May 26, 2024

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা আঁচনিৰ | PM Vishwakarma Toolkit E Voucher in Assamese | How to Application

Vishwakarma Toolkit E Voucher 2024 (Online Apply, Registration, Benefit, Eligibility, Documents, Official Website, Helpline Number, Status, Latest News, Last Date (প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই-ভাউচাৰ) (অনলাইন আবেদন, পঞ্জীয়ন, লাভালাভ, যোগ্যতা, নথিপত্ৰ, অফিচিয়েল ৱেবছাইট, হেল্পলাইন নম্বৰ, শেহতীয়া বাতৰি, স্থিতি, অন্তিম তাৰিখ)

ভাৰত চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা আঁচনিৰ অধীনত বিনামূলীয়া টুলকিটৰ বাবে আবেদন ৰখাত সহায় কৰিছে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে মেনুৱেল সঁজুলি আৰু সঁজুলিৰে কাম কৰা থলুৱা শিল্পী আৰু শিল্পীসকলক চিনাক্ত কৰা আৰু সহায় কৰা। এই আঁচনিখন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ইচ্ছুক ব্যক্তিসকলে এতিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী ishwakarma Toolkit E Voucher বাবে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে, যি তেওঁলোকক এটা টুলকিট বা ₹15,000 বিত্তীয় সাহায্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। যদি আপুনি এজন পৰম্পৰাগত শিল্পী বা কাৰিকৰ, আপুনি এই আঁচনিৰ অধীনত বিনামূলীয়া টুলকিট এটা পাবলৈ আবেদন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নিৰ্দেশনাত ভাৰত চৰকাৰে ‘সবকা সাথ সবকা বিকাশ’ৰ মূলমন্ত্ৰক বাস্তৱলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ক্ষুদ্ৰ, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ সহযোগত প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা যোজনা আৰম্ভ কৰিছে। আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে পৰম্পৰাগত শিল্পী আৰু শিল্পীসকলক হাতেৰে বা সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰি কাম কৰাত সহায় কৰা, যাতে তেওঁলোকে টুলকিট ক্ৰয় কৰাৰ বাবে ₹15,000 বিনামূলীয়া টুলকিট বা বিত্তীয় সহায় প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ দেশৰ 18 টা বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ শিল্পী আৰু শিল্পীসকলে আত্মনিৰ্ভৰশীল হ’ব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিকাশৰ দিশত কাম কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখন কাৰুশিল্পৰ ক্ষেত্ৰত কাম কৰা দক্ষ ব্যক্তিসকলৰ বাবে উৎসাহ আৰু সমৰ্থনৰ মাধ্যম হৈ পৰিছে, যাতে তেওঁলোকে বিত্তীয় স্বনিৰ্ভৰশীলতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ লগতে বজাৰত তেওঁলোকৰ হস্তশিল্পৰ সঠিক মূল্যাঙ্কন আৰু বিপণন নিশ্চিত কৰিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰৰ লাভালাভ আৰু সুবিধাসমূহ (Benefits and Features)

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024-ৰ অধীনত, দেশৰ 18 টা বিভিন্ন বৃত্তিৰ পৰম্পৰাগত শিল্পী আৰু শিল্পীসকলক বিশেষ লাভালাভ আৰু সহায় প্ৰদান কৰা হ’ব। ইয়াৰ দ্বাৰা, তেওঁলোকৰ বিকাশ আৰু পদোন্নতিৰ প্ৰচাৰ কৰা হ’ব।

  • আঁচনিখনে অসংগঠিত খণ্ডত হাত আৰু সঁজুলিৰে কাম কৰা স্ব-নিয়োজিত শিল্পী আৰু শিল্পীসকলক বিনামূলীয়াকৈ টুলকিট এটা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, বা তেওঁলোকে ₹15,000 লৈকে বিত্তীয় সাহায্য লাভ কৰিব পাৰে।
  • বিত্তীয় সাহায্যৰ পৰিমাণ হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ পোনপটীয়াকৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।
  • বিনামূলীয়া টুলকিটৰ সুবিধা পৰিয়ালৰ কেৱল এজন সদস্যক প্ৰদান কৰা হ’ব।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত নাও নিৰ্মাতা, লোহাৰ, লক নিৰ্মাতা, সোণোৱাল, ধোৱালোক, মালা নিৰ্মাতা, মাছমৰীয়া, মুচি, কাঠমিস্ত্ৰী, কুমাৰৰ দৰে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ হাতকৰ্মী শিল্পীউপকৃত হ’ব।
  • এই আঁচনিয়ে কেৱল নতুন নিযুক্তিৰ সুযোগ প্ৰদান নকৰে, লগতে শিল্পী আৰু শিল্পীসকলক তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰত আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তোলাত সহায় কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই-ভাউচাৰৰ বাবে যোগ্যতা (Eligibility)

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024-ৰ অধীনত আবেদন কৰাৰ বাবে নিম্নলিখিত যোগ্যতাৰ চৰ্তবোৰ পূৰণ কৰাটো বাধ্যতামূলক:

  • আবেদনকাৰী এজন ভাৰতীয় নাগৰিক হ’ব লাগিব।
  • আবেদনকাৰীৰ বয়স 18 বছৰ বা অধিক হ’ব লাগে।
  • স্ব-নিযুক্তিৰ আধাৰত হাত আৰু সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰি অসংগঠিত খণ্ডত কাম কৰি থকা শিল্পী আৰু শিল্পীসকল এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য হ’ব।
  • আবেদনকাৰীয়ে যোৱা 5 বছৰত কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত কোনো ঋণ আধাৰিত স্ব-নিযুক্তি ব্যৱসায় বিকাশ আঁচনি যেনে প্ৰধানমন্ত্ৰী এছভিএনিধি, পিএমইজিপি, মুদ্ৰা যোজনা আদিৰ অধীনত ঋণ লোৱা নাই।
  • আঁচনিখনৰ লাভালাভ যিকোনো পৰিয়ালৰ কেৱল এজন সদস্যক প্ৰদান কৰা হ’ব।
  • চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য বুলি গণ্য কৰা নহ’ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰৰ বাবে নথিপত্ৰ (Documents)

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024-ৰ বাবে আবেদন কৰোঁতে, প্ৰাৰ্থীয়ে নিম্নলিখিত নথিপত্ৰদাখিল কৰিব লাগিব:

  • আধাৰ কাৰ্ড: প্ৰাৰ্থীৰ পৰিচয় আৰু ঠিকনাৰ প্ৰমাণ।
  • ৰেচন কাৰ্ড: পৰিয়ালৰ সদস্যৰ সংখ্যা আৰু বিত্তীয় স্থিতিৰ বিৱৰণ।
  • পেন কাৰ্ড: বিত্তীয় লেনদেন আৰু কৰ সম্পৰ্কীয় তথ্য।
  • উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ: প্ৰাৰ্থীৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ।
  • শিক্ষাগত অৰ্হতা দস্তাবেজ: প্ৰাৰ্থীৰ শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ বিষয়ে তথ্য।
  • বেঙ্ক একাউণ্ট পাছবুক: বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে প্ৰাৰ্থীৰ বেঙ্ক একাউণ্টৰ তথ্য।
  • ম’বাইল নম্বৰ: যোগাযোগৰ বাবে প্ৰাৰ্থীৰ যোগাযোগ নম্বৰ।
  • পাছপোৰ্ট আকাৰৰ আলোকচিত্ৰ: প্ৰাৰ্থীৰ শেহতীয়া আলোকচিত্ৰ।

How to Apply for Toolkit E Voucher

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024 আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ ইচ্ছুক, নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰক:

  • ৱেবছাইটটো চাওক: প্ৰথমে, প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মাৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক।
  • হোম পেজ: ৱেবছাইটৰ হোম পৃষ্ঠাত প্ৰৱেশ কৰক।
  • লগইন বিকল্পসমূহ: হোম পৃষ্ঠাত ‘Login’ বিকল্পত ক্লিক কৰক।
  • আবেদনকাৰীলগইন: ‘আবেদনকাৰী/হিতাধিকাৰী লগইন’ত ক্লিক কৰক।
  • লগইন পৃষ্ঠা: নতুন পৃষ্ঠাত, আপোনাৰ ম’বাইল নম্বৰ আৰু কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু ‘লগইন’ত ক্লিক কৰক।
  • আবেদন প্ৰপত্ৰ: আৱেদন প্ৰপত্ৰ খন খোলাৰ পিছত, প্ৰয়োজনীয় তথ্য পূৰণ কৰক।
  • নথিপত্ৰ আপলোড কৰক: আবেদনত বিচৰা সকলো তথ্য পূৰণ কৰাৰ পিছত, নিৰ্ধাৰিত নথিপত্ৰবোৰ স্কেন কৰক আৰু আপলোড কৰক।
  • আৱেদন দাখিল কৰক: সকলো বিৱৰণ পূৰণ কৰাৰ পিছত আৰু নথিপত্ৰ আপলোড কৰাৰ পিছত, ‘দাখিল কৰক’ বুটামত ক্লিক কৰক।
  • ৰচিদ প্ৰাপ্ত কৰক: আৱেদন দাখিল কৰাৰ পিছত, আপুনি এটা ৰচিদ পাব, যাক হাতত ৰাখিব লাগে।

এই পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰি, আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা টুলকিট ই ভাউচাৰ 2024-ৰ বাবে অনায়াসে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

RegistrationClick Here
Official WebsiteClick Here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *