July 6, 2024

বিষ্ণু ৰাভা দিৱস | 20th June Bishnu Rabha Divash

বিষ্ণু ৰাভা আইকনৰ জীৱন আৰু অৱদান উদযাপন Biography of Bishnu Rabha Divash

পৰিচয়

বিষ্ণু ৰভা দিবস হৈছে এক স্মৰণ আৰু উদযাপনৰ দিন, যি হৈছে অসম সাহিত্য, সংস্কৃতি আৰু সামাজিক সক্ৰিয়তাৰ বিশিষ্ট ব্যক্তি বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাৰ জীৱন আৰু অৱদানৰ প্ৰতি সমৰ্পিত। এই প্ৰবন্ধটোত বিষ্ণু ৰাভাৰ উল্লেখনীয় যাত্ৰাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে, য’ত তেওঁৰ কৃতিত্ব, প্ৰভাৱ আৰু তেওঁ এৰি যোৱা উত্তৰাধিকাৰৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে।

বিষ্ণু ৰভা কোন আছিল?

বিষ্ণু ৰভা (১৯০৯-১৯৬৯) এগৰাকী বহুমুখী ব্যক্তিত্ব আছিল, ভাৰতৰ অসমৰ ঢাকাধোৱা গাঁৱত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁ এজন কবি, নাট্যকাৰ, সুৰকাৰ, গায়ক, অভিনেতা, চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ নিৰলস অধিবক্তা আছিল। ৰাভাৰ অপৰিসীম প্ৰতিভা আৰু আবেগে তেওঁক বিভিন্ন শৈল্পিক আৰু সাহিত্যিক ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়োৱাৰ লগতে প্রান্তিক সম্প্ৰদায়ৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ দিবলৈ অনুমতি দিছিল।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

বিষ্ণু ৰাভাৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱনপ্ৰকৃতিৰ সৈতে তেওঁৰ গভীৰ সম্পৰ্ক আৰু তেওঁৰ চাৰিওফালৰ পৃথিৱীৰ বিষয়ে তেওঁৰ কৌতূহলৰ দ্বাৰা চিহ্নিত হৈছিল। তেওঁ সৰুৰে পৰা কলা আৰু সাহিত্যৰ প্ৰতি এক উল্লেখযোগ্য দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। অৰ্থনৈতিক দুৰ্দশাৰ সন্মুখীন হোৱা স্বত্বেও তেওঁ শিক্ষা লাভ কৰে আৰু গুৱাহাটীৰ কটন কলেজৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

অসম সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিলৈ অৱদান
কবিতা আৰু সাহিত্য

বিষ্ণু ৰভাৰ কাব্যিক ৰচনাসমূহে তেওঁৰ মাতৃভূমি আৰু ইয়াৰ লোকসকলৰ প্ৰতি থকা গভীৰ প্ৰেম প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁৰ কবিতাবোৰ আছিল অসমপৰিচয়, সংস্কৃতি আৰু সাধাৰণ মানুহে সন্মুখীন হোৱা সংগ্ৰামৰ অন্বেষণ। তেওঁৰ কথাবোৰ জনসাধাৰণৰ সৈতে প্ৰতিধ্বনিত হৈছিল, আৱেগ কঢ়িয়াই আনিছিল আৰু সামাজিক পৰিৱৰ্তনক অনুপ্ৰেৰণা যোগাইছিল।

থিয়েটাৰ আৰু নাটক

অসমত থিয়েটাৰ আৰু নাটকলৈ ৰাভাৰ অৱদান গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। তেওঁ কহিনুৰ থিয়েটাৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, যি হৈছে এক প্ৰসিদ্ধ প্ৰতিষ্ঠান যি কলাত্মক অভিব্যক্তিৰ কেন্দ্ৰ হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ নাটকৰ জৰিয়তে ৰাভাই অসমতা, দৰিদ্ৰতা আৰু বৈষম্যকে ধৰি সামাজিক সমস্যাসমূহৰ মোকাবিলা কৰিছিল। তেওঁৰ অনন্য কাহিনী কোৱা আৰু উজ্জ্বল চৰিত্ৰবোৰে দৰ্শকক আকৰ্ষিত কৰিছিল আৰু সামাজিক নিয়মবোৰক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল।

সংগীত আৰু ৰচনা

বিষ্ণু ৰভাৰ সংগীতদক্ষতা তেওঁৰ ৰচনাসমূহত স্পষ্ট আছিল যিয়ে পৰম্পৰাগত অসমলোক সংগীতক আধুনিক প্ৰভাৱৰ সৈতে অনায়াসে মিশ্ৰণ কৰিছিল। তেওঁৰ গানবোৰ সাংস্কৃতিক একতাৰ বাবে সংগীত হৈ পৰিছিল আৰু প্ৰজন্মক তেওঁলোকৰ শিপা আঁকোৱালি ল’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। ৰাভাৰ সুৰবোৰসংগীত প্ৰেমীসকলৰ সৈতে প্ৰতিধ্বনিত হৈ আছে, তেওঁৰ সম্প্ৰীতি আৰু সামাজিক চেতনাৰ বাৰ্তা বহন কৰি।

সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক সক্ৰিয়তা
সামাজিক কুফলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ

ৰাভা সামাজিক সমতা আৰু ন্যায়ৰ বাবে এজন উগ্ৰ অধিবক্তা আছিল। তেওঁ নিৰ্ভয়ে তেওঁৰ লিখনি, ভাষণ আৰু সক্ৰিয়তাৰ জৰিয়তে অস্পৃশ্যতা, জাতিবৈষম্য আৰু লিংগ বৈষম্যৰ দৰে সামাজিক কুফলৰ সন্মুখীন হৈছিল। তেওঁ সামাজিক নিয়মক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱাৰ বাবে আৰু প্ৰগতিশীল মূল্যবোধক প্ৰচাৰ কৰিবলৈ সাংস্কৃতিক আইকন হিচাপে তেওঁৰ প্ৰভাৱ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

থলুৱা অধিকাৰৰ বাবে ওকালতি

অসমত থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ দুৰ্দশাৰ কথা স্বীকাৰ কৰি বিষ্ণু ৰভা তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ এক কণ্ঠস্বৰ সমৰ্থক হৈ পৰিছিল। তেওঁ তেওঁলোকৰ সংস্কৃতি, ভূমি আৰু ঐতিহ্য ৰক্ষাৰ বাবে অক্লান্ত ভাৱে যুঁজ দিছিল। ৰভাৰ প্ৰচেষ্টাই থলুৱা বিষয়বোৰৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰাত আৰু সেইবোৰৰ গুৰুত্ব ৰখাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

অসমৰ স্বাধীনতা আন্দোলনত অৱদান

বিষ্ণু ৰভাই ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা অসমক স্বাধীনতা দিয়াৰ বাবে ওকালতি কৰিছিল। তেওঁ প্ৰতিবাদ সংগঠিত কৰিছিল, বিপ্লৱী গান লিখিছিল, আৰু জনসাধাৰণৰ মাজত প্ৰতিৰোধৰ মনোভাৱ কমাবলৈ তেওঁৰ শৈল্পিক প্ৰতিভাব্যৱহাৰ কৰিছিল।

বঁটা আৰু স্বীকৃতি

সাহিত্য, সংস্কৃতি আৰু সামাজিক সক্ৰিয়তাৰ প্ৰতি বিষ্ণু ৰাভাৰ অপৰিসীম অৱদানে তেওঁক গোটেই জীৱন আৰু মৰণোত্তৰভাৱে অসংখ্য সন্মান আৰু স্বীকৃতি প্ৰদান কৰিছিল। তেওঁ সংগীত নাটক একাডেমী বঁটা, পদ্মশ্ৰী আৰু অসম সাহিত্য সভা বঁটা আদিসন্মানীয় বঁটা লাভ কৰে। এই সন্মানসমূহে কেৱল তেওঁৰ ব্যক্তিগত সাফল্যই উদযাপন কৰাই নহয়, লগতে অসম সংস্কৃতিৰ বহল পৰিপ্ৰেক্ষিতত তেওঁৰ কামৰ তাৎপৰ্যৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰিছিল।

উত্তৰাধিকাৰী আৰু প্ৰভাৱ

বিষ্ণু ৰাভাৰ উত্তৰাধিকাৰ তেওঁৰ সময়ৰ বাহিৰেও বহুদূৰ বিস্তৃত। তেওঁৰ শৈল্পিক সৃষ্টি আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি অটল প্ৰতিশ্ৰুতিয়ে প্ৰজন্মৰ শিল্পী, লেখক আৰু কৰ্মীসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰি আছে। পৰিৱৰ্তনৰ সঁজুলি হিচাপে কলাৰ শক্তিৰ ওপৰত ৰভাৰ গুৰুত্বই অসম সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিৰ ওপৰত এক অমলিন ছাপ পেলাইছে।

তেওঁৰ বিষয়বস্তু, কাহিনী কোৱাৰ কৌশল আৰু সামাজিক চেতনাৰ পৰা অনুপ্ৰেৰণা লোৱা সমসাময়িক অসমশিল্পীসকলৰ কামত তেওঁৰ প্ৰভাৱ স্পষ্ট। অন্তৰ্ভুক্তি, সমতা আৰু থলুৱা সংস্কৃতিৰ সংৰক্ষণৰ বাবে বিষ্ণু ৰাভাৰ প্ৰচেষ্টাই অসমত চলি থকা সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক আন্দোলনৰ বাবে এক পথপ্ৰদৰ্শক হিচাপে কাম কৰে।

উপসংহাৰ

বিষ্ণু ৰভা দিভাশে অসমৰ সাংস্কৃতিক আইকন বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰভাৰ অসাধাৰণ জীৱন আৰু অৱদানৰ স্মাৰক হিচাপে কাম কৰে। নম্ৰ আৰম্ভণিৰ পৰা সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ আলোকচিত্ৰ হোৱালৈ তেওঁৰ যাত্ৰাই কলা আৰু সক্ৰিয়তাৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তিৰ উদাহৰণ দিয়ে। বিষ্ণু ৰাভাৰ কবিতা, নাটক, সংগীত আৰু ওকালতি দৰ্শকৰ সৈতে প্ৰতিধ্বনিত হৈ আছে, যাতে তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী জীয়াই থাকে আৰু প্ৰভাৱশালী হৈ থাকে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *