February 26, 2024

Biography of Karel Capek in Assamese

‘ৰবট’ শব্দটো পোনপ্ৰথমে কোনে ব্যৱহাৰ কৰিছিল? Who first coined the term Robot?

Karel Capek এজন প্ৰখ্যাত চেক লেখক, নাট্যকাৰ আৰু সাংবাদিক। তেওঁ তেওঁৰ কল্পবিজ্ঞানৰচনাৰ বাবে সুপৰিচিত, বিশেষকৈ “ৰবট” শব্দটো প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে। তেওঁৰ ৰচনাসমূহে সাহিত্য জগতত এক অমলিন ছাপ পেলাইছে, আৰু তেওঁ আজিলৈকে এক প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি হৈ আছে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি Karel Capek জীৱন, তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক বছৰ, শিক্ষা, কেৰিয়াৰ, উল্লেখযোগ্য কাম আৰু তেওঁৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

Karel Capek জন্ম হৈছিল ১৮৯০ চনৰ ৯ জানুৱাৰীত মালে Svatoňovice সৰু চহৰত, যি বৰ্তমান চেক গণৰাজ্যত অৱস্থিত। তেওঁৰ দেউতাক Antonín Capek এজন চিকিৎসক আছিল, আনহাতে তেওঁৰ মাক Božena Benešová এগৰাকী গৃহিণী আছিল। কাৰেল তিনিটা সন্তানৰ ভিতৰত আটাইতকৈ সৰু আছিল।

Capek পৰিয়ালটো সুশিক্ষিত আৰু ভালদৰে পঢ়িছিল আৰু তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ সন্তানক সৰুৰে পৰা বিস্তৃতভাৱে পঢ়িবলৈ উৎসাহিত কৰিছিল। এই লালন-পালনে সাহিত্য আৰু লিখনিৰ প্ৰতি Capek প্ৰেমক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

Capek হৰাডেক Králové গ্ৰামাৰ স্কুলত পঢ়িছিল, য’ত তেওঁ পঢ়াশুনাত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাইছিল। মাধ্যমিক শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, Capek প্ৰাগৰ চাৰ্লছ বিশ্ববিদ্যালয়ত দৰ্শন আৰু নান্দনিকতা অধ্যয়ন কৰিবলৈ গৈছিল।

কেৰিয়াৰ

পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, Capek সাংবাদিক হিচাপে কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে শিক্ষক হিচাপে চমুকৈ কাম কৰিছিল। তেওঁ বিভিন্ন বাতৰি কাকত আৰু আলোচনীৰ বাবে লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰে, আৰু তেওঁৰ অনন্য লিখন শৈলী আৰু অন্তৰ্দৃষ্টিপূৰ্ণ ভাষ্যৰ বাবে তেওঁৰ কামে অতি সোনকালেই জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰে।

১৯২০ ৰ দশকৰ আৰম্ভণিতে Capek নাটক লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যি চেকোস্লোভাকিয়া আৰু তাৰ বাহিৰত যথেষ্ট জনপ্ৰিয় হৈ পৰে। তেওঁৰ নাটক “আৰ.ইউ.আৰ.”। (ৰছমৰ ইউনিভাৰ্চেল ৰবট) প্ৰথমে “ৰবট” শব্দটো ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যিটো তেওঁ নিজে প্ৰস্তুত কৰিছিল। নাটকখন তাৎক্ষণিক ভাৱে সফল হৈছিল আৰু এতিয়া বিজ্ঞান কল্পকাহিনীত এক প্ৰাথমিক কাম হিচাপে বিবেচিত হয়।

Capek তেওঁৰ সমগ্ৰ কেৰিয়াৰত বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত উপন্যাস, নাটক আৰু প্ৰবন্ধ প্ৰকাশ কৰি প্ৰচুৰ লিখনি অব্যাহত ৰাখিছিল। তেওঁ সাংবাদিক আৰু ভাষ্যকাৰ হিচাপেও কাম কৰি গৈছিল, তেওঁৰ মঞ্চব্যৱহাৰ কৰি ফেচিবাদ আৰু একনায়কত্ববাদৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল।

উল্লেখযোগ্য কৰ্ম

“আৰ.ইউ.আৰ.”ৰ বাহিৰে, Capek তেওঁৰ বিজ্ঞান কল্পকাহিনীৰচনাসমূহৰ বাবে সৰ্বাধিক জনাজাত, যাৰ ভিতৰত আছে “দ্য ৱাৰ উইথ দ্য নিউটচ”, “দ্য এবচলুট এট লাৰ্জ”, আৰু “দ্য মাক্ৰোপুলোচ এফেয়াৰ”। এই কামবোৰে প্ৰযুক্তি, মানৱতা আৰু অস্তিত্বৰ প্ৰকৃতিৰ দৰে জটিল বিষয়বস্তু অন্বেষণ কৰে।

অৱশ্যে, Capek সাহিত্যিক উৎপাদন কেবল বিজ্ঞান কল্পকাহিনীতে সীমাবদ্ধ নাছিল। তেওঁ “দ্য পতংগ নাটক” আৰু “দ্য মাক্ৰোপুলোচ এফেয়াৰ” কে ধৰি নাটকো লিখিছিল, যিবোৰ আজিও পৰিৱেশন কৰা হয়। তেওঁৰ উপন্যাস, যেনে “দ্য ৱাৰ উইথ দ্য নিউটচ” আৰু “দ্য এবচলুট এট লাৰ্জ”, চেক সাহিত্যৰ কালজয়ী বুলি গণ্য কৰা হয়।

উত্তৰাধিকাৰী

এজন লেখক আৰু সাংবাদিক হিচাপে Karel Capek উত্তৰাধিকাৰ আজিও অনুভৱ কৰা হৈছে। তেওঁৰ ৰচনাসমূহ অসংখ্য ভাষালৈ অনুবাদ কৰা হৈছে আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে পঢ়া আৰু পৰিৱেশন কৰা অব্যাহত আছে। বিজ্ঞান কল্পকাহিনীলৈ তেওঁৰ অৱদান বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ, আৰু তেওঁক প্ৰায়ে ধাৰাটো জনপ্ৰিয় কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়া হয়।

সামাজিক ন্যায় আৰু মানৱ অধিকাৰৰ প্ৰতি Capek প্ৰতিশ্ৰুতিয়েও আজিও মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁ তেওঁৰ মঞ্চব্যৱহাৰ কৰি ফেচিবাদ আৰু একনায়কত্ববাদৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল, আৰু তেওঁৰ কাম এতিয়াও একে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱা পৃথিৱীখনত প্ৰাসংগিক হৈ আছে।

শেষত, Karel Capek এজন উল্লেখযোগ্য লেখক, সাংবাদিক আৰু চিন্তাবিদ আছিল। সাহিত্য আৰু বিজ্ঞান কল্পকাহিনীলৈ তেওঁৰ অৱদান অতুলনীয়, আৰু তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে প্ৰজন্মৰ পাঠক আৰু লেখকসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ কাৰ্য্যই সাহিত্যৰ শক্তিৰ স্মাৰক হিচাপে কাম কৰে যাতে আমি আমাৰ জীৱনক অৰ্থপূৰ্ণ উপায়েৰে জীয়াই থকা পৃথিৱীখনক প্ৰৰোচিত কৰে, কাৰ্য্যক অনুপ্ৰাণিত কৰে। সাহিত্য জগতৰ ওপৰত Karel Capek প্ৰভাৱ অনস্বীকাৰ্য্য, আৰু তেওঁৰ কামবোৰে অনাগত প্ৰজন্মৰ বাবে পাঠকসকলক আকৰ্ষিত আৰু অনুপ্ৰাণিত কৰি থাকিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *