June 30, 2022

Bishnu Prasad Rabha Biography in Assamese | বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ জীৱনী

Bishnu Prasad Rabha Biography in Assamese | বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ জীৱনী

বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰভা আছিল অসমৰ এগৰাকী ভাৰতীয় সাংস্কৃতিক ব্যক্তিত্ব, যি সংগীত, নৃত্য, চিত্ৰাংকন, সাহিত্যৰ লগতে ৰাজনৈতিক সক্ৰিয়তাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে জনাজাত। জনসাংস্কৃতিক আন্দোলনৰ অধিবক্তা হিচাপে তেওঁ বিভিন্ন ধৰণৰ ধ্ৰুপদী আৰু লোক সাংস্কৃতিক পৰম্পৰাৰ পৰা যথেষ্ট পৰিমাণে আকৰ্ষণ কৰিছিল। অসমৰ সংস্কৃতিৰ এক ডয়েন বুলি গণ্য কৰা, অসমবাসীয়ে তেওঁক মৰমেৰে কলাগুৰু বুলি কয় (অৰ্থাৎ: “কলাৰ গৰাকী”)। ভাৰতীয় বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (আৰচিপিআই)ৰ নেতৃত্বত সশস্ত্ৰ সংগ্ৰামত সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণৰ বাবে মাৰ্ক্সবাদীসকলে তেওঁক সৈনিক চিলপি (সৈনিক”, চিলপিী “শিল্পী”) বুলিও অভিহিত কৰে।

জন্ম৩১ জানুৱাৰী, ১৯০৯
ঢাকা, বেঙ্গল প্ৰেসিডেন্সি
মৃত্যু২০ জুন, ১৯৬৯ (৬০ বছৰ)
তেজপুৰ, অসম
মৃত্যুৰ কাৰণকৰ্কট ৰোগ
স্মৃতিচিহ্নবিষ্ণু ৰাভা স্মৃতি উদ্যান, তেজপুৰ
ৰাষ্ট্ৰীয়তাভাৰতীয়
শিক্ষাআই.এচ.চি.
পেচাকবি, সাহিত্যিক, নাট্যকাৰ, সংগীতজ্ঞ, নৃত্যবিদ, অভিনেতা আৰু মুক্তি যুঁজাৰু
ৰাজনৈতিক আন্দোলনভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলন সাম্যবাদী আন্দোলন
দাম্পত্যসঙ্গীপ্ৰিয়বালা দত্ত
কনকলতা মেধি
মোহিনীবালা বসুমতাৰী
অংশীদাৰনিৰুপমা দেৱী
পিতৃ-মাতৃগোপাল চন্দ্ৰ ৰাভা, গেথীবালা ৰাভা
সন্তানপৃথ্বীৰাজ ৰাভা (থুন্ থুন্)
হেমৰাজ ৰাভা (মুন্ মুন্)
মেণ্ডেলা ৰাভা

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাৰ জন্ম ১৯০৯ চনৰ ৩১ জানুৱাৰীত ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ বেংগল প্ৰেচিডেন্সিৰ ডাক্কাত হৈছিল। তেওঁৰ মাতৃৰ নাম আছিল গেথি মেচ আৰু পিতৃৰ নাম আছিল ৰায়বাহাদুৰ গোপাল চন্দ্ৰ মুচহৰী, যি ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত আৰক্ষী হিচাপে কাম কৰি আছিল। তেওঁ এটা বড়ো পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল, কিন্তু যিহেতু তেওঁ এটা ৰাভা পৰিয়ালৰ দ্বাৰা ডাঙৰ দীঘল হৈছিল, তেওঁ ‘ৰভা’ উপাধি গ্ৰহণ কৰিছিল। বিষ্ণু ৰভাই নিশাপুৰ চৰকাৰী উচ্চ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল আৰু পিছত উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে কলিকতালৈ গৈছিল। তেওঁ ছেইণ্ট পলচ কেথেড্ৰেল মিছন কলেজৰ পৰা আইএছচি পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰে আৰু বিএছচি ডিগ্ৰী লাভ কৰি কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৰিপন কলেজত (বৰ্তমানসুৰেন্দ্ৰনাথ মহাবিদ্যালয়) যোগদান কৰে।

প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ৰ পৰাই তেওঁ ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত সক্ৰিয় ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ বাওঁপন্থী ধাৰণাসমূহৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল আৰু ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টিৰ ওচৰলৈ আহিছিল। অৱশ্যে, যেতিয়া জাৰ্মানীয়ে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত ছোভিয়েট ইউনিয়নআক্ৰমণ কৰিছিল আৰু ভাৰতীয় কমিউনিষ্টসকলে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ সৈতে কাম কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল, দলটোৰ এটা অংশই এক পৃথক দৃষ্টিভংগীৰ পক্ষপাতী আছিল – একেসময়তে ব্ৰিটিছ সাম্ৰাজ্যবাদ আৰু ইউৰোপীয় ফেচিবাদৰ বিৰোধিতা কৰিবলৈ। গতিকে কমিউনিষ্ট দলত এক বিভাজন ঘটিছিল আৰু ১৯৪৫ চনত তেওঁ অৱশেষত ভাৰতীয় বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (আৰচিপিআই)ত যোগদান কৰিছিল। ১৯৫১ চনত জ্যোতি প্ৰসাদ আগৰৱালাৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ ইণ্ডিয়ান পিপলছ থিয়েটাৰ এছ’চিয়েচন (আইপিটিএ)ৰ অসম শাখাৰ সভাপতি হয়।

তেওঁৰ ৰচনা বানো কোবাঙে অসমৰ বিভিন্ন থলুৱা অসমী সম্প্ৰদায়ৰ জীৱন জগতৰ চিত্ৰায়ন কৰিছে। তেওঁৰ অন্যান্য ৰচনাসমূহৰ ভিতৰত আছে মিচিং কনেং, সোনপাহি, এক্সোমিয়া ক্ৰিষ্টিৰ হামুহ আভাখ, আৰু অতিত এক্সম। সমাজৰ দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ উন্নতি আৰু মুক্তিৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহ তেওঁৰ কামত দৃশ্যমান। ৰাভা এজন বিশিষ্ট স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আছিল। অৱশ্যে তেওঁৰ স্বাধীনতাৰ অৰ্থ কেৱল ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্তি নহয়। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ আছিল পুঁজিবাদৰ পৰা মুক্তি, মজুৰি-দাসত্বৰ পৰা মুক্তি, দৰিদ্ৰতাৰ পৰা মুক্তি আৰু সকলো সামাজিক কুফল। তেওঁৰ নিজৰ ভাষাত, “মই প্ৰয়োজনীয়তাৰ পৰা স্বাধীনতাৰ ক্ষেত্ৰলৈ বিপ্লৱৰ বাবে যুঁজি আছোঁ”। তেওঁ এই স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বাবে তেওঁৰ গোটেই জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল।

সংগ্ৰামী আৰু সাংস্কৃতিক জীৱন

ৰংপুৰ কলেজত পঢ়ি থকা কালতে ৰাভাই মাধৱচন্দ্ৰ বেজবৰুৱাৰ দ্বাৰা সম্পাদিত ‘বাঁহী’ আলোচনীৰ চিত্ৰলেখা বিভাগটো পৰিচালনা কৰিছিল আৰু ‘আৱাহন’ আলোচনীত প্ৰবন্ধ-পাতি লিখা-মেলা কৰিছিল। 

ভিক্টোৰিয়া কলেজৰ একৈশ বছৰ বয়সীয়া ছাত্ৰ বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভা ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনত জঁপিয়াই পৰিছিল আৰু বৃটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে কবিতা লিখি আঁৰি দিছিল। কবিতাটি আছিল –

“ৰাজ্যে আছে দুইটি পাঠা

একটি কালো একটি সাদা

ৰাজ্যেৰ যদি মঙ্গল চাওঁদুইটি পাঠাই বলি দাওঁ।”

১৯৩৫ চনত জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালাৰ জয়মতী কথাছবিত নৃত্য পৰিচালনাত সহযোগ কৰে। জ্যোতিপ্ৰসাদৰ লগ লাগি ১৯৩৫-৩৭ চনত ৰাভাই ‘জয়মতী‘ আৰু ‘শোণিত কুঁৱৰী’ নাটকৰ বাণীবদ্ধ ৰূপ প্ৰস্তুত কৰিছিল।

১৯৩৯ চনত কাশী হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আমন্ত্ৰণ ক্ৰমে বাৰানসীত ‘তাণ্ডৱ নৃত্য’ প্ৰদৰ্শন কৰি খ্যাতি অৰ্জন কৰে। ইয়াতেই সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণে তেখেতক ‘কলাগুৰু’ উপাধি প্ৰদান কৰে।

১৯৪৫ চনৰ শেষৰ ফালে বিষ্ণু ৰাভা ভাৰতৰ বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট দলৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে। ১৯৪৬ চনত ‘ছিৰাজ’ বোলছবিৰ কামত কলিকতালৈ যোৱাৰ সময়তে সেই দলৰ নেতা সৌমেন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰক লগ পায় আৰু দলৰ সক্ৰিয় সদস্য হয়। ১৯৪৮ চনত বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট দলক নিষিদ্ধ ঘোষণা কৰা হয়, আৰু ১৯৪৮ চনৰপৰা ১৯৫২ চনলৈ ৰাভাই আত্মগোপন কৰি থাকে। সেই সময়ৰ বিষ্ণুৰাম মেধিৰ চৰকাৰে তেখেতৰ মূৰৰ দাম দহ হেজাৰ টকা ঘোষণা কৰিছিল। ১৯৫২ চনত পূৰ্বৰ অবিভক্ত গোৱালপাৰা জিলাৰ বৰ্তমানে কোকৰাঝাৰ জিলাৰ দোতমা ৰাজহ চক্ৰৰ ঘিলাগুৰি গাঁৱত সপত্নীক গ্ৰেপ্তাৰ হয় আৰু এবছৰৰ বাবে জেললৈ যায়।

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা সংস্কৃতিৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰৰ লগত জড়িত আছিল। সংগীত, নৃত্য, চিত্ৰকলা, আৰু অভিনয়ৰ উপৰি সংগীত পৰিচালক হিচাপে আৰু কথাছবি পৰিচালক হিচাপেও কাম কৰি গৈছে। 

সংগীত আৰু নৃত্য

ৰাভাই বহুতো কালজয়ী গীত (‘পৰজনমৰ শুভলগনত’, ‘লগন উকলি গ’ল’, ‘টিলাই টিলাই’ ইত্যাদি) ৰচনা কৰি থৈ গৈছে। তেখেতৰ ৰচিত আৰু সুৰাৰোপিত গানৰ বিশেষত্বৰ বাবে তেখেতে লেখা গীতবোৰ বিষ্ণু ৰাভা সংগীত হিচাপে পৰিচিত।

নাটক

তেজপুৰৰ বাণ ৰঙ্গমঞ্চত নিয়মীয়াকৈ অভিনয় কৰা ৰাভাই পাছলৈ যাত্ৰা-পাৰ্টিৰ লগত নাটকত অভিনয় কৰাৰ উপৰিও কেবাখনো অসমীয়া ছবিত অভিনয় কৰিছিল। প্ৰথম অসমীয়া কথাছবি ‘জয়মতী’ নিৰ্মাণত তেখেতে জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালাক নৃত্য পৰিচালনাৰ লগতে আন কেবাটাও বিষয়ত সহায় কৰিছিল। তেখেতৰ অভিনীত বোলছবি এৰা বাটৰ সুৰ, প্ৰতিধ্বনি, ছিৰাজ। ফণী শৰ্মাৰ সৈতে যুটীয়া ভাৱে পৰিচালনা কৰিছিল তেতিয়ালৈ আটাইতকৈ সফল বোলছবি ছিৰাজ।

চিত্ৰকলা

বিষ্ণু ৰাভা এগৰাকী নিপুন চিত্ৰকৰ আছিল। তেওঁ বৰপেটাৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ আৰু শংকৰ-মাধৱৰ যুগল ছবি আঁকি তিনিটা ৰঙত ছপাই ৰাইজৰ মাজত বিতৰণ কৰিছিল। সেইসময়ৰ ‘বাঁহী’, ‘আমাৰ প্ৰতিনিধি’ আদি আলোচনীৰ বেটুপাতো তেওঁ অংকন কৰিছিল।

সাহিত্য পঞ্জী

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাই সংগীত, কবিতা ৰচনা কৰাৰ লগতে গল্প, উপন্যাস আৰু অসমীয়া সমাজ-সংস্কৃতি বিষয়ক প্ৰবন্ধ পুথি ৰচনা কৰিছিল। তেওঁ ’বৃহত্তৰ অসমৰ পৰিকল্পনা’ নামৰ এলানি প্ৰবন্ধ ১৯৩০ চনৰ পৰা একেলেঠাৰিয়ে ’বাঁহী’ত প্ৰকাশ পাইছিল। তেওঁৰ উল্লেখনীয় প্ৰকাশিত পুথিসমূহ হ’ল:

প্ৰবন্ধউপন্যাস
অসমীয়া কৃষ্টিৰ চমু আভাস
অতীত অসম
মুক্তি দেউল
ন পৃথিৱীৰ নতুন যুগ
বড়ো জাতিৰ ইতিহাস
ৰাভা জাতিৰ ইতিবৃত্ত
বোঁৱতী সুতি
অসমীয়া কৃষ্টি
জনজাতীয় সংস্কৃতিত শিৱ
আলিয়াই-লিগাং
দিমাছা কছাৰীৰ বুৰঞ্জী
বানে কেবাং
সোণপাহি
মিচিং কনেং
জীৱন লালসা
নাটক
গেঙনি ৰেঙনি (নাটক)
গল্পসমূহ
মামীৰ হাৰ
কুৰি বছৰ জেইল
জাল কেছ
হিয়াৰ পুং
জাল কেছ
হিয়াৰ পুং
ফুংকা (বড়ো ভাষাত ৰচিত)।

ৰাজনৈতিক জীৱন

১৯৫৫ চনত ৰাভাই ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট দল (চি.পি.আই.)-ত যোগ দিয়ে আৰু এই দলৰ প্ৰাৰ্থীৰূপে ১৯৫৭ চনত বৰপেটা সমষ্টিৰ পৰা বিধানসভাৰ নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰে। নিৰ্বাচনত ৰাভাৰ পৰাজয় হয়। ১৯৬২ চনত ভাৰত-চীন যুদ্ধৰ সময়ত চীনাপন্থী বুলি ৰাভাক আকৌ বন্দী কৰা হয় আৰু ন মাহৰ বাবে জেললৈ পঠোৱা হয়। ১৯৬৭ চনত তেজপুৰৰ পৰা নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী হিচাপে বিধানসভা নিৰ্বাচন প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰি জয়লাভ কৰে। ১৯৬৮ চনত কোকৰাঝাৰ সমষ্টিৰ পৰা লোকসভাৰ নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থীৰূপে থিয় হয় যদিও পৰাজয় বৰণ কৰে।

ব্যক্তিগত জীৱন

বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাই ১৯৩৭ চনৰ ২৪ নবেম্বৰত যোৰহাটৰ সুগায়িকা প্ৰিয়বালা দত্তৰ লগত বিবাহপাশত আবদ্ধ হয় যদিও মাত্ৰ ২৮ দিন সংসাৰ পতাৰ পিছতে প্ৰিয়বালা দত্তৰ মৃত্যু হয়। পত্নী শোকত বিহ্বল হৈ ৰাভাই লিখিছিল…..

‘‘পৰজনমৰ শুভ লগনত

যদিহে আমাৰ হয় দেখা

পুৰাবানে প্ৰিয়ে এই জনমৰমোৰ হিয়াৰ অপূৰ্ণ আশা। ‘’

তাৰপিছতেই বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভা নিৰুপমা দেৱীৰ সান্নিধ্যলৈ আহে। অৱশ্যে নিৰুপমা দেৱীৰ লগত বিষ্ণু ৰাভাই আনুষ্ঠানিকভাৱে বিবাহত বহা নাছিল। ১৯৫০ চনত বিষ্ণু ৰাভাই নলবাৰীৰ বেলশৰৰ নবীনচন্দ্ৰ মেধিৰ কন্যা কনকলতা মেধিক বিবাহ কৰায়। কনকলতা মেধিৰ ফালৰ পৰা বিষ্ণু ৰাভা দুটি পুত্ৰ সন্তান পৃথ্বীৰাজ ৰাভা (থুন্ থুন্) আৰু হেমৰাজ ৰাভা (মুন্ মুন্)ৰ পিতৃ হয়।১৯৬২ চনৰ ৪ জানুৱাৰীত ৰাভাৰ পত্নী কনকলতাৰ অসম মেডিকেল কলেজত দুৰাৰোগ্য ৰোগত মৃত্যু হয়। কনকলতাৰ মৃত্যুৰ পিছত বিষ্ণু ৰাভাই বৰ্তমানৰ কোকৰাঝাৰ জিলাৰ গোসাঁইগাঁও অঞ্চলৰ বিন্নাখাতা ভাওৰাগুৰী গাঁৱৰ মোহিনীবালা বসুমতাৰীক বিয়া কৰায়। মোহিনীবালা বসুমতাৰীৰ ফালৰ পৰা বিষ্ণু ৰাভা দুটি সন্তানৰ পিতৃ হয়। এই দুটি সন্তানৰ এগৰাকী আছিল কন্যা সন্তান যি জন্ম হৈয়েই মৃত্যুমুখত পৰে। পুত্ৰ সন্তানটিৰ নাম আছিল মেণ্ডেলা ৰাভা। স্বামী ৰাভাদেৱৰ মৃত্যুৰ পাছতো মোহিনীবালা বসুমতাৰীয়ে নিজকে সমাজৰ লগত অনেক অনন্য কাৰ্য্যসূচী লগত জড়িত কৰি জীৱন যাপন কৰি ৰাভা পৰিয়ালৰ দায়িত্বভাৰ লৈছিল। 

স্বীকৃতি আৰু পুৰস্কাৰ

ৰাভাৰ গানবোৰক ‘ৰাভা সংগীত’ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে।

ৰাজ্য চৰকাৰে অসমৰ সাংস্কৃতিক/সংগীত জগতত কৃতিত্বৰ বাবে তেওঁৰ সন্মানত এটা বঁটা প্ৰদান কৰিছে।

কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা বঁটা | Kalaguru Bishnu Rabha Award 2016

বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ক একত্ৰিত কৰিবলৈ মানৱ-নিৰ্মিত বাধা অতিক্ৰম কৰা সংগীত আৰু শৈল্পিক প্ৰতিভা কলাগুৰু বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাৰ আদৰ্শৰ প্ৰাসংগিকতা অসমৰ দ্বাৰা তেওঁৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী উপলক্ষে স্মৰণ কৰা হৈছিল। সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা সঞ্চালকালয়ৰ দ্বাৰা গুৱাহাটীৰ ৰবীন্দ্ৰ ভৱনত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত সোমবাৰে প্ৰখ্যাত শিল্পী গিৰীশ চন্দ্ৰ বৰা আৰু বিশিষ্ট কথক ব্যাখ্যাকাৰী বিপুল দাসক ২০১৬ চনৰ বিষ্ণু ৰাভা বঁটাপ্ৰদান কৰা হয়।

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে ওস্তাদ আমজাদ আলী খানৰ সৈতে প্ৰবীণ শিল্পী গিৰীশ চন্দ্ৰ বৰাক বিষ্ণু ৰাভা বঁটা ২০১৬ প্ৰদান কৰা মুহূৰ্তত

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলক ১,০০,০০০ টকাকৈ প্ৰত্যেকটো, এখন প্ৰশংসাপত্ৰ আৰু অন্যান্য উপহাৰ বহন কৰি এই বঁটা প্ৰদান কৰে।

ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণত সাংস্কৃতিক ব্ৰিগেডৰ ভূমিকা স্বীকাৰ কৰি সোণোৱালে ঘোষণা কৰে যে অনাগত দিনত চৰকাৰে শিল্পীসকলৰ কল্যাণৰ বাবে এক বিশেষ নীতি প্ৰস্তুত কৰিব। তেওঁ লগতে আশ্বাস দিছিল যে ৰবীন্দ্ৰ ভৱনৰ বিকাশ কৰা হ’ব আৰু কেইমাহমানৰ ভিতৰতে প্ৰেক্ষাগৃহটোৱে প্ৰদৰ্শক আৰু দৰ্শকসকলক এক নতুন অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰিব। যুৱ প্ৰজন্মৰ মাজত কলাগুৰুৰ আদৰ্শক প্ৰচাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত জোৰ দি সোণোৱালে কয় যে বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰভায়ে যি মানৱতাবাদী মূল্যবোধৰ বাবে থিয় দিছিল তাক আত্মস্থ কৰি অসমক প্ৰকৃত বিকাশৰ পথত আগুৱাই নিব পাৰি। সোণোৱালে যুৱসকলৰ সামগ্ৰিক বিকাশৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল যাতে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ কৰ্ম সংস্কৃতি আৰু প্ৰতিশ্ৰুতিৰে আকাংক্ষিত পৰিৱৰ্তন আনিব পাৰে।

তেওঁৰ গ্ৰহণযোগ্য ভাষণত গিৰীশ চন্দ্ৰ বৰাই কয় যে তেওঁক প্ৰদান কৰা সন্মানে তেওঁক অধিক উৎসাহেৰে তেওঁৰ কাম অব্যাহত ৰাখিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব। তেওঁ কৈছিল যে এজন শিল্পীয়ে কেতিয়াও পুৰস্কাৰ বা অনুগ্ৰহ লাভ কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে কাম নকৰে কিন্তু তেওঁৰ হৃদয়ৰ সন্তুষ্টিৰ বাবে সৃষ্টি কৰে। তেওঁ লগতে কয় যে বিপ্লৱী বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰভাৰ সাহিত্যিক আৰু সাংস্কৃতিক অৱদান সদায় তেওঁৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণা হৈ আহিছে। আনহাতে, অনুষ্ঠানটোত ভাষণ প্ৰদান কৰি সৰোদ উস্তাদ আমজাদ আলী খানে কালাগুৰুৰ বহুমুখী ব্যক্তিত্ব, বিশেষকৈ তেওঁৰ দেশপ্ৰেম আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰৱণতাৰ কথা স্মৰণ কৰি কয় যে সংগীত জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ।

স্মৃতি উদ্যান Memorial Park

বিষ্ণু ৰভা স্মৃতি উদিয়ানতেওঁৰ সন্মানত এটা স্মাৰক উদ্যান হিচাপে স্থাপন কৰা হৈছে। ই ভৈৰৱী মন্দিৰৰ কাষৰ এটা প্লটত তেজপুৰৰ ওচৰৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত অৱস্থিত।

Bishnu Prasad Rabha Biography in Assamese | বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ জীৱনী
Memorial inside Bishnu Rabha Smriti Udyan

উদ্যানখন তেওঁৰ মাজৰ পুত্ৰ হেমৰাজ ৰাভাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ফলযি তেওঁৰ দেউতাকক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ উদ্যোগ লৈছিল আৰু নিৰ্মাণ কাৰ্য আৰম্ভ কৰিছিল। প্ৰকল্পটো পিছত অসম চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰিছিল। ইয়াত মাষ্ট্ৰোৰ শ্মশানৰ স্থান আছে। ইয়াৰ বাহিৰেও, তেওঁৰ বহুতো পাহৰিব নোৱাৰা কাম দেৱালত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। শ্মশানৰ স্থানটো ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত অৱস্থিত যাৰ ফলত ই মাটিখহনীয়াত ভুগি আছিল। কিন্তু এতিয়া ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আৰু সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ইয়াক বেষ্টনী প্ৰদান কৰা হৈছে। আজিকালি এইটো তেওঁৰ ভক্তসকলৰ বাবে আকৰ্ষণৰ এটা মুখ্য স্থান হৈ পৰিছে। মানুহে প্ৰায়ে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে এই ঠাইলৈ যায়

মৃত্যু

১৯৬৯ চনৰ ২০ জুন তাৰিখে ৰাতি ২-২৫ বজাত তেজপুৰত ৰাভাদেৱে মৃত্যুক সাবটি লয়। পাকস্থলীত হোৱা কৰ্কট ৰোগত ভুগি তেখেতৰ মৃত্যু হয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published.