December 4, 2022

Constitution Day | National Law Day Essay in Assamese | সংবিধান দিৱস (ভাৰত)

Constitution Day | National Law Day Essay in Assamese

Indian Constitute Day in Assamese সংবিধান দিৱস

সংবিধান দিৱস যাক “ৰাষ্ট্ৰীয় আইন দিৱস” বুলিও জনা যায়, ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণৰ স্মৃতিত প্ৰতি বছৰে 26 নৱেম্বৰত ভাৰতত পালন কৰা হয়। ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ভাৰতৰ সংবিধান সভাই ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণ কৰে আৰু ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ই কাৰ্যকৰী হয়।

ভাৰত চৰকাৰে ২৬ নৱেম্বৰক ২০১৫ চনৰ ১৯ নৱেম্বৰত গেজেট অধিসূচনাৰ দ্বাৰা সংবিধান দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৫ চনৰ ১১ অক্টোবৰত মুম্বাইত বি আৰ আম্বেদকাৰৰ সমতা স্মাৰকৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰি এই ঘোষণা কৰে। ২০২১ বৰ্ষটো আছিল আম্বেদকাৰৰ ১৩১ তম জন্ম জয়ন্তী, যিয়ে সংবিধান সভাৰ খচৰা সমিতিৰ অধ্যক্ষতা কৰিছিল আৰু সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। আগতে এই দিনটো আইন দিৱস হিচাপে পালন কৰা হৈছিল। ২৬ নৱেম্বৰ সংবিধানৰ গুৰুত্ব বিয়পাবলৈ আৰু আম্বেদকাৰৰ চিন্তা আৰু ধাৰণা বিয়পাবলৈ বাছনি কৰা হৈছিল। ২০২১, ২৬ নৱেম্বৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় আইন দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ ভাষণ আৰু লগতে ৰাষ্ট্ৰপতি, উপ-সভাপতি আৰু লোকসভাৰ অধ্যক্ষইও অনুষ্ঠানটো সম্বোধন কৰে

26 November Constitution Day in Assamese পটভূমি

যিহেতু 2015 চনত ভাৰতীয় সংবিধানৰ জনক হিচাপে পৰিচিত বি আৰ আম্বেদকাৰৰ (14 এপ্ৰিল 1891 – 6 ডিচেম্বৰ 1956) 125 তম জন্ম বাৰ্ষিকী বৰ্ষ আছিল, চৰকাৰে 2015 চনৰ মে মাহত এই বছৰটো “ডাঙৰ ধৰণে” উদযাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ অধ্যক্ষতাত এখন বিশেষ সমিতি বছৰজোৰা উদযাপনৰ বাবে ঘোষণা কৰা হয়। আম্বেদকাৰৰ চিন্তা আৰু ধাৰণা বিয়পাবলৈ গোটেই বছৰটোত বিভিন্ন মন্ত্ৰালয় আৰু বিভাগৰ দ্বাৰা বিভিন্ন কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব। ২০১৫ চনৰ অক্টোবৰত মুম্বাইৰ ইন্দু মিলচ চৌহদত আম্বেদকাৰ স্মাৰকৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ সময়ত উদযাপনৰ অংশ হিচাপে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ঘোষণা কৰে যে ২৬ নৱেম্বৰ “সংবিধান দিৱস” হিচাপে পালন কৰা হ’ব। নৱেম্বৰ 2015-ত, চৰকাৰে আনুষ্ঠানিকভাৱে দিনটো উদযাপন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে

26 November is celebrated উদযাপন

সংবিধান দিৱস ৰাজহুৱা বন্ধৰ দিন নহয়। ভাৰত চৰকাৰৰ বিভিন্ন বিভাগে প্ৰথম সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰিছিল। শিক্ষা আৰু সাক্ষৰতা বিভাগৰ মতে, সংবিধানৰ প্ৰস্তাৱনা সকলো শিক্ষাৰ্থীয়ে সকলো বিদ্যালয়তে পঢ়িছিল। ইয়াৰ উপৰিও, ভাৰতৰ সংবিধানৰ বিষয়ত অনলাইন আৰু অফলাইন দুয়োধৰণৰ কুইজ আৰু প্ৰবন্ধ প্ৰতিযোগিতা আছিল। প্ৰতিখন বিদ্যালয়ত সংবিধানৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্যৰ ওপৰত এটা বক্তৃতা আছিল। উচ্চ শিক্ষা বিভাগে বিভিন্ন বিশ্ববিদ্যালয়ক মহাবিদ্যালয়সমূহত নকল সংসদীয় বিতৰ্কৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছিল, আৰু বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগে (ইউজিচি) লক্ষ্ণৌৰ আম্বেদকাৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত এক সৰ্বভাৰতীয় কুইজ প্ৰতিযোগিতাৰ আয়োজন কৰিছিল, য’ত সকলো ৰাজ্যৰ কুইজ বিজয়ীসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল

বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে সকলো বিদেশী ভাৰতীয় বিদ্যালয়ক ২৬ নৱেম্বৰসংবিধান দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে আৰু দূতাবাসসমূহক সংবিধানক সেই ৰাষ্ট্ৰৰ স্থানীয় ভাষালৈ অনুবাদ কৰিবলৈ আৰু ইয়াক বিভিন্ন একাডেমী, পুথিভঁৰাল আৰু ভাৰতবিজ্ঞানৰ অনুষদত বিতৰণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। ভাৰতীয় সংবিধানক আৰবীলৈ অনুবাদ কৰাৰ কাম সম্পূৰ্ণ হৈছে। ক্ৰীড়া বিভাগে “সমতাৰ বাবে দৌৰ” নামৰ সাংকেতিক দৌৰৰ ব্যৱস্থা কৰিছিল। সংবিধান আৰু আম্বেদকাৰক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে ২৬ নৱেম্বৰ ২০১৫ তাৰিখে ভাৰতীয় সংসদৰ এক বিশেষ অধিৱেশনো আছিল। এই উপলক্ষে সংসদ ভৱন চৌহদটোও আলোকিত কৰা হৈছিল।

অন্ধ্ৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে 27 নৱেম্বৰ 2019 তাৰিখে বিশাখাপত্তনমৰ বীচ ৰোডত 70 তম সংবিধান দিৱস উপলক্ষে ‘ৰান ফৰ আম্বেদকাৰ’ ৰেলীত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল

Q&A

What is 26th November Constitution Day?

ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণৰ স্মৃতিত প্ৰতিবছৰে ২৬ নৱেম্বৰত সংবিধান দিৱস পালন কৰা হয়, যাক ৰাষ্ট্ৰীয় আইন দিৱস বুলিও কোৱা হয়। সংবিধান সভাই ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ভাৰতৰ সংবিধান গ্ৰহণ কৰে আৰু ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ই কাৰ্যকৰী হয়, যাক দেশত গণতন্ত্ৰ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

References

  1. I collected from Wikipedia
  • Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.
  • If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *