December 3, 2022

Talatal Ghar History and Essay in Assamese | Write a Short Note on Talatal Ghar in Assamese | তলাতল ঘৰৰ ইতিহাস

তলাতল ঘৰৰ ইতিহাস History of Talatal Ghar in Assamese

তলাতল ঘৰ অসমৰ শিৱসাগৰৰ ৰংপুৰত অৱস্থিত আহোম স্বৰ্গদেউসকলৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এটা ৰাজমহল। এই মহলটো আহোম স্থাপত্যকলাৰ এক অপৰূপ আৰু আশ্চৰ্যকৰ নিদৰ্শন।[এই ঐতিহ্যপূৰ্ণ ৰাজপ্ৰসাদটি আহোম ৰজা স্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহই (খ্ৰীষ্টাব্দ ১৭৫১-৬৯) তেওঁৰ ৰাজত্ব কালত সজাইছিল। এই ৰাজপ্ৰসাদটিৰ কোঠালীবোৰ সমান্তৰাল আৰু ইমান সুন্দৰ কৈ সজোৱা যে ইয়াৰ কাৰুকাৰ্য মোগল শিল্প শৈলীৰ লগত সাদৃশ্য থকা দেখা যায়। ইয়াৰ প্ৰত্যেকটো কক্ষ একোটা সৰু পথেৰে সংলগ্ন। ইয়াৰ প্ৰথম মহলৰ ওপৰ ভাগ উন্মুক্ত আৰু কোঠালীবোৰ অসমীয়া গৃহবিন্যাস আৰ্হিৰে সজোৱা। এই ৰাজপ্ৰাসাদৰ পশ্চিম দিশত এটি আঠকোণীয়া মন্দিৰ আছে। তলাতল ঘৰ আহোম ৰাজ্যৰ স্মৃতিচিহ্নসমূহৰ ভিতৰত আকাৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ।

স্থাপত্য শৈলীআহোম ৰাজ্যকালীন স্থাপত্য
অৱস্থিতিশিৱসাগৰ, অসম, ভাৰত
নিৰ্মাণ আৰম্ভ১৭৫১
সম্পূৰ্ণ১৭৬৯
প্ৰযুক্তিৰ বিৱৰণ
গঠন পদ্ধতিইটা আৰু বিশেষ প্ৰকাৰৰ স্থানীয় বিলাতী মাটি
নক্সা আৰু নিৰ্মাণ
গ্ৰাহকস্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহ
স্থাপত্যবিদঘনশ্যাম

শেহতীয়া প্ৰত্নতাত্বিক খনন কাৰ্য্যৰ দ্বাৰা জুইয়ে পোৰা কাঠৰ স্তম্ভ, স্তম্ভৰ গাঁতৰ চিহ্ন, পোৰা ইটাৰ তিনিস্তম্ভৰ যুক্ত ভগ্নাৱশেষৰ লগতে উত্তৰ আৰু পশ্চিম দিশত একোটিকৈ পদপথ উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। কাঠৰ স্তম্ভৰ অৱশেষ আৰু গাঁতৰ চিহ্নই এই পকী ৰাজপ্ৰসাদৰ স্থানত পূৰ্বতে স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰসিংহৰ দিনত কাঠেৰে নিৰ্মাণ কৰা ৰাজকীয় আবাস আছিল বুলি প্ৰমাণ কৰে।

ইতিহাস History of Talatal Ghar

১৭০২-০৩ চনত স্বৰ্গদেউৰুদ্ৰ সিংহইআহোম ৰাজ্যৰ ৰাজধানী গড়গাঁৱৰ পৰা ৰংপুৰলৈ স্থানান্তৰিত কৰে। প্ৰায় এক শতিকা ধৰি ৰংপুৰ ৰাজধানী হিচাপে আছিল। এই ঠাইখন শিৱসাগৰ চহৰৰ পশ্চিম অংশত অৱস্থিত। এই ৰাজমহলটো সৰ্বপ্ৰথম স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰসিংহ‍ই ১৬৯৮ চনত সাজি উলিয়াইছিল। ৰংপুৰ আহোম ৰাজ্যৰ ৰাজধানীৰ উপৰিও কেন্দ্ৰীয় সৈনিক বাহৰ আছিল।

স্থাপত্য

স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰ সিংহৰ মৃত্যুৰ পিছত মহলটোৰ বহুখিনি সালসলনি কৰা হয় আৰু ইয়াৰ আকৃতি অনিয়মিত হৈ পৰে। বৰ্তমানৰ কেইবামহলীয়া তলাতল ঘৰটো স্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ শাসনকালত ১৭৫১-১৭৬৯ চনৰ ভিতৰত সাজি উলিওৱা হৈছিল।

পূবৰ পৰা পশ্চিমলৈ দীঘলীয়া কৰিড’ৰ থকা কেইবাটাও কোঠালী আছে আৰু উত্তৰৰ পৰা দক্ষিণলৈ কেইবাটাও সৰু লানি আছে। প্ৰসাদটো সাতমহলীয়া; চাৰিটা মহল মাটিৰ ওপৰত আৰু তিনিটা মহল মাটিৰ তলত আছে। তলৰ মহলটো আস্তাবল, ভঁৰাল আৰু লগুৱাৰ কোঠা হিচাপে ব্যৱহৃত হৈছিল। ৰাজকীয় কোঠালীবোৰ ওপৰৰ মহলাত আছিল। উত্তৰফালৰ ফালৰ লানিৰ আঠকোণীয়া ‘পূজা ঘৰ’ৰ ওচৰত থকা ৰাজকীয় কোঠাকেইটাৰ বাহিৰে আনবোৰ বৰ্তমান দেখা নাযায়। দক্ষিণফালে থকা অকলশৰীয়া কোঠাটো ৰানীয়ে ব্যৱহাৰ কৰিছিল বুলি অনুমান কৰা হয়।

স্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহ‍ই প্ৰসাদটোত মাটিৰ তলত তলাতল ঘৰ নামৰ তিনিটা মহল যোগ দিয়ে। এইকেইটা ইটা আৰু এবিধ থলুৱা চিমেণ্টেৰে সজা হৈছিল। ইয়াৰ স্থাপত্যৰ সমসাময়িক মোগলসকলৰ মিল আছে। লগত স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰ সিংহ‍ৰ দিনৰ আন চাৰিটা মহল কাঠেৰে নিৰ্মিত আছিল যিবোৰ সম্পূৰ্ণভাৱে ধ্বংস হয়। তলাতল ঘৰত মাটিৰ তলত দুটা গোপন সুৰংগ আছিল। তাৰে এটাৰ দৈৰ্ঘ্য আছিল প্ৰায় ৩ কিলোমিটাৰ যি দিখৌ নৈৰ লগত সংযোগী আছিল। প্ৰায় ১৬ কিলোমিটাৰ দৈৰ্ঘ্যৰ আনটো সুৰংগ‍ই তলাতল ঘৰক গড়গাঁৱৰ কাৰেং ঘৰৰ লগত সংযোগ কৰিছিল। শত্ৰুৰ আক্ৰমণত আত্মগোপন কৰাৰ বাবেএইকেইটা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

বৰ্তমান দৰ্শনাৰ্থীয়ে মাটিৰ ওপৰৰ দুটা মহলৰ লগতে আৰু তৃতীয় আৰু চতুৰ্থ মহলৰ বাকী ৰোৱা অংশ চাব পাৰে। মাটিৰ তলৰ মহলাকেইটা বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে আৰু প্ৰসাদটোৰ কাঠেৰে নিৰ্মিত গঠনো ধ্বংস হৈছে। তলাতল ঘৰৰ চাৰিওফালে ইটাৰ দেৱাল আৰু পানীৰে আৱৰি থকা মাটিৰ গড় আছিল। প্ৰসাদটোৰ ওচৰত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ জমা ৰখা ‘খাৰ ঘ’ৰ এটা আছে।

তালতল ঘৰ দৰ্শন কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় Best Time To Visit Talatal Ghar 

শিৱসাগৰৰ তালাতল ঘৰ ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হ’ব মাৰ্চ আৰু এপ্ৰিলৰ মাজত। এই সময়ছোৱাত তাপমাত্ৰা ৮ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ নিম্ন আৰু উচ্চ ২৮ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ মাজত থাকে। আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে শিৱসাগৰে গ্ৰীষ্মকালত বতৰৰ বৰষুণ অনুভৱ কৰে! এই বৰষুণবোৰে আৰ্দ্ৰ তাপমাত্ৰা শীতল কৰে আৰু ইয়াক যথেষ্ট মনোৰম কৰি তোলে।

ইয়াত শীতকাল অতি ঠাণ্ডা আৰু তাপমাত্ৰা নিম্ন -6 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ আৰু 10 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ পৰা আৰম্ভ হয়। বাৰিষাৰ সময়ত, তাপমাত্ৰা যথেষ্ট মনোৰম হয় আৰু 11 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ ৰ পৰা 20 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ মাজত উঠা-নমা হৈ থাকে, কিন্তু সঘনাই হোৱা বৰষুণে আপোনাক ঠাইখন সম্পূৰ্ণৰূপে অন্বেষণ কৰিবলৈ অনুমতি নিদিব পাৰে।

সূৰ্য উজ্জ্বল হ’লে দিনৰ ভাগত তালাতল ঘৰ লৈ যোৱাটো উত্তম। সন্ধিয়া আৰু ৰাতিএই গাঁথনিৰ চৌহদটো খুব ভালদৰে পোহৰনহয় যাৰ ফলত আপুনি আন্ধাৰত তালাতল ঘৰৰ সঠিক প্ৰশংসা কৰিব নোৱাৰে।

তালাতল ঘৰ কেনেকৈ যাব How To Reach Talatal Ghar 

শিৱসাগৰ ৰেল ষ্টেচন টো মাত্ৰ ৪.৭ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত তালাতল ঘৰৰ আটাইতকৈ ওচৰত। এই ৰেলহেডখন ৰাজ্যখনৰ আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালৰ সকলো মুখ্য চহৰৰ সৈতে ভালদৰে সংযুক্ত আৰু তালাতল ঘৰৰ পৰা মাত্ৰ ১৭ মিনিটৰ ড্ৰাইভ। আপুনি ষ্টেচনৰ পৰা নামি যোৱাৰ পিছত এখন কেব বা অটো ৰিক্সা কঢ়িয়াই আনিব পাৰে আৰু তেওঁলোকে আপোনাক নিমিষতে আৰু সুলভ মূল্যত তালতাল ঘৰলৈ লৈ যাব।

শিৱসাগৰ বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা বহুতো বাছ সঘনাই চলাচল কৰে যিয়ে আপোনাক অতি কম মূল্যত গোটেই চহৰখনৰ চাৰিওফালে লৈ যায়। বহুতো আন্তঃৰাজ্যিক বাছইয়াত ৰয়, যাৰ ভিতৰত আছে বিলাসী বাছ আৰু নিশাৰ যাত্ৰা বাছ। এই বাছ ষ্টেণ্ডটো চিবসাগৰ ৰেল ষ্টেচনৰ খুব ওচৰত অৱস্থিত।

Who is the founder of Talatal Ghar?

Swargadeo Rudra Singha in AD 1698

What is the secret of Talatal Ghar?

তালতাল ঘৰৰ ঠাইখনত দুটা গোপন সুৰংগ আছিল। ইয়াৰ দৈৰ্ঘ্য প্ৰায় 3 কিলোমিটাৰ, যি তালতাল ঘৰক দিখৌ নদীৰ সৈতে সংযোগ কৰে, আনহাতে 16 কিলোমিটাৰ দীঘল আনটো গড়গাঁও প্ৰাসাদলৈ যায়, যাক শত্ৰুৰ আক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত পলায়নৰ পথ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

Which Ahom king built the Talatal Ghar?

King Swargadeo Rudra Singha

Why Talatal Ghar was built?

দৰাচলতে, এই সুন্দৰ গাঁথনিটোত দুটা সুৰংগ আৰু তিনিটা ভূগৰ্ভস্থ মজিয়া আছে যিবোৰ সংকটৰ সময়ত ৰজা আৰু তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীৰ বাবে জৰুৰীকালীন স্থানান্তৰৰ সুবিধাৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। আলিবোৰ গোলকধাৰাৰ দৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, যাতে শত্ৰুৱে চৌহদত প্ৰৱেশ কৰিলেও, সেইবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে হেৰাই যাব!

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *