June 12, 2024

গৌতম আদানি | Gautam Adani Biography in Assamese

গৌতম আদানি এজন ভাৰতীয় কোটিপতি উদ্যোগপতি আৰু উদ্যোগী, আৰু ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ গোট আদানি গ্ৰুপৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু অধ্যক্ষ। এই জীৱনীখনত, আমি গৌতম আদানিৰ জীৱন, কেৰিয়াৰ আৰু আদানি গোটৰ উল্লেখযোগ্য যাত্ৰা অন্বেষণ কৰিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা (Early Life and Education)

গৌতম আদানিৰ জন্ম হৈছিল ১৯৬২ চনৰ ২৪ জুনত ভাৰতৰ গুজৰাটৰ আহমেদাবাদত। তেওঁৰ দেউতাক শান্তিলাল আদানি এজন বস্ত্ৰ ব্যৱসায়ী আছিল, আৰু তেওঁৰ মাতৃ শান্তি আদানি এগৰাকী গৃহিণী আছিল। গৌতম এটা সাধাৰণ পৰিয়ালত ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল আৰু আহমেদাবাদৰ চেথ চি এন বিদ্যালয়ৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, গৌতমে গুজৰাট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা বাণিজ্যত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে। অৱশ্যে, তেওঁ নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ দ্বিতীয় বছৰৰ পিছত কলেজ এৰি ছিল।

প্ৰাৰম্ভিক কেৰিয়াৰ আৰু ব্যৱসায়িক উদ্যোগ (Early Career and Business Ventures)

1981 চনত, 19 বছৰ বয়সত, গৌতম আদানীয়ে নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ মুম্বাইলৈ যায়। তেওঁ হীৰা ৰপ্তানি কাৰী হিচাপে আৰম্ভ কৰিছিল আৰু পিছত তেওঁৰ নিজা হীৰা দালালি প্ৰতিষ্ঠান, আদানি এক্সপোৰ্টছ স্থাপন কৰিছিল।

1990-ৰ দশকত, গৌতম আদানীয়ে আন্তঃগাঁথনি আৰু শক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। তেওঁ বিদেশৰ পৰা পলিভিনাইল ক্লৰাইড (পিভিচি) আমদানি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ভাৰতৰ পিভিচিৰ সৰ্ববৃহৎ যোগানকৰ্তা হৈ পৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ বিদ্যুৎ উৎপাদন, বন্দৰ আৰু লজিষ্টিকলৈ সম্প্ৰসাৰিত হয়।

আদানি গ্ৰুপ (The Adani Group)

গৌতম আদানীয়ে 1988 চনত আদানি গ্ৰুপ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, আৰু তেতিয়াৰ পৰা ই ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ গোট হৈ পৰিছে। আদানি গোটৰ শক্তি, আন্তঃগাঁথনি, বন্দৰ, লজিষ্টিক আৰু কৃষি ব্যৱসায়কে ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত আগ্ৰহ আছে।

শক্তি: আদানি গ্ৰুপ হৈছে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ব্যক্তিগত শক্তি উৎপাদক, যাৰ মুঠ ক্ষমতা 13,000 মেগাৱাটতকৈও অধিক। কোম্পানীটোৱে কয়লা, গেছ আৰু নৱীকৰণযোগ্য শক্তিত বিনিয়োগ কৰিছে, আৰু 2025 চনৰ ভিতৰত 25,000 মেগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।

আন্তঃগাঁথনি: বিমানবন্দৰ, পথ আৰু ৰেল আন্তঃগাঁথনিৰ ক্ষেত্ৰত আদানি গোটৰ আগ্ৰহ আছে। 2019 চনত, কোম্পানীটোৱে মুম্বাই আৰু আহমেদাবাদ বিমানবন্দৰকে ধৰি ভাৰতৰ ছয়টা বিমানবন্দৰ পৰিচালনা আৰু পৰিচালনা কৰাৰ নিবিদা জিকিছিল।

বন্দৰ আৰু লজিষ্টিক: আদানি গ্ৰুপে গুজৰাট, গোৱা আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত কাৰ্যকলাপৰ সৈতে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ব্যক্তিগত বন্দৰ আৰু লজিষ্টিক নেটৱৰ্ক পৰিচালনা কৰে। কোম্পানীটোৱে মুন্দ্ৰা বন্দৰত এটা কণ্টেইনাৰ টাৰ্মিনেলও পৰিচালনা কৰে, যি হৈছে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ব্যক্তিগত কণ্টেইনাৰ টাৰ্মিনেল।

কৃষি ব্যৱসায়: কৃষি ব্যৱসায় খণ্ডত আদানি গোটৰ উপস্থিতি আছে, খোৱা তেল, মাহজাতীয় শস্য আৰু শস্যত বিনিয়োগৰ সৈতে। কোম্পানীটোৱে ইয়াৰ কৃষি ব্যৱসায়কাৰ্যক সমৰ্থন কৰিবলৈ সংৰক্ষণ সুবিধা আৰু ৱেৰহাউচৰ এটা নেটৱৰ্ক স্থাপন কৰিছে।

জনহিতকৰ কাৰ্যকলাপ (Philanthropic Activities)

গৌতম আদানি তেওঁৰ জনহিতকৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবেও জনাজাত। তেওঁ শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সামূহিক বিকাশকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত সহায় কৰিবলৈ 1996 চনত আদানি ফাউণ্ডেচন স্থাপন কৰিছিল। ফাউণ্ডেচনে কেইবাটাও পদক্ষেপ আৰম্ভ কৰিছে, যেনে আদানি বিদ্যা মন্দিৰ, যি দুখীয়া শিশুসকলক শিক্ষা প্ৰদান কৰে, আৰু আদানি দক্ষতা বিকাশ কেন্দ্ৰ, যি যুৱসকলক বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে।

বঁটা আৰু স্বীকৃতি (Awards and Recognition)

ভাৰতীয় ব্যৱসায় আৰু সমাজলৈ গৌতম আদানিৰ অৱদানে তেওঁক কেইবাটাও সন্মান আৰু পুৰস্কাৰ অৰ্জন কৰিছে। 2018 চনত, তেওঁক “বছৰটোৰ আৰ্নষ্ট এণ্ড ইয়ং ৱৰ্ল্ড এণ্টাৰপ্ৰেনিয়ৰ” হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছিল। তেওঁক ফৰ্বছৰ বিলিয়নেয়াৰৰ তালিকাতো স্থান দিয়া হৈছে আৰু ভাৰতৰ অন্যতম শক্তিশালী ব্যক্তি হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে।

প্ৰত্যাহ্বান আৰু বিতৰ্ক (Challenges and Controversies)

তেওঁৰ বহুতো সফলতা স্বত্বেও, গৌতম আদানি আৰু আদানি গ্ৰুপে বিগত বছৰবোৰত কেইবাটাও বিতৰ্ক আৰু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। কিছুমান উল্লেখযোগ্য হৈছে:

পাৰিপাৰ্শ্বিক উদ্বেগ: আদানি গ্ৰুপে ইয়াৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰভাৱৰ বাবে সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছে, বিশেষকৈ ইয়াৰ কয়লা খনন আৰু বন্দৰ কাৰ্যকলাপৰ সন্দৰ্ভত। পৰিৱেশবিদসকলে কোম্পানীটোক প্ৰদূষণ সৃষ্টি কৰা আৰু মেংগ্ৰোভ অৰণ্যৰ দৰে ভঙ্গুৰ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ ধ্বংস কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।

ভূমি অধিগ্ৰহণ: আদানি গ্ৰুপেও ইয়াৰ ভূমি অধিগ্ৰহণ পদ্ধতিৰ বাবে সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছে। কোম্পানীটোৰ বিৰুদ্ধে কৃষক আৰু থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ পৰা বলপূৰ্বক ভূমি অধিগ্ৰহণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে, প্ৰায়ে পৰ্যাপ্ত ক্ষতিপূৰণ বা সন্মতি অবিহনে।

কৰ্পোৰেট গভৰ্ণেন্স: 2012 চনত, চিকিউৰিটিজ এণ্ড এক্সচেঞ্জ ব’ৰ্ড অফ ইণ্ডিয়াই (ছেবি) গৌতম আদানি আৰু আদানি গ্ৰুপৰ অন্যান্য কাৰ্যবাহীসকলক ভিতৰুৱা ব্যৱসায়ৰ বাবে অভিযুক্ত কৰিছিল। অৱশেষত গোচৰটো আদালতৰ বাহিৰত নিষ্পত্তি কৰা হৈছিল, কিন্তু ই কোম্পানীৰ কৰ্পোৰেট প্ৰশাসন পদ্ধতিৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছিল।

এই প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ স্বত্বেও, আদানি গ্ৰুপে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি আৰু সম্প্ৰসাৰণ অব্যাহত ৰাখিছে, আৰু গৌতম আদানি ভাৰতৰ অন্যতম বিশিষ্ট ব্যৱসায়িক নেতা হৈ আছে।

উপসংহাৰ

গৌতম আদানিৰ জীৱন আৰু কেৰিয়াৰে উদ্যোগআৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে। তেওঁ খুব কম পৰিমাণে আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এটা ব্যৱসায়িক সাম্ৰাজ্য গঢ়ি তুলিছিল যি ভাৰতৰ অৰ্থনীতিত এক মুখ্য অৱদানকাৰী হৈ পৰিছে। আদানি গ্ৰুপৰ সফলতাত গৌতম আদানিৰ নেতৃত্ব আৰু দৃষ্টিভংগীয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে, আৰু স্থিৰতা আৰু পৰোপকাৰৰ প্ৰতি তেওঁৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰশংসনীয়।

যদিও গৌতম আদানি আৰু আদানি গ্ৰুপে তেওঁলোকৰ প্ৰত্যাহ্বান আৰু বিতৰ্কৰ ন্যায্য অংশৰ সন্মুখীন হৈছে, তেওঁলোকে স্থিতিস্থাপকতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে আৰু দৃঢ়তা আৰু উদ্ভাৱনৰ সৈতে তেওঁলোকৰ লক্ষ্য বোৰ অব্যাহত ৰাখিছে। গৌতম আদানিৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ উদ্যোগী আৰু ব্যৱসায়িক নেতাসকলক অনুপ্ৰাণিত আৰু প্ৰভাৱিত কৰি থাকিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *