February 25, 2024

কেমেৰা ফোন আৱিষ্কাৰক | Philippe Kahn Biography in Assamese

ফিলিপ কান এজন সফল উদ্যোগী আৰু আৱিষ্কাৰক যি প্ৰথম কেমেৰা ফোন সৃষ্টিৰ বাবে সৰ্বাধিক জনাজাত। তেওঁ ১৯৫২ চনত ফ্ৰান্সৰ পেৰিছত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ৩ বছৰ বয়সত পৰিয়ালৰ সৈতে কেলিফৰ্ণিয়ালৈ গুচি গৈছিল। কান সদায় প্ৰযুক্তি আৰু কম্পিউটাৰত আগ্ৰহী আছিল, আৰু তেওঁ ফ্ৰান্সৰ নিচ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা গণিত আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

1980-ৰ দশকত, কাহনে বৰলেণ্ড ইণ্টাৰনেচনেল প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যি হৈছে এক ছফ্টৱেৰ কোম্পানী যি ইয়াৰ জনপ্ৰিয় টাৰ্বো পাস্কেল প্ৰগ্ৰামিং ভাষাৰ বাবে জনাজাত হৈছিল। বৰলেণ্ড ১৯৯১ চনত ৰাজহুৱা হৈছিল আৰু সেই সময়ৰ অন্যতম সফল ছফ্টৱেৰ কোম্পানী হৈ পৰিছিল।

1995 চনত বৰলেণ্ড এৰি যোৱাৰ পিছত, কাহনে লাইটচাৰ্ফ টেকন’লজিছ প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যি হৈছে মোবাইল ফোনৰ বাবে প্ৰযুক্তি বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া কোম্পানী। এই সময়ত কানৰ কেমেৰা ফোনৰ বাবে ধাৰণা আছিল। তেওঁ তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ছুটিত আছিল আৰু তেওঁৰ নৱজাতক কন্যাৰ ফটো বন্ধু আৰু পৰিয়াললৈ প্ৰেৰণ কৰিব বিচাৰিছিল, কিন্তু দেখিলে যে প্ৰক্ৰিয়াটো অতি কঠিন আৰু সময় সাপেক্ষ। কাহনে উপলব্ধি কৰিছিল যে কেমেৰা আৰু ফোন এটা একত্ৰিত কৰিলে এই সমস্যাটো সমাধান হ’ব, আৰু তেওঁ প্ৰযুক্তিটো বিকাশৰ বাবে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

1997 চনত, কাহনে সফলতাৰে প্ৰথম কেমেৰা ফোন টো সৃষ্টি কৰিছিল, কেচিঅ কিউভি-10 ডিজিটেল কেমেৰা আৰু এটা মটৰোলা ষ্টাৰটিএচি মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰি। তেওঁ কেমেৰা ফোনৰ সৈতে তোলা প্ৰথম খন ছবি ইমেইলযোগে লাইটচাৰ্ফত তেওঁৰ দললৈ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। এই আৱিষ্কাৰটোৱে আমি যোগাযোগ কৰাৰ ধৰণত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছিল আৰু স্মাৰ্টফোনৰ বিকাশৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।

কাহনে ২০০৫ চনত ভেৰিচাইনক ৩০০ মিলিয়ন ডলাৰত লাইটচাৰ্ফ বিক্ৰী কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ফুলপাৱাৰ টেকন’লজিছ প্ৰতিষ্ঠা কৰে, যি হৈছে পৰিধানযোগ্য ডিভাইচ, যেনে ফিটনেছ ট্ৰেকাৰ আৰু স্মাৰ্টৱাচআদিৰ বাবে প্ৰযুক্তি বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া কোম্পানী।

কানক প্ৰযুক্তি উদ্যোগলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে, আৰু তেওঁ অসংখ্য বঁটা লাভ কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে 2003 চনত ইকনমিষ্ট ইনোভেচন এৱাৰ্ড আৰু 2008 চনত ৱায়াৰলেচ হল অফ ফেম বঁটা। তেওঁ কেলিফৰ্ণিয়া হল অফ ফেমৰ সদস্য আৰু কম্পিউটাৰ ইতিহাস সংগ্ৰহালয়ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

প্ৰযুক্তিবিদ্যাত তেওঁৰ কামৰ উপৰিও, কান এজন নাবিক আৰু ট্ৰেন্সপেচিফিক য়াট ৰেচ আৰু ৰোলেক্স বিগ বোট চিৰিজকে ধৰি অসংখ্য দৌৰত অংশগ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ এজন সমাজহিতৈষী ব্যক্তি আৰু ছাণ্টা ক্ৰুজ এছপিচিএ আৰু লিক অবজাৰ্ভেটৰীকে ধৰি অসংখ্য দাতব্য সংস্থা আৰু কাৰণত দান কৰিছে।

সামগ্ৰিকভাৱে, ফিলিপ কান হৈছে এজন অগ্ৰণী আৱিষ্কাৰক আৰু উদ্যোগী যি প্ৰযুক্তি উদ্যোগৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাইছে। তেওঁৰ কেমেৰা ফোনৰ আৱিষ্কাৰে আমি যোগাযোগ কৰাৰ ধৰণ সলনি কৰিছিল আৰু স্মাৰ্টফোনৰ বিকাশৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *