History of Ajan Pir Dargah in Assamese | আজান পীৰ দৰগাহৰ ইতিহাস - assamintro.com
September 28, 2022

History of Ajan Pir Dargah in Assamese | আজান পীৰ দৰগাহৰ ইতিহাস

আজান পীৰ দৰগাহৰ ইতিহাস Ajan Pir Dargah in Assamese

অসমৰ শিৱসাগৰ জিলাৰ প্রায় ২২ কিলােমিটাৰ দূৰত থকা সৰাগুৰি চাপৰিত আজান পীৰ দৰগাহ অৱস্থিত। ইছলাম পীৰ শ্বাহ মিলান বা আজান ফকীৰৰ স্মৃতিত এই দৰগাহ স্থাপন কৰা হৈছিল। এই ইছলাম চুফী সন্তজন খ্রীঃ সপ্তদশ শতিকাত বাগদাদৰ পৰা আহিছিল। তেওঁ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চললৈ আহি ব্ৰহ্মপুত্র উপত্যকাত শিৱসাগৰ অঞ্চলত বসতি আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ খাজা নিজামুদ্দিন আউলিয়াৰ এজন শিষ্য আছিল। তেওঁ আন তিনিজন সহযােগীৰ সৈতে অসমলৈ আহিছিল বুলি কোৱা হয়।

Ajan Pir Dargah in Assamese

আজান পীৰে জিকিৰসমূহ ৰচনা কৰিছিল। তেওঁ গড়গাঁৱৰ ওচৰৰ সােণপুৰাত এটি মছজিদ স্থাপন কৰি ইছলাম ধর্ম প্রচাৰ কৰিছিল। এই মছজিদত থাকোতেই নামাজ পঢ়িবৰ বাবে মানুহক সজাগ কৰিবৰ বাবে তেওঁ ডাঙৰ ডাঙৰকৈ ‘আজান’ দিয়াৰ বাবেই তেওঁ ‘আজান ফকীৰ হিচাপে পৰিচিত হৈ পৰিল বুলি প্রবাদ আছে। আজান ফকীৰে আদিতে আৰৱী ভাষা কৈছিল। কিন্তু অসমত স্থায়ীভাৱে বসতি কৰাৰ পাচত তেওঁ ইয়াৰ স্থানীয় ভাষাত ব্যুৎপত্তি লাভ কৰিছিল। আজান পীৰে ১৬০ টা জিকিৰ ৰচনা কৰিছিল যদিও ইয়াৰ ৯০ টাহে পােৱা গৈছে। সৰাগুৰি চাপৰিত থকা আজান পীৰ দৰগাহলৈ যাবলৈ নিকটৱর্তী বিমান বন্দৰ হ’ল ডিব্ৰুগড়ৰ মােহনবাৰী। শিৱসাগৰ নগৰত থকা ৰেল ষ্টেচন আৰু বাছ আস্থানৰ পৰা এই স্থানলৈ যাব পাৰি। দিখৌ আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ সংগমস্থলত থকা এই দৰগাহলৈ যাবলৈ বর্তমান বিভিন্নধৰণৰ যান-বাহনৰ সুবিধা আছে।

জনপ্ৰিয় আৰু চাৰিওফালে চাব লাগিব

এই দৰগাহত উদযাপন কৰা এটা বিশেষ দিন হৈছে ইউ আৰ ইউ এছ যেতিয়া মহান সাধু আজান ফকীৰৰ স্মৰণত এই পবিত্ৰ স্থানত এক বিশাল জনসমাগম হয়। হিন্দু আৰু মুছলমান উভয়েই এই স্থানত একেলগে একত্ৰিত হয় দুয়োটা সম্প্ৰদায়ৰ মাজৰ সকলো উত্তেজনা পাহৰি এই মহান নেতাজনৰ প্ৰতি সন্মান দেখুৱাবলৈ হাত মিলায়। এইটো নিশ্চিতভাৱে সাক্ষী হ’বলৈ এটা ভাল স্থান।

BEST TIME TO VISIT Ajan Pir Dargah

October to February

References

  1. I collected from Wikipedia
  • Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.
  • If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.