ্লৱ। ইয়াৰ সহায়ত, আপোনাৰ বস্তুবোৰ অতি সহজে মানুহক জনাব পাৰি। ইয়াক ইয়াৰ কলা আৰু ইয়াৰ দক্ষতা মানুহক জনোৱাৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বহুতো প্ৰকাৰৰ সামাজিক ছাইট আছে যিএনে কামত যথেষ্ট সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়। লাহে লাহে ই এটা বহুত ডাঙৰ মাধ্যম হৈ পৰিছে। এই মাধ্যমবোৰত ইউটিউব এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা হৈ পৰিছে। ইয়াৰ সহায়ত, মানুহে বহুত ডাঙৰ আৰু উচ্চ সপোনত উপনীত হ’বলৈ চেষ্টা কৰি আছে। বহুলোকে ইউটিউবক তেওঁলোকৰ উপাৰ্জনৰ উৎস কৰি তুলিছে। ইয়াৰ পৰা উপাৰ্জন কৰা ধনেৰে তেওঁলোকৰ জীৱন অতি আৰামদায়কভাৱে কটা হৈছে। বহুলোকে বিচাৰে আৰু সপোন দেখে যে তেওঁলোক ইউটিউবাৰ হ’ব পাৰে।

What is Youtube in Assamese

ইউটিউব প্ৰকৃততে এক প্ৰকাৰৰ সামাজিক ছাইট, যাৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্য হৈছে ‘ভিডিঅ’। এই ছাইটটোত প্ৰায় সকলো ধৰণৰ ভিডিঅ’, সকলো ধৰণৰ চিনেমা আছে, যাক ইণ্টাৰনেটৰ জৰিয়তে চলাব পাৰি আৰু চাওঁতে উপভোগ কৰিব পাৰি। এইটো আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চান ব্ৰুনোত অৱস্থিত এটা ভিডিঅ’ শ্বেয়াৰিং ৱেবছাইট। ই ২০০৫ চনৰ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত, প্ৰায় ১২ বছৰ আগতে অস্তিত্বত আহিছিল। এতিয়া ইয়াৰ গুৰুত্ব বহুত বৃদ্ধি পাইছে আৰু ই গুগলৰ সহায়ক হিচাপে কাম কৰে। এই ৱেবছাইটত, এজন সাধাৰণ মানুহে নিজৰ বিশেষ চেনেল সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু ভিডিঅ’, পোষ্ট, ৰেট, শ্বেয়াৰ, প্ৰতিবেদন আদি আপলোড কৰিব পাৰে। যদি কোনোবাই প্ৰিয় টিভি দৈনিক চাবোন এটা হেৰুৱায়, তেনেহ’লে তেওঁ তেওঁৰ সময় অনুসৰি সেই মিছ কৰা খণ্ডটো সহজে চাব পাৰে। সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অংশটো হ’ল ইয়াক বজাবলৈ কোনো বিশেষ পঞ্জীয়ন বা একাউণ্ট নাই, হয়, যদি ভিডিঅ’টো কেৱল প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বাবে হয়, তেন্তে আপোনাৰ ই-মেইল আইডি দি প্ৰাপ্তবয়স্কতাৰ প্ৰমাণ দিব পাৰি। বিভিন্ন ধৰণৰ টিভি অনুষ্ঠান, ৰিয়েলিটি শ্ব’, সংগীত ভিডিঅ’, চুটি চলচ্চিত্ৰ, তথ্যচিত্ৰ, অডিঅ’ ৰেকৰ্ডিং, লাইভ প্ৰদৰ্শন, চলচ্চিত্ৰ ট্ৰেইলাৰ আদি এই ৱেবছাইটত আপলোড কৰা হয়। ইয়াত ৱেবছাইট এটা কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব লাগে পঢ়ক।

History of Youtube in Assamese

ইউটিউব হৈছে চাড হাৰ্লি, ষ্টিভ চান আৰু জাৱেদ কৰিমৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এটা কোম্পানী। তিনিওজন আগতে PayPal সৈতে নিযুক্ত আছিল। হাৰ্লি ইণ্ডিয়ানা বিশ্ববিদ্যালয়ত ডিজাইন কৰা হৈছিল আৰু চান আৰু কৰিমে ইলিনয় বিশ্ববিদ্যালয়ত কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিছিল। সংবাদ মাধ্যমত এই লোকসকলৰ বিষয়ে এটা ঘটনা বাৰে বাৰে উল্লেখ কৰা হৈছে। এই অনুসৰি, চানৰ এপাৰ্টমেণ্টত এটা পাৰ্টিৰ সময়ত, দুয়োজন বন্ধুৱে কিছুমান ভিডিঅ’ শ্বুট কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকে এই ভিডিঅ’বোৰ আন কাৰো সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাছিল। কৰিমৰ মতে, ২০০৪ চনত জেনেট জেকচনৰ ‘চুপাৰ বাউল ইনচিডেণ্ট’ আৰু ২০০৪ চনৰ ভাৰত মহাসাগৰৰ চুনামিৰ সময়ত ইউটিউবৰ ধাৰণাটো তেওঁৰ মনলৈ আহিছিল। প্ৰকৃততে, কৰিমে এই দুয়োজনৰ এটাভিডিঅ’ ক্লিপ বিচাৰি পোৱা নাছিল, ভিডিঅ’টো নোপোৱাৰ বাবে, তেওঁ এটা ছাইটকল্পনা কৰিছিল যাৰ সহায়ত ভিডিঅ’টো অতি সহজে শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰি। চান আৰু হাৰ্লিৰ মতে, ইউটিউবৰ মূল ধাৰণাটো এটা অনলাইন ডেটিং সেৱা ৱেবছাইট আৰু ‘হট এণ্ড নোট’ৰ পৰা আহিছিল।

Click here to read more

এই কোম্পানীটো বহুত ডাঙৰ বাজেটেৰে আৰম্ভ হৈছিল। ই প্ৰায় 11 নিযুত ডলাৰৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল। এইটো ২০০৫ চনৰ নৱেম্বৰৰ পৰা ২০০৬ চনৰ এপ্ৰিলৰ ভিতৰত আছিল। ইয়াৰ প্ৰাৰম্ভিক মুখ্য কাৰ্যালয় কেলিফৰ্ণিয়াৰ চান মাটৌৰ এখন জাপানী ৰেষ্টুৰেণ্টৰ ওপৰত আছিল। ইয়াৰ প্ৰাৰম্ভিক ডমেইন নাম আছিল www.youtube.com, যি 14 ফেব্ৰুৱাৰী, 2005 তাৰিখে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। এই ৱেবছাইটৰ প্ৰথম ভিডিঅ’টোক ‘মি এট দ্য চিৰিয়াখানা’ বুলি কোৱা হৈছিল, য’ত কোম্পানীটোৰ অন্যতম প্ৰতিষ্ঠাপক জাৱেদ কৰিমক চান ডিয়েগোৰ এখন চিৰিয়াখানাত দেখা গৈছে। ভিডিঅ’টো ৱেবছাইটত 23 এপ্ৰিল, 2005 তাৰিখে আপলোড কৰা হৈছিল, আৰু বাৰ বছৰৰ পাছতো অতি আগ্ৰহেৰে চোৱা হৈছে। এই বছৰৰ মে মাহৰ আশে পাশে, ইয়াত এনে সুবিধা যোগ দিয়া হৈছিল, যাতে সাধাৰণ মানুহেঅতি সহজে ভিডিঅ’ চাব পাৰে। ৱেবছাইটত নাইকিৰ প্ৰচাৰ প্ৰায় এক মিলিয়ন দৰ্শন লাভ কৰা প্ৰথম ভিডিঅ’ হৈ পৰিছিল। ৰোনাল্ডিনহোৱে এই অভিযানত কাম কৰিছিল। এই বছৰৰ নৱেম্বৰ মাহত, চিকুয়া কেপিটেলে ইউটিউবত 3.5 নিযুত ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিছিল। এইটোৱে ইউটিউবক আৰু অধিক শক্তিশালী কৰি তুলিছিল। এই সময়ছোৱাত, ইউটিউবে দিনে প্ৰায় আঠ নিযুত দৰ্শন লাভ কৰিছিল। এই ৱেবছাইটটো অতি দ্ৰুতগতিত বিকশিত হৈ আছিল। জুলাই 2006-ত, কোম্পানীটোৱে ঘোষণা কৰিছিল যে দৈনিক 65,000 নতুন ভিডিঅ’ আপলোড কৰা হৈছে। ইয়াৰ পিছত, ইউটিউব ভিডিঅ’বোৰে প্ৰতিদিনে প্ৰায় 100 নিযুত দৰ্শন লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

2014 চনত, কোম্পানীটোৱে ঘোষণা কৰিছিল যে প্ৰতি মিনিটত এই ৱেবছাইটত প্ৰায় 300 ঘণ্টাৰ ভিডিঅ’ আপলোড কৰা হয়, এই সংখ্যাটো এবছৰ আগৰ সংখ্যাৰ তিনিগুণ আছিল। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, ইয়াৰ এক-তৃতীয়াংশ আমেৰিকাৰ বাহিৰৰ পৰা ইউটিউবলৈ আহে। ৱেবছাইটটোৱে প্ৰতি মাহে প্ৰায় ৮০০ মিলিয়ন দৰ্শনাৰ্থী লাভ কৰে। ডিচেম্বৰ 2016 লৈকে, ইউটিউব হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক ভ্ৰমণ কৰা ৱেবছাইট আৰু বিশ্বৰ এক নম্বৰ টিভি ৱেবছাইট।

Youtube Features

  • প্লেবেক: আৰম্ভণিতে, ইউটিউব ভিডিঅ’ চলাবলৈ এডোব ফ্লেছ প্লেয়াৰ প্লাগ-ইন ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। জানুৱাৰী 2010-ত, ইউটিউবৰ এটা পৰীক্ষামূলক সংস্কৰণ ওলাইছিল, যাৰ বাবে কোনো পৃথক ছফ্টৱেৰৰ প্ৰয়োজন নাছিল। এই সংস্কৰণটোৱে ইউটিউবব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অতি সহজ কৰি তুলিছিল। ইয়াৰ পিছত, আন বহুতো ব্ৰাউজাৰত ইউটিউব চলোৱা টো অতি সহজ হৈ পৰিছিল।
  • আপলোড কৰা: যিকোনো ইউটিউব ব্যৱহাৰকাৰীয়ে প্ৰাৰম্ভিক সময়ত সৰ্বাধিক পোন্ধৰ মিনিটৰ ভিডিঅ’ আপলোড কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পিছত, তেওঁলোকৰ ভিডিঅ’ৰ মানদণ্ড আৰু মানুহৰ মতামতৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, তেওঁলোকক বাৰ ঘণ্টালৈকে ভিডিঅ’ আপলোড কৰিবলৈ অনুমতি দিব পাৰি। প্ৰথমতে, তেনে কোনো সীমা নাছিল, কিন্তু সময়ত দেখা গৈছিল যে মানুহে বহুতো অৰ্থহীন ভিডিঅ’ আৰু দীঘলীয়া টিভি শ্ব’ আপলোড কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, ইয়াৰ সময়সীমা মাৰ্চ 2006-ত দহ মিনিটলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল আৰু 2010 চনত এই সময়সীমা পোন্ধৰ মিনিটলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। আটাইতকৈ আধুনিক ইউটিউবে ২০ জিবি বা ততোধিক ভিডিঅ’ প্ৰেৰণ কৰাৰ অনুমতি দিয়ে।
  • মানদণ্ড আৰু ভিডিঅ’ ফৰ্মেট: ইউটিউবে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ভিডিঅ’ ফৰ্মেট সমৰ্থন কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে এভিআই, এমপি4, এমপিইজি-পিএছ, এফএলভি ইত্যাদি। ইউটিউবে আৰম্ভণিতে ৩২০ বাই ২৪০ পিক্সেলৰ ৰিজলিউশ্বনত মোনো এমপি৩ ফৰ্মেটৰ সৈতে ভিডিঅ’ আগবঢ়াইছিল। 2007 চনত, ইউটিউবে মোবাইলত চলাবলৈ 3জিপি ফৰ্মেট ভিডিঅ’ উপলব্ধ কৰিছিল। 2008 চনত, এক উচ্চ মানদণ্ডৰ মোড প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল, যিয়ে 480 বাই 360 পিক্সেলৰিৰিজমৰ সৈতে ভিডিঅ’ উপস্থাপন কৰিছিল। ২০০৮ চনৰ নৱেম্বৰত ৭২০ পি এইচডি সমৰ্থন যোগ কৰা হৈছিল। এনেদৰে, ইউটিউবৰ ভিডিঅ’ৰ মাত্ৰা 4: 3 ৰ পৰা 16: 9 লৈ গৈছিল আৰু ই বহল পৰ্দাতো খুব ভালদৰে চলিছিল।

How to Earn Money From Youtube in Assamese

ইউটিউব উপাৰ্জনৰ এটা ভাল উপায় হৈ পৰিছে। এনে বহুতো গ্ৰাহক পৰিকল্পনা আছে, যাৰ জৰিয়তে ইউটিউবে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বহুতো ভিডিঅ’ প্ৰচাৰ ক এটা ভাল চেনেলৰ সৈতে সংযোগ কৰে, যি চেনেলৰ গৰাকীক লাভান্বিত কৰে। বেৰিকুট আদালাহ কাৰা উন্টুক মেণ্ডাপাটকান উয়াং দাৰি ইণ্টাৰনেট য়াং তেলাহ কামি ৰংকুম।

  • প্ৰথমে, আপুনি ইউটিউবত লগ ইন কৰি এটা চেনেল সৃষ্টি কৰিব লাগিব। এই চেনেলবোৰ ব্যক্তিগত, যাক আন কোনেও চলাব নোৱাৰে। এটা ইউটিউব একাউণ্টেৰে এটা চেনেল সৃষ্টি কৰিব পাৰি। এটা ইউটিউব একাউণ্ট গুগল একাউণ্টৰ দৰে। ইউটিউব একাউণ্টটো গুগল ড্ৰাইভ বা জিমেইলৰ দৰে অন্যান্য গুগল অৱস্থানৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰি। এই চেনেলটোক এটা অতি আকৰ্ষণীয় শিৰোনাম দিব পাৰি, যাৰ নামেৰে সাধাৰণ মানুহে চেনেলটো অতি সহজে বিচাৰি উলিয়াব পাৰিব। এইটো বহুত ভাল যদি চেনেলটোৰ নাম ভিডিঅ’টোৰ সমলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হয়। আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা ব্যৱহাৰকাৰীনামটোৱে আপোনাক যথেষ্ট প্ৰভাৱিত কৰে। যেতিয়া নামটো চুটি আৰু কাৰ্যকৰী হয়, মানুহে ইয়াক সহজে মনত ৰাখিব পাৰে, আৰু আন লোকৰ ওচৰতো উল্লেখ কৰিব পাৰে, যি আপোনাৰ চেনেলটোক অধিক উন্নত প্ৰচাৰ পোৱাত সহায় কৰিব। যদি আপুনি ইয়াক পছন্দ নকৰে, ব্যৱহাৰকাৰীৰ নামও পিছত সলনি কৰিব পাৰি।
  • আপলোডাৰে মনত ৰাখিব লাগে যে আপলোড কৰা আইটেমটো ভাল মানদণ্ডৰ হ’ব লাগে, আৰু বেছি দীঘল নহয়। আৰম্ভণি যিয়েই নহওঁক, প্ৰয়াস টো হ’ব লাগে যে পৰৱৰ্তী প্ৰতিটো ভিডিঅ’ আগৰ ভিডিঅ’তকৈ ভাল।
  • আপোনাৰ ভিডিঅ’ৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাৰ বহুতো উপায় আছে। অতি ভাল কেমেৰা, উৎকৃষ্ট ভিডিঅ’ সম্পাদনা, পোহৰ আদিৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • অতি কম সময়ৰ ব্যৱধানত একেৰাহে ভিডিঅ’ আপলোড কৰি, যথেষ্ট সংখ্যক দৰ্শক সংগ্ৰহ কৰা হয়, যাৰ ফলত উপাৰ্জনৰ উৎস উন্নত হয়।
  • যিমান বেছি দৰ্শক থাকিব, সিমানে অধিক উপাৰ্জন বৃদ্ধি হ’ব, সেয়েহে ফেচবুক, টুইটাৰ আৰু অন্যান্য সামাজিক ছাইটৰ জৰিয়তে ইউটিউবৰ লিংকৰ জৰিয়তে অধিকসংখ্যক লোকৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ প্ৰয়াস কৰিব লাগে।
  • দৰ্শকসকলে তেওঁলোকৰ দ্বাৰা কৰা মন্তব্যৰ প্ৰতি প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি দৰ্শকসকলক ৰাখে। তেওঁলোকৰ প্ৰশ্নবোৰ কাৰ্যকৰী কৰিলে, তেওঁলোকৰ ধাৰণা আৰু পৰামৰ্শবোৰ যথেষ্ট লাভৱান হ’ব পাৰে।
  • ইউটিউবত টকা উপাৰ্জন কৰাৰ মুখ্য উপায় হ’ল ইউটিউবক ইয়াৰ ভিডিঅ’বোৰত বিজ্ঞাপন দিবলৈ অনুমতি দিয়া। ভিডিঅ’ এটা আপলোড কৰাৰ পিছত, “মুদ্ৰাকৰণ টেব”ত ক্লিক কৰিলে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ইউটিউবে এনে কৰিব পাৰে। একেটা বাকচত সেই সকলো ভিডিঅ’ৰ কাষত থকা ‘$’ চিহ্নত ক্লিক কৰক। ক্লিক কৰা ভিডিঅ’টো মুদ্ৰাকৰণ হৈ পৰে। ইয়াত বিজ্ঞাপন আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু দৰ্শকৰ সংখ্যা বৃদ্ধিহোৱাৰ সৈতে, ধনো বৃদ্ধি হয়।
  • ইয়াৰ সৈতে, ‘গুগল এডচিন’ ৱেবছাইটত এটা একাউণ্ট সৃষ্টি কৰিব লাগিব। এই একাউণ্টটো বিনামূলীয়াকৈ সৃষ্টি কৰা হৈছে। ইয়াত ইউটিউবে বিচৰা সকলো তথ্য দিব লাগিব। ইয়াত হয় এটা ‘PayPal’ একাউণ্ট বা আন এটা বেঙ্ক একাউণ্টৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ সৈতে, গ্ৰাহকে তেওঁৰ ঠিকনা দিব লাগিব। এই তথ্যবোৰৰ সহায়ত, এডছিনে জানিব পাৰে যে আপুনি কোন আৰু এডছিনে কালৈ টকা প্ৰেৰণ কৰিব। দৰ্শকসকলে প্ৰতিটো বিজ্ঞাপন ক্লিকত পৰিশোধ কৰে আৰু দৰ্শনত খুব কম পৰিশোধ কৰে। এইকাৰণেই ইউটিউবত টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ দৰ্শকৰ সংখ্যা বহুত বেছি হ’ব লাগে।
  • যদি ভিডিঅ’ এটা বনোৱাউচিত হয়, তেনেহ’লে এটা সৰু দল গঠন কৰা আৰু কামটো ভাগ বতৰা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ সৈতে, কোনো উত্তেজনা অবিহনে কামটো অতি সহজে কৰিব পাৰি।
  • সময়ে সময়ে বিশ্লেষণ পৰীক্ষা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি এনে লাগে যে সমলটোৱে কাম কৰা নাই বা চেনেলটো বিখ্যাত হোৱা নাই, তেনেহ’লে সময়ৰ সৈতে ভিডিঅ’টোৰ সমল সলনি কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।
  • ইউটিউবত আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, আপোনাৰ ভিডিঅ’ আন বহুতো স্থানত বিপণন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে এটা ৱেবছাইট বা ব্লগ সৃষ্টি কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাহিৰেও, আন বহুতো সামাজিক ছাইট আছে য’ত আপোনাৰ ভিডিঅ’ শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰি।
  • এই সকলোবোৰৰ সৈতে, ইউটিউবত সদস্যপদও ল’ব পাৰি। এজন সঙ্গী থকাৰ বহুতো লাভালাভ আছে। এজন ইউটিউব অংশীদাৰে ইউটিউবৰ পৰা সমল সৃষ্টি কৰাত বহুতো সহায় লাভ কৰে, লগতে অংশীদাৰ হৈ বহুতো পুৰষ্কাৰ জিকিব পাৰি। অংশীদাৰ হ’বলৈ, চেনেল এটাৰ ভিডিঅ’টোৱে পৰৱৰ্তী 90 দিনত কমেও পোন্ধৰ হাজাৰ দৰ্শন পাব লাগিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *