January 29, 2023

Albert Einstein Biography in Assamese | এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ জীৱনী

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইন বিশ্বৰ এজন প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী আৰু তাত্ত্বিক পদাৰ্থবিজ্ঞানী। তেওঁ সাধাৰণ আপেক্ষিকতাবাদৰ তত্ত্ব বিকশিত কৰিছিল। বিজ্ঞানৰ দৰ্শনক প্ৰভাৱিত কৰাৰ বাবেও তেওঁৰ নাম বিখ্যাত। বিশ্বত এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ নাম হৈছে ই=এমচি বৰ্গ সূত্ৰৰ বাবে গণ-শক্তিৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত সমীকৰণ, ই হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত সমীকৰণ। এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে তেওঁৰ জীৱনত বহুতো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, কিছুমান আৱিষ্কাৰৰ বাবে আইনষ্টাইনৰ নাম ইতিহাসৰ পৃষ্ঠাত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। তেওঁ এজন সফল আৰু অতি বুদ্ধিমান বিজ্ঞানী আছিল। আধুনিক সময়ত, তেওঁ পদাৰ্থ বিজ্ঞানসমুহ সৰল কৰাত এক মহান অৱদান আগবঢ়াইছে। ১৯২১ চনত এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনক তেওঁৰ আৱিষ্কাৰৰ বাবে নবেল বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি এই স্থান অৰ্জন কৰিছিল। তেওঁ গণিতৰ প্ৰতিও যথেষ্ট আগ্ৰহী আছিল। তেওঁ পদাৰ্থ বিজ্ঞানক সৰল ভাৱে বুজাবলৈ বহুতো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, যিমানুহৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণাদায়ক।

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ জন্ম আৰু শিক্ষা

১৮৭৯ চনৰ ১৪ মাৰ্চ তাৰিখে জাৰ্মানীৰ উলমত এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ জন্ম হৈছিল। কিন্তু তেওঁ জাৰ্মানীৰ মিউনিখ চহৰত ডাঙৰ দীঘল হৈছিল আৰু ইয়াৰ পৰাতেওঁৰ শিক্ষাও আৰম্ভ হৈছিল। তেওঁ সৰুতে পঢ়াশুনাত অতি দুৰ্বল আছিল আৰু তেওঁৰ কিছুমান শিক্ষকে তেওঁক মানসিকভাৱে অক্ষম বুলি মাতিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ৯ বছৰ বয়সলৈকে তেওঁ কেনেকৈ কথা ক’ব লাগে নাজানিছিল। তেওঁ প্ৰকৃতিৰ নিয়ম, আশ্চৰ্যৰ বেদনাৰ অভিজ্ঞতা, কম্পাছৰ বেজীৰ দিশ আদিৰ দ্বাৰা মন্ত্ৰমুগ্ধ হৈছিল। তেওঁ ৬ বছৰ বয়সত সাৰংগী খেলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু গোটেই জীৱন এইটো বজাই ৰাখিছিল। 12 বছৰ বয়সত, তেওঁ জ্যামিতি আৱিষ্কাৰ কৰে আৰু ইয়াৰ কিছু প্ৰমাণ পায়। 16 বছৰ বয়সত, তেওঁ সহজে আটাইতকৈ কঠিন অংকবোৰ সমাধান কৰিব পাৰিছিল।

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ মাধ্যমিক শিক্ষা ১৬ বছৰ বয়সলৈ শেষ হৈছিল। তেওঁ স্কুল ভাল নাপালে, আৰু তেওঁ কাকো আমনি নকৰাকৈ বিশ্ববিদ্যালয়লৈ যোৱাৰ সুযোগ বিচাৰিবলৈ পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁৰ শিক্ষকে তেওঁক তাৰ পৰা আঁতৰাই দিছিল, কিয়নো তেওঁৰ আচৰণ ভাল নাছিল, যাৰ বাবে তেওঁৰ সহপাঠীসকল প্ৰভাৱিত হৈছিল। এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে চুইজাৰলেণ্ডৰ জুৰিখৰ ফেডাৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজীলৈ যাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ তাত নামভৰ্তি পৰীক্ষাত বিফল হৈছিল। তেতিয়া তেওঁৰ অধ্যাপকে পৰামৰ্শ দিছিল যে প্ৰথমে তেওঁ চুইজাৰলেণ্ডৰ অৰৌত থকা ‘কেণ্টোনেল স্কুল’ত ডিপ্লোমা কৰা উচিত। তাৰ পিছত, 1896 চনত, তেওঁ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ফেডাৰেল ইনষ্টিটিউট অফ টেকন’লজীত নামভৰ্তি কৰিব। তেওঁ অধ্যাপকজনৰ পৰামৰ্শ বুজি পাইছিল, তেওঁ ইয়ালৈ যাবলৈ অতি আগ্ৰহী আছিল আৰু তেওঁ পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু গণিতত ভাল আছিল।

১৯০০ চনত এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে ফেডাৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজীৰ পৰা স্নাতক পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হয়, কিন্তু তেওঁৰ এজন শিক্ষক তেওঁৰ বিৰুদ্ধে আছিল আৰু কয় যে আইনষ্টাইন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহায়ক পদৰ বাবে যোগ্য নহয়। ১৯০২ চনত তেওঁ চুইজাৰলেণ্ডৰ বাৰ্ণৰ পেটেন্ট কাৰ্যালয়ত এজন পৰিদৰ্শক নিয়োগ কৰে। ছয় মাহৰ পিছত তেওঁ মাৰিয়াকক বিয়া কৰায়, যি জুৰিখত তেওঁৰ সহপাঠী আছিল। তেওঁলোকৰ দুটা পুত্ৰ আছিল, তাৰ পিছত তেওঁলোক বাৰ্ণত আছিল আৰু তেওঁলোকৰ বয়স আছিল ২৬ বছৰ। সেই সময়ত তেওঁ ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ প্ৰথম বিপ্লৱী বিজ্ঞান দস্তাবেজ লিখিছিল।

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ কেৰিয়াৰ

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে বহুতো নথি পত্ৰ লিখিছিল, এই নথিপত্ৰবোৰৰ সৈতে তেওঁ বিখ্যাত হৈছিল। তেওঁ চাকৰিৰ বাবে বিশ্ববিদ্যালয়ত কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লগা হৈছিল। ১৯০৯ চনত বাৰ্ণ বিশ্ববিদ্যালয়ত প্ৰবক্তা হিচাপে চাকৰি কৰাৰ পিছত আইনষ্টাইনে জুৰিখ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহযোগী অধ্যাপকক তেওঁৰ নাম দিয়ে। দুবছৰৰ পিছত তেওঁ চেকোস্লোভাকিয়াৰ প্ৰাগৰ জাৰ্মান বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যাপক হিচাপে নিৰ্বাচিত হয়। 6 মাহৰ ভিতৰত, তেওঁ ফেডাৰেল ইনষ্টিটিউট অফ টেকনলজীৰ অধ্যাপক হয়। ১৯১৩ চনত প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী মেক্স প্লেংক আৰু ৱালথাৰ নৰ্নষ্ট জুৰিখলৈ আহে আৰু আইনষ্টাইনক জাৰ্মানীৰ বাৰ্লিন বিশ্ববিদ্যালয়ত লাভজনক গৱেষণা অধ্যাপকপদ গ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে আৰু তেওঁ তেওঁক প্ৰুচিয়ান একাডেমী অফ চাইন্সৰ সম্পূৰ্ণ সদস্যপদও প্ৰদান কৰে। আইনষ্টাইনে সুযোগটো গ্ৰহণ কৰিছিল। যেতিয়া তেওঁ বাৰ্লিনলৈ গুচি গৈছিল, তেতিয়া তেওঁৰ পত্নীয়ে তেওঁলোকৰ দুই সন্তানৰ সৈতে জুৰিখত বাস কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ বিবাহ বিচ্ছেদ হৈছিল। ১৯১৭ চনত আইনষ্টাইনে এলছাক বিয়া কৰায়।

১৯২০ চনত আইনষ্টাইনক হ’লেণ্ডৰ লিডেন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আটাইতকৈ সন্মানীয় অধ্যাপকপদৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হয়। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ বহুতো বঁটা লাভ কৰে। ইয়াৰ পিছত, তেওঁৰ কেৰিয়াৰ এক নতুন পৰ্যায়ত উপনীত হয়। এই সময়ত আইনষ্টাইন কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকনলজীলৈ ৰাওনা হয়, এইটো তেওঁৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ অন্তিম ভ্ৰমণ আছিল। তেওঁলোক ১৯৩৩ চনত তালৈ গৈছিল।

আইনষ্টাইনে ১৯৩৯ চনত এটা পাৰমাণৱিক বোমাৰ গাঁথনিত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছিল। ১৯৪৫ চনত আইনষ্টাইনে তেওঁৰ বিখ্যাত সমীকৰণ ই=এমচি বৰ্গ উদ্ভাৱন কৰে।

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ আৱিষ্কাৰ

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে বহুতো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যাৰ বাবে তেওঁৰ নাম বিখ্যাত বিজ্ঞানীসকলৰ মাজত গণনা কৰা হৈছিল। তেওঁৰ কিছুমান আৱিষ্কাৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

পোহৰৰ কোৱান্টাম তত্ত্ব –

আইনষ্টাইনৰ পোহৰৰ কোৱাণ্টাম তত্ত্বত, তেওঁ ফ’টন নামৰ শক্তিৰ সৰু থলী সৃষ্টি কৰিছিল, যাৰ এক তৰংগসদৃশ বৈশিষ্ট্য আছে। এই তত্ত্বত, তেওঁ কিছুমান ধাতুৰ পৰা ইলেক্ট্ৰনৰ নিৰ্গমন ব্যাখ্যা কৰিছিল। এই তত্ত্বৰ পিছত, তেওঁ দূৰদৰ্শন উদ্ভাৱন কৰিছিল, যাক ভাস্কৰ্যৰ জৰিয়তে দেখুওৱা হয়। আধুনিক সময়ত এনে বহুতো সঁজুলি আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে।

ই= এমচি বৰ্গ –

আইনষ্টাইনে ভৰ আৰু শক্তিৰ মাজত এক সমীকৰণ প্ৰমাণ কৰিছিল, যাক আজি পাৰমাণৱিক শক্তি বুলি কোৱা হয়।

ব্ৰভনিয়ান আন্দোলন –

ইয়াক এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৱিষ্কাৰ বুলি ক’ব পাৰি, য’ত তেওঁ এটা পৰমাণু ৰখাত আঁকাবাঁকা চলাচল লক্ষ্য কৰিছিল, যি অণু আৰু পৰমাণুৰ অস্তিত্বৰ প্ৰমাণত সহায়ক। আমি সকলোৱে জানো যে আজিৰ সময়ত, বিজ্ঞানৰ বেছিভাগ শাখাই মুখ্য শাখা। বিজ্ঞান অলৌকিক প্ৰবন্ধটো ইয়াত পঢ়ক।

আপেক্ষিকতাবাদৰ বিশেষ তত্ত্ব –

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ তত্ত্বই সময় আৰু গতিৰ মাজৰ সম্পৰ্ক ব্যাখ্যা কৰে। বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত পোহৰৰ গতিক নিৰন্তৰ আৰু প্ৰকৃতিৰ সূত্ৰ অনুসৰি বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

আপেক্ষিকতাবাদৰ সাধাৰণ তত্ত্ব–

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে প্ৰস্তাৱ দিছিল যে মহাকৰ্ষণীয় স্থান – সময় হৈছে কণ্টনিয়ামৰ বক্ৰ ক্ষেত্ৰ, যি ভৰৰ অস্তিত্ব ব্যাখ্যা কৰে।

মানহাট্টম প্ৰকল্প –

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক সমৰ্থন কৰা এক গৱেষণা মানহাট্টাম প্ৰকল্প সৃষ্টি কৰিছিল, তেওঁ ১৯৪৫ চনত পাৰমাণৱিক বোমাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত জাপানত পাৰমাণৱিক বোমা ধ্বংস কৰিবলৈ শিকিছিল।

আইনষ্টাইনৰ ৰেফ্ৰিজেৰেটৰ

এয়া আছিল এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনৰ আটাইতকৈ সৰু আৱিষ্কাৰ, যাৰ বাবে তেওঁ বিখ্যাত হৈছিল। আইনষ্টাইনে এটা ৰেফ্ৰিজেৰেটৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল যিয়ে এমোনিয়া, পানী, আৰু বেটাইন আৰু অধিক শক্তি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। তেওঁ এই ৰেফ্ৰিজেৰেটৰটো উদ্ভাৱন কৰিছিল ইয়াত বহুতো বৈশিষ্ট্যৰ কথা মনত ৰাখি।

আকাশ নীলা –

আকাশ কিয় নীলা তাৰ এইটো এটা অতি সৰল প্ৰমাণ, কিন্তু এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে এই সন্দৰ্ভতো বহুত যুক্তি উপস্থাপন কৰিছিল।

এনেদৰে এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে বহুতো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যাৰ বাবে তেওঁৰ নাম ইতিহাসত বিখ্যাত হৈছিল।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *