June 17, 2024

খুদিৰাম বসু | Khudiram Bose Biography in Assamese

১৮৮৯ চনৰ ৩ ডিচেম্বৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা খুদিৰাম বসু ভাৰতীয় ইতিহাসৰ পৃষ্ঠাত সাহস আৰু সংকল্পৰ প্ৰতীক হিচাপে থিয় হৈ আছে। ভাৰতক ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰাৰ প্ৰতি তেওঁৰ অটল প্ৰতিশ্ৰুতিয়ে, আনকি কোমল বয়সতো, তেওঁক ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া শ্বহীদসকলৰ ভিতৰত এজন কৰি তোলে।

Khudiram Bose
from wikipedia
Born3 December 1889
Mohobani, Midnapore, Bengal Presidency, India (present-day West Bengal, India)
Died11 August 1908 (aged 18)
Muzaffarpur, Bengal Presidency, British India (present-day Bihar, India)
Cause of deathExecution by hanging
OccupationFreedom fighter
OrganizationJugantar
Known forRole in Indian freedom struggle
MovementIndian independence movement

Early Life

বেংগল প্ৰেচিডেন্সিৰ মেদিনীপুৰ জিলাৰ হাবিবপুৰ চহৰত খুদিৰাম বসুৰ জন্ম হৈছিল। এক সাধাৰণ পৰিয়ালত ডাঙৰ দীঘল হোৱা ডেকা খুদিৰামে সৰুৰে পৰাদেশপ্ৰেমৰ লক্ষণ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যি স্বাধীনতাৰ উৎসাহৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল যি জাতিৰ মাজেৰে বৈ গৈছিল।

The Spark of Rebellion:

কিশোৰ অৱস্থাত খুদিৰাম ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে বৈপ্লৱিক কাৰ্যকলাপত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ পৰে। কুখ্যাত জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা আৰু অত্যাচাৰী ব্ৰিটিছ নীতিয়ে তেওঁৰ ভিতৰৰ বিদ্ৰোহৰ জুইত ইন্ধন যোগাইছিল। মুক্ত ভাৰতৰ প্ৰতি তেওঁৰ দৃঢ় আকাংক্ষাই তেওঁক স্বাধীনতাৰ কাৰণে সমৰ্পিত গোপন সমাজত যোগদান কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল।

Muzaffarpur Conspiracy Case:

খুদিৰাম বসুৰ নাম ইতিহাসত লিপিবদ্ধ হৈ পৰিছিল যেতিয়া তেওঁ সহবিপ্লৱী প্ৰফুল্ল চাকীৰ সৈতে মুজাফ্ফৰপুৰ ষড়যন্ত্ৰ গোচৰত জড়িত হৈছিল। দুয়োজনৰ বিৰুদ্ধে স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ ৰায়ৰ বাবে জনাজাত কিংছফৰ্ড নামৰ এজন জিলা ন্যায়াধীশক হত্যাৰ চেষ্টা কৰাৰ অভিযোগ আছিল।

Bravery and Sacrifice:

তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে থকা গুৰুতৰ অভিযোগৰ পৰা বিৰত হৈ খুদিৰাম আৰু প্ৰফুল্লই তেওঁলোকৰ পৰিকল্পনা কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে এক অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, এই প্ৰচেষ্টা বিফল হয়, যাৰ ফলত প্ৰফুল্লৰ ত্যাগ হয়, আৰু খুদিৰামক পৰৱৰ্তী সময়ত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হয়।

Sentencing and Execution:

ব্যাপক মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰা এক বিচাৰত, ষড়যন্ত্ৰত তেওঁৰ ভূমিকাৰ বাবে খুদিৰাম বসুক মৃত্যুদণ্ড দিয়া হৈছিল। ১৯০৮ চনৰ ১১ আগষ্টতাৰিখে ১৮ বছৰ বয়সত তেওঁ লক্ষণীয় শান্ত্বনা আৰু অটল সাহসেৰে ফাঁচীৰ সন্মুখীন হৈছিল। খুদিৰামৰ ত্যাগে ব্ৰিটিছ ৰাজৰ ভেটি জোকাৰি গৈছিল আৰু আন অগণন লোকক স্বাধীনতাৰ যুঁজত যোগদান কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

Legacy and Commemoration:

খুদিৰাম বসুৰ ত্যাগ বৃথা নহ’ল। তেওঁৰ জীৱন আৰু মৃত্যু অনুসৰণ কৰা স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ বাবে এক সমবেত কান্দোন হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী য়ে যুৱ সাহসিকতা আৰু প্ৰতিৰোধৰ অদম্য মনোভাৱৰ প্ৰতীক হিচাপে ভাৰতীয়সকলৰ হৃদয়ত জীয়াই আছে।

Conclusion:

খুদিৰাম বসুৰ সংক্ষিপ্ত কিন্তু প্ৰভাৱশালী জীৱনে আমাক সোঁৱৰাই দিয়ে যে ন্যায় আৰু স্বাধীনতাৰ অন্বেষণত বয়স কোনো বাধা নহয়। তেওঁৰ ত্যাগে প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে আৰু বিশ্বজুৰি উৎপীড়নৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া সকলৰ বাবে এক আশাৰ পোহৰ হিচাপে কাম কৰি আহিছে। আমি এই যুৱ নায়কজনক মনত ৰাখিছোঁ, আহক আমি তেওঁৰ সাহস আৰু স্বাধীনতাৰ মহৎ উদ্দেশ্যৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতিৰ পৰা শক্তি আহৰণ কৰোঁ হওঁক।

You Can Also Read

Reference

  • wikipedia.org
  • If you read in detail on his click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *