April 6, 2024

Village Business Ideas 2024 in Assamese

ভাৰতৰ সৰ্বাধিক জনসংখ্যা গাওঁখনত বাস কৰে। দেশৰ মুঠ 68% জনসংখ্যা গ্ৰাম্য অঞ্চলত বাস কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, সকলো লোকে চহৰলৈ যাব নোৱাৰে আৰু ধন হ্ৰাস কৰিব নোৱাৰে। গাওঁখনত আপোনাৰ নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিও এটা ভাল হ্ৰাস কৰিব পাৰি। চৰকাৰে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ উন্নয়নৰ বাবেও বিশেষ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। বিশেষকৈ গ্ৰাম্য বাসিন্দাসকলৰ বাবে বিভিন্ন আঁচনি চলোৱা হৈছে। আজি আমি আপোনাক গাওঁখনত বাস কৰোঁতে আপুনি কি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে ক’বলৈ গৈ আছোঁ। ইয়াৰ দ্বাৰা, আপুনি চৰ্বি হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

ভিলেজ ব্যৱসায়ৰ ধাৰণাসমূহ

পৰিবহন সামগ্ৰী –

গ্ৰাম্য অঞ্চলত, বেছিভাগ লোকে খেতি কৰি জীৱিকা উপাৰ্জন কৰে। কিছুমান লোকে ইয়াৰ পৰা ভাল ধন উপাৰ্জন কৰি ধনী হয়, আনহাতে কিছুমান দৰিদ্ৰ হৈ থাকে। গাওঁখনত পৰিবহনৰ সুবিধা ভাল নহয়, কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ শস্য, ফল আৰু পাচলি বিক্ৰী কৰিবলৈ চহৰলৈ যাব লাগিব, কিন্তু বাহনৰ অভাৱৰ বাবে, তেওঁলোকে চহৰৰ পৰা তাত বুকিং কৰিব লাগিব। আপুনি এই ব্যৱসায়টো গাওঁখনতআৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ ট্ৰেক্টৰ ট্ৰলী এখন থাকিব লাগিব, যাক আপুনি ভাড়ালৈ লৈ ভাল লাভ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আপুনি বাহন এখন ক্ৰয় কৰোঁতে টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব, অৱশ্যে, আজিকালি চৰকাৰে ট্ৰেক্টৰ কিনিবলৈ বিশেষ ৰাজসাহায্যও দি আছে, যদি আপুনিও এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব বিচাৰে, তেন্তে ইয়াত ক্লিক কৰি তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব।

মিনি চিনেমা হল –

আজিকালি চহৰখনত ডাঙৰ মাল্টিপ্লেক্স, চিনেমা হল আছে, কিন্তু গাওঁখনত মনোৰঞ্জনৰ এনে কোনো সুবিধা নাই। আপুনি সহজে গাওঁখনত এখন সৰু চিনেমা খুলিব পাৰে, ইয়াৰ বাবে আপোনাক এটা প্ৰজেক্টৰ, কম্পিউটাৰ আৰু এটা হলৰ প্ৰয়োজন হ’ব, য’ত 50-60 জন লোকে বহি চিনেমাখন চাব পাৰে। আপুনি প্ৰজেক্টৰৰ জৰিয়তে গাওঁবাসীক খেতি সম্পৰ্কীয় ভিডিঅ’ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে, ই তেওঁলোকক সজাগ কৰিব।

কুকুৰা ফাৰ্ম –

কণী আৰু কুকুৰাৰ চাহিদা সকলোতে আছে, আপুনি গাওঁখনত ইয়াৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ চাহিদা কেতিয়াও হ্ৰাস নহয়, আপোনাৰ ব্যৱসায় সদায়চলিব। মুকলিকৈ ইয়াৰ বাবে আপোনাক অলপ ডাঙৰ ঠাইৰ প্ৰয়োজন হ’ব। আপুনি আপোনাৰ ওচৰৰ হোটেল, স্থানীয় দোকানৰ সৈতে কথা পাতি ব্যৱসায় কৰিব পাৰে।

ৰিচাৰ্জ শ্বপ –

আপুনি গাওঁখনত এটা মোবাইল ৰিচাৰ্জ দোকান খুলিব পাৰে। আজিকালি সকলোৰে এটা ম’বাইল আছে, ইয়াৰ ৰিচাৰ্জ আজিকালি অনলাইনত কৰা হয়, কিন্তু গাওঁখনৰ সকলোৱে নাজানে। ম’বাইল ৰিচাৰ্জৰ উপৰিও, আপুনি মোবাইল আনুষঙ্গিক সামগ্ৰী, ম’বাইল ফোনও ৰাখিব পাৰে।

দুগ্ধজাত–

গাওঁখনত এটা ভাল প্ৰজাতিৰ গৰু আৰু ম’হ আছে। যদি আপোনাৰ এটা গৰু ম’হ আছে তেন্তে আপুনি দুগ্ধজাত কামও আৰম্ভ কৰিব পাৰে। আপোনাৰ ব্যৱসায় বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে, আপুনি অধিক গৰু আৰু ম’হ ক্ৰয় কৰিব পাৰে। আপুনি পেকেট বনাব পাৰে বা মুকলিকৈ বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

দৰ্জী–

যদি আপুনি চিলাই জানে, আপুনি দৰ্জী, ট্ৰেইলাৰৰ কাম আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপোনাক চিলাই মেচিন আৰু কিছুমান পিছফালৰ সঁজুলিৰ প্ৰয়োজন হ’ব। আপুনি এই কামটো আপোনাৰ ঘৰৰ এটা সৰু কোঠাত আৰম্ভ কৰিব পাৰে। পুৰুষৰ সৈতে, মহিলাসকলেও এই ব্যৱসায় কৰিব পাৰে। দুয়োজনে একেলগে এই ব্যৱসায়টো কৰিব পাৰে।

চেলুন–

আপুনি চেলুন বা নাপিতৰ দোকান খুলিব পাৰে। ই এক দৈনন্দিন প্ৰয়োজনীয়তা, যি সকলোতে থাকিব লাগে। গাওঁখনত, আপুনি নাপিতৰ সলনি এটা ভাল চেলুন খুলিব পাৰে, ইয়াত আপুনি পুৰুষৰ সাজ-সজ্জাৰ বাবে সকলো ধৰণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কুসুম যোজনাৰ অধীনত, কৃষকসকলে 90% ৰাজসাহায্যত সৌৰ পাম্প লাভ কৰিব, আবেদন কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক

বীজ সাৰৰ দোকান –

আপুনি ভাল মানদণ্ডৰ বীজ, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ সাৰ সামগ্ৰী ৰাখি কৃষকসকলৰ বাবে এখন দোকান খুলিব পাৰে। কৃষকসকলে ইয়াৰ বাবে বহুবাৰ চহৰলৈ যাব লাগিব, যদি তেওঁলোকে এই সকলো বোৰ ভাল মানদণ্ডৰ সামগ্ৰী গাওঁখনত পায়, তেন্তে তেওঁলোকৰ সময় আৰু ধন দুয়োটাই সঞ্চয় হ’ব।

ৱেল্ডিং আৰু ফেব্ৰিকেচন ব্যৱসায় –

এই ব্যৱসায়ত, লোৰ গেট, গ্ৰিল, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ খিৰিকীৰ দুৱাৰ তৈয়াৰ কৰা হয়। আপুনি এই ব্যৱসায়টো গাঁৱত খুলিব পাৰে। আজিকালি সকলোঠাইতে ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হয়, সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সুবিধা প্ৰদান কৰিব লাগিব। আপোনাৰ ব্যৱসায়েও গাওঁখনত যথেষ্ট লাভ পাব। আজিকালি গৃহ নিৰ্মাণ আঁচনিৰ অধীনত, চৰকাৰে সকলোকে এটা ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ধন প্ৰদান কৰি আছে, যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাত আবেদন কৰিব বিচাৰে তেন্তে ইয়াত ক্লিক কৰক।

এনে কিছুমান ব্যৱসায় গ্ৰহণ কৰি, আপুনি গাওঁখনত ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ আপুনি চহৰলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নহ’ব। কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ দ্বাৰা, এজন ব্যক্তি যিকোনো ঠাইতে বাস কৰি ডাঙৰ মানুহ হ’ব পাৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *