July 13, 2024

How to Earn Money from Google in Assamese

পৃথিৱীত কোনে গুগলৰ (Google) নাম শুনা নাছিল? ইণ্টাৰনেট জগতৰ এই মুকুট বিহীন ৰজাই তেওঁৰ চাৰ্চ ইঞ্জিনকে ধৰি শ শ অনলাইন সামগ্ৰীৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ বিশ্বৰ কাম কৰাৰ পদ্ধতি সলনি কৰিছে। কম্পিউটাৰটোৰ 14 ইঞ্চি স্ক্ৰীণখন শাসন কৰাৰ পিছত, ই ইয়াৰ এণ্ড্ৰইড অ’এছৰ সহায়ত ম’বাইল পৃথিৱীত শাসন কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

অফিচৰ ডেস্কটপৰ পৰা আপোনাৰ চাৰ্টৰ পকেটত ৰখা ম’বাইললৈকে, গুগল সকলোতে আছে। গুগলে (Google) টকা উপাৰ্জন আৰু ব্যৱসায় কৰাৰ পথো সলনি কৰিছে। সমগ্ৰ বিশ্বক ইয়াৰ কৰ্মশক্তিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ সাজু, এই ব্যৱসায়িক দৈত্যটোৱে সকলোকে কোনো ধন বিনিয়োগ অবিহনে নিজৰ বাবে ধন উপাৰ্জন কৰাৰ যথেষ্ট সুযোগ দিছে, আৰু ভাল কথাটো হ’ল আপুনি আপোনাৰ ঘৰত বহি এই টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। হয়, আপুনি এইটো সঠিকভাৱে শুনিছে, আপুনি আপোনাৰ ঘৰত বহি এই টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে আৰু মোক বিশ্বাস কৰিব পাৰে, এয়া প্ৰৱঞ্চনা বা মিছা প্ৰতিশ্ৰুতি নহয়। বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকে গুগলৰ সহায়ত ঘৰত বহি টকা উপাৰ্জন কৰি আছে, যাৰ ভিতৰত আছে শিক্ষাৰ্থী, গৃহিনীসকলে তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰখ্যাত পেছাদাৰীসকলক। ঘৰত বহি কেনেকৈ টকা উপাৰ্জন কৰিব লাগে জানিবলৈ পঢ়ক।

Google কেনেকৈ টকা উপাৰ্জনৰ মাধ্যম কৰিব পাৰি? Earn Money from Google in Assamese

গুগলৰ (Google) মৌলিক কাম হৈছে ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ অনলাইন সমলৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ নিশ্চিত কৰা। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি যিকোনো ধৰণৰ সৃষ্টিশীল কাম কৰে, তেন্তে গুগলে আপোনাক বিনিময়ত টকা দিব পাৰে। ইয়াক অলপ সহজ কৰি তুলিম। যদি আপুনি ভালদৰে লিখে, তেন্তে গুগলে আপোনাৰ প্ৰবন্ধৰ সৈতে পাঠকক আপোনাৰ বিজ্ঞাপন দেখুৱাই আপোনাক বিজ্ঞাপনৰ ৰাজহৰ এক বৃহৎ অংশ দিব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে কি কৰিব লাগিব?

গুগলৰ (Google) বিজ্ঞাপনৰ পৰা ধন উপাৰ্জন কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় হ’ল গুগল এডচেঞ্চ। গুগল (Google) এডচেঞ্চ হৈছে গুগলত আপোনাৰ একাউণ্ট খোলাৰ দৰে য’ৰ পৰা গুগলে (Google) আপোনাক আপোনাৰ বিজ্ঞাপনৰ লিংকৰ কোড দিব, যিটো আপুনি আপোনাৰ অনলাইন মাধ্যমত ৰাখি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আপুনি টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ পাঠ, অডিঅ’ আৰু ভিডিঅ’ৰ দৰে মাধ্যম ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। সেইবোৰ কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, ইয়াক অধিক বৰ্ণনা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে। ইয়াৰ আগতে, আপুনি গুগল (Google) এডচেঞ্চত আপোনাৰ একাউণ্ট কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব লাগে জানে।

আপোনাৰ অনলাইন ব্যৱসায় কেনেদৰে আৰম্ভ কৰিব? How to start online business at home

এডচেঞ্চ একাউণ্ট এটা সৃষ্টি কৰাৰ আগতে, আপোনাৰ মূল সমল ব্যৱহাৰকাৰীক প্ৰদান কৰিবলৈ আপোনাৰ নিজা ব্লগ, ৱেবছাইট বা ইউটিউব চেনেল থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। নতুনসকলক আমাৰ পৰামৰ্শ হৈছে ব্লগাৰ ব্লগৰ সৈতে আৰম্ভ কৰা। গুগলৰ জৰিয়তে উপাৰ্জন কৰাৰ কিছুমান উপায় ইয়াত দিয়া হৈছে।

ব্লগৰ জৰিয়তে কেনেদৰে টকা উপাৰ্জন কৰিব লাগে (How to earn money through blogs)

ব্লগাৰ টো এনে লোকসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে যিসকলে লিখিবলৈ ভাল পায়, যাৰ কাৰিকৰী জ্ঞান অতি সীমিত, কিন্তু তেওঁলোকৰ ইণ্টাৰনেটৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ সৃষ্টিবোৰ অধিকসংখ্যক লোকৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ ক্ষমতা আছে। ব্লগাৰৰ ওপৰত কাম কৰাটো অতি সহজ কাৰণ ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰী কনচৌল মাইক্ৰছফ্ট অফিচ ৱৰ্ডৰ সৈতে একে।

ব্লগাৰৰ ওপৰত একাউণ্ট কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব? How to create account in blogger

ব্লগাৰৰ ওপৰত একাউণ্ট এটা সৃষ্টি কৰা টো অতি সহজ আৰু যদি আপোনাৰ ইতিমধ্যে জিমেইলত একাউণ্ট আছে, তেন্তে আপুনি ছাইনআপ কৰিবলৈও চিন্তা কৰিব নালাগে।

যিসকলৰ জিমেইল একাউণ্ট আছে, তেওঁলোকে কেৱল www.blogger.com যাব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ জিমেইল লগইন আৰু পাছৱৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ ব্লগাৰ একাউণ্ট সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

যিসকলৰ জিমেইলত একাউণ্ট নাই তেওঁলোকে ব্লগাৰৰ হোমপেজলৈযাব পাৰে আৰু ছাইনআপ বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰি ব্লগাৰৰ ওপৰত নিজৰ বাবে এটা একাউণ্ট সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আপুনি ব্লগিংৰ পদ্ধতি শিকিলে, যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ ব্লগটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়েৰে ব্যৱহাৰ কৰিব শিকে, আপুনি আপোনাৰ ডমেইন নাম ক্ৰয় কৰি ব্লগ ঠিকনাটো আপোনাৰ ডমেইন নামলৈ সলনি কৰিব পাৰে। এনে কৰাৰ দ্বাৰা, আপোনাৰ ব্লগে গুগল এডচেঞ্চ বিজ্ঞাপন প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ সাজু হৈছে আৰু যদি ব্যৱহাৰকাৰীয়ে আপোনাৰ সমল পঢ়ি থাকোঁতে এই বিজ্ঞাপনবোৰত ক্লিক কৰে, তেনেহ’লে গুগলে আপোনাক প্ৰতিটো ক্লিকত ইয়াৰ ৰাজহৰ এটা অংশ দিয়ে।

ৱেবছাইটত বিজ্ঞাপনৰ পৰা কেনেদৰে টকা উপাৰ্জন কৰিব লাগে (How to earn money from advertising on website) 

ব্লগৰ উপৰিও, আপুনি আপোনাৰ ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে গুগল বিজ্ঞাপনৰ পৰা ও টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আমাৰ পৰামৰ্শ হৈছে যে ৱৰ্ডপ্ৰেছ হৈছে আপোনাৰ ৱেবছাইট সৃষ্টি কৰাৰ আটাইতকৈ সৰল মাধ্যম। প্ৰথম সুবিধাটো হ’ল ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰী আন্তঃপৃষ্ঠ অতি সৰল, আৰু ই সমলৰ অনলাইন বিপণনৰ বাবে বহুতো প্লাগিন প্ৰদান কৰে, যাৰ বেছিভাগবিনামূলীয়া। ইয়াৰ লগতে, আপুনি আপোনাৰ সমল হোষ্টিংৰ বাবে যথেষ্ট সস্তা বিকল্পও পাব। ইয়াত ৱেবছাইট এটা কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব লাগে পঢ়ক।

ইউটিউবৰ জৰিয়তে কেনেদৰে টকা উপাৰ্জন কৰিব লাগে (How to earn money through youtube) 

গুগলৰ পৰা টকা উপাৰ্জন কৰাৰ বাবে ইউটিউব আন এটা শক্তিশালী মাধ্যম। যদি আপুনি ইয়াত আপোনাৰ মনোৰঞ্জনমূলক বা তথ্যপূৰ্ণ ভিডিঅ’ আপলোড কৰি ব্যৱহাৰকাৰীক আকৰ্ষিত কৰাত সফল হয়, তেনেহ’লে গুগলে ইয়াৰ বাবে আপোনাক টকা দিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ ভিডিঅ’ বিকল্পটো পৰিচালনা কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব লাগিব আৰু ই গুগল এডচেঞ্চ একাউণ্টৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ একেএকাউণ্টৰ পৰা এটা ইউটিউব চেনেল সৃষ্টি কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাৰ পৰা আপুনি আপোনাৰ এডচেঞ্চ একাউণ্ট সৃষ্টি কৰিছে।

এডচেঞ্চ একাউণ্ট এটা কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব? (How to create account in google adsense)

গুগলত এডচেঞ্চ একাউণ্টৰ বাবে ছাইন আপ কৰাটো আপোনাৰ বাবে এটা ইমেইল একাউণ্ট সৃষ্টি কৰাৰ দৰেসহজ। ইয়াৰ বাবে, আপুনি তলত দিয়া বিন্দুবোৰ অনুসৰণ কৰিব লাগিব-

গুগল এডচেঞ্চৰ adsense.com হোম পেজলৈ যাওক, য’ত আপুনি আপোনাৰ সমল পৃষ্ঠামুদ্ৰাকৰণত ছাইন আপ বিকল্প টো পাব।
ইয়াৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ ৱেবছাইট উল্লেখ কৰি আপোনাৰ জিমেইল একাউণ্টৰ জৰিয়তে ছাইনআপ প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰে য’ত আপুনি গুগল বিজ্ঞাপন প্ৰদৰ্শন কৰিব বিচাৰে।
যিসকল ব্যৱহাৰকাৰীৰ নিজা ৱেবহোষ্টিং আছে তেওঁলোকক ছাইনআপ প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে তেওঁলোকৰ ৱেবছাইট নিৰ্দিষ্ট ইমেইল আইডি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, সেয়েহে এডচেঞ্চ একাউণ্টটো দ্ৰুততাৰে অনুমোদিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।
ছাইনআপ প্ৰক্ৰিয়া টো সম্পূৰ্ণ কৰোঁতে, আপোনাৰ ঠিকনা টাইপ কৰোঁতে সাৱধান হ’ব, কিয়নো গুগলে এই ঠিকনাত এটা চীল কৰা খামত একাউণ্টটো সক্ৰিয় কৰিবলৈ আপোনাক কোডটো প্ৰেৰণ কৰিব।
ছাইনআপ প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, গুগলে আপোনাক অধিসূচনাৰ জৰিয়তে একাউণ্টঅনুমোদনৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে।
ইয়াৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ নিৰ্ধাৰিত ঠিকনাত গুগলৰ জৰিয়তে এটা খাম পায়, ইয়াক সাৱধানে খোলে আৰু ইয়াৰ কোডটো আপোনাৰ একাউণ্টত দাখিল কৰে আৰু কেৱল আপুনি আপোনাৰ ছাইটত গুগলৰ বিজ্ঞাপন দিবলৈ সাজু।

মোৰ ৱেবছাইটত বিজ্ঞাপন কেনেদৰে ৰাখিব লাগে How to place ads on my website

গুগলে আপোনাক আপোনাৰ ৱেবছাইট বা ব্লগত বিজ্ঞাপন দেখুৱাবলৈ কোড সৃষ্টি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ এডচেঞ্চ একাউণ্টত লগইন কৰিব লাগিব আৰু মাই এড বিকল্পলৈ যাব লাগিব আৰু ক্ৰিয়েট নিউ এডত ক্লিক কৰিব লাগিব, আৰু আপুনি বিজ্ঞাপনটো আপোনাৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি ডিজাইন কৰি আৰু ইয়াক আপোনাৰ ৱেবছাইট বা ব্লগত ৰাখি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *