Maha Shivaratri History Essay in Assamese | মহা শিৱৰাত্ৰি প্ৰবন্ধ, কাহিনী, তাৎপৰ্য - assamintro.com
September 28, 2022

Maha Shivaratri History Essay in Assamese | মহা শিৱৰাত্ৰি প্ৰবন্ধ, কাহিনী, তাৎপৰ্য

Maha Shivaratri History Essay in Assamese

মহা শিৱৰাত্ৰি প্ৰবন্ধ, কাহিনী, তাৎপৰ্য Maha Shivaratri History Essay in Assamese

মহাশিৱৰাত্ৰি  ভাৰতীয় হিন্দু ধৰ্মৰ এটা ধৰ্মীয় উৎসৱ। হিন্দুধৰ্মৰ দেৱতা শিৱৰ উপাসনাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰতিবছৰে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। হিন্দু দিনপঞ্জী অনুসৰি প্ৰতিমাহৰে ত্ৰয়োদশ ৰাতি/চতুৰ্দশ দিনত এবাৰকৈ শিৱৰাত্ৰিৰ তিথি পৰে, কিন্তু বছৰত এবাৰকৈ ফাগুণত ধুমধামেৰে মহা শিৱৰাত্ৰি আয়োজন কৰা হয়।

হিন্দুসকলৰ এই গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱত জীৱন আৰু বিশ্বৰ “অন্ধকাৰ আৰু অৱহেলা আঁতৰ কৰা”ৰ পণ স্মৰণ কৰা হয়। ইয়াত ভক্তসকলে শিৱৰ আৰতি পাঠ, উপবাস, যোগ আদি নিয়ম পালে। কিছু ভক্ত ওৰে ৰাতি সাৰে থাকে। কোনো কোনোৱে শিৱ মন্দিৰ বা জ্যোতিৰ্লিংগ দৰ্শন কৰিবলৈ যায়। এই প্ৰাচীন হিন্দু উৎসৱৰ আৰম্ভণিৰ তাৰিখ জনা নাযায়।

কাশ্মীৰ শৈৱধৰ্মত এই উৎসৱক ভক্তসকলে হৰ-ৰাত্ৰি বা সহজ উচ্চাৰণৰ Haerath বা Herath বুলি কয়।

মহাশিৱৰাত্ৰি শুভ কাল

মাচী শিৱৰাত্ৰি প্ৰতি মাহে কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশীত উদযাপন কৰা হয়। ইয়াত, প্ৰদোষ কালত, ভক্তসকলে তেওঁলোকৰ বিশ্বাস অনুসৰি পূজা আৰু উপবাস কৰে।

পালন কৰেহিন্দু সম্প্ৰদায়
প্ৰকাৰহিন্দু
মহত্বআত্ম পঠন, শিৱ-পাৰ্বতীৰ বিবাহ, যোগ
তাৰিখফেব্ৰুৱাৰী / মাৰ্চ
আচাৰউপবাস, শিৱ লিঙ্গৰ পূজা
সম্পৰ্কিতশিৱ
সংঘটনবাৰ্ষিক

ইতিহাস আৰু গুৰুত্ব

কিছুসংখ্যক যোগীৰ মতে মহা শিৱৰাত্ৰিৰ দিনাই শিৱই হলাহল পান কৰি পৃথিৱী ৰক্ষা কৰিছিল। স্কন্দ পুৰাণলিংগ পুৰাণ আৰু পদ্ম পুৰাণ আদি পুৰাণত মহা শিৱৰাত্ৰিৰ উল্লেখ আছে। এইবোৰ মধ্যযুগীয় পাঠত উৎসৱটোৰ লগত জড়িত বেলেগ বেলেগ কিংবদন্তি আছে, কিন্তু সকলোতে উপবাস আৰু শিৱৰ প্ৰতীক যেনে লিংগৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন উল্লেখ কৰা হৈছে।

মহা শিৱৰাত্ৰিৰ গুৰুত্ব বৰ্ণনা কৰা বেলেগ বেলেগ কাহিনী আছে। শৈৱধৰ্মৰ তেনে এটা কাহিনী অনুসৰি এই নিশাই শিৱই সৃষ্টি, পালন আৰু ধবংসৰ স্বৰ্গীয় নৃত্য কৰিছিল। প্ৰাৰ্থনা, শিৱ ত্ৰোস্তৰ পাঠ আৰু ভক্তসকলৰ সমবেত কণ্ঠ এই মহাজাগতিক নৃত্যত যোগ হৈ সকলোতে শিৱৰ উপস্থিতি সোঁৱৰায়। আন এক কাহিনী অনুসৰি এই নিশাই শিৱ আৰু পাৰ্বতীৰ বিবাহ হৈছিল।আন এক জনশ্ৰুতি মতে শিৱৰ প্ৰতীক যেনে লিংগত উছৰ্গা কৰি কোনো পাপ থাকিলে সেয়া খণ্ডাই পুণ্যৰ পথত চলিব পাৰি আৰু শেষত মুক্তি লভিব পাৰি।

এই উৎসৱৰ লগত নৃত্যৰ পৰম্পৰাৰ সংযোগ ঐতিহাসিক। বৃহৎ হিন্দু মন্দিৰ যেনে কোণাৰ্ক, খাজোৰাহো, পাট্টাডকল, সূৰ্য মন্দিৰ, মধেৰা, মধেৰা আৰু থিল্লাই নটৰাজ মন্দিৰত এই সময়ত বাৰ্ষিক নৃত্য উৎসৱৰ বাবে শিল্পীসকলৰ সমাগম হয়। নাট্য শাস্ত্ৰৰ মুদ্ৰাবোৰৰ বাবে প্ৰখ্যাত চিদাম্বৰম মন্দিৰত ইয়াক নৃত্যাঞ্জলি, বা “নৃত্যৰ জৰিয়তে উপাসনা” বোলা হয়।একেদৰে খাজোৰাহো শিৱ মন্দিৰসমূহত মহা শিৱৰাত্ৰিত মেলা আৰু নৃত্যৰ উৎসৱৰ লগতে মাইলৰ পিছত মাইল শিৱ ভক্তৰ শিবিৰৰ কথা ১৮৬৪ চনত আলেকজেণ্ডাৰ কানিংহামে লিখি গৈছে।

তথ্য সংগ্ৰহ

মহা শিৱৰাত্ৰি কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়, 2022 চনত কেতিয়া হয়?

মহা শিৱৰাত্ৰি প্ৰতি বছৰে ফাল্গুন কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী দিৱসত উদযাপন কৰা হয়। মহা শিৱৰাত্ৰিৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। এইটো বেছিভাগ মানুহে কৰে। 2022 চনত, মহা শিৱৰাত্ৰি 1 মাৰ্চত উদযাপন কৰা হ’ব।

শিৱৰাত্ৰি / শিৱৰাত্ৰি মহা শিৱৰাত্ৰি ব্ৰত আৰু পূজা বিধি

  • প্ৰদোষ কালত দিন-ৰাতিৰ সভাৰ সময়ত শিৱজীক পূজা কৰা হয়।
  • উপবাসত খাদ্য খোৱা নহয়। দুয়োটা সময় সম্পূৰ্ণ হয়।
  • শিৱ উপাসনাত ৰুদ্ৰঅভিষেকৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। শিৱৰাত্ৰিৰ দিনা পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যৰ সৈতে বহুলোকে ৰুদ্ৰঅভিষেক কৰে।
  • শিৱৰাত্ৰিৰ ওপৰত পোহৰ জ্বলোৱাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ, শিৱৰাত্ৰিৰ বাবে, এক বিশেষ প্ৰকাৰৰ পোহৰ জ্বলোৱা হয় আৰু ইয়াৰ সন্মুখত বহি শিৱ ধ্যান কৰা হয়।
  • শিৱ পুৰাণ, শিৱ পঞ্চাক্ষৰ, শিৱ স্তুতি, শিৱ অষ্টক, শিৱ চলিচা, শিৱ ৰুদ্ৰষ্টক, শিৱৰ শ্লোক, শ্বাহস্ত্ৰৰ নাম শিৱজীৰ পাঠত আবৃত্তি কৰা হৈছে।
  • শিৱজীৰ ধ্যানৰ বাবে ওম ধ্যান কৰা হয়। ওমৰ উচ্চাৰণ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হৈছে।
  • “শিৱ পূজন বিধি” শিৱ পূজনক বিতংভাৱে জানিবলৈ।
  • ওম নমহ শিৱায়াৰ উচ্চাৰণকো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। ওম শব্দটো দুটা শব্দত গঠন হৈছে অ আৰু আছো। ধ্যানৰ ভংগীমাত বহিলে ওমৰ উচ্চাৰণৰ দ্বাৰা মানসিক শান্তি হয়। মনটো কেন্দ্ৰীভূত হৈ আছে। হিন্দু, বৌদ্ধ আৰু জৈন নামৰ তিনিটা ধৰ্মৰ ভিতৰত ওমৰ গুৰুত্ব সৰ্বাধিক।
  • শিৱৰ প্ৰিয় মাহটো শ্ৰৱণৰ।

শিৱ ৰুদ্ৰঅভিষেক

শিৱ ৰুদ্ৰঅভিষেকৰ শ্ৰৱণ মাহটো যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াত শিৱজীক শিৱৰ নাম উচ্চাৰণ কৰি শ্ৰদ্ধাৰে স্নান কৰা হয় আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ তৰলৰ সৈতে, ইয়াক শিৱ ৰুদ্ৰঅভিষেক বুলি কোৱা হয়। যজুৰবেদত শিৱ ৰুদ্ৰঅভিষেকৰ বিৱৰণ আছে, কিন্তু ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে অনুসৰণ কৰাটো কঠিন, সেয়েহে শিৱৰ উচ্চাৰণৰ সৈতে অভিষিক্ত কৰাৰ পদ্ধতি টো সম্পাদন কৰাটো উচিত বুলি বিবেচনা কৰা হয়।

ৰুদ্ৰঅভিষেকত ব্যৱহৃত সামগ্ৰী

1 পানী
2 মৌ
3 গাখীৰ (গৰুৰ গাখীৰ)
৪ দৈ
৫ ঘিউ
৬ সৰিয়হৰ তেল
৭ পবিত্ৰ নদীৰ পানী
8 কুঁহিয়াৰৰ ৰস
৯ চেনী
10 জন
১১ গুলাল, আবিৰ
12 দাতুৰা ফুল, ফল, আকাভাৰ ফুল, বেল পাত্ৰ

তেওঁলোক সকলোৱে তৰলৰে শিম লিংগটো গা ধুইছিল। গা ধোৱাৰ সময়ত ওম নমাহ চিয়াভক জপ কৰা হয়। ৰুদ্ৰঅভিষেক পৰিয়ালৰ সহযোগত সম্পন্ন কৰা হয়। শিৱক সদায় পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যৰ সৈতে একেলগে পূজা কৰা উচিত।

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. assam.gov.in
  3. sentinelassam.com

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.