May 29, 2024

Assamese Dictionary

History of Assamese Dictionary

Assamese Dictionary Click Here

সপ্তদশ শতিকা (17th century) ৰ পৰা Assamese dictionary ৰ অনুসন্ধান কৰিব পাৰি। প্ৰথম Assamese dictionary (অসমীয়া অভিধান) খন ৰচনা কৰিছিল প্ৰখ্যাত অসমীয়া পণ্ডিত আৰু সাহিত্যিক লক্ষ্মীনাথ বেজবড়াই (Lakshminath Bezbaroa)। এই অভিধানখন ১৯১১ চনত প্ৰকাশিত হৈছিল আৰু ইয়াৰ শিৰোনাম আছিল “অসমীয়া-ইংৰাজী অভিধান” (“Assamese-English Dictionary”)। অসমৰ অভিধান বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত ই এক অগ্ৰণী গ্ৰন্থ আছিল।

Stars of Assamese Dictionary

বিগত বছৰবোৰত, আন বহুতো অসমীয়া অভিধান (Assamese dictionary) লেখক আছে যিয়ে Assamese dictionary ৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছে। অসমীয়া অভিধানৰ কেইজনমান উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিৰ ভিতৰত আছে –

  • লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱা (Lakshminath Bezbaroa) (১৮৬৪-১৯৩৮): প্ৰথম অসমীয়া অভিধানকাৰ আৰু প্ৰথম অসমীয়া অভিধান (Assamese dictionary) ৰ সংকলন।
  • হাফিজ আহমেদ আহমেদুল্লাহ (Hafiz Ahmed Ahmedullah) (১৮৭৭-১৯৫২): অসমীয়া-আৰবী অভিধানৰ সংকলনকাৰী।
  • প্ৰফুল্ল চন্দ্ৰ বৰুৱা (Prafulla Chandra Baruah) (১৮৯৩-১৯৭৬): অসমীয়া-সংস্কৃত অভিধানৰ সংকলনকাৰী।
  • হীৰেন্দ্ৰনাথ গোস্বামী (Hirendranath Goswami) (১৯০৬-১৯৯০): অসমীয়া-ইংৰাজী অভিধানৰ সংকলনকাৰী
  • নৰেন্দ্ৰ নাথ শৰ্মা (Narendra Nath Sharma) (১৯২৭-২০১৬): অসমীয়া-হিন্দী অভিধানৰ সংকলনকাৰী।

How to Develop an Assamese Dictionary

অসমীয়া অভিধান (Assamese dictionary) ৰ বিকাশ এক জটিল আৰু সময়সাপেক্ষ প্ৰক্ৰিয়া। ইয়াৰ লগত তলত দিয়া পদক্ষেপসমূহ জড়িত হৈ থাকে:

  • তথ্য সংগ্ৰহ (Collection of data)ঃ প্ৰথম পদক্ষেপ হ’ল অসমীয়া পাঠ্যৰ বৃহৎ কৰ্পাছ সংগ্ৰহ কৰা। অসমীয়াৰ কিতাপ, বাতৰি কাকত, আলোচনী, আৰু অন্যান্য লিখিত সামগ্ৰী সংগ্ৰহ কৰি এই কাম কৰিব পাৰি।
  • তথ্য সম্পাদনা (Editing of data): সংগ্ৰহ কৰা তথ্য সম্পাদনা আৰু প্ৰামাণিককৰণৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ লগত বানানৰ ভুল শুধৰোৱা, অসামঞ্জস্য আঁতৰোৱা আৰু হেৰাই যোৱা তথ্য যোগ কৰা জড়িত।
  • তথ্যৰ এনকোডিং (Encoding of data): সম্পাদনা কৰা তথ্যসমূহ কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰা ফৰ্মেটত এনকোড কৰা প্ৰয়োজন। ইয়াৰ ফলত তথ্যসমূহ সহজে সংৰক্ষণ আৰু হেঁচা মাৰি ধৰিব পৰা যায়।
  • অভিধান লিখা (Dictionary writing): তাৰ পিছত এনকোড কৰা তথ্যৰ সহায়ত অভিধান লিখা হয়। ইয়াৰ ভিতৰত প্ৰতিটো শব্দৰ বাবে প্ৰৱেশ সৃষ্টি কৰা, সংজ্ঞা প্ৰদান কৰা, আৰু ব্যৱহাৰৰ উদাহৰণ যোগ কৰা জড়িত।
  • পৰ্যালোচনা আৰু পুনৰীক্ষণ (Review and revision): তাৰ পিছত অভিধানখন বিশেষজ্ঞসকলে পৰ্যালোচনা আৰু সংশোধন কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা অভিধানখন সঠিক আৰু শেহতীয়া হোৱাটো নিশ্চিত হয়।

Conclusion

অসমীয়া অভিধান (Assamese dictionary) ৰ ইতিহাস দীঘলীয়া আৰু চহকী। ইয়াৰ শিপা ১৭ শতিকা (17th century) ৰ পৰাই আছে আৰু বছৰ বছৰ ধৰি বিশিষ্ট অভিধানকাৰসকলৰ বহু অৱদান দেখা গৈছে। অসমীয়া অভিধান (Assamese dictionary) ৰ বিকাশ এক জটিল আৰু সময়সাপেক্ষ প্ৰক্ৰিয়া যদিও অসমীয়া ভাষাৰ সংৰক্ষণ আৰু প্ৰসাৰৰ বাবে ই অতি প্ৰয়োজনীয়।

You Can Read Also

অসমীয়া অভিধানৰ ইতিহাস

Reference books

  • Assamese Dictionary: A History and Bibliography by Prafulla Chandra Baruah
  • The Making of Assamese Lexicography by Hiren Goswami
  • Assamese Lexicography: Past, Present, and Future by Narendra Nath Sharma

If you find any mistakes, please inform me, and I will take action.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *