August 17, 2022

Assam Orunodoi Scheme in Assamese | অসম অৰুণোদয় আঁচনি

অৰুণোদয় আঁচনি হৈছে ২০২০ চনৰ ২ অক্টোবৰ তাৰিখে অসম চৰকাৰৰ দ্বাৰা উন্মোচিত এখন নতুন আঁচনি। এই আঁচনিখনে ৰাজ্যত বাস কৰা প্ৰায় ১৯.১০ লাখ পৰিয়ালক প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ স্থানান্তৰণ আঁচনিৰ মাধ্যমেৰে প্ৰতি মাহে ১০০০ টকাৰ বিত্তীয় অনুদান প্ৰদান কৰিব। ২০২০ চনৰ অক্টোবৰ মাহৰ আৰম্ভনিৰ পৰা প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম দিনা তেওঁলোকে ধন লাভ কৰিব। পৰিয়ালৰ মুখ্য তত্বাৱধায়ক মহিলা গৰাকীক আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব। আঁচনিগত সুবিধা ৮৩০/-ৰ পৰা ১০০০/ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

নিৰ্দেশনাৱলী অনুযায়ী জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিয়ে যোগ্য হিতাধিকাৰীৰ তালিকাখন কোঠোৰভাবে প্ৰস্তুত কৰিবলৈ পদ্ধতিসমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে। হিতাধিকাৰীৰ প্ৰাথমিক নিৰ্বাচন যোগ্যতা বা অযোগ্যতা চুক্তিৰ ভিত্তিত গাঁও পঞ্চায়ত, গ্ৰাম্য পৰিষদ উন্নয়ন সমিতি, নগৰ স্থানীয় সংস্থা পৰ্যায়ত কৰা হ’ব।

গাঁও পঞ্চায়ত, গ্ৰাম্য পৰিষদ উন্নয়ন সমিতি, নগৰ স্থানীয় সংস্থা পৰ্যায়ত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰা যোগ্যতা বা অযোগ্যতা চৰ্ত সমূহৰ চুক্তিনামা সহ নিৰীক্ষণ তালিকাখন পৰিশিষ্ট “A” ত সংলগ্ন কৰা হৈছে। প্ৰত্যেকটো প্ৰস্তাৱিত হিতাধিকাৰীৰ পৰিয়াল বিপৰীতে এনেধৰণৰ এখন চুক্তিনামা সহ নিৰীক্ষণ তালিকা প্ৰস্তুত কৰা উচিত।

গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়

  • আঁচনিখনৰ দ্বাৰা ১৯.১০ লাখ অৰ্থনৈতিকভাৱে বঞ্চিত পৰিয়াল লাভাম্বিত
  • প্ৰতিমাহে ১০০০ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য
  • পুষ্টি আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে আটাইতকৈ দৰিদ্ৰ লোকক নূন্যতম নিশ্চয়তা
  • প্ৰাথমিক অংশীদাৰ সকললৈ পোনপটীয়াকৈ ধন হস্তান্তৰ
  • আঁচনিগত সুবিধা ৮৩০/-ৰ পৰা ১০০০/ টকালৈ বৃদ্ধি

অৰুণোদয় আঁচনিৰ অধীনত প্রস্তুত কৰা নিৰ্বাচনী সূচী

অৰুণোদয় আঁচনিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নিৰ্বাচনী সূচীখন ২০২০ চনৰ ১৭ আগষ্ট তাৰিখে অসম চৰকাৰে মুকলি কৰে। যিসকল আবেদনকাৰীয়ে এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ যোগ্যতা অৰ্জন কৰিছে, তেওঁলোকে পৰিয়ালৰ মোনোনীত মহিলাগৰাকীৰ বেংক একাউন্টত প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ স্থানান্তৰণ আঁচনিৰ মাধ্যমেৰে ধন লাভ কৰিব।

অৰুণোদয় আঁচনিৰ সুবিধা :

অসম চৰকাৰে যোগ্য হিতাধিকাৰীক ঔষধ, দাইল আৰু চেনী ক্ৰয় কৰিবলৈ মাহিলি বিত্তীয় অনুদান প্ৰদান কৰিব, য’ত প্ৰতি মাহে ৪০০ টকাকৈ প্ৰত্যেক পৰিয়াল তথা হিতাধিকাৰীক তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যকেন্দ্ৰীক যত্ন ল’বলৈ ঔষধ ক্ৰয় কৰিবলৈ প্ৰত্যেক পৰিয়ালক ২০০ টকাকৈ প্ৰদান কৰা হ’ব। মাহেকত ৪ কিলোগ্ৰাম দাইলৰ বাবদ ৫০% অনুদানৰ বাবে মাহেকৰ ৰাজসাহায্য আৰু একোটা পৰিয়ালক প্ৰতিমাহে ৮০ টকাৰ সহায়তা প্ৰদান কৰে, ফলস্বৰূপে ৪ কিলোগ্ৰাম চেনীত প্ৰতি মাহে হ’বলগীয়া ব্যয়ৰ ৫০% কাৰ্যকৰীভাবে ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিব। তাৰোপৰি হিতাধিকাৰীৰ ঘৰুৱা ফাৰ্মত যিমান পৰিমাণৰ খেতি হয়, তাৰ বাদেও প্ৰতি মাহে আছুতীয়াকৈ ১৫০ টকা ব্যয় সাপেক্ষে প্ৰয়োজনীয় ফল-মূলৰ লগতে শাক-পাচলি ক্ৰয় কৰিবলৈ আৰ্থিক সহায় প্ৰদান কৰা হ’ব। চিকিৎসা তথা পুষ্টি সম্বন্ধীয় সহায়তাৰ বাবে একোটা পৰিয়ালক প্ৰতি মাহে ১০০০ টকা বিত্তীয় অনুদান প্ৰদান কৰিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published.