June 14, 2024

উৰাজাহাজ উদ্ভাৱক | Wright brothers Orville Wright and Wilbur Wright Biography in Assamese

উৰাজাহাজ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল ? Who invented airplane

Wright brothers ( Orville Wright and Wilbur Wright); Inventing, building, and flying the world’s first successful motor-operated airplane, the Wright Flyer; pioneering the use of flight control

Wright brothers Biography

Wright brothers, অৰভিল আৰু উইলবাৰ, দুজন আমেৰিকান আৱিষ্কাৰক আৰু বিমান পৰিবহনৰ পথপ্ৰদৰ্শক আছিল যাক পৃথিৱীৰ প্ৰথম সফল বিমান উদ্ভাৱন আৰু নিৰ্মাণৰ কৃতিত্ব দিয়া হয়। উনবিংশ শতিকাৰ শেষৰ ফালে ওহাইঅ’ৰ ডেটনত ভাতৃসকলৰ জন্ম হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ গোটেই জীৱন বিমান চলাচলৰ প্ৰতি থকা আগ্ৰহঅনুসৰণ কৰি অতিবাহিত কৰিছিল। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি ৰাইট ভাতৃসকলৰ জীৱনী আৰু বিমান চলাচলত তেওঁলোকৰ সাফল্যৰ ওপৰত এক দৃষ্টি ৰাখিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শৈশৱ

অৰভিল ৰাইটৰ জন্ম ১৮৭১ চনৰ ১৯ আগষ্টত হৈছিল আৰু উইলবাৰ ৰাইটৰ জন্ম ১৮৬৭ চনৰ ১৬ এপ্ৰিলত ইণ্ডিয়ানাৰ মিলভিলত হৈছিল। তেওঁলোকৰ দেউতাক মিল্টন ৰাইট খ্ৰীষ্টৰ ইউনাইটেড ব্ৰেথ্ৰেন ৰ গীৰ্জাৰ এজন বিশপ আছিল আৰু তেওঁলোকৰ মাতৃ চুজান কোয়েৰনাৰ ৰাইট এগৰাকী গৃহিণী আছিল। ৰাইট পৰিয়ালটো ১৮৭৮ চনত ওহাইঅ’ৰ ডেটনলৈ স্থানান্তৰিত হয়, য’ত ভাতৃসকল ডাঙৰ-দীঘল হয়।

শিক্ষা

Wright brothers সকলৰ কোনোৱেই তেওঁলোকৰ আনুষ্ঠানিক শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰা নাছিল। উইলবাৰে উচ্চ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল, কিন্তু অসুস্থতাৰ বাবে স্নাতক হোৱাৰ আগতে এৰি দিছিল। অৰভিলে উচ্চ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল কিন্তু মুদ্ৰণ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ স্নাতক হোৱাৰ আগতে এৰি দিছিল। তেওঁলোকৰ আনুষ্ঠানিক শিক্ষা সম্পূৰ্ণ নকৰা স্বত্বেও, ৰাইট ভাতৃসকল আগ্ৰহী পঢ়ুৱৈ আৰু বিমান চলাচলকে ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত স্ব-শিক্ষিত আছিল।

বিমান চলাচলৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাৰম্ভিক আগ্ৰহ

Wright brothers সকলৰ বিমান চলাচলৰ প্ৰতি আগ্ৰহ সৰুতে আৰম্ভ হৈছিল। তেওঁলোকৰ দেউতাকে 1878 চনত এখন পুতলা হেলিকপ্টাৰ ঘৰলৈ লৈ আহিছিল, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ উৰণৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বৃদ্ধি পাইছিল। তেওঁলোকে চিলা আৰু গ্লাইডাৰৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল, আৰু 1899 চনলৈ, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ নিজা গ্লাইডাৰ নিৰ্মাণ কৰি আছিল। তেওঁলোক অটো লিলিয়েন্থাল আৰু চেমুৱেল লেংলিৰ দৰে অন্যান্য বিমান পৰিবহন পথপ্ৰদৰ্শকৰ কামৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল।

বায়ু সুৰংগৰ আৱিষ্কাৰ

১৯০১ চনত Wright brothers সকলে বায়ু সুৰংগ উদ্ভাৱন কৰে, যি এক সঁজুলি যিয়ে তেওঁলোকক নিয়ন্ত্ৰিত পৰিৱেশত তেওঁলোকৰ বিমানৰ ডিজাইনৰ বায়ুগতিবিজ্ঞান পৰীক্ষা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। তেওঁলোকে বিভিন্ন উইং ডিজাইনৰ লিফ্ট আৰু টানি নিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ গ্লাইডাৰৰ উন্নতি কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

প্ৰথম শক্তিচালিত উৰণ

১৯০৩ চনৰ ১৭ ডিচেম্বৰত Wright brothers সকলে গধুৰ-তকৈ ওপৰৰ বিমানত প্ৰথম শক্তিচালিত উৰণ অৰ্জন কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰে। বিমানখন উত্তৰ কেৰোলিনাৰ কিটি হকত অনুষ্ঠিত হৈছিল আৰু 12 ছেকেণ্ড চলিছিল, যি 120 ফুট দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিছিল। এইটো বিমান ইতিহাসৰ এটা ডাঙৰ সাফল্য আছিল আৰু আধুনিক বিমানৰ বিকাশৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।

বিমানৰ ডিজাইনৰ উন্নতি

তেওঁলোকৰ প্ৰথম সফল উৰণৰ পিছত, Wright brothers সকলে তেওঁলোকৰ বিমানৰ নক্সাউন্নত কৰা অব্যাহত ৰাখিছিল। তেওঁলোকে এক নতুন প্ৰকাৰৰ উইং বিকশিত কৰিছিল যাক পাইলটৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি, যাৰ ফলত উন্নত কৌশলৰ অনুমতি দিয়া হয়। তেওঁলোকে উইং ৱাৰ্পিংৰ এটা প্ৰণালীও বিকশিত কৰিছিল যিয়ে বিমানখনৰ পাৰ্শ্বীয় নিয়ন্ত্ৰণৰ অনুমতি দিছিল।

ব্যৱসায়িক উদ্যোগ

Wright brothers সকলে ১৯০৯ চনত তেওঁলোকৰ বিমান নিৰ্মাণ আৰু বিক্ৰী কৰিবলৈ ৰাইট কোম্পানী স্থাপন কৰিছিল। তেওঁলোকে আলাবামাৰ মন্টগোমাৰীত এখন ফ্লাইট স্কুলো খুলিছিল, য’ত তেওঁলোকে পাইলটসকলক তেওঁলোকৰ বিমান উৰাবলৈ প্ৰশিক্ষণ দিছিল। অৱশ্যে, তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়িক উদ্যোগ সফল হোৱা নাছিল, আৰু তেওঁলোকে আন বিমান পৰিবহন ৰক্ষকসকলৰ পৰা বহুতো আইনী প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল যিসকলে একে ধৰণৰ প্ৰযুক্তি উদ্ভাৱন কৰা বুলি দাবী কৰিছিল।

উত্তৰাধিকাৰী

বিমান চলাচলত Wright brothers সকলৰ অৱদানে পৃথিৱীত স্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাইছে। তেওঁলোকৰ বিমানৰ আৱিষ্কাৰে আধুনিক বিমান ভ্ৰমণৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল, আৰু বিমানৰ নক্সাত তেওঁলোকৰ উদ্ভাৱনে এক শতিকাৰো অধিক সময় ধৰি বিমানৰ বিকাশত প্ৰভাৱ পেলাইছিল। তেওঁলোকক বিমান চলাচলৰ ক্ষেত্ৰত নায়ক আৰু অগ্ৰগামী হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু বহুতো প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈ তেওঁলোকৰ চতুৰতা আৰু অধ্যৱসায়ৰ বাবে স্মৰণ কৰা হয়।

শেষত, Wright brothers সকল দুজন আমেৰিকান আৱিষ্কাৰক আৰু বিমান পৰিবহনৰ পথপ্ৰদৰ্শক আছিল যিয়ে গধুৰ-তকৈ অধিক বিমানত প্ৰথম শক্তিচালিত উৰণ প্ৰাপ্ত কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। বিমানৰ নক্সাত তেওঁলোকৰ উদ্ভাৱন আৰু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈ তেওঁলোকৰ অধ্যৱসায়ে বিমান পৰিবহনজগতত স্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাইছে। তেওঁলোকৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ আৱিষ্কাৰক আৰু অভিযন্তাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *