July 6, 2024

স্বাধীনতা দিৱস | Independence Day in Assamese

ভাৰতৰ ইতিহাসত ১৫ আগষ্টৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। ভাৰত দীৰ্ঘদিন ধৰি ব্ৰিটিছৰ অধীনত আছিল আৰু ভাৰতৰ জনসাধাৰণে এই স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ প্ৰতিটো মূল্য পৰিশোধ কৰিছে। এই স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, দেশত বিভিন্ন ধৰণৰ আন্দোলন হৈছিল আৰু দেশবাসীয়ে প্ৰতিটো আন্দোলন সফল কৰাৰ বাবে সকলো বোৰ বিপদত পেলাইছিল। এই সময়ছোৱাত ব্ৰিটিছ শাসনৰ অত্যাচাৰৰ ফলত বহুলোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল আৰু বহুতে শ্বহীদ হৈছিল। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে এই ব্ৰিটিছসকলৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰে। তেতিয়াৰ পৰা, ভাৰতত 15 আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। এই স্বাধীনতাৰ সময়ত ব্ৰিটিছে ভাৰতক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰিছিল। ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ পিছত পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰু ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা হয়।

Independence Day in Assamese
পালন কৰে ভাৰত
প্ৰকাৰৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ দিন
তাৰিখ১৫ আগষ্ট
উদযাপনপতাকা উত্তোলন, পেৰেড, জাতীয় সংগীত গোৱা, প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি ভাষণ প্ৰদান

এই দিনটোত সমগ্ৰ ভাৰততে এক পৱিত্ৰ উৎসৱৰ পৰিৱেশ আছে। বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, কাৰ্যালয় আদিত পতাকা উত্তোলন কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা হয়। এই গণতান্ত্ৰিক উৎসৱটো ইয়াত বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

স্বাধীনতা দিৱস ইতিহাস (History of Independence Day Essay in Assamese)

ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ এক অতি বিতং ইতিহাস আছে। ইয়াৰ ইতিহাস আন্দোলন আৰু ত্যাগেৰে পৰিপূৰ্ণ। সপ্তদশ শতিকাৰ আশে পাশে, ইউৰোপীয় ব্যৱসায়ীসকলে ভাৰতত তেওঁলোকৰ চৌকি নিৰ্মাণ কৰা আৰম্ভ কৰে। লাহে লাহে তেওঁলোকে ও ইয়াত তেওঁলোকৰ সামৰিক বাহিনী মোতায়েন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। সময়ৰ লগে লগে তেওঁলোকৰ লোভ বাঢ়ি গৈছিল আৰু তেওঁলোকে সমগ্ৰ দেশতে তেওঁলোকৰ শক্তি প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ চেষ্টা আৰম্ভ কৰিছিল। ব্ৰিটিছে ভাৰতত ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানী স্থাপন কৰিছিল আৰু কলিকতাক তেওঁলোকৰ ৰাজধানী কৰি তুলিছিল। এই সময়ত ভাৰতত মোগল সাম্ৰাজ্য দুৰ্বল হোৱাৰ বাবে, ব্ৰিটিছে সহজে ভাৰতত তেওঁলোকৰ দখল ধৰি ৰাখিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

  • ১৭৫৭ চনত বংগৰ নৱাব চিৰাজুদ্দৌলাৰ সৈন্যবাহিনীয়ে ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ সৈন্যৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে আৰু এই যুদ্ধত চিৰাজ পৰাজিত হয়। ইয়াৰ পিছত, ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে ভাৰতত সম্পূৰ্ণৰূপে দখল কৰে।
  • ১৭৬৪ চনত বাক্সাৰ যুদ্ধৰ সময়ত ব্ৰিটিছেও সফলতা অৰ্জন কৰে, যাৰ ফলত বংগ, বিহাৰ আৰু উৰিষ্যাপ্ৰশাসনত ব্ৰিটিছ শাসনৰ আধিপত্য আছিল।
  • ১৮৫৭ চনৰ বিপ্লৱ: ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামত ১৮৫৭ চনৰ বিপ্লৱৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। বহুতো বুৰঞ্জীবিদে বিশ্বাস কৰে যে এই বিপ্লৱ ভাৰতত ব্ৰিটিছৰ পৰা স্বাধীনতাৰ প্ৰথম যুদ্ধ আছিল। এই যুদ্ধ সম্পূৰ্ণৰূপে ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ বিৰুদ্ধে আছিল। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই বিপ্লৱ মঙ্গল পাণ্ডেৰ বিদ্ৰোহৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল। মঙ্গল পাণ্ডে ব্ৰিটিছ ৰেজিমেন্টৰ এজন সৈনিক আছিল। ইয়াত ব্যৱহৃত কাৰ্ট্ৰিজবোৰত গৰুৰ মাংসৰ চৰ্বি আছিল। মঙ্গল পাণ্ডেয়ে এই কাৰণত এই কাৰ্ট্ৰিজব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু গৰুটোক বচাবলৈ ব্ৰিটিছ সেনাৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁলোকে এই বিদ্ৰোহত বাৰেকপুৰ ৰেজিমেন্টৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বিষয়াজনক হত্যা কৰিছিল। এই ঘটনাই সকলো শোষিত ভাৰতীয় লোকৰ মাজত বিপ্লৱৰ শিখা জ্বলাই তুলিছিল আৰু সমগ্ৰ দেশতে জুইৰ দৰে বিয়পি পৰিছিল, কিন্তু বিপ্লৱী মংগল পাণ্ডেৰ জীৱনৰ সমাপ্তি ঘটিছিল কাৰণ ব্ৰিটিছে তেওঁক মৃত্যুদণ্ড দিছিল, যাৰ বাবে তেওঁ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজি শ্বহীদ হৈছিল, আৰু উন্নত পৰিকল্পনাৰ অভাৱত এই বিপ্লৱ বিফল হৈছিল।
  • পৰিকল্পিত গুৰুত্বপূৰ্ণ বিপ্লৱ: ব্ৰিটিছসকলক ভাৰতৰ পৰা বিতাড়িত কৰিবলৈ পুনৰ বহুতো পৰিকল্পিত বিপ্লৱ আৰম্ভ কৰা হৈছিল। মানুহক ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে সজাগ আৰু সজাগ কৰিবলৈ কাম কৰা হৈছিল। এই সময়ত বহুপ্ৰকাৰৰ প্ৰতিষ্ঠান স্থাপন কৰা হৈছিল। দাদাভাই নৰোজীয়ে 1867 চনত ইষ্ট ইণ্ডিয়া এছ’চিয়েচন প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, আৰু সুৰেন্দ্ৰনাথ বেনাৰ্জীয়ে 1876 চনত ইণ্ডিয়ান নেচনেল এছ’চিয়েচন প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এই সময়ছোৱাত, 1885 চনত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছত বহুতো তাৎক্ষণিক প্ৰবীণ নেতা আছিল। মহাত্মা গান্ধীৰ নেতৃত্বত, আইন অমান্য আন্দোলন, চম্পাৰণ সত্যাগ্ৰহ, দাণ্ডি মাৰ্চ, ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন অনুষ্ঠিত হৈছিল। এই আন্দোলনবোৰে ব্ৰিটিছ শাসনৰ শিপা কঁপাই তুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ প্ৰখ্যাত স্বাধীনতা সংগ্ৰামী

দেশৰ প্ৰতিটো জাতি, ধৰ্ম আৰু অংশৰ লোকসকলে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। যিসকলে এই লোকসকলক নেতৃত্ব দিয়াৰ দায়িত্ব লৈছিল তেওঁলোকৰ নাম প্ৰায়ে মনত ৰখা হয়। মহাত্মা গান্ধীৰ লগতে লালা লাজপত ৰায়, বাল গংগাধৰ তিলক, গোপাল কৃষ্ণ গোখলে, শ্ৰী অৰবিন্দ ঘোষ, নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসু, ভগত সিং, চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ, সূৰ্য সেন, বটুকেশ্বৰ দত্ত আদি এই স্বাধীনতা আন্দোলনত উপস্থিত আছিল। যদিও ভগত সিং, চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ, বটুকেশ্বৰ দত্ত আদি মহাত্মা গান্ধীৰ অহিংস পথ অনুসৰণ কৰিবলৈ সাজু নাছিল, তেওঁলোকে যিকোনো মূল্যত ভাৰতৰ স্বাধীনতা বিচাৰিছিল। একেদৰে নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৱেও ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ বাবে নিজৰ পথ প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু আজাদ হিন্দ ফৌজ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

আজাদ হিন্দ ফৌজ নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ দ্বাৰা আয়োজিত এক সেনা আছিল, যি ভাৰতক ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ কাম কৰিছিল। এই সেনাৰ জাপানৰ সৈতে মিত্ৰতা আছিল কাৰণ দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত জাপানে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি আছিল। আজাদ হিন্দ ফৌজে জাপানী সেনাৰ সৈতে বাৰ্মা, ইম্ফল, কোহিমা আদিত ব্ৰিটিছ বাহিনীৰ সৈতে যুঁজ দিছিল।

  • ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ মহিলা
    ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে এই যুদ্ধত ভাৰতৰ মহিলাসকলেও অতি জোৰেৰে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। মহাৰাণী লক্ষ্মীবাইৰ সময়ৰ পৰাই এই অংশীদাৰীত্ব জনসাধাৰণৰ দৃষ্টিগোচৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অৱদান আগবঢ়োৱা মুখ্য মহিলাসকলৰ নাম হৈছে শ্ৰীমতী সৰোজিনী নাইডু, ভগ্নী নিবেদিতা, শ্ৰীমতী এনি বেচেণ্ট, মাতংগিনী হাজৰা ইত্যাদি।
  • ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আৰু নৱজাগৰণ
    ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ সময়ত, ব্ৰিটিছ শাসনে দেশবাসীক জাতি আৰু ধৰ্মৰ ভিত্তিত বিভক্ত কৰি শাসন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছিল। তেওঁ নিৰন্তৰ ভাৱে দেশৰ হিন্দু-মুছলমান ঐক্যক বিভাজন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। এই সময়ৰ বিশিষ্ট নামসমূহ আছিল ৰাজা ৰামমোহন ৰয়, শ্ৰী ৰামকৃষ্ণ পৰমহংস, শ্ৰী জগদীশ চন্দ্ৰ বসু, ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ, স্বামী বিবেকানন্দ, দ্বিজেন্দ্ৰ লাল ৰয়, কাজী নজৰুল ইছলাম ইত্যাদি।

স্বাধীনতাৰ ঠিক আগতে ভাৰতৰ পৰিস্থিতি

স্বাধীনতাৰ পূৰ্বে ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছে ব্ৰিটিছ শাসনৰ আগত সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা দাবী কৰে। এই সময়ছোৱাত, ভাৰতৰ স্বাধীনতা 26 জানুৱাৰীত উদযাপন কৰা হৈছিল। একে সময়তে, কংগ্ৰেছে ভাৰতৰ জনসাধাৰণক আইন অমান্য আন্দোলনত অৰিহণা যোগাবলৈ আহ্বান জনায়। বহু সংখ্যক ভাৰতীয়ই এই আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু আন্দোলনটো সফল কৰিছিল। বিভিন্ন আন্দোলনৰ বাবে, ব্ৰিটিছ চৰকাৰে অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল যে তেওঁলোকৰ বাবে এতিয়া ভাৰত শাসন কৰাটো কঠিন। এই সময়ত ব্ৰিটিছ চৰকাৰ দুৰ্বল হ’বলৈ ধৰিলে।
ইয়াৰ পিছত, 1930 চনৰ পৰা 1946 চনলৈ, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছে 26 জানুৱাৰীত স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰে। এই স্বাধীনতা দিৱস উদযাপনৰ ফলত ভাৰতৰ জনসাধাৰণৰ মাজত স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ এক আগ্ৰহ আছিল। এই সময়ত সংঘটিত হোৱা বিভিন্ন বিপ্লৱত তলত দিয়া হৈছে।

  • আইন অমান্য আন্দোলন: নাগৰিক অবাধ্যতা আন্দোলন মহাত্মা গান্ধীৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা এক আন্দোলন আছিল, য’ত বহুতো কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা হৈছিল যেনে নিমখ আইন ভংগ কৰা, চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠান আৰু শিক্ষা কেন্দ্ৰ বৰ্জন কৰা, মহিলাসকলে নিজে সুৰা আৰু আফিমৰ দোকানত বহিথকা, বিদেশী সামগ্ৰী বৰ্জন কৰা আৰু কৰ পৰিশোধ বন্ধ কৰা ইত্যাদি। গান্ধীজীয়ে নিমখৰ ওপৰত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে আৰোপ কৰা নিষেধাজ্ঞা আঁতৰ োৱাৰ বাবে আন্দোলন কৰি আছিল। ব্ৰিটিছে ভাৰতত এনে আইন প্ৰস্তুত কৰিছিল যে কোনো ভাৰতীয়ই ইয়াত নিমখ কিনিব নোৱাৰে বা কোনো ভাৰতীয়ই ইয়াক বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰে। ১৯৩০ চনৰ ১২ মাৰ্চত মাজাতমা গান্ধীয়ে তেওঁৰ ৭৮ জন অনুগামীৰ সৈতে সাবৰমতীৰ পৰা দাণ্ডিলৈ প্ৰায় ২০০ মাইল খোজ কাঢ়ি ছিল আৰু অৱশেষত দাণ্ডিৰ সাগৰৰ পানীৰ পৰা নিমখ প্ৰস্তুত কৰি ব্ৰিটিছে প্ৰস্তুত কৰা নিমখ আইন ভংগ কৰিছিল। এনেদৰেই এই আন্দোলন আৰম্ভ হৈছিল, যাৰ বাবে মহাত্মা গান্ধীয়েও কাৰাগাৰলৈ যাব লগা হৈছিল। ইয়াক নিমখ চলাচল বুলিও কোৱা হয়। ইয়াৰ পিছত, ওপৰোক্ত কাৰ্যসূচীবোৰো কৰা হৈছিল।
  • ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন: ইয়াক মহাত্মা গান্ধীয়ে ‘হৰিজন পত্ৰিকা’ত এটা প্ৰবন্ধ লিখি আৰম্ভ কৰিছিল। এই আন্দোলন ১৯৪২ চনৰ ৯ আগষ্টত আৰম্ভ হৈছিল। মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনক ‘ডু অৰ ডাই’ শ্লোগান দিছিল। যদিও মহাত্মা গান্ধীয়ে অহিংসাৰ পথত খোজ কাঢ়ি এই আন্দোলন সম্পূৰ্ণ কৰিব বিচাৰিছিল, কিন্তু অতি সোনকালেই সাধাৰণ মানুহৰ ধৈৰ্য্যৰ বান্ধ ভাঙি পেলোৱা হৈছিল আৰু কিছু ঠাইত এই আন্দোলনও হিংসাত্মক ভাৱে সম্পন্ন কৰা হৈছিল।

ভাৰতত স্বাধীনতা দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়

ভাৰতে স্বাধীনতা পোৱাৰ কিছুমান কাৰণ আছিল। ইয়াৰ প্ৰথম কাৰণ টো আছিল যে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ শেহতীয়াকৈ সমাপ্ত হৈছিল। এই যুদ্ধত ব্ৰিটেইনে বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছিল। তেওঁৰ অৰ্থনীতি দুৰ্বল আছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধত ভাৰতৰ লোকসকলক বলপূৰ্বক ব্ৰিটিছ সেনাত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল আৰু যুঁজিবলৈ পঠোৱা হৈছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধত ভাৰতৰ কোনো ভূমিকা নাছিল। ইয়াৰ বাবে, ইয়াত থকা লোকসকলৰ মাজত ক্ৰোধ বৃদ্ধি পাইছিল। সমগ্ৰ দেশৰ প্ৰায় প্ৰতিটো ঠাইতে স্বাধীনতা সংগ্ৰাম বিয়পি পৰিছিল। ব্ৰিটিছ চৰকাৰ সকলো ধৰণে পৰাজিত হৈছিল আৰু ভাৰতীয় লোকসকলক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে অক্ষম হৈছিল। দেশৰ প্ৰায় প্ৰতিটো অঞ্চলৰ মানুহে চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

এই চৰ্তসমূহৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ১৯৪৭ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ক্লেমেণ্ট এটলীয়ে সিদ্ধান্ত লয় যে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ১৯৪৮ চনৰ জুন মাহত ভাৰতৰ সকলো ক্ষমতা ভাৰতীয় নেতাসকলক হস্তান্তৰ কৰিব। অৱশ্যে, ইয়াৰ পিছত, লৰ্ড মাউণ্টবেটেন ভাৰতৰ নতুন ভাইচৰয় হিচাপে আহিছিল। লৰ্ড মাউণ্টবেটেনে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত জাপানৰ আত্মসমৰ্পণৰ দ্বিতীয় বাৰ্ষিকী হিচাপে ১৫ আগষ্টক বাছনি কৰিছিল। ১৯৪৭ চনৰ ৩ জুনত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ভাৰত বিভাজনৰ কথা ঘোষণা কৰে, যাৰ পিছত ভাৰতীয় স্বাধীনতা আইন ১৯৪৭ ৰ অধীনত ব্ৰিটিছ ভাৰতক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰা হয়। ১৯৪৭ চনৰ ১৪ আগষ্টৰ নিশা ব্ৰিটিছে ভাৰত ত্যাগ কৰে আৰু ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰে।

ভাৰতীয় স্বাধীনতা দিৱসৰ তাৎপৰ্য

ভাৰতীয়সকলৰ জীৱনত ভাৰতীয় স্বাধীনতা দিৱসৰ গুৰুত্ব জীৱনতকৈ বেছি। আজিৰ দিনটোত, ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ শৃংখলাৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰে। বহুতো বিপ্লৱীয়ে ভাৰতৰ স্বাধীনতা পাবলৈ নিজৰ ধৰণে দেশৰ বিপ্লৱত অৰিহণা যোগাইছিল। ভাৰতৰ বাবে, 15 আগষ্ট, 1947 পুনৰ্জন্মৰ দৰে আছিল। এইটো আগৰ বছৰবোৰত কৰা আন্দোলনৰ ফলাফল আছিল যে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত আত্মসমৰ্পণ কৰিছিল। এই দিনটোতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰথমপ্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে ভাৰতৰ লালকিল্লাত আনুষ্ঠানিকভাৱে ভাৰতৰ ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰে আৰু দেশবাসীক সম্বোধন কৰে। আজিৰ দিনটোতে দেশবাসীয়ে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অনুভৱ কৰিছিল যে ভাৰতে আকৌ এবাৰ বিশ্বগুৰু হোৱাৰ পথত আগবাঢ়িবলৈ সক্ষম হ’ব। আজিৰ দিনটোতে দেশত বাস কৰা সকলো জাতি-ধৰ্মৰ লোকৰ চকু সেই নায়ক আৰু নায়কসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাৰে নমস্কাৰ কৰে যিসকলে এই দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে প্ৰাণ উৎসর্গ কৰিছিল। সেয়েহে, এই দিনটোমানুহৰ জীৱনত যথেষ্ট গুৰুত্ব বহন কৰে।

স্বাধীনতা দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰিব লাগে

ভাৰতত স্বাধীনতা দিৱস ইয়াক নিম্নলিখিত ধৰণে উদযাপন কৰা হয়-

  • আজিৰ দিনটোত, তেওঁলোকৰ ধৰ্ম, জাতি নিৰ্বিশেষে সকলো লোক ত্ৰিৰংগাৰ অধীনত একত্ৰিত হয়। আজিৰ দিনটোতে দেশৰ তদানীন্তন প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দিল্লীৰ লালকিল্লাত ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰে আৰু তাৰ পৰা সকলো ভাৰতীয়ক সম্বোধন কৰে।
  • পতাকা উত্তোলনৰ পিছত, সমগ্ৰ দেশতে ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত গোৱা হয়। এই উপলক্ষে পতাকাখনক 21-বন্দুকৰ অভিবাদন জনোৱা হয়।
  • এই দিনটোত দেশৰ বিভিন্ন সংস্কৃতিৰ ওপৰত আধাৰিত কাৰ্যসূচী সমূহ দেশৰ বহুতো চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানত আয়োজিত কৰা হয় আৰু দেশৰ মহান স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক স্মৰণ কৰা হয়। বহুতো ডাঙৰ প্ৰতিষ্ঠান সম্পূৰ্ণৰূপে সজ্জিত।
  • আজিৰ দিনটোত দিল্লীৰ ৰাজপথত বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানত ভাৰতৰ তিনিটা প্ৰধান সৈন্য, নৌসেনা, সেনা আৰু বায়ু সেনাৰ সৈন্যসকলে তেওঁলোকৰ কৃতিত্ব প্ৰদৰ্শন কৰে।
  • আজিৰ দিনটোত ভাৰতৰ সকলো ৰাজ্যতে একে ধৰণৰ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়, য’ত ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ বক্তব্য জনসাধাৰণৰ সন্মুখত ৰাখে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *