May 29, 2024

ব’হাগ বিহু | Bohag Bihu in Assamese

ব’হাগ বিহু: অসমত শস্য চপোৱা উৎসৱ উদযাপন Bohag Bihu: Celebrating the Harvest Festival in Assam

বিহু হৈছে অসমবাসীৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ। ই হৈছে গোটেই বছৰটোত পালন কৰা তিনিটা পৃথক উৎসৱৰ এক সংহতি, প্ৰতিটোৰ ইয়াৰ অনন্য গুৰুত্ব আছে। বহাগ বিহু, যাক ৰঙালী বিহু বুলিও জনা যায়, সকলো বোৰ বিহু উৎসৱৰ ভিতৰত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয়, আৰু ই অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি বহাগ বিহু উৎসৱ, ইয়াৰ গুৰুত্ব, আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিভিন্ন ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতিবোৰ ভালদৰে চাম।

ব’হাগ বিহু কি? What is Bohag Bihu?

বহাগ বিহু, যাক ৰঙালী বিহু বুলিও জনা যায়, হৈছে ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যত উদযাপন কৰা এক শস্য চপোৱা উৎসৱ। ইয়াক এপ্ৰিল মাহত উদযাপন কৰা হয়, যি অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। বহাগ বিহু হৈছে আনন্দ, উদযাপন আৰু নতুন আৰম্ভণিৰ সময়। এইটো যোৱা বছৰটোক বিদায় জনোৱাৰ আৰু নতুন বছৰটোক নতুন আশা, ইতিবাচকতা আৰু উৎসাহেৰে স্বাগতম জনোৱাৰ সময়।

ব’হাগ বিহু তাৎপৰ্য The Significance of Bohag Bihu

বহাগ বিহু হৈছে মুখ্যতঃ এক কৃষি উৎসৱ, যি শস্য চপোৱাঋতুৰ সমাপ্তি আৰু বসন্তৰ আগমন উদযাপন কৰে। উৎসৱটো কৃষকসকলৰ বাবে সৰ্বশক্তিমানক ধন্যবাদ জনোৱাৰ আৰু আগন্তুক ঋতুৰ বাবে আশীৰ্বাদ বিচৰা এক উপলক্ষ। উৎসৱটো ও গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে। এইটো অতীতক পাহৰি যোৱাৰ আৰু নতুন আশা আৰু আশাবাদৰ সৈতে ভৱিষ্যতক আকোৱালি লোৱাৰ সময়।

বহাগ বিহুৰ তিনিটা পৰ্যায় The Three Phases of Bohag Bihu

বহাগ বিহু হৈছে এক তিনি পৰ্যায়ৰ উৎসৱ, প্ৰতিটো পৰ্যায়ৰ ইয়াৰ অনন্য গুৰুত্ব আছে।

ৰঙালী বিহু Rongali Bihu

ৰঙালী বিহু বহাগ বিহু উৎসৱৰ প্ৰথম পৰ্যায়। ই অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰে আৰু বহাগ মাহৰ প্ৰথম দিনটোত উদযাপন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰে, নতুন কাপোৰ পিন্ধে, আৰু পিঠা আৰু লাৰুৰ দৰে পৰম্পৰাগত সুস্বাদু খাদ্য প্ৰস্তুত কৰে। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বন্ধু আৰু আত্মীয়সকলৰ সৈতে উপহাৰ বিনিময় কৰে।

মানুহ বিহু Manuh Bihu

মানুহ বিহু বহাগ বিহু উৎসৱৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়। ইয়াক মানৱ বিহু বুলিও কোৱা হয় কিয়নো ই মানুহৰ সম্পৰ্কৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। এই পৰ্যায়ত, লোকসকলে তেওঁলোকৰ বন্ধু বৰ্গ আৰু আত্মীয়সকলক সাক্ষাৎ কৰে, শুভেচ্ছা বিনিময় কৰে, আৰু তেওঁলোকৰ সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰে। তেওঁলোকে নৃত্য, সংগীত আৰু থিয়েটাৰ আদিৰ দৰে সাংস্কৃতিক কাৰ্যকলাপতো অংশগ্ৰহণ কৰে।

কংগালি বিহু Kongali Bihu

কংগালী বিহু হৈছে বহাগ বিহু উৎসৱৰ তৃতীয় আৰু অন্তিম পৰ্যায়। এইটো কৃষিঋতুৰ ক্ষীণ মাহবোৰত দেখা যায়, য’ত পথাৰত কোনো কাম কৰিব নালাগে। এই পৰ্যায়ত, মানুহে তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সৈতে সময় অতিবাহিত কৰে আৰু পৰম্পৰাগত কাৰ্যকলাপ যেনে চৰাইৰ কাজিয়া, ম’হৰ কাজিয়া, আৰু ককফাইটত লিপ্ত হয়।

বহাগ বিহুৰ ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতি The Customs and Rituals of Bohag Bihu

বহাগ বিহু আনন্দ আৰু উদযাপনৰ উৎসৱ। এইটো মানুহৰ বাবে একত্ৰিত হোৱা আৰু তেওঁলোকৰ সুখ ভাগ বতৰা কৰাৰ সময়। উৎসৱটো পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতিৰে উদযাপন কৰা হয় যিবোৰ অসম সংস্কৃতিৰ বাবে অনন্য।

গোৰু বিহু Goru Bihu

গোৰু বিহু হৈছে বহাগ বিহুৰ সময়ত পালন কৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰীতি। আজিৰ দিনটোত, কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ গৰুক গা ধুৱায়, ফুল আৰু সিঁদুৰেৰে সজায়, আৰু তেওঁলোকৰ সমৃদ্ধিৰ প্ৰতীক হিচাপে তেওঁলোকক উপাসনা কৰে। তেওঁলোকে পৰম্পৰাগত খেল যেনে ম’হৰ যুঁজ আৰু ষাঁড়ৰ কাজিয়াও খেলে।

মেজি Meji

মেজি হৈছে ৰঙালী বিহু পৰ্যায়ত পালন কৰা এক অনন্য ৰীতি। ইয়াত মেজি নামৰ অস্থায়ী গাঁথনি এটা নিৰ্মাণ কৰা হয়, যি বাঁহ, পাত আৰু থচ্চেৰে নিৰ্মিত। ৰঙালী বিহুৰ অন্তিম দিনটোত, মেজীত জুই লগোৱা হয়, যি পুৰণি বছৰৰ সমাপ্তি আৰু নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰ প্ৰতীক।

জেং বিহু Jeng Bihu

জেং বিহু হৈছে বহাগ বিহুৰ সময়ত পৰিৱেশন কৰা এক পৰম্পৰাগত নৃত্য। ইয়াত বাঁহৰ লাঠিব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু পুৰুষ আৰু মহিলাই ৰঙীন কাপোৰত পৰিৱেশন কৰে। নৃত্যটোৱে সম্প্ৰীতি, একতা আৰু আনন্দৰ প্ৰতীক।

Bihu Husori

মণিহ হুচোৰী হৈছে মানুহ বিহু পৰ্যায়ত পুৰুষ আৰু মহিলাৰ দ্বাৰা পৰিৱেশন কৰা এক গোট নৃত্য। ইয়াত পৰম্পৰাগত সংগীত আৰু নৃত্য অন্তৰ্ভুক্ত থাকে আৰু মানুহৰ সম্পৰ্ক উদযাপন কৰাৰ এটা উপায়।

উপসংহাৰ Conclusion

বহাগ বিহু হৈছে শস্য চপোৱা, নতুন বছৰ আৰু মানৱ সম্পৰ্ক উদযাপন কৰাৰ সময়। এইটো এটা উৎসৱ যিয়ে মানুহক একত্ৰিত কৰে আৰু তেওঁলোকৰ বান্ধোন শক্তিশালী কৰে। উৎসৱটো কেৱল ইয়াৰ কৃষিশিপাৰ বাবেই নহয় ইয়াৰ সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক গুৰুত্বৰ বাবেও গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো আশা আৰু আশাৰে ভৱিষ্যতক আঁকোৱালি লোৱাৰ আৰু অতীতক পাহৰি যোৱাৰ সময়। আহক আমি সকলোৱে এই সুন্দৰ উৎসৱটো উদযাপন কৰোঁ আৰু স্মৃতিবোৰ আজীৱন লালন কৰোঁ আহক।

FAQ in Assamese

বহাগ বিহুৰ তাৎপৰ্য কি?
বহাগ বিহু হৈছে এক শস্য চপোৱা উৎসৱ যিয়ে শস্য চপোৱাঋতুৰ সমাপ্তি আৰু বসন্তৰ আগমন উদযাপন কৰে। ই অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিও চিহ্নিত কৰে।

বহাগ বিহুৰ তিনিটা পৰ্যায় কি?
বহাগ বিহু হৈছে এক তিনি পৰ্যায়ৰ উৎসৱ, প্ৰতিটো পৰ্যায়ৰ ইয়াৰ অনন্য গুৰুত্ব আছে। তিনিটা পৰ্যায় হৈছে ৰঙালী বিহু, মনোহ বিহু, আৰু কঙালী বিহু।

বহাগ বিহুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতি কি?
বহাগ বিহুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতি আৰু ৰীতি-নীতি হৈছে গোৰু বিহু, মেজি, জেং বিহু, আৰু বিহু হুচোৰী।

গোৰু বিহুৰ তাৎপৰ্য কি?
গোৰু বিহু হৈছে বহাগ বিহুৰ সময়ত পালন কৰা এক ৰীতি, য’ত কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ গৰুক গা ধুৱায়, ফুল আৰু সিঁদুৰেৰে সজায়, আৰু তেওঁলোকৰ সমৃদ্ধিৰ প্ৰতীক হিচাপে তেওঁলোকক উপাসনা কৰে।

মেজিৰ তাৎপৰ্য কি?
মেজি ৰঙালী বিহু পৰ্যায়ত পালন কৰা এটা ৰীতি। ইয়াত মেজি নামৰ অস্থায়ী গাঁথনি এটা নিৰ্মাণ কৰা হয়, যি বাঁহ, পাত আৰু থচ্চেৰে নিৰ্মিত। ৰঙালী বিহুৰ অন্তিম দিনটোত, মেজীত জুই লগোৱা হয়, যি পুৰণি বছৰৰ সমাপ্তি আৰু নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰ প্ৰতীক।

FAQ in English

  • What is the significance of Bohag Bihu?
    • Bohag Bihu is a harvest festival that celebrates the end of the harvesting season and the arrival of spring. It also marks the beginning of the Assamese New Year.
  • What are the three phases of Bohag Bihu?
    • Bohag Bihu is a three-phase festival, with each phase having its unique significance. The three phases are Rongali Bihu, Manuh Bihu, and Kongali Bihu.
  • What are some of the traditional customs and rituals associated with Bohag Bihu?
    • Some of the traditional customs and rituals associated with Bohag Bihu are Goru Bihu, Meji, Jeng Bihu, and Bihu Husori.
  • What is the significance of Goru Bihu?
    • Goru Bihu is a ritual observed during Bohag Bihu, where farmers bathe their cows, decorate them with flowers and vermillion, and worship them as a symbol of their prosperity.
  • What is the significance of Meji?
    • Meji is a ritual observed during the Rongali Bihu phase. It involves the construction of a makeshift structure called the meji, which is made of bamboo, leaves, and thatch. On the last day of the Rongali Bihu, the meji is set on fire, symbolizing the end of the old year and the beginning of the new one.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *