April 6, 2024

মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত ভাষণ | Speech on Mahatma Gandhi for Teachers in Assamese

দেশৰ অন্যতম বিখ্যাত নেতা আৰু স্বাধীনতা অৰ্জনত ভাৰতক সহায় কৰা জন মহাত্মা গান্ধী বা আমাৰ দেশৰ পিতৃ। তেওঁৰ জীৱনক এখন মুকলি কিতাপ হিচাপে গণ্য কৰিব পাৰি যিয়ে সকলোকে বহুতো মূল্যবোধ শিকায়।

মহাত্মা গান্ধী আমাৰ দেশৰ এজন চিৰকালৰ বাবে প্ৰসিদ্ধ নেতা আছিল যি স্বাধীনতা লাভৰ বাবে তেওঁৰ অৱদান আৰু ত্যাগৰ বাবে জনাজাত। তেওঁ সৰলতাত বিশ্বাস কৰিছিল, জীৱনত ডাঙৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ দৃষ্টিৰে এটা সৰল পোছাক আছিল। তেওঁৰ দ্বাৰা বাছনি কৰা পথটোৱে সমগ্ৰ ৰাষ্ট্ৰৰ উন্নতিৰ বাবে লৈ গৈছে। তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ শিক্ষাই আমাক জীৱনৰ পাঠ প্ৰদান কৰে। মহাত্মা গান্ধীৰ মাহাত্ম্য কেইটামান শব্দত প্ৰকাশ কৰা কঠিন। আমি সোণালী সময়বোৰ কঢ়িয়াই আনিবলৈ তেওঁৰ কেইটামান উৎকৃষ্ট কাম মনত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিম।

মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত 2 টা ভাষণৰ তলত, 600 শব্দৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে ইংৰাজীত এটা দীঘলীয়া ভাষণ আৰু 300 শব্দৰ মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত এটা চমু ভাষণ দিয়া হৈছে। মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত এই ভাষণবোৰে শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁৰ জীৱন আৰু আমাৰ দেশত স্বাধীনতা অৰ্জনত তেওঁ যি সংগ্ৰামত সহায় কৰিছিল তাক বুজাত সহায় কৰিব।

মহাত্মা গান্ধীৰ গোটেই জীৱনটো তাত থকা সকলোৰে বাবে অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস। এজন অন্তৰ্মুখী শিশু হোৱাৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক হোৱালৈকে আৰু আমি মুক্তভাৱে জীয়াই থকাৰ কাৰণ, যি তেওঁৰ আশ্চৰ্যকৰ যাত্ৰাৰ বিষয়ে অধিক জানিব নিবিচাৰে। মহান নেতাজনৰ কাহিনী শুনি আমাৰ হৃদয়ত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতি জাগ্ৰত কৰাত কেতিয়াও বিফল নহয়। ইয়াৰ পিছত দিয়া ভাষণসমূহে আমাক আমাৰ দেশলৈ মহাত্মা গান্ধীৰ অৱদানৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব।

মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত বৰ্ণিত ভাষণ

‘শুভ ৰাতিপুৱা, সকলোৱে!’, অতি গৌৰৱ আৰু সন্মানৰ সৈতে মই আমাৰ ৰাষ্ট্ৰৰ পিতৃ মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ বিষয়ে কেইটামান কথা ক’ব বিচাৰো।

মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ জন্ম ১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰত হৈছিল। তেওঁ পোৰবন্দৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কৰমচান্দ গান্ধীৰ পুত্ৰ আছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃ আছিল পুতলিবাই। তেওঁ অতি ধৰ্মীয় পৃষ্ঠভূমিত ডাঙৰ দীঘল হৈছিল, আৰু আৰম্ভণিৰ পৰাই তেওঁক আত্ম-অনুশাসন আৰু অহিংসাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে শিকোৱা হৈছিল। মহাত্মা গান্ধীৰ মাতৃ পুতিলবাইয়ে তেওঁক জীৱনৰ কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ গুণ শিকাইছিল, যিবোৰ মহাত্মা গান্ধীয়ে তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ হৃদয়েৰে অনুসৰণ কৰিছিল। এইকাৰণেই তেওঁক এজন মহান মূল্যবোধৰ মানুহ বুলি কোৱা হয়।

19 বছৰ বয়সত, গান্ধীয়ে লণ্ডনত আইন অধ্যয়ন কৰিবলৈ ঘৰ এৰিছিল। সময় পাৰ হৈ গ’ল আৰু ১৮৯১ চনত তেওঁ বোম্বাই আদালতত আইনৰ অনুশীলন আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁ সফলতা পোৱাৰ লগে লগে, দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এটা ভাৰতীয় প্ৰতিষ্ঠানক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ তেওঁৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা হৈছিল।

তেওঁৰ পত্নী কস্তুৰবাই আৰু তেওঁৰ সন্তানৰ সৈতে, তেওঁ প্ৰায় 20 বছৰ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বাস কৰিছিল।

গতিকে আপুনি ভাবিব পাৰে- কিহৰ ফলত তেওঁ দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দিছিল?

সেয়েহে আমি তেওঁৰ কাৰ্য্যৰ পৰা শিকিবলৈ পোৱা শিক্ষাবোৰ আৰম্ভ কৰোঁ- ‘আমি আমাৰ নিজা সিদ্ধান্ত লৈ আমাৰ ভাগ্য গঢ়ি তুলিম।’ প্ৰতিটো সিদ্ধান্তৰ এটা বেকষ্টৰী আছে, আৰু সেয়েহে তেওঁ দেশৰ হৈ যুঁজ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

ঠিক আছে যিহেতু তেওঁ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত এজন ভাৰতীয় অনুপ্ৰৱেশকাৰী আছিল তেওঁ যথেষ্ট বৈষম্যৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল।

এবাৰ গান্ধী ৰেলযাত্ৰাত আছিল য’ত তেওঁক এজন বগা চালকে প্ৰহাৰ কৰিছিল আৰু প্ৰথম শ্ৰেণীৰ কম্পাৰ্টমেণ্টৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিছিল কিয়নো তেওঁ এজন ইউৰোপীয় যাত্ৰীক আসন এৰি দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

এই ঘটনাটো গান্ধীৰ জীৱনৰ এক টাৰ্ণিং পইণ্ট বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো ইয়াৰ ফলস্বৰূপে তেওঁ সমাজত ভাৰতীয়সকলৰ সৈতে কেনে ব্যৱহাৰ কৰা হয় তাৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত প্ৰতিফলিত হৈছিল। সেইদিনা গান্ধীজীয়ে জনসাধাৰণৰ উন্নতিৰ বাবে এক ভাল পৰিৱৰ্তন অনাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল, আৰু উৎসাহী নেতাজনে কেতিয়াও পিছ ুৱাই নাছিল। তেওঁ বৈষম্যহীনতা আৰু পক্ষপাতদুষ্ট আচৰণ সহ্য কৰিব নোৱাৰিলে।

তেওঁ উপলব্ধি কৰিছিল যে তেওঁৰ দৰে আন বহুতো মুগা মানুহেও একে টা হাৰাশাস্তিৰ মাজেৰে যায়। গতিকে তেওঁ পৰিস্থিতিটো উপেক্ষা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে যুঁজ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। এইটোৱে অশুদ্ধ কাৰ্য্যৰ প্ৰতি তেওঁৰ সাহস আৰু অসহিষ্ণুতা প্ৰদৰ্শন কৰে। আন কোনো মানুহে এনে এখন দেশত থাকিবলৈ পচন্দ নকৰে য’ত তেওঁ অপমানিত হয়, কিন্তু গান্ধীয়ে অন্যায়ৰ সন্মুখীন হ’বলৈ আৰু যুঁজ িবলৈ তেওঁৰ মতামতত দৃঢ় আছিল। তেওঁ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত থাকিবলৈ আৰু এই ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা লোকসকলক উদ্ধাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

প্ৰথমতে, গান্ধীয়ে সকলোকে সত্য আৰু দৃঢ়তা বা সত্যাগ্ৰহৰ ধাৰণা শিকোৱা আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে হিংসা, বৈষম্য আৰু অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ একমাত্ৰ উপায় হৈছে নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধ, সকলোৱে সন্মুখীন হৈছিল আৰু নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধৰ জৰিয়তে হে স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি।

১৯১৪ চনৰ জুলাই মাহত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰায় ২০ বছৰ অতিবাহিত কৰাৰ পিছত গান্ধী ভাৰতলৈ উভতি আহে। 1919 চনত, গান্ধীয়ে ৰোলাট আইনৰ বিৰুদ্ধে নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধৰ এক সংগঠিত অভিযান আৰম্ভ কৰে। ৪০০ জন ব্ৰিটিছ নেতৃত্বাধীন ভাৰতীয় সৈন্যৰ দ্বাৰা সংঘটিত গণহত্যাপ্ৰত্যক্ষ কৰাৰ পিছত তেওঁ ৰোলাট আইনৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ অভিযান প্ৰত্যাহাৰ কৰিব লগা হৈছিল। আৰু 1919 চনলৈ, তেওঁ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ আটাইতকৈ দৃশ্যমান নেতা আছিল। তেওঁৰ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত থকাৰ সিদ্ধান্তই আমাৰ দেশৰ ভাগ্য সলনি কৰিছিল। তেওঁ আমাৰ দেশৰ বাবে কৰা বহুতো সাহসী প্ৰচেষ্টাৰ এটাও বৃথা হোৱা নাছিল।

ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে অসংখ্য দ্ৰুত আৰু অহিংস প্ৰতিবাদ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা বহুতো প্ৰচেষ্টাৰ পিছত, অৱশেষত ১৯৪৭ চনত ব্ৰিটিছে ভাৰতক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰে কিন্তু দেশখনক ২ টা উপনিবেশত বিভক্ত কৰে: ভাৰত আৰু পাকিস্তান। গান্ধীজী এই সিদ্ধান্তৰ বিৰোধী আছিল যিয়ে দেশক বিভক্ত কৰিছিল কিন্তু অৱশেষত বিভাজনৰ পিছত হিন্দু আৰু মুছলমানসকলে আভ্যন্তৰীণভাৱে শান্তি অৰ্জন কৰিব বুলি ভাবি সন্মত হৈছিল। গান্ধীয়ে প্ৰতিটো পৰিস্থিতিত ভালবিচাৰিছিল আৰু সেয়েহে আমাৰ জাতিৰ জনক বুলি জনা যায়।

১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত গান্ধীজী নতুন দিল্লীত সন্ধিয়াৰ প্ৰাৰ্থনাৰ পৰা উভতি আহি আছিল যেতিয়া নাথুৰাম গডছেতেওঁক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল। তেওঁ এজন হিন্দু ধৰ্মান্ধ আছিল যি গান্ধী বিভাজনৰ বিৰোধী আছিল আৰু ইয়াক বাতিল কৰাৰ বাবে আলোচনা কৰি আছিল বুলি খং উঠিছিল।

পিছদিনা লাখ লাখ লোকে শোক প্ৰকাশ কৰে আৰু পবিত্ৰ জুমনা নদীৰ পাৰত তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া সম্পন্ন কৰা হয়।

আপুনি সকলোৱে আচৰিত হ’ব পাৰে যে বহুতো নেতাই আমাৰ দেশৰ বাবে কিয় প্ৰাণ দিছিল, কিন্তু কিহে মহাত্মা গান্ধীক ইমান বিশেষ কৰি তুলিছে? তেওঁৰ নেতৃত্বৰ গুণাগুণ, উল্লেখনীয় নীতি, স্বাধীনতা, মানসিকতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে অন্তহীন সমৰ্পণ আৰু অধিকই মানুহজনক সমগ্ৰ ৰাষ্ট্ৰৰ পিতৃ কৰি তোলে। গান্ধীয়ে লাভ কৰা সন্মানৰ পৰিমাণৰ কোনো সীমা নাই। ভাৰতীয় হিচাপে আমি মহাপুৰুষ আৰু বিদেশত বাস কৰা লোকসকলৰ প্ৰতি গুৰুত্বপূৰ্ণ সন্মানেৰে ভৰি পৰিছো।

এই ভাষণটো শেষ কৰিবলৈ মই ক’ব বিচাৰো যে মহাত্মা গান্ধীৰ জীৱন এখন মুকলি কিতাপ যাৰ জৰিয়তে বহুতো কথা শিকিব পাৰি। জীৱন সমাধানৰ বাবে তেওঁৰ নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধ দৃষ্টিভংগী আৰু তেওঁ সদায় আত্ম-অনুশাসনৰ অৱস্থাত থকাৰ ধৰণ, যদি সকলোৱে কাৰ্যকৰী কৰে, সফলতা লৈ যাব পাৰে। তেওঁ আমাৰ প্ৰত্যেককে ভাল পাইছিল। ১৯৪৭ চনত বিভাজনৰ ফলত দাঙ্গা হোৱাৰ বাবে তেওঁ বহুতো উপবাস ৰাখিছিল আৰু তেওঁ ইয়াক বন্ধ কৰিবলৈ যথাসাধ্য চেষ্টা কৰিছিল কিন্তু শেষত, তেওঁক এজন উন্মাদৰ দ্বাৰা গুলীয়াই হত্যা কৰা হৈছিল। আজিলৈকে মানুহে ধৰ্মৰ নামত দেশত যুঁজ দি থকা দেখি বৰ দুখ লাগিছে। যদি আমি তেওঁক ভাল পাওঁ আৰু সন্মান কৰোঁ, আৰু আমাৰ দেশত স্বাধীনতা অৰ্জনৰ বাবে যুঁজ দিয়া সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামী, আমি প্ৰথমে ভাৰতীয় হোৱা উচিত আৰু ধৰ্মৰ নামত হিংসা বন্ধ কৰা উচিত।

মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত চমু ভাষণ

‘শুভ ৰাতিপুৱা, সকলোৱে!’, আজি আমি আমাৰ জাতিৰ পিতৃ আৰু সন্মানেৰে আমাৰ হৃদয় ভৰা মানুহজনক এটা সৰু শ্ৰদ্ধাঞ্জলি দিবলৈ আহিছোঁ।

মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ জন্ম ১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰত হৈছিল। তেওঁ পোৰবন্দৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কৰমচান্দ গান্ধীৰ পুত্ৰ আছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃ আছিল পুতলিবাই। তেওঁ অতি ধৰ্মীয় পৃষ্ঠভূমিত ডাঙৰ দীঘল হৈছিল আৰু আৰম্ভণিৰ পৰাই তেওঁক আত্ম-অনুশাসন আৰু অহিংসাৰ মূল্যৰ বিষয়ে শিকোৱা হৈছিল। সেয়েহে, ইয়াৰ দ্বাৰা, আমি গম পাওঁ যে গান্ধীয়ে তেওঁৰ মাতৃৰ পৰা তেওঁৰ গুণাগুণ পাইছিল।

১৯ বছৰ বয়সত গান্ধীয়ে লণ্ডনত আইন অধ্যয়ন কৰিবলৈ ঘৰ এৰি যায়, আৰু ১৮৯১ চনত তেওঁক দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এটা ভাৰতীয় প্ৰতিষ্ঠানক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ কোৱা হয়। তেওঁৰ পত্নী কস্তুৰবাই আৰু তেওঁৰ সন্তানৰ সৈতে গান্ধী য়ে প্ৰায় 20 বছৰ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বাস কৰিছিল।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাত এজন ভাৰতীয় অনুপ্ৰৱেশকাৰী হোৱাৰ বাবে, তেওঁ যথেষ্ট বৈষম্যৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল। এবাৰ তেওঁ এখন ৰেলত যাত্ৰা কৰি আছিল য’ত তেওঁক এজন ইউৰোপীয় ভ্ৰমণকাৰীক তেওঁৰ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ আসন এৰি দিবলৈ কোৱা হৈছিল। তেওঁ অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু তাৰ ফলস্বৰূপে, তেওঁক এজন বগা চালকে প্ৰহাৰ কৰি ৰেলৰ পৰা বাহিৰ লৈ গৈছিল। এই ঘটনাটো গান্ধীৰ জীৱনৰ টাৰ্ণিং পইণ্ট বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো ই তেওঁক ব্ৰিটিছৰ দ্বাৰা ভাৰতীয়সকলক কেনেদৰে উৎপীড়ন কৰা হয় সেই বিষয়ে ভাবিবলৈ বাধ্য কৰিছিল। গান্ধীজীয়ে দক্ষিণ আফ্ৰিকাত থাকিবলৈ আৰু তেওঁ আৰু তেওঁৰ সহকৰ্মী মুগা মানুহে সহ্য কৰিব লগা অন্যায়ৰ বাবে যুঁজ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

তেওঁ সকলোকে নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধ শিকোৱা আৰম্ভ কৰে আৰু ১৯১৪ চনৰ জুলাই মাহত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰায় ২০ বছৰ অতিবাহিত কৰাৰ পিছত গান্ধীয়ে স্বাধীনতা লাভ কৰিবলৈ ভাৰতলৈ উভতি আহে।

গান্ধীয়ে অপমানৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ অহিংস উপায় আনিছিল। তেওঁ বিভিন্ন আন্দোলন চলাইছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল এক বৃহৎ জনসমাগমৰ উপবাস। সফলতা অৰ্জন কৰাৰ পিছত তেওঁ বিশ্বৰ আগত প্ৰদৰ্শন কৰিছিল যে হিংসা অবিহনে ন্যায় প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। মহান নেতাজনে লোৱা প্ৰতিটো পদক্ষেপে আমাক এটা মূল্যৱান শিক্ষা দিয়ে। আমি হয়তো তেওঁক আমাৰ লগত নাৰাখিব পাৰোঁ, কিন্তু আমাৰ ওচৰত নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ প্ৰশংসনীয় নীতিবোৰ অনুসৰণ কৰিব লাগিব, যি আমাক জীৱনৰ যিকোনো কঠিন পৰিস্থিতিৰ মাজেৰে পাৰ হোৱাত সহায় কৰিব।

অৱশেষত, 1947 চনত, ব্ৰিটিছে ভাৰতক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰে কিন্তু দেশখনক 2 টা উপনিবেশত বিভক্ত কৰে: ভাৰত আৰু পাকিস্তান। গান্ধী বিভাজনৰ বিৰোধী আছিল।

১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত গান্ধীজী নতুন দিল্লীত সন্ধিয়াৰ প্ৰাৰ্থনাৰ পৰা উভতি আহি আছিল যেতিয়া নাথুৰাম গডছেতেওঁক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল। তেওঁ এজন হিন্দু ধৰ্মান্ধ আছিল যি গান্ধী বিভাজনৰ বিৰোধী আছিল আৰু ইয়াক বাতিল কৰাৰ বাবে আলোচনা কৰি আছিল বুলি খং উঠিছিল। পিছদিনা লাখ লাখ লোকে শোক প্ৰকাশ কৰিছিল আৰু পবিত্ৰ জুমনা নদীৰ পাৰত তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া সম্পন্ন কৰা হৈছিল।

মই এইটো কৈ শেষ কৰিব বিচাৰো যে মহাত্মা গান্ধীৰ জীৱন এখন মুকলি কিতাপ য’ত আমি জীৱনৰ কাষ চাপিবলৈ আৰু অহিংসাৰ গুৰুত্ব শিকিব পাৰোঁ। অহিংসা, সততা আৰু স্থিৰতাৰ নীতিহৈছে জীৱনৰ যিকোনো কষ্টৰ যুদ্ধৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰিবলৈ তিনিটা অস্ত্ৰ। তেওঁ দেশৰ উন্নতিৰ বাবে জীয়াই আছিল আৰু তেওঁ দেশৰ বাবে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। ধন্যবাদ।

মহাত্মা গান্ধীৰ ওপৰত ভাষণৰ ওপৰত 10 শাৰী

মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ জন্ম ১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত পোৰবন্দৰ গুজৰাটত হৈছিল।

তেওঁ পোৰবন্দৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কৰমচান্দ গান্ধীৰ পুত্ৰ আছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃ আছিল পুতলিবাই।

১৯ বছৰ বয়সত গান্ধীয়ে লণ্ডনত আইন অধ্যয়ন কৰিবলৈ ঘৰ এৰি যায় আৰু ১৮৯১ চনত তেওঁক দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ এটা ভাৰতীয় প্ৰতিষ্ঠানক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ কোৱা হয়।

তেওঁৰ পত্নী কস্তুৰবাই আৰু তেওঁৰ সন্তানৰ সৈতে গান্ধী য়ে প্ৰায় 20 বছৰ দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বাস কৰিছিল।

এবাৰ গান্ধী ৰেলযাত্ৰাত আছিল য’ত তেওঁক এজন বগা চালকে প্ৰহাৰ কৰিছিল আৰু প্ৰথম শ্ৰেণীৰ কম্পাৰ্টমেণ্টৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিছিল কিয়নো তেওঁ এজন ইউৰোপীয় যাত্ৰীক আসন এৰি দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। এই ঘটনাটো গান্ধীৰ জীৱনৰ এটা টাৰ্ণিং পইণ্ট বুলি গণ্য কৰা হয়।

গান্ধীয়ে দক্ষিণ আফ্ৰিকাত থাকিবলৈ আৰু অন্যায়ৰ বাবে যুঁজ দিবলৈ বাছি লৈছিল। গান্ধীয়ে সকলোকে সত্য আৰু দৃঢ়তা বা সত্যাগ্ৰহৰ ধাৰণা শিকোৱা আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে হিংসা আৰু বৈষম্যৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ একমাত্ৰ উপায় হৈছে নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধ।

১৯১৪ চনৰ জুলাই মাহত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত প্ৰায় ২০ বছৰ অতিবাহিত কৰাৰ পিছত গান্ধী ভাৰতলৈ উভতি আহে আৰু ১৯১৯ চনত ৰ’লাট আইনৰ বিৰুদ্ধে নিষ্ক্ৰিয় প্ৰতিৰোধৰ এক সংগঠিত অভিযান আৰম্ভ কৰে।

অৱশেষত ১৯৪৭ চনত ব্ৰিটিছসকলে ভাৰতক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰিছিল কিন্তু ২ টা উপনিবেশত বিভক্ত হৈছিল: ভাৰত আৰু পাকিস্তান।

গান্ধী এই সিদ্ধান্তৰ বিৰোধী আছিল যিয়ে দেশক বিভক্ত কৰিছিল কিন্তু অৱশেষত বিভাজনৰ পিছত হিন্দু আৰু মুছলমানসকলে আভ্যন্তৰীণভাৱে শান্তি অৰ্জন কৰিব বুলি ভাবি সন্মত হৈছিল।

১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত গান্ধীজী নতুন দিল্লীত সন্ধিয়াৰ প্ৰাৰ্থনাৰ পৰা উভতি আহি আছিল যেতিয়া নাথুৰাম গডছেতেওঁক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল। এইটোৱে সিদ্ধান্ত লৈছে যে তেওঁ আমাৰ দেশৰ বাবে জীয়াই আছিল আৰু আমাৰ দেশৰ বাবে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

Speech on Mahatma Gandhi for Teachers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *