June 16, 2024

এ পি জে আব্দুল কালাম | APJ Abdul Kalam Biography in Assamese

A P J Abdul Kalam: The Life of India’s Missile Man

আব্দুল কালাম, যাক “মিছাইল মেন অৱ ইণ্ডিয়া” বুলি জনা যায়, এজন প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী, শিক্ষাবিদ আৰু ৰাজনীতিবিদ আছিল। তেওঁ ২০০২ চনৰ পৰা ২০০৭ চনলৈ ভাৰতৰ একাদশ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল, আৰু ভাৰতৰ অসামৰিক মহাকাশ আৰু সামৰিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ বিকাশ কাৰ্যসূচীত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছিল। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি এই মহাপুৰুষজনৰ জীৱন আৰু সাফল্যবোৰ অন্বেষণ কৰিম যিয়ে ভাৰত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা Early Life and Education

১৯৩১ চনৰ ১৫ অক্টোবৰত তামিলনাডুৰ ৰামেশ্বৰমত জন্মগ্ৰহণ কৰা আব্দুল কালাম পাঁচজন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত আটাইতকৈ কনিষ্ঠ আছিল। তেওঁৰ দেউতাক জৈনুলাবদিন এজন নাওৰ গৰাকী আছিল আৰু তেওঁৰ মাক আচিয়াম্মা এগৰাকী গৃহিনী আছিল। নম্ৰ পৃষ্ঠভূমিৰ পৰা অহা স্বত্বেও, কালাম এজন মেধাৱী শিক্ষাৰ্থী আছিল যাৰ সৰুৰে পৰা বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ প্ৰতি গভীৰ আগ্ৰহ আছিল।

ৰামনাথপুৰম শ্ৱাৰ্টজ স্কুলত স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত কালামে তিৰুচিৰাপল্লীৰ ছেইণ্ট জোচেফ কলেজত পদাৰ্থ বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিবলৈ যায়। তাৰ পিছত তেওঁ চেন্নাইৰ মাদ্ৰাজ ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজীৰ পৰা এৰোনটিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিংত ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

ভাৰতৰ ক্ষেপণাস্ত্ৰ আৰু মহাকাশ কাৰ্যসূচীত অৱদান Contributions to India’s Missile and Space Programs

শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত কালামে এজন বিজ্ঞানী হিচাপে প্ৰতিৰক্ষা গৱেষণা আৰু উন্নয়ন সংস্থাত (ডিআৰডিঅ’) যোগদান কৰে। তেওঁ ভাৰতৰ প্ৰথম উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহন (এছএলভি-৩) আৰু অগ্নি আৰু পৃথ্বী মিছাইলৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

১৯৯৮ চনত পোখৰণ-২ পাৰমাণৱিক পৰীক্ষা কৰা দলটোৰ এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ সদস্যও কালাম আছিল। ভাৰতৰ ক্ষেপণাস্ত্ৰ আৰু মহাকাশ কাৰ্যসূচীত তেওঁৰ অৱদানে তেওঁক “মিছাইল মেন অৱ ইণ্ডিয়া” উপাধি প্ৰদান কৰে।

শিক্ষণ কেৰিয়াৰ Teaching Career

ডি.আৰ.ডি.ও.-ৰ সৈতে তেওঁৰ কামৰ উপৰিও, কালাম এজন সমৰ্পিত শিক্ষক আৰু পৰামৰ্শদাতাও আছিল। তেওঁ ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান (আইআইটি) দিল্লী, আন্না বিশ্ববিদ্যালয় আৰু বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়কে ধৰি কেইবাখনো বিশ্ববিদ্যালয় আৰু প্ৰতিষ্ঠানত অধ্যাপনা কৰিছিল।

কালাম শিক্ষাদানৰ প্ৰতি থকা আগ্ৰহ আৰু যুৱ মনক অনুপ্ৰাণিত কৰাৰ ক্ষমতাৰ বাবে জনাজাত আছিল। তেওঁ প্ৰায়ে শিক্ষাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে কৈছিল আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক দৃঢ়তা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমেৰে তেওঁলোকৰ সপোনবোৰ অনুসৰণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল।

Presidency

২০০২ চনত কালাম ভাৰতৰ একাদশ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হয়। তেওঁৰ কাৰ্যকালত, তেওঁ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰ আৰু যুৱ সকলক বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যাত কেৰিয়াৰ গঢ়ি তুলিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁ লগতে সমগ্ৰ ভাৰত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বভ্ৰমণ কৰি ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক আৰু প্ৰযুক্তিগত সাফল্যৰ প্ৰচাৰ কৰে।

কালামতেওঁৰ সৰলতা, নম্ৰতা আৰু সততাৰ বাবে ব্যাপকভাৱে প্ৰশংসিত হৈছিল। তেওঁ ভাৰতৰ এজন জনপ্ৰিয় আৰু প্ৰিয় ব্যক্তি আছিল, আৰু তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্বৰাষ্ট্ৰীয় গৌৰৱ আৰু আশাবাদৰ এক নতুন অনুভূতিৰ দ্বাৰা চিহ্নিত হৈছিল।

বঁটা আৰু সন্মান Awards and Honors

কালামে ১৯৯৭ চনত ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা ভাৰত ৰত্নকে ধৰি গোটেই জীৱনজুৰি অসংখ্য বঁটা আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল। তেওঁক ১৯৮১ চনত পদ্মভূষণ আৰু ১৯৯০ চনত পদ্ম বিভূষণ বঁটাও প্ৰদান কৰা হৈছিল।

তদুপৰি, কালামে বিশ্বৰ 40 খনতকৈও অধিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা সন্মানীয় ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। তেওঁ ইণ্ডিয়ান নেচনেল একাডেমী অফ ইঞ্জিনিয়াৰিং আৰু ৰয়েল চছাইটি অফ লণ্ডনৰ ফেলো আছিল।

মৃত্যু আৰু উত্তৰাধিকাৰী Death and Legacy

২০১৫ চনৰ ২৭ জুলাইত শ্বিলঙৰ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ মেনেজমেণ্টত বক্তৃতা প্ৰদান কৰি থকা অৱস্থাত কালামৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ মৃত্যু ভাৰত আৰু বিশ্বৰ বাবে এক ডাঙৰ ক্ষতি আছিল, আৰু লাখ লাখ লোকে তেওঁক শোক জনাইছিল।

বিজ্ঞান, প্ৰযুক্তি আৰু শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অজস্ৰ অৱদানৰ জৰিয়তে কালামৰ উত্তৰাধিকাৰী জীয়াই আছে। তেওঁ অগণন যুৱক-যুৱতীক এই ক্ষেত্ৰসমূহত কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল আৰু তেওঁৰ জীৱন কাহিনী সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস হৈ আছে।

উপসংহাৰ Conclusion

শেষত, এ পি জে আব্দুল কালাম সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলৰ বাবে এক প্ৰকৃত অনুপ্ৰেৰণা আছিল। তেওঁৰ জীৱন আৰু কৃতিত্বই কঠোৰ পৰিশ্ৰম, সংকল্প আৰু জ্ঞানৰ প্ৰতি আগ্ৰহৰ এক প্ৰমাণ হিচাপে কাম কৰে। ভাৰতৰ ক্ষেপণাস্ত্ৰ আৰু মহাকাশ কাৰ্যসূচীত কালামৰ অৱদান, শিক্ষাদানৰ প্ৰতি তেওঁৰ সমৰ্পণ আৰু তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্বে ভাৰত আৰু বিশ্বৰ ওপৰত এক অমলিন ছাপ পেলাইছে।

কালামৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে প্ৰজন্মৰ যুৱ সকলক তেওঁলোকৰ সপোন অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু বিশ্বৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ জীৱন কাহিনী হৈছে নম্ৰ আৰম্ভণিৰ এজন ব্যক্তিয়ে কেনেকৈ অধ্যৱসায় আৰু উৎকৃষ্টতাৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতিৰ জৰিয়তে মহানতা অৰ্জন কৰিব পাৰে তাৰ এক উজ্জ্বল উদাহৰণ।

FAQ

ভাৰতৰ ক্ষেপণাস্ত্ৰ আৰু মহাকাশ কাৰ্যসূচীত এ পি জে আব্দুল কালামে কি অৱদান আগবঢ়াইছিল?
উঃ ভাৰতৰ প্ৰথম উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহন (এছএলভি-৩) আৰু অগ্নি আৰু পৃথ্বী মিছাইলৰ বিকাশত কালামে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

এ পি জে আব্দুল কালামৰ শৈক্ষিক পৃষ্ঠভূমি কি আছিল?
উঃ কালামে তিৰুচিৰাপল্লীৰ ছেইণ্ট জোচেফ কলেজত পদাৰ্থ বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিছিল আৰু চেন্নাইৰ মাদ্ৰাজ ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজীৰ পৰা এৰোনটিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিংত ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

এ পি জে আব্দুল কালামৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্ব কিহৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীভূত আছিল?
উঃ কালামৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্বশিক্ষাৰ প্ৰচাৰ আৰু যুৱ সকলক বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যাত কেৰিয়াৰ গঢ়ি তুলিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল।

এ পি জে আব্দুল কালামে কি বঁটা আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল?
উঃ কালামে ১৯৯৭ চনত ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা ভাৰত ৰত্নকে ধৰি গোটেই জীৱনজুৰি অসংখ্য বঁটা আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল।

এ পি জে আব্দুল কালামৰ উত্তৰাধিকাৰী কি?
উত্তৰ: কালামৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে প্ৰজন্মৰ যুৱ সকলক তেওঁলোকৰ সপোন অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু বিশ্বৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

One thought on “এ পি জে আব্দুল কালাম | APJ Abdul Kalam Biography in Assamese

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *