June 17, 2024

মাইক্ৰ’ফোন আৱিষ্কাৰ কৰিছিল | Emile Berliner Biography in Assamese

Emile Berliner Biography in Assamese

মাইক্ৰ’ফোন কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ? Who invented microphone?

এমিল বাৰ্লিনাৰে (Emile Berliner) মাইক্ৰ’ফোন উদ্ভাৱন কৰিছিল যি প্ৰথম বেল টেলিফোনৰ অংশ হৈছিল, আৰু তেওঁৰ গ্ৰামোফোন ডিস্ক ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰথম ৰেকৰ্ড প্লেয়াৰ আছিল।

এমিল বাৰ্লিনাৰ মূলতঃ এমিল বাৰ্লিনাৰ, এজন জাৰ্মান-আমেৰিকান আৱিষ্কাৰক আছিল। তেওঁ গ্ৰামোফোনৰ সৈতে ব্যৱহৃত পাৰ্শ্বীয়-কাট ফ্লেট ডিস্ক ৰেকৰ্ড (ব্ৰিটিছ আৰু আমেৰিকান ইংৰাজীত “গ্ৰামোফোন ৰেকৰ্ড” বুলি কোৱা হয়) উদ্ভাৱন কৰাৰ বাবে সৰ্বাধিক জনাজাত। তেওঁ ১৮৯৪ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গ্ৰামোফোন  (Gramophone) কোম্পানী প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল; 1897 চনত ইংলেণ্ডৰ লণ্ডনত থকা গ্ৰামোফোন কোম্পানী; 1898 চনত জাৰ্মানীৰ হানোভাৰত ডয়চে গ্ৰামমোফন; আৰু 1899 চনত মণ্ট্ৰিয়েলত কানাডাৰ বাৰ্লিনাৰ গ্ৰাম-অ-ফোন কোম্পানী (1904 চনত চাৰ্টাৰ্ড)। বাৰ্লিনাৰে সম্ভৱতঃ প্ৰথম ৰেডিয়েল এয়াৰক্ৰাফ্ট ইঞ্জিন (1908), হেলিকপ্টাৰ (1919), আৰু ধ্বনিগত টাইল (1920) কি আছিল আৱিষ্কাৰ কৰিছিল।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

বাৰ্লিনাৰৰ জন্ম ১৮৫১ চনত জাৰ্মানীৰ হানোভাৰত এটা ইহুদী ব্যৱসায়ী পৰিয়ালত হৈছিল। যদিও ইহুদী, তথাপিও তেওঁৰ ধৰ্ম্মীয় অনুৰোধ অজ্ঞেয়বাদলৈ বিকশিত হ’ব। তেওঁ এজন ব্যৱসায়ী হ’বলৈ এপ্ৰেণ্টিছশ্বিপ সম্পূৰ্ণ কৰিছিল, পাৰিবাৰিক পৰম্পৰাৰ দৰে। যদিও তেওঁৰ প্ৰকৃত শখ আছিল আৱিষ্কাৰ, তেওঁ একাউণ্টেণ্ট হিচাপে কাম কৰিছিল। ফ্ৰাঙ্কো-প্ৰুচিয়ান যুদ্ধৰ বাবে খচৰা প্ৰস্তুত নকৰিবলৈ, বাৰ্লিনাৰে 1870 চনত তেওঁৰ দেউতাকৰ এজন বন্ধুৰ সৈতে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যলৈ প্ৰব্ৰজন কৰিছিল, যাৰ দোকানত তেওঁ ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ত কাম কৰিছিল। তেওঁ নিউয়ৰ্কলৈ গুচি যায় আৰু অস্থায়ী কাম, যেনে কাগজৰ পথ কৰা আৰু বটল পৰিষ্কাৰ কৰাৰ দৰে, তেওঁ কুপাৰ ইউনিয়ন ইনষ্টিটিউটত নিশা পদাৰ্থ বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰে

Career

কিছু সময় লিভাৰী ষ্টেবলত কাম কৰাৰ পিছত, বাৰ্লিনাৰে টেলিফোন আৰু ফোনোগ্ৰাফৰ নতুন অডিঅ’ প্ৰযুক্তিৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰে। তেওঁ এটা উন্নত টেলিফোন ট্ৰেন্সমিটাৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল, যি হৈছে প্ৰথম প্ৰকাৰৰ মাইক্ৰ’ফোন। পেটেন্টটো বেল টেলিফোন কোম্পানীয়ে অধিগ্ৰহণ কৰিছিল (টেলিফোন কেচবোৰ চাওক), কিন্তু এক দীঘলীয়া আইনী যুঁজত, থমাছ এডিছনে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। ১৯০১ চনৰ ২৭ ফেব্ৰুৱাৰীত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আপীল আদালতে বাৰ্লিনাৰৰ পেটেন্ট বাতিল ঘোষণা কৰিব আৰু আৱিষ্কাৰটোৰ বাবে এডিচনক সম্পূৰ্ণ অধিকাৰ প্ৰদান কৰিব। আদালতে লিখিব, “এডিছনে বাৰ্লিনাৰৰ আগত ভাষণ প্ৰচাৰ কৰিছিল।” “ট্ৰেন্সমিটাৰএটাত কাৰ্বনৰ ব্যৱহাৰ বিতৰ্কৰ বাহিৰত, এডিচনৰ আৱিষ্কাৰ”।

বাৰ্লিনাৰ ১৮৭৭ চনত বষ্টনলৈ যায়, য’ত চাৰি বছৰপিছত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক হয়। তেওঁ বেল টেলিফোনৰ বাবে 1883 চনলৈকে কাম কৰিছিল, যেতিয়া তেওঁ ৱাশ্বিংটনলৈ ঘূৰি আহিছিল আৰু নিজকে ব্যক্তিগত গৱেষক হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

Gramophone

1886 চনত, বাৰ্লিনাৰে শব্দ ৰেকৰ্ডিং আৰু প্ৰজননৰ পদ্ধতিৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰে। ১৮৮৭ চনত তেওঁ “গ্ৰামোফোন” বুলি কোৱাৰ বাবে তেওঁক তেওঁৰ প্ৰথম পেটেন্ট প্ৰদান কৰা হৈছিল। পেটেন্টটোৱে ষ্টাইলাছৰ পথালি মডুলেচন ব্যৱহাৰ কৰি ৰেকৰ্ডিং শব্দ বৰ্ণনা কৰিছিল কিয়নো ই লেম্পব্লেকৰ দৰে এক অপ্ৰতিৰোধী অস্বচ্ছ পদাৰ্থৰ সৈতে আৱৰণ কৰা ঘূৰ্ণনশীল নলাকাৰ পৃষ্ঠত এটা ৰেখা বিচাৰি উলিয়াইছিল, পৰৱৰ্তী সময়ত বাৰ্ণিশৰ সৈতে স্থিৰ কৰা হৈছিল আৰু ধাতুৰ প্লেবেক চিলিণ্ডাৰৰ পৃষ্ঠত এটা সংশ্লিষ্ট খাঁজ ফটোএনগ্ৰেভ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ব্যৱহাৰিক ভাৱে, বাৰ্লিনাৰে ডিস্ক ফৰ্মেট টো বাছনি কৰিছিল, যাৰ ফলত ফটোএনগ্ৰেভিং পদক্ষেপটো যথেষ্ট কম কঠিন হৈ পৰিছিল আৰু কিছুমান সৰল প্ৰক্ৰিয়া যেনে ইলেক্ট্ৰটাইপিং, মোল্ডিং, বা ষ্টেম্পিংৰ দ্বাৰা ফলাফলৰ একাধিক প্ৰতিলিপি কৰাৰ সম্ভাৱনা প্ৰদান কৰিছিল। 1888 চনত, বাৰ্লিনাৰে অধিক পোনপটীয়া ৰেকৰ্ডিং পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি আছিল, য’ত ষ্টাইলাচে জিংক ডিস্কত মমৰ অতি পাতল আৱৰণৰ মাজেৰে এটা ৰেখা বিচাৰি উলিয়াইছিল, যাক তাৰ পিছত এচিডত খোদিত কৰা হৈছিল যাতে বেৰেড ধাতুৰ ৰেখাটো খেলিব পৰা খাঁজলৈ ৰূপান্তৰ িত হয়।

1890 চনলৈ, জাৰ্মানীৰ এজন বাৰ্লিনাৰ অনুজ্ঞাপত্ৰধাৰীয়ে পুতলা গ্ৰামোফোন আৰু পাঁচ ইঞ্চি ৰবৰৰ ডিস্ক (ষ্টেম্প-আউট কৰা জিংক মাষ্টাৰ ডিস্কৰ প্ৰতিকৃতি) নিৰ্মাণ কৰি আছিল, কিন্তু যিহেতু মুখ্য আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পেটেন্টবোৰ এতিয়াও বাকী আছিল সেইবোৰ কেৱল ইউৰোপত হে বিক্ৰী কৰা হৈছিল। বাৰ্লিনাৰে তেওঁৰ গ্ৰামোফোনক কেৱল পুতলাতকৈ অধিক বুলি বুজাইছিল, আৰু 1894 চনত তেওঁ ব্যৱসায়ীসকলৰ এটা গোটক 25,000 ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল, যাৰ সৈতে তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গ্ৰামোফোন কোম্পানী আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ সাত ইঞ্চিৰে ৰেকৰ্ড আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ গ্ৰামোফোন বিপণন আৰম্ভ কৰিছিল, যিটো অৱশ্যে সৰু পুতলা যন্ত্ৰৰ দৰে হাতেৰে চালিত আছিল।

আগতীয়াকৈ হাতেৰে চালিত গ্ৰামোফোন ব্যৱহাৰ কৰাত অসুবিধাটো আছিল টাৰ্ণটেবলটো গ্ৰহণযোগ্য ভাৱে স্থিৰ গতিত ঘূৰিবলৈ। নিউ জাৰ্চীৰ কেমডেনত এখন সৰু যন্ত্ৰৰ দোকানৰ গৰাকী অভিযন্তা এলড্ৰিজ আৰ জনছনে বাৰ্লিনাৰক গ্ৰামোফোনৰ বাবে উপযুক্ত কম খৰচী ৱিণ্ড-আপ স্প্ৰিং মটৰ বিকশিত কৰাত সহায় কৰিছিল, তাৰ পিছত ইয়াক নিৰ্মাণ কৰিবলৈ। বাৰ্লিনাৰে ফ্ৰেংক চিমেনক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত একচেটিয়া বিক্ৰী অধিকাৰ প্ৰদান কৰিছিল, কিন্তু মতবিৰোধৰ পিছত চিমেনে গ্ৰামোফোনৰ নিজৰ সংস্কৰণ, লগতে বাৰ্লিনাৰৰ ৰেকৰ্ডৰ অননুমোদিত প্ৰতিলিপি বিক্ৰী কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল; অৱশেষত, বাৰ্লিনাৰক আইনীভাৱে তেওঁৰ নিজৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ বাধা দিয়া হৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাৰ্লিনাৰ গ্ৰামোফোন কোম্পানী 1900 চনৰ মাজভাগত বন্ধ হৈ যায় আৰু বাৰ্লিনাৰ কানাডালৈ যায়। বিভিন্ন আইনী কৌশলৰ পিছত, জনছনে 1901 চনত ভিক্টৰ টকিং মেচিন কোম্পানী প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত “গ্ৰামোফোন” নামৰ বাণিজ্য নামটো সম্পূৰ্ণৰূপে আৰু স্থায়ীভাৱে পৰিত্যাগ কৰা হৈছিল, যদিও ইয়াৰ ব্যৱহাৰ আন ঠাইত অব্যাহত আছিল। কানাডাৰ বাৰ্লিনাৰ গ্ৰামোফোন কোম্পানীটো ১৯০৪ চনৰ ৮ এপ্ৰিলত চাৰ্টাৰ কৰা হৈছিল আৰু ১৯০৯ চনত মণ্ট্ৰিয়েলৰ ছেইণ্ট হেনৰি জিলাত বাৰ্লিনাৰ গ্ৰামোফোন কোম্পানী হিচাপে পুনৰ সংগঠিত কৰা হৈছিল।

Rotary engine and helicopters

বাৰ্লিনাৰে এটা ৰোটাৰী ইঞ্জিন আৰু হেলিকপ্টাৰৰ প্ৰাৰম্ভিক সংস্কৰণো বিকশিত কৰিছিল। ১৯০৯ চনৰ ১ জুলাইত দ্য নিউয়ৰ্ক টাইমছত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বাৰ্লিনাৰ আৰু কানেক্টিকাটৰ ডাৰ্বিৰ জে নিউটন উইলিয়ামছে নিৰ্মাণ কৰা এখন হেলিকপ্টাৰত ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ৰ ব্ৰাইটউড চুবুৰীয়াঅঞ্চলৰ বাৰ্লিনাৰৰ গৱেষণাগাৰত উইলিয়ামছক “তিনিবাৰ মাটিৰ পৰা” আছিল।

1907 আৰু 1926 চনৰ ভিতৰত, বাৰ্লিনাৰে উলম্ব উৰণৰ বাবে প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত কাম কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে এটা পাতল ৰোটাৰী ইঞ্জিন। বাৰ্লিনাৰে আইৱাৰ ডুবুকৰ এডামছ কোম্পানীৰ পৰা অটোমোবাইল ইঞ্জিন প্ৰাপ্ত কৰিছিল, যাৰ এডামছ-ফাৰৱেল অটোমোবাইলে ফে অলিভাৰ ফাৰৱেলৰ (1859-1935) দ্বাৰা ঘৰত বিকশিত এয়াৰ-কুলড তিনি বা পাঁচ-চিলিণ্ডাৰ ৰোটাৰী ইঞ্জিন ব্যৱহাৰ কৰিছিল। বাৰ্লিনাৰ, তেওঁৰ সহকাৰী আৰ.এছ. মূৰ, আৰু ফাৰৱেলে হেলিকপ্টাৰত ব্যৱহাৰৰ বাবে 36-এইচ.পি. ৰোটাৰী ইঞ্জিন এটা বিকশিত কৰিছিল, যি টো তেতিয়া ব্যৱহৃত গধুৰ ইনলাইন ইঞ্জিনৰ ওপৰত এক উদ্ভাৱন।

1909 চনত, বাৰ্লিনাৰে ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ত গাইৰো মটৰ কোম্পানী প্ৰতিষ্ঠা কৰে। কোম্পানীৰ অধ্যক্ষসকলৰ ভিতৰত আছিল বাৰ্লিনাৰ, সভাপতি; মূৰ, ডিজাইনাৰ আৰু অভিযন্তা; আৰু যোচেফ চেণ্ডাৰ্ছ (1877-1944), আৱিষ্কাৰক, অভিযন্তা আৰু নিৰ্মাতা। কোম্পানীটোৰ মেনেজাৰ আছিল স্পেন্সাৰ হিথ (1876-1963), এজন যান্ত্ৰিক অভিযন্তা যি মেৰিলেণ্ডৰ বাল্টিমোৰত বৈমানিক সম্পৰ্কীয় প্ৰণালী আৰু সামগ্ৰী নিৰ্মাতা আমেৰিকান প্ৰ’পেলাৰ মেনুফেকচাৰিং কোম্পানীৰ সৈতে সংযুক্ত আছিল। 1910 চনলৈ, বাৰ্লিনাৰে তেওঁৰ একক-মুখ্য-ৰটৰ ডিজাইনত টৰ্ক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ উলম্বভাৱে মাউণ্ট কৰা টেইল ৰটৰ ৰটৰ ৰ ব্যৱহাৰৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰি আছিল, যি হৈছে এক কনফিগাৰেচন যাৰ ফলত 1940-ৰ দশকৰ ব্যৱহাৰিক হেলিকপ্টাৰ হৈছিল। এই কাৰ্যকলাপৰ বাবে ব্যৱহৃত ভৱনটো ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ৰ 774 গিৰাৰ্ড ষ্ট্ৰীট এন.ডব্লিউ.-ত বিদ্যমান, য’ত ইয়াৰ মুখ্য মুখমণ্ডল ফেয়াৰমন্ট-গিৰাৰ্ড আলিত আছে। ১৯২২ চনৰ ১৬ জুনত বাৰ্লিনাৰ আৰু তেওঁৰ পুত্ৰ হেনৰীয়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সেনাবাহিনীৰ বাবে এখন হেলিকপ্টাৰ প্ৰদৰ্শন কৰে।

১৯২৫ চনত হেনৰীৰ হেলিকপ্টাৰৰ প্ৰতি মোহভঙ্গ হয়, আৰু কোম্পানীটো বন্ধ হৈ যায়। ১৯২৬ চনত হেনৰী বাৰ্লিনাৰে বাৰ্লিনাৰ এয়াৰক্ৰাফ্ট কোম্পানী প্ৰতিষ্ঠা কৰে,[9] যি একত্ৰিত হৈ ১৯২৯ চনত বাৰ্লিনাৰ-জয়েছ বিমানত পৰিণত হয়।

বঁটাসমূহ

বাৰ্লিনাৰক ১৮৯৭ চনত ফ্ৰেংকলিন ইনষ্টিটিউটৰ জন স্কট মেডেল, ১৯১৩ চনত ইলিয়ট ক্ৰেছন মেডেল আৰু ১৯২৯ চনত ফ্ৰেংকলিন মেডেল প্ৰদান কৰা হয়।

মৰণ

১৯২৯ চনৰ ৩ আগষ্টত ৭৮ বছৰ বয়সত ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ৰ ৱাৰ্ডমেন পাৰ্ক হোটেলত থকা তেওঁৰ ঘৰত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ বাৰ্লিনাৰৰ মৃত্যু হয়। তেওঁক তেওঁৰ পত্নী আৰু এজন পুত্ৰ হাৰ্বাৰ্ট চেমুৱেল বাৰ্লিনাৰৰ সৈতে ৱাশ্বিংটন ডি.চি.-ৰ ৰক ক্ৰীক কবৰস্থানত সমাধিস্থ কৰা হয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *