October 25, 2021

Jahangir Mahal Agra in Assamese। জাহাংগিৰ মহলৰ ইতিহাস

জাহাংগিৰ মহলৰ ইতিহাস History of Jahangir Mahal Agra in Assamese

কোনেও সন্দেহ নকৰিব যে শ্বাহজাহানে তাজ মহলৰ পৰা জামা মছজিদলৈ ভাৰতৰ কিছুমান উৎকৃষ্ট স্মৃতিস্তম্ভ নিৰ্মাণ কৰিছিল। অৱশ্যে, ইতিহাসই লিপিৱিত কৰিব যে আকবৰও বৃহৎ গাঁথনিৰ এজন বিশাল নিৰ্মাতা কম নাছিল। বিশাল জাহাংগিৰ মহল এই সত্যৰ সাক্ষী। আগ্ৰা কিলত কেইবাটাও আকৰ্ষণীয় অট্টালিকা থকাৰ সময়ত, এইটো ইয়াৰ সৰলতা আৰু অখণ্ডতাৰ দ্বাৰা বাকীবোৰৰ বাহিৰত থিয় হৈ আছে।

আগ্ৰাৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় পৰ্যটক আকৰ্ষণৰ মাজত গণনা কৰা জাহাংগিৰ মহল আকবৰে তেওঁৰ পুত্ৰ জাহাংগিৰৰ বাবে তেওঁৰ ব্যক্তিগত বাসগৃহ হিচাপে কাম কৰিবলৈ নিৰ্মাণ কৰিছিল। অৱশ্যে, আকবৰৰ ৰাজপুত পত্নীসকলে ইয়াক তেওঁলোকৰ প্ৰধান জেননা (ৰাজকীয় পৰিয়ালৰ মহিলাসকলৰ বাবে এটা প্ৰাসাদ) হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ই জাহাংগীৰৰ পত্নী নূৰ জাহানৰ মুখ্য বাসগৃহ হিচাপেও কাম কৰিছিল। যেতিয়া আপুনি অমৰ সিং গেটৰ পৰা আগ্ৰা কিলোটাত প্ৰৱেশ কৰে তেতিয়া আপোনাৰ চকুক শুভেচ্ছা জনোৱা এইটো প্ৰথম অট্টালিকাবোৰৰ ভিতৰত এটা। যদিও আকবৰে নিৰ্মাণ কৰিছিল, তেওঁ ইয়াৰ বাবে যিকোনো কৃতিত্ব লোৱাৰ পৰা বিৰত আছিল, যিদৰে জাহাংগীৰে তেওঁৰ স্মৃতিত স্পষ্টভাৱে উল্লেখ কৰিছে। Jahangir Mahal Agra in Assamese

স্থাপত্য

আগ্ৰা দুৰ্গৰ ভিতৰত থকা বহুতো আকৰ্ষণৰ ভিতৰত জাহাংগিৰ মহল ৰাজপুত আৰু ইছলামিক স্থাপত্য শৈলীৰ সংমিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। বগা মাৰ্বল আৰু ৰঙা বেলেষ্টনৰ পৰা নিৰ্মাণ কৰা, ইয়াৰ বাহিৰৰ অংশবোৰ অবিশ্বাস্য মোটিফেৰে সজ্জিত কৰা হয় যিবোৰ হিন্দু আৰু ইছলামিক দুয়োটা গাঁথনিৰ বাবে সচৰাচৰ হয়। পৃষ্ঠ অলংকাৰ য’ত মাৰ্বেল ৰ ইনলে আৰু কৌতুহলী জ্যামিতিক প্ৰকাৰ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে সেইটো যথেষ্ট চকু আনন্দদায়ক।

মহলৰ এক বিশিষ্ট আকৰ্ষণ হৈছে ইয়াৰ বিশাল মুখামুখি, যাৰ পাৰাপেট, খোদিত পেনেল, বেলকনি, ব্ৰেকেট আৰু মাৰ্বেল ৰেখা কুচ প্ৰকল্প কৰাটোৱে ইয়াক যথেষ্ট নান্দনিকভাৱে আনন্দদায়ক কৰি ৰাখক। আন এটা উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট হৈছে আভ্যন্তৰীণ উচ্চতা, যিমুখ্যত হিন্দু কিন্তু ইছলামিক দিশবোৰো অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। আনফালে বাহ্যিক উচ্চতা বোৰ প্ৰভাৱশালীভাৱে ইছলামিক, কিছুমান হিন্দু উপাদানৰ উপস্থিতিৰ সৈতে। কিছুমান সূত্ৰঅনুসৰি, জাহাংগিৰ মহল গ্বালিয়ৰৰ মন্দিৰৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল যিটো ৭৫ বছৰ আগতে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। এইটো সমতল চিলিং আৰু সংকীৰ্ণ স্ক্ৰীণ কৰা গেলাৰীৰ উপস্থিতিৰ দ্বাৰা স্পষ্ট।

দুমহলীয়া প্ৰাসাদটোইয়াৰ আকাৰৰ দ্বাৰা সন্মানৰ আদেশ দিয়ে, উত্তৰ-দক্ষিণআৰু পূৱ-পশ্চিম জোখাৰ সময়ত প্ৰায় ৭৮ মিটাৰ জোখাৰ সময়ত ই প্ৰায় ৬৩ মিটাৰ জোখা হয়। আপুনি পোহৰৰ পৰা আঁতৰি যোৱাৰ লগে লগে, বা কোঠাৰ পৰা চোতাললৈ দূৰত্ব বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে গোপনীয়তাৰ স্তৰ বৃদ্ধি হোৱা কোঠাবোৰত এক আকৰ্ষণীয় অভিযান্ত্ৰিক অভিযান্ত্ৰিকৰ উদাহৰণ প্ৰতিফলিত হয়। জাহাংগিৰৰ অধীনত, প্ৰাসাদটো কেইবাটাও সংশোধনৰ মাজেৰে গৈছিল, যাৰ সময়ত হৌজ-ই-জাহানগিৰি যোগ কৰা হৈছিল। এইটো এটা ডাঙৰ বৃত্তাকাৰ বাটি যাক শিলৰ টুকুৰা হিচাপে খোদাই কৰা হৈছিল আৰু সুগন্ধি গোলাপ পানী সংৰক্ষণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

আকৰ্ষণীয় তথ্য Interesting Facts

  • যদিও ইয়াক জাহাংগিৰ মহল বুলি কোৱা হয়, ইয়াক আকবৰে নিৰ্মাণ কৰিছিল, আৰু জাহাংগিৰ নহয়।
  • জাহাংগিৰ মহল হৈছে Akbar.It দ্বাৰা নিৰ্মিত প্ৰাচীনতম গাঁথনিবোৰৰ ভিতৰত এটা
  • আগ্ৰা দুৰ্গৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অট্টালিকা।

প্ৰৱেশ মাচুল Entry Fee

জাহাংগিৰ মহল আগ্ৰা দুৰ্গৰ এটা অংশ, সেয়েহে, আপুনি ইয়াক দৰ্শন কৰিবলৈ কোনো অতিৰিক্ত প্ৰৱেশ মাচুল পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। আগ্ৰা কিলা ভ্ৰমণ কৰাৰ বাবে, অৱশ্যে, আপুনি এটা প্ৰৱেশ মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব, যি ঘৰুৱা আৰু আন্তৰ্জাতিক পৰ্যটক উভয়ৰ বাবে পৃথক। ঘৰুৱা পৰ্যটকসকলে ৪০ আই.আৰ. প্ৰৱেশ মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব আনহাতে আন্তৰ্জাতিক পৰ্যটকসকলে ৫৫০ আই.আৰ. প্ৰৱেশ মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব। 15 বছৰতকৈ কম বয়সৰ শিশুৱে কোনো প্ৰৱেশ মাচুল পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। Jahangir Mahal Agra in Assamese

দৰ্শন কৰিবলৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় Best Time to Visit

জাহাংগিৰ মহল আগ্ৰা দুৰ্গৰ এটা অংশ, যি উত্তৰ প্ৰদেশৰ আগ্ৰা চহৰত অৱস্থিত। এই ঠাইখন ইয়াৰ প্ৰখৰ গ্ৰীষ্মকালৰ বাবে জনা যায়, যেতিয়া উষ্ণতা গড় 42°C হয়। তাৰ পিছতো, পৰ্যটকসকলে এই সময়ত আগ্ৰা ভ্ৰমণ কৰে, আৰু যদি আপুনি তাপৰ সৈতে আৰামদায়ক হয়, তেন্তে আপুনিও এনে কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, শীতকাল হৈছে যেতিয়া আগ্ৰাক ঘৰুৱা আৰু আন্তৰ্জাতিক দুয়োটা পৰ্যটকৰ দ্বাৰা ভ্ৰমণ কৰা হয়। বন্ধুত্বপূৰ্ণ বতৰে দৰ্শনশীল স্থান আৰু অন্বেষণক এক উপভোগ্য বিষয় কৰি তোলে।

ওচৰৰ পৰ্যটক আকৰ্ষণ Nearby Tourist Attractions

উত্তৰ প্ৰদেশৰ অন্যতম বিখ্যাত পৰ্যটক আকৰ্ষণ জাহাংগিৰ মহল ভ্ৰমণ কৰাৰ পিছত, আপুনি আগ্ৰাৰ অন্যান্য সমানজন জনপ্ৰিয় পৰ্যটন স্থানও ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

  • Agra Market
  • Jama Masjid
  • Taj Mahal
  • Fatehpur Sikri
  • Shri Mankameshwar Mandir
  • Noorjahan Tomb

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. www.tourmyindia.com/

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *