February 25, 2024

নেমুৰ উপকাৰীতা | Lemon Health Benefits and Nutrition Facts in Assamese

নেমু (Citrus limon L.) এবিধ টেঙা জাতীয় ফল। চিৰসেউজ গুল্মজাতীয় উদ্ভিদ নেমু মূলত দক্ষিণ এছিয়াৰ ঘাইকৈ ভাৰতৰ উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ স্থানীয় উদ্ভিদ। নেমু হৈছে ফুলৰ উদ্ভিদ পৰিয়াল Rutaceae ৰ এবিধ সৰু চিৰসেউজ গছৰ প্ৰজাতি, ই এছিয়া, প্ৰধানকৈ উত্তৰ-পূব ভাৰত (অসম), উত্তৰ ম্যানমাৰ বা চীনৰ স্থানীয়। গোটেই বিশ্বত নেমুৰ ফল ৰান্ধি বা কেঁচাই দুই ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ টেঙা ৰসৰ বাবে ই বিশেষভাৱে জনাজাত।[1] নেমুৰ বিশেষ গোন্ধ আৰু স্বচ্ছকাৰক গুণৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকাৰে ব্যৱহৃত হয়। নেমুৰ ৰসত ৫% ৰ পৰা ৬% লৈ ২.২ পিএইচৰ চাইট্ৰিক এচিড পোৱা যায়। এওঁ অম্লৰ কাৰণে নেমুৰ ৰসৰ সোৱাদ টেঙা। নেমুৰ ভিতৰত অসমত উৎপাদিত কাজী নেমুৰ ভূমিকা উল্লেখযোগ্য। কাজী নেমু আন নেমুতকৈ তুলনামূলকভাৱে যথেষ্ট ডাঙৰ আৰু ইয়াৰ গোন্ধও আন নেমুতকৈ পৃথক।

Nutrition Facts (Per 100g of Raw Lemon):

Calories:29
Carbohydrates:9.3g
Dietary Fiber:2.8g
Sugars:2.5g
Vitamin C:53mg (88% of daily value)
Potassium:138mg
Calcium:26mg
Magnesium:8mg
Vitamin B6:0.1mg
Iron:0.6mg

Health Benefits

  • ভিটামিন চি-ৰ সমৃদ্ধ উৎস (Rich Source of Vitamin C): নেমুবোৰ তেওঁলোকৰ উচ্চ ভিটামিন চি সমলৰ বাবে বিখ্যাত, যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীক সহায় কৰা, ক্ষত নিৰাময়ত সহায় কৰা, আৰু কোষবোৰক ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।
  • এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণ (Antioxidant Properties): নেমুত বিভিন্ন এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যেনে ভিটামিন চি আৰু ফ্লেভোনইড, যি শৰীৰৰ ক্ষতিকাৰক মুক্ত ৰেডিকেল নিষ্ক্ৰিয় কৰাত সহায় কৰে। ই দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।
  • এইডছ হজম (Aids Digestion): নেমুত থকা চাইট্ৰিক এচিডে পাচন ৰস উৎপাদন বৃদ্ধি কৰি আৰু এনজাইমৰ কাৰ্য ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰি হজমত সহায় কৰিব পাৰে। ৰাতিপুৱা গৰম নেমু পানী খালে হজম তৈয়াৰ কৰিব পাৰে।
  • হাইড্ৰেচন (Hydration): উচ্চ পানীৰ পৰিমাণৰ সৈতে, নেমুবোৰে আপোনাৰ দৈনিক হাইড্ৰেচন প্ৰয়োজনীয়তাত অৰিহণা যোগাব পাৰে। সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ বাবে সঠিক হাইড্ৰেচন অত্যাৱশ্যকীয়।
  • ছালৰ স্বাস্থ্য (Skin Health): স্বাস্থ্যৱান ছাল বজাই ৰখাৰ বাবে ভিটামিন চি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই কোলাজেন উৎপাদন সমৰ্থন কৰে, যি ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু কোঁচৰ অবয়ব হ্ৰাস কৰাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।
  • ওজন ব্যৱস্থাপনা (Weight Managemen): নেমুৰ পেকটিন আঁহে ভোকৰ আকাংক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু পূৰ্ণতাৰ অনুভূতি বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায় হ’ব পাৰে।
  • বৃক্কৰ পাথৰ প্ৰতিৰোধ (Kidney Stone Prevention): নেমুৰ চাইট্ৰিক এচিডে প্ৰস্ৰাৱৰ পৰিমাণ আৰু চাইট্ৰেটৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰি কিছুমান প্ৰকাৰৰ বৃক্কৰ পাথৰ গঠন প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য (Heart Health): নেমুত পোৱা পটাছিয়াম হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় কিয়নো ই ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু সঠিক হৃদযন্ত্ৰৰ কাৰ্যত সহায় কৰে।
  • ক্ষাৰীয় প্ৰভাৱ (Alkalizing Effect): সিহঁতৰ এচিডিক সোৱাদ স্বত্বেও, নেমুবোৰে এবাৰ বিপাক হোৱাৰ পিছত শৰীৰত ক্ষাৰীয় প্ৰভাৱ পেলায়। ক্ষাৰীয় পৰিৱেশএটাৰ বিভিন্ন স্বাস্থ্য লাভালাভ আছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, যাৰ ভিতৰত আছে দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰা।
  • ফ্ৰেছব্ৰেথ (Freshens Breath): চাইট্ৰিক এচিডৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণাগুণে মুখৰ বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত সতেজ উশাহ লোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে।

মনত ৰাখিব যে যদিও নেমুবোৰে বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা প্ৰদান কৰে, সেইবোৰ এক সন্তুলিত আহাৰ আৰু এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ অংশ হ’ব লাগে। আপোনাৰ আহাৰত নেমুৰ ৰস বা জেষ্ট অন্তৰ্ভুক্ত কৰা, নেমু পানী খোৱা, বা ইয়াক ফ্লেভাৰ বঢ়োৱা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাটো তেওঁলোকৰ পুষ্টিগত সুবিধাবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ এক সুস্বাদু উপায় হ’ব পাৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *