April 10, 2024

মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰী | Biography of Mahendra Mohan Choudhry in Assamese

মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰী (১২ এপ্ৰিল ১৯০৮ – ২৭ ডিচেম্বৰ ১৯৮২) পশ্চিম অসমৰ অবিভক্ত কামৰূপ জিলাৰ (বৰ্তমানবৰপেটা জিলা) নগাঁৱৰ এজন স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু ৰাজনীতিবিদ আছিল। তেওঁ ১৯৭০ চনৰ পৰা ১৯৭২ চনলৈ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁ পঞ্জাৱৰ ৰাজ্যপাল হিচাপেও কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

কাৰ্যকাল
১৯৭০ – ১৯৭২
নেতাভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ
উত্তৰসূৰীশৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ
ব্যক্তিগত তথ্য
জন্মনগাঁও, বৰপেটা জিলা, অসম
ৰাষ্ট্ৰীয়তাভাৰতীয়
পেচাসমাজকৰ্মী

Table of Contents

Early life

মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰীৰ জন্ম হৈছিল ১৯০৮ চনৰ ১২ এপ্ৰিলত অবিভক্ত কামৰূপ জিলাৰ নগাঁৱত এটা অসমপৰিয়ালত। তেওঁ কলাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁৰ আইনৰ স্নাতক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

Politics

এজন মহান ব্যক্তিত্ব আৰু এজন প্ৰকৃত গান্ধীবাদী, তেওঁ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ সময়ত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিছিল আৰু ক্ৰমান্বয়ে ১৯৩২, ১৯৪১ আৰু ১৯৪৫ চনত তিনিবাৰ কাৰাগাৰলৈ গৈছিল। তেওঁ অসম বিধান সভাৰ (১৯৪৬-১৯৫২) সদস্য, সংসদীয় সচিব (১৯৪৭), ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী (১৯৫১) আছিল। ১৯৫৫), অসম কংগ্ৰেছ কমিটিৰ সভাপতি, অসম বিধান সভাৰ সভাপতি (১৯৬৭), অসম বিধান সভাৰ অধ্যক্ষ (১৯৫৯-১৯৬৭), কেবিনেট মন্ত্ৰী (১৯৬৭-১৯৭০), অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী (১৯৭০-১৯৭২) আৰু পঞ্জাৱৰ ৰাজ্যপাল পঞ্জাৱৰ ৰাজ্যপাল।

Works

তেওঁ কিতাপ লিখিছিল, যেনে মহাত্মা গান্ধী আৰু বিনোভা ভাবেৰ দৰ্শন। তেওঁ শংকৰদেৱ-কৃষ্টি বিকাশ সমিতি, গীতা সমাজ, মধুপুৰ সত্ৰ আদিৰ দৰে বহুতো সামাজিক-ধৰ্মীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে জড়িত আছিল৷ মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰীয়ে পাঞ্জাৱৰ পাঞ্জাৱী বিশ্ববিদ্যালয়, পাটিয়ালাত সন্ত শংকৰদেৱ অধ্যক্ষ প্ৰতিষ্ঠা কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, যিয়ে পণ্ডিতসকলৰ জীৱন আৰু কৰ্মৰ সৈতে পণ্ডিতসকলৰ সমগ্ৰ ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ক পৰিচিত কৰাত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল।

Personal life and death

চৌধুৰীৰ ছয়টা সন্তান, ২ জন পুত্ৰ আৰু চাৰিজনী কন্যা আছিল। ১৯৮২ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ গৌহাটি চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়ত তেওঁৰ মৃত্যু হয়

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *