January 29, 2023

Lionel Messi Biography in Assamese | লিঅনেল মেছিৰ জীৱনী

লিঅনেল মেছি আৰ্জেণ্টিনাৰ এজন বিখ্যাত ফুটবলাৰ, আৰু তেওঁ দলটোৰ অধিনায়কো। তেওঁ আজিৰ সময়ৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ। তেওঁলোকে আৰ্জেণ্টিনা ৰাষ্ট্ৰীয় দল আৰু এফ চি বাৰ্চিলোনাৰ হৈ খেলে। তেওঁ শেহতীয়াকৈ 5 বাৰ গোল্ডেন শ্বু জিকি এক নতুন অভিলেখ গঢ়িছিল, যাৰ ফলত তেওঁ আটাইতকৈ ইউৰোপীয় গোল্ডেন শ্বু জয় কৰা প্ৰথম খেলুৱৈ হিচাপে পৰিণত হৈছিল। তেওঁ ৪ বাৰ ফিফা ৱৰ্ল্ড প্লেয়াৰ অফ দা ইয়েৰ খিতাপও জিকিছিল। তেওঁ তেওঁৰ কেৰিয়াৰত বহুতো অভিলেখ গঢ়িছিল আৰু ভাঙিছিল। তেওঁৰ জীৱনৰ আকৰ্ষণীয় বস্তুবোৰ ইয়াত প্ৰদৰ্শিত হৈছে।

লিঅনেল মেছি জীৱনী

নামলিয়োনেল মেছি Lionel Andrés Messi
অন্যান্য নামলিও, এটমিক ফ্লি, লা পুলগা, লা পুলগা এটমিকা, মেচিডোনা
পেছাআৰ্জেণ্টিনাৰ পেছাদাৰী ফুটবলাৰ
ৰাষ্ট্ৰীয়তাআৰ্জেণ্টিনা
পেছাদাৰী আত্মপ্ৰকাশআগষ্ট 4, 2004 হাংগেৰীৰ বিৰুদ্ধে
জাৰ্চি নম্বৰ10
প্ৰশিক্ষক/ মেন্টৰচালভাডৰ এপাৰিচিও, ফ্ৰেংক ৰিজকাৰ্ড, পেপ গুয়াৰ্দিওলা
হোমটাউনৰোজাৰিও, ছাণ্টা ফে, আৰ্জেণ্টিনা
ধৰ্মৰোমান কেথলিক

লিঅনেল মেছিৰ জন্ম আৰু পৰিয়াল

জন্মজুন 24, 1987
জন্মস্থানৰোজাৰিয়া, ছাণ্টা ফে, আৰ্জেণ্টিনা Rosario, Santa Fe, Argentina
পিতৃৰ নামজৰ্জ হৰ্চিঅ মেছি
মাতৃৰ নামচেলিয়া মাৰিয়া কাচিটিনি
পত্নীএণ্টোনেলা ৰক্কুজ্জো
পুত্ৰ২ (থিয়াগো মেছি আৰু মাত্তেও মেছি)

লিঅনেল মেছিৰ জন্ম আৰ্জেণ্টিনাৰ ৰোজাৰিঅ’ত এটা শ্ৰমিক শ্ৰেণীৰ পৰিয়ালত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক জৰ্জ মেছি এজন কাৰখানাৰ কৰ্মী আছিল আৰু তেওঁৰ মাক চেলিয়াই পৰিষ্কাৰ কৰ্তা হিচাপে আংশিক সময়ৰ বাবে কাম কৰিছিল। তেওঁৰ এগৰাকী প্ৰেমিকা এণ্টোনেলা ৰক্কুজ্জো আছে যাৰ সৈতে তেওঁৰ বহু বছৰ ধৰি সম্পৰ্ক আছিল। তেওঁলোকৰ দুটা সন্তানো আছিল, যাৰ ভিতৰত এজন থিগো, 2 নৱেম্বৰ, 2012 তাৰিখে জন্ম হৈছিল, আৰু আনটো হৈছে মাত্তেও, যি 11 ছেপ্টেম্বৰ, 2015 তাৰিখে জন্ম হৈছিল। মেছিয়ে তেওঁৰ প্ৰেমিকা এণ্টোনেলা ৰক্কুজ্জোক যোৱা বছৰ অৰ্থাৎ কেইবা বছৰৰ সম্পৰ্কৰ পিছত ২০১৭ চনত বিয়া কৰাইছিল।

লিয়োনেল মেছিৰ ব্যক্তিগত জীৱন

এজন মহান ফুটবল খেলুৱৈ হোৱা স্বত্বেও, তেওঁৰ জীৱনশৈলী ব্যক্তিগত আৰু বিনয়ী। তেওঁলোকে সদায়ে ৰোজাৰিঅ’ৰ সৈতে এটা সংযোগ ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰে, যি হৈছে তেওঁলোকৰ নিজৰ চহৰ। মেছিয়ে ইউনিচেফৰ এম্বেচেডৰ হিচাপে কাম কৰে আৰু লগতে তেওঁৰ নিজা দাতব্য ফাউণ্ডেচন চলায়, যি শিশুসকলক শিক্ষা আৰু ক্ৰীড়াৰ প্ৰতি সমৰ্থন আৰু উৎসাহিত কৰে। তেওঁলোকৰ নিজৰ ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ বাবে তেওঁলোকে আৰ্জেণ্টিনাৰ চিকিৎসালয়ত একে ধৰণৰ চিকিৎসাৰ বাবে পৰিশোধ কৰাত সহায় কৰে।

লিঅনেল মেছিৰ মুঠ মূল্য, উপাৰ্জন

মেছিক ডাঙৰ বাজেটৰ আন ফুটবল ক্লাববোৰে বহুবাৰ লক্ষ্য কৰি লৈছে যাতে তেওঁলোকে তেওঁৰ হৈ খেলিব পাৰে। কিন্তু তেওঁলোক সদায় বাৰ্চিলোনা এফ চিৰ সৈতে অনুগত আছিল। তেওঁ বিশ্বৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা ফুটবলাৰসকলৰ ভিতৰত এজন। অনুমান কৰা হৈছে যে ২০১৮ চনত তেওঁৰ মূল দৰমহা হৈছে ১৬ নিযুত ইউৰো। আৰু তেওঁৰ মুঠ মূল্য ১১০ নিযুত ইউৰো। এইটোৱে দেখুৱায় যে কিংবদন্তী ফুটবলাৰ ক্ৰিষ্টিয়ানো ৰোনাল্ডো আৰু বাস্কেটবল খেলুৱৈ লেবোৰ্ণ জেমছৰ পিছত মেছি হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা ফুটবল খেলুৱৈ আৰু বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা খেলুৱৈ। শ্ৰেষ্ঠ ফুটবল খেলুৱৈ হিচাপে বিবেচিত, তেওঁ এডিডাছ, পেপচি, ইএ স্পৰ্টছ আৰু টাৰ্কিছ এয়াৰৱেজৰ দৰে কিছুমান কোম্পানীৰ সমৰ্থনত ফুটবলৰ বাণিজ্যিক মুখ হৈ পৰিছে।

২০২২ চনৰ ফিফা বিশ্বকাপ জিকাৰ পিছত লিঅনেল মেছিৰ মুঠ সম্পত্তি বৃদ্ধি পাব পাৰে। বৰ্তমান, তেওঁৰ মুঠ মূল্য হৈছে 600 নিযুত ডলাৰ অৰ্থাৎ 2022 চনৰ মে মাহত 4,952 কোটি টকা। মেছিৰ স্পেইনৰ ওচৰৰ ইবিজা দ্বীপত আটাইতকৈ ব্যয়বহুল আৰু বিলাসী ঘৰ আছে, যাৰ মূল্য প্ৰায় 100 কোটি টকা। মেছিৰ বাৰ্চিলোনাত এটা বাংলো আছে, যাৰ মূল্য প্ৰায় 56 কোটি টকা। মেছি ইয়াত তেওঁৰ পত্নী আৰু তিনিটা সন্তানৰ সৈতে বাস কৰে। মে 2022 লৈকে, মেছিৰ খেলপথাৰত আৰু বাহিৰত উপাৰ্জন হৈছে $130 নিযুত। খেলপথাৰত $75 নিযুত আৰু খেলপথাৰৰ বাহিৰত $55 নিযুত। যিটো এতিয়া বৃদ্ধি হ’বলৈ সাজু হৈছে। আৰ্জেণ্টিনাৰ তাৰকা খেলুৱৈ লিঅ’নেল মেছিৰ গাড়ী সংগ্ৰহত অডি, ৰেঞ্জ ৰোভাৰ, ফেৰাৰী, মাৰ্চিডিজ, এছইউভিৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী আৰু ব্যয়বহুল মডেল অন্তৰ্ভুক্ত আছে। ইয়াৰ উপৰিও, মেছিৰ বহুতো ডাঙৰ আৰু আড়ম্বৰপূৰ্ণ হোটেল আছে। তেওঁলোকৰ 77 শোৱা কোঠাৰ হোটেলখন যথেষ্ট বিলাসী আৰু মেছিৰ নিজৰ ব্যক্তিগত জেটও আছে, যাৰ মূল্য 100 কোটি টকাতকৈও অধিক, তেওঁ ইয়াত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ভ্ৰমণ কৰে। লিঅনেল মেছি হৈছে বিশ্বৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা এথলীট।

লিঅনেল মেছিৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

লিয়োনেলে খুব কম বয়সতে খেলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, আৰু খেলখনত তেওঁৰ প্ৰতিভা স্পষ্ট হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। সেই সময়ত তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক তেওঁৰ দেউতাক আছিল, তেওঁৱেই মেছিক ফুটবল খেলিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। অৱশ্যে, 11 বছৰ বয়সত, মেছি বৃদ্ধি হৰমনৰ অভাৱ (জিএইচডি) ৰোগত ভুগিছিল। সেই সময়ত তেওঁৰ অৱস্থা এনেকুৱা আছিল যে তেওঁৰ বিকাশ ভাল নাছিল, যাৰ বাবে তেওঁক ব্যয়বহুল চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন আছিল। ইয়াৰ লগতে, তেওঁ মানৱ বৃদ্ধি হৰমনঔষধগ্ৰহণ কৰিব লগা হৈছিল।

এজন অত্যন্ত প্ৰতিভাশালী খেলুৱৈ হোৱা স্বত্বেও, তেওঁৰ চিকিৎসাৰ বাবে পৰিশোধ কৰিবলৈ তেওঁৰ স্থানীয় ক্লাবে তেওঁক কোনো সহায় দিয়া নাছিল। মেছিক বাৰ্চিলোনাৰ সৈতে এটা পৰীক্ষণ দিয়া হৈছিল, আৰু প্ৰশিক্ষক চাৰ্লচ ৰেক্সাচে তেওঁৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হৈছিল। তেওঁ মেছিক এখন কাগজৰ নেপকিনত চুক্তিৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল স্পেইনত মেছিৰ চিকিৎসাৰ বাবে পৰিশোধ। তাৰ পিছত তেওঁ তেওঁৰ দেউতাকৰ সৈতে বাৰ্চিলোনালৈ যায় আৰু সন্মানীয় এফ চি বাৰ্চিলোনা যুৱ একাডেমীৰ অংশ হৈ পৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *