July 13, 2024

চন্দ্ৰযান ১ ৰ ইতিহাস | History of Chandrayaan 1 in Assamese

ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাৰ চন্দ্ৰ অন্বেষণ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত চন্দ্ৰৰ ফালে ভ্ৰমণ কৰা চন্দ্ৰযান (বা চন্দ্ৰযান-1) আছিল ভাৰতৰ প্ৰথম মহাকাশযান। এই অভিযানৰ অংশ হিচাপে ২০০৮ চনৰ ২২ অক্টোবৰত চন্দ্ৰলৈ এখন মানৱবিহীন বাহন প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল আৰু ২০০৯ চনৰ ৩০ আগষ্টলৈকে সক্ৰিয় হৈ আছিল। পোলাৰ চেটেলাইট লঞ্চ ভেহিকেল (পিএছএলভি)ৰ পৰিৱৰ্তিত সংস্কৰণ কঢ়িয়াই অনা ৰকেটৰ সহায়ত সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা বাহনখন উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল। চন্দ্ৰত উপস্থিত হ’বলৈ ৫ দিন লাগিছিল কিন্তু ইয়াক চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত ৰাখিবলৈ ১৫ দিন লাগিছিল। চন্দ্ৰযান অৰ্বিটাৰৰ মুন ইমপেক্ট প্ৰোব (এমআইপি) 14 নৱেম্বৰ 2008 তাৰিখে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত অৱতৰণ কৰে, যাৰ ফলত ভাৰত চন্দ্ৰত পতাকা লগোৱা চতুৰ্থ খন দেশ হয়।

মহাকাশযানখনৰ উদ্দেশ্য আছিল চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ বিতং মানচিত্ৰ আৰু পানী আৰু হিলিয়ামৰ চিহ্ন বিচৰা। চন্দ্ৰযান-১ য়ে চন্দ্ৰৰ পৰা ১০০ কিলোমিটাৰ ওপৰৰ এটা মেৰু কক্ষপথত ৫২৫ কিলোগ্ৰাম উপগ্ৰহ স্থাপন কৰিছিল। এই উপগ্ৰহটোৱে ইয়াৰ ৰিম’ট চেঞ্চিং সঁজুলিৰ জৰিয়তে চন্দ্ৰৰ ওপৰৰ পৃষ্ঠৰ ছবি প্ৰেৰণ কৰিব।

ভাৰতীয় মহাকাশযান উৎক্ষেপণৰ ক্ৰমত এইটো ২৭ তম উদ্যোগ আছিল। ইয়াৰ কাৰ্যকাল প্ৰায় 2 বছৰ হ’ব লাগিছিল, কিন্তু নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষৰ সৈতে সম্পৰ্ক হেৰুওৱাৰ বাবে, ইয়াক তাৰ আগতে বন্ধ কৰা হৈছিল। চন্দ্ৰযানৰ সৈতে, ভাৰত চন্দ্ৰলৈ বাহন প্ৰেৰণ কৰা ষষ্ঠ খন দেশ হৈ পৰিছিল। এই উদ্যোগটোৱে চন্দ্ৰ আৰু মঙ্গলগ্ৰহত মানৱযুক্ত বিমান প্ৰেৰণৰ পথ মুকলি কৰিছিল।

যদিও এই বাহনখনৰ নাম আছিল কেৱল চন্দ্ৰযান, কিন্তু এই শৃংখলাটোৰ পৰৱৰ্তী বাহনখনৰ নামৰ বাবে, এই অভিযানক চন্দ্ৰযান-১ বুলি কোৱা হয়।

কাৰিকৰী জ্ঞান

ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই ইয়াৰ চাৰি পৰ্যায়ৰ ৩১৬ টন আৰু ৪৪.৪ মিটাৰ ওখ মহাকাশযান চন্দ্ৰযান-১ৰ লগতে আন ১১ টা সঁজুলি, ভাৰতৰ পাঁচটা আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইউৰোপীয় দেশৰ ছয়খন মহাকাশযান উৎক্ষেপণ কৰে। এই প্ৰকল্পত ইছৰোৱে প্ৰথমবাৰৰ বাবে একেলগে ১০টা উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰে।

  • উৎক্ষেপণৰ সময়ত ভৰ – 1380 কিগ্ৰা আৰু পিছত চন্দ্ৰত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত, ইয়াৰ ওজন 575 কিগ্ৰা হ’ব। আপোনাৰ প্ৰভাৱক দলিয়াই দিয়াৰ পিছত 523 কিগ্ৰা।
  • আকাৰ– ঘনক এটাৰ আকাৰত যাৰ কাষবোৰ 1.5 মিটাৰ দীঘল।
  • যোগাযোগ- এক্স-বেণ্ড
  • শক্তি- শক্তিৰ মুখ্য উৎস হৈছে সৌৰ পেনেল যাৰ ক্ষমতা 700 ৱাট। ইয়াক লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰীত ভৰাই সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি।

অধ্যয়নৰ নিৰ্দিষ্ট ক্ষেত্ৰসমূহ

  • স্থায়ীভাৱে ছাঁ দিয়া উত্তৰ আৰু দক্ষিণ-মেৰু অঞ্চলৰ খনিজ আৰু ৰাসায়নিক প্ৰতিচ্ছবি।
  • পৃষ্ঠ বা উপ-পৃষ্ঠচন্দ্ৰৰ পানী-বৰফ বিচাৰি আছে, বিশেষকৈ চন্দ্ৰৰ মেৰুত।
  • শিলত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ চিনাক্ত কৰণ।
  • ৰিম’ট চেঞ্চিং আৰু দক্ষিণ মেৰু এটকেন ফিল্ড (এছপিএআৰ)ৰ দ্বাৰা স্তৰৰ ৰাসায়নিক শ্ৰেণীবিভাজন, আভ্যন্তৰীণ সামগ্ৰীৰ প্ৰতিচ্ছবি।
  • চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ উচ্চতাৰ তাৰতম্যমেপিং কৰা।
  • চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ বেছিভাগ ষ্টিৰিঅ’গ্ৰাফিক কভাৰেজ 10 কিলোৱাটতকৈ অধিক এক্স-ৰে বৰ্ণালী আৰু 5 মিটাৰ (16 ফুট) ৰিজলিউশ্বনৰ সৈতে লক্ষ্য কৰক।
  • চন্দ্ৰৰ উৎপত্তি আৰু বিৱৰ্তন বুজাৰ বাবে নতুন অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰা।

ঘটনাৰ ক্ৰম

  • ২০০৮ চনৰ ২২ অক্টোবৰ, বুধবাৰে সন্ধিয়া ৬:২১ বজাত শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা চন্দ্ৰযান-১ উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মুক্তিৰ গণনা সোমবাৰে পুৱা ৪ বজাত আৰম্ভ হৈছিল। অভিযানটোৰ সৈতে জড়িত বিজ্ঞানীসকলৰ মাজত বতৰৰ বিষয়ে কিছু চিন্তা আছিল, কিন্তু সকলো ঠিকেই চলিছিল। আকাশত কিছুমান ডাৱৰ আছিল, কিন্তু বৰষুণ হোৱা নাছিল আৰু বিদ্যুত জিলিকি থকা নাছিল। চন্দ্ৰযানৰ উৎক্ষেপণত ইয়াৰ কোনো সমস্যা হোৱা নাছিল। ইয়াৰ সফল উৎক্ষেপণৰ সৈতে, ভাৰত চন্দ্ৰলৈ ইয়াৰ অভিযান প্ৰেৰণ কৰা বিশ্বৰ ষষ্ঠ খন দেশ হৈ পৰিছে। [6] এই মহান মুহূৰ্তউপলক্ষে ইছৰোৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বী কে কস্তুৰিৰঙ্গনৰ সৈতে ইছৰোৰ মুৰব্বী জি মাধৱন নায়াৰ উপস্থিত আছিল। এই লোকসকলে সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা উশাহ বন্ধ কৰি চন্দ্ৰযান ফাৰ্ষ্টৰ যাত্ৰাত নিৰন্তৰ নজৰ ৰাখিছিল আৰু এক মহান ইতিহাসৰ সাক্ষী হৈছিল।
  • চন্দ্ৰযানৰ মেৰু উৎক্ষেপণ বাহন পিএছএলভি চি-১১ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা উঠাৰ ১৯ মিনিটপিছত স্থানান্তৰ কক্ষপথত প্ৰৱেশ কৰিছিল। 11 টা পেলোডৰ সৈতে উৎক্ষেপণ কৰা চন্দ্ৰযান পৃথিৱীৰ নিকটতম বিন্দু (250 কিমি) আৰু দূৰৱৰ্তী বিন্দু (23,000 কিমি)ৰ মাজত অৱস্থিত স্থানান্তৰ কক্ষপথত উপনীত হৈছিল। ইয়াক উপবৃত্তাকাৰ চেম্বাৰৰ পৰা ২৫৫ কিলোমিটাৰ পেৰিজি আৰু ২২ হাজাৰ ৮৬০ কিলোমিটাৰ এপোজিলৈ উঠাই দিয়া হৈছিল।
  • ২০০৮ চনৰ ২৩ অক্টোবৰ, বৃহস্পতিবাৰে মহাকাশযানখনৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়ত মহাকাশযানখনৰ তৰল ইঞ্জিনটো ১৮ মিনিটৰ বাবে নিক্ষেপ কৰা হয় আৰু ইয়াক ৩৭,৯০০ কিলোমিটাৰ এপোজি আৰু ৩০৫ কিলোমিটাৰ পেৰিজিলৈ উঠাই দিয়া হয়।
  • তৃতীয় পৰ্যায়ৰ পিছত ২০০৮ চনৰ ২৫ অক্টোবৰ, শনিবাৰে চেম্বাৰৰ উচ্চতা দুগুণ কৰি ৭৪,০০০ কিলোমিটাৰলৈ এপোজি সফলতাৰে পৰৱৰ্তী কক্ষপথলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হয়। ইয়াৰ সৈতে, ই দেশৰ প্ৰথম মহাকাশযান হিচাপে 36 হাজাৰ কিলোমিটাৰ কক্ষপথলৈ যায়।
  • ২০০৮ চনৰ ২৭ অক্টোবৰ, সোমবাৰে চন্দ্ৰযান-১-এ পুৱা ৭:০৮ বজাত কক্ষপথ সলনি কৰা আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে, বাহনখনৰ 440 নিউটন তৰল ইঞ্জিনটো চাৰে ন মিনিটৰ বাবে চলোৱা হৈছিল। ইয়াৰ সৈতে, চন্দ্ৰযান-1 এতিয়া পৃথিৱীতকৈ বহু বেছি উচ্চতাত উপবৃত্তাকাৰ কক্ষপথত উপনীত হৈছে। কক্ষপথটোৰ পৃথিৱীৰ পৰা সৰ্বাধিক দূৰত্ব ১,৬৪,৬০০ কিলোমিটাৰ আৰু নিম্নতম দূৰত্ব ৩৪৮ কিলোমিটাৰ।
  • ২০০৮ চনৰ ২৯ অক্টোবৰ, বুধবাৰে ইয়াক চতুৰ্থবাৰৰ বাবে ইয়াৰ কক্ষপথলৈ উঠাই দিয়া হয়। এনেদৰে ই ইয়াৰ গন্তব্যস্থানৰ অলপ ওচৰলৈ গৈছে। প্ৰক্ৰিয়াটো পুৱা ৭.৩৮ বজাত সম্পন্ন কৰা হৈছিল। এই সময়ছোৱাত, প্ৰায় তিনি মিনিটৰ বাবে 440 নিউটন তৰল ইঞ্জিন এটা ফায়াৰ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ সৈতে, চন্দ্ৰযান-1 অধিক উপবৃত্তাকাৰ কক্ষপথত প্ৰৱেশ কৰিছিল। য’ত ইয়াৰ এপোজি (পৃথিৱীৰ পৰা আটাইতকৈ দূৰত্বত) হৈছে 2 লাখ 67 হাজাৰ কিমি আৰু পেৰিজি (পৃথিৱীৰ নিকটতম বিন্দু) হৈছে 465 কিমি। এনেদৰে, চন্দ্ৰযান-1-য়ে চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত আধা দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিছে। এই কক্ষপথত, বাহনখনে পৃথিৱীৰ চাৰিওফালে ঘূৰিবলৈ প্ৰায় ছয় দিন সময় লয়। ইছৰো টেলিমেট্ৰি, ট্ৰেকিং এণ্ড কমাণ্ড নেটৱৰ্ক আৰু মহাকাশযান নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰ, বিয়ালালুত ভাৰতীয় ৰিম’ট স্পেচ নেটৱৰ্ক এণ্টেনাৰ সহায়ত চন্দ্ৰযান-1 নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰা হৈছে। ইছৰোৱে কৈছিল যে বাহনখনৰ সকলো প্ৰণালিয়ে স্বাভাৱিকভাৱে কাম কৰি আছে। মহাকাশযানখন পৃথিৱীৰ পৰা ৩,৮৪,০০০ কিলোমিটাৰ দূৰত চন্দ্ৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ আৰু এবাৰ ইয়াৰ কক্ষপথত উত্থাপিত হ’ব।
  • ২০০৮ চনৰ ৮ নৱেম্বৰ, শনিবাৰে চন্দ্ৰযানে ভাৰতীয় সময় মতে সন্ধিয়া প্ৰায় ৫ বজাত আটাইতকৈ কঠিন পৰ্যায়ৰ মাজেৰে গৈছিল আৰু চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত স্থাপন কৰা হৈছিল। এতিয়া ই চন্দ্ৰক নিম্নতম ৫০৪ কিলোমিটাৰ আৰু সৰ্বাধিক ৭৫০২ কিলোমিটাৰ দূৰত উপবৃত্তাকাৰ কক্ষপথত প্ৰদক্ষিণ কৰিব। এই দূৰত্ব পৰৱৰ্তী তিনি-চাৰি দিনত হ্ৰাস হৈ থাকিব।
  • শুক্ৰবাৰে, 14 নৱেম্বৰ, 2008 তাৰিখে, বৈজ্ঞানিক সঁজুলি মুন ইম্পেক্ট প্ৰোব (এমআইপি) চন্দ্ৰৰ মেৰু অঞ্চলৰ শ্বেলটন ক্ৰেটাৰৰ ওচৰত ৰাওনা হৈছিল। ভাৰতীয় পতাকাখন এমআইপিৰ চাৰিওফালে অংকন কৰা হৈছে। ই চন্দ্ৰত ভাৰতৰ উপস্থিতি অনুভৱ কৰিব।
  • ২০০৯ চনৰ ২৯ আগষ্ট, শনিবাৰে চন্দ্ৰযান-১-এ নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষৰ সৈতে সম্পৰ্ক হেৰুৱায়।
  • ২০০৯ চনৰ ৩০ আগষ্ট, দেওবাৰে ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই (ইছৰো) আনুষ্ঠানিকভাৱে চন্দ্ৰযান-১ ৰ সমাপ্তি ঘটায়।

চন্দ্ৰৰ পানীৰ আৱিষ্কাৰ

২০০৯ চনৰ ২৪ ছেপ্টেম্বৰত বিজ্ঞান আলোচনীয়ে প্ৰকাশ কৰিছিল যে চন্দ্ৰযানৰ ওপৰত থকা মুন মিনাৰেলজি মেপাৰ (এম৩)য়ে চন্দ্ৰত পানীৰ বৰফৰ উপস্থিতি নিশ্চিত কৰিছে।

শতিকাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সাফল্য

ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই (ইছৰো) দাবী কৰিছিল যে চন্দ্ৰত পানী হৈছে ভাৰতৰ আৱিষ্কাৰ। চন্দ্ৰযান-১ত ভাৰতৰ নিজা চন্দ্ৰ প্ৰভাৱ অনুসন্ধানে (এমআইপি) চন্দ্ৰত পানীৰ উপস্থিতি চিনাক্ত কৰিছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাৰ সঁজুলিটোৱেও চন্দ্ৰত পানীৰ উপস্থিতি নিশ্চিত কৰিছে। চন্দ্ৰত পানীৰ উপস্থিতি ভাৰতৰ নিজা এমআইপিৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা হৈছে। চন্দ্ৰযান-1 উৎক্ষেপণৰ প্ৰায় এপষেক পিছত, ভাৰতৰ এমআইপি বাহনখনৰ পৰা পৃথক হৈ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত অৱতৰণ কৰে। তেওঁ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত পানীৰ কণাৰ উপস্থিতিৰ শক্তিশালী ইংগিত দিছিল। চন্দ্ৰযানে চন্দ্ৰত পানীৰ উপস্থিতি চিনাক্ত কৰি এই শতিকাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৱিষ্কাৰ কৰিছে। ইছৰোৰ মতে, চন্দ্ৰত পানী সাগৰ, জলপ্ৰপাত, পুখুৰী বা টোপালৰ ৰূপত নহয় কিন্তু খনিজ আৰু শিলৰ পৃষ্ঠত থাকে। চন্দ্ৰত পানীৰ উপস্থিতি আগতে অনুমান কৰাতকৈ বহু বেছি।

তথ্যৰ ৰাজহুৱা প্ৰদৰ্শন

চন্দ্ৰযান-১ ৰ দ্বাৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্য ২০১০ চনৰ শেষৰ ফালে ৰাইজৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হৈছিল। ২০১০ চনৰ শেষৰ ফালে প্ৰথম ছিজন ৰাজহুৱা হোৱাৰ সৈতে আৰু দ্বিতীয় ছিজনটো ২০১১ চনৰ মাজভাগত ৰাজহুৱা হোৱাৰ লগে লগে এই সংখ্যাটো দুটা ঋতুত বিভক্ত কৰা হৈছিল। তথ্যবোৰত চন্দ্ৰৰ আলোকচিত্ৰ আৰু চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ ৰাসায়নিক আৰু খনিজ মেপিংৰ তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

Reference

  1. www.wikipedia.org
  2. isro.gov.in
  3. For full information pdf click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *