September 16, 2021

Fathers Day Importance Celebration and Shayari in Assamese

পিতৃ দিৱস Fathers Day in Assamese

পিতৃ দিৱস বা ফাদাৰছ্ ডে বিশ্বব্যাপী পিতৃ সকলৰ সন্মানৰ বাবে উদযাপিত কৰা দিৱস। পিতৃ দিৱসত পিতৃত্ব, পিতৃত্ব বান্ধোন তথা সমাজত পিতা সমূহৰ প্ৰভাৱৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰি ধন্যবাদসূচক হিচাপে পালন কৰা হয়। পিতৃ সকলৰ মৰম আৰু ত্যাগৰ স্বীকৃতি জনোৱা পিতৃ দিৱস এক মাধ্যম। পৃথিৱীৰ বিভিন্ন দেশত বেলেগ বেলেগ দিনত এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। ভাৰতকে আদি কৰি পৃথিৱীৰ প্ৰায়বোৰ দেশে পিতৃ দিৱস জুন মাহৰ তৃতীয় দেওবাৰে পালন কৰে। মাতৃ সকলৰ সন্মানৰ বাবে অনুষ্ঠিত মাতৃ দিৱস ইয়াৰ পৰিপূৰক।

পিতৃ দিৱস এই বছৰ ইং 20 জুন, 2021 তাৰিখে পৰিব।

পিতৃ দিৱস কি What is Father’s Day in assamese

পিতৃ দিৱস হৈছে আপোনাৰ দেউতাকক বিশেষ অনুভৱ কৰাবলৈ এটা দিন। এই দিনটোত শিশুৱে তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰে। পিতৃ দিৱস এক আন্তৰ্জাতিক দিৱস, সেয়েহে এই দিনটোত সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াক উদযাপন কৰা হয়। পিতৃ দিৱস প্ৰতি বছৰে জুনৰ তৃতীয় দেওবাৰে পালন কৰা হয়।

পিতৃ দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয় Why Father’s Day is Celebrated in assamese

পিতৃ দিৱস উদযাপন কৰাৰ আঁৰত ইয়াৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ইতিহাস আছে। এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ প্ৰথম ধাৰণাটো সোনোৰা লুই স্মাৰ্ট ডডৰ মনলৈ আহিছিল। তেওঁহে প্ৰথমবাৰৰ বাবে এটা বিশেষ দিনত তেওঁৰ দেউতাক উইলিয়াম স্মাৰ্টক বিশেষভাৱে সন্মান জনোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। যিহেতু এইটো তেওঁৰ দেউতাকক সন্মান জনোৱাৰ এক নতুন প্ৰণালী আছিল, য’ত সৃষ্টিশীলতাইও স্থান লাভ কৰিছিল, দিনটো অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছিল আৰু মানুহে আনুষ্ঠানিকভাৱে দিনটো উদযাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

সোনোৰাই জুনৰ প্ৰথম দেওবাৰে দিনটো উদযাপন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল, কিয়নো সেইদিনটো তেওঁৰ দেউতাকৰ জন্মদিনৰ ওচৰত আছিল। ১৯১০ চনৰ ১৯ জুনত ৱাশ্বিংটনৰ স্পোকেনত এই দিনটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে উদযাপন কৰা হৈছিল। ১৯৬৬ চনত ৰাষ্ট্ৰপতি লিণ্ডন জনছনে জুনৰ তৃতীয় দেওবাৰে পিতৃ দিৱসৰ আয়োজন কৰে। তাৰ পিছত, ১৯৭২ চনত ৰাষ্ট্ৰপতি ৰিচাৰ্ড নিক্সনে পিতৃ দিৱসক আনুষ্ঠানিক বন্ধ ঘোষণা কৰে।

পিতৃ দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় How to Celebrate Father’s Day in assamese

মাকৰ পিছত, যদি কোনোবাই আমাৰ হৃদয়ৰ অতি ওচৰত থাকে, সেয়া হৈছে আমাৰ দেউতা। দেউতাকৰ মৰম মাকৰ দৰে দেখা নাযায়, কিন্তু দেউতাই আমাক ভিতৰৰ পৰা শক্তিশালী কৰে, পৃথিৱীত ভাল আৰু বেয়াৰ পৰীক্ষাই আমাক দেউতাক দিয়ে। কোৱা হয় যে ছোৱালীবোৰ তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ খুব ঘনিষ্ঠ। জীয়ৰী আউশাই তাইৰ দেউতাকৰ দৰে জীৱন সংগী বিচাৰে। দেউতাকৰ বাবে তেওঁৰ ছোৱালী সদায় এগৰাকী ৰাজকুমাৰী। পুত্ৰসকলেও তেওঁলোকৰ দেউতাকক দেখি ডাঙৰ হয়, কিয়নো তেওঁলোকৰ অভ্যাস আছে। পিতৃসকলে তেওঁলোকৰ সুখ ত্যাগ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ সন্তানৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে, তেওঁলোকৰ ত্যাগ, সদিচ্ছাৰ অনুভূতি থাকে। যিদৰে আমি মাতৃ দিৱসক মাতৃৰ সন্মান বুলি বিবেচনা কৰোঁ, পিতৃৰ প্ৰেমক সন্মান কৰিবলৈ পিতৃ দিৱস পালন কৰা হয়।

মানুহে আজিকালি পিতৃ দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ বিভিন্ন ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰে। পিতৃ দিৱস এজন পিতৃৰ বাবে যিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সিমানেই তেওঁলোকৰ সন্তানৰ বাবেও গুৰুত্বপূৰ্ণ। পিতৃ দিৱসত আপোনাৰ সন্মান প্ৰকাশ কৰিবলৈ আপুনি নিম্নলিখিত পদ্ধতিবোৰ অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

  • এই দিনটোত আপুনি আপোনাৰ দেউতাকক এখন ধুনীয়া পিতৃ দিৱসৰ কাৰ্ড দি তেওঁৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। বজাৰত বহুতো কাৰ্ডৰ দোকান আছে য’ৰ পৰা আপুনি পিতৃ দিৱসৰ বিষয়বস্তুত বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্ড পাব পাৰে।
  • কেতিয়াবা এনে এক পৰিস্থিতি হয় য’ত ল’ৰা ছোৱালীবোৰে দেউতাকৰ বিষয়ে ভবা সকলো কথা দেউতাকক ক’ব নোৱাৰে। গতিকে এই কাৰ্ডবোৰত আপুনি আপোনাৰ দেউতাকৰ বাবে আপোনাৰ মন কি বাত লিখিব পাৰে। মন কি বাত প্ৰাইম ৰেডিঅ’ অনুষ্ঠান ইয়াত পঢ়ক।
  • আপুনি নিজৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ শায়াৰী আৰু কবিতা লিখি আপোনাৰ দেউতাকৰ প্ৰতি আপোনাৰ মৰম প্ৰকাশ কৰিব পাৰে। এইটো এটা অনন্য প্ৰক্ৰিয়া হ’ব যাৰ অধীনত আপোনাৰ সকলো আৱেগ সুন্দৰভাৱে বুজি পোৱা যাব।
  • আপুনি আপোনাৰ জমা কৰা বা উপাৰ্জন কৰা ধনৰ সহায়ত আপোনাৰ দেউতাকক উপহাৰ দিব পাৰে। আপুনি জানিব লাগিব আপোনাৰ দেউতাকৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় বস্তু বা মিঠাই কি। আপুনি এইটো আপোনাৰ দেউতাকৰ বাবে আপোনাৰ টকাৰে কিনিব পাৰে।
  • যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে আপুনি আপোনাৰ দেউতাকৰ বাবে এটা সৰু আচৰিত পাৰ্টিও কৰিব পাৰে। এইটোৱে আপোনাৰ দেউতাকক জনাব যে আপুনি দায়বদ্ধ।
  • আজিৰ দিনটোত আপুনি আপোনাৰ দেউতাকক তেওঁৰ প্ৰিয় স্থানলৈ লৈ যাব পাৰে, বা এনে এখন ঠাইলৈ যাব পাৰে য’ত আপোনাৰ দেউতাকে যাব বিচাৰে, কিন্তু আপুনি এতিয়ালৈকে যাব পৰা নাই। এইটোৱে এই দিনটো আপোনাৰ আৰু আপোনাৰ দেউতাকৰ বাবে স্মৰণীয় কৰি তুলিব।

পিতৃ দিৱসৰ গুৰুত্ব Father’s Day Importance in assamese

সময়ৰ লগে লগে আজিৰ মানুহবোৰ ইমান ব্যস্ত হৈ পৰিছে যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ সপোনৰ আঁৰত থকা ঘৰটোক সময় দিব পৰা নাই। যদিও তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃক অত্যাধিক ভাল পায়, তথাপিও তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰেম দেখুৱাবলৈ সময় উলিয়াব নোৱাৰে। এনে পৰিস্থিতিত এদিন ই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে। এই দিনটোত, সকলো শিশুৱে হয় তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰিবলৈ আনুষ্ঠানিক ছুটি লয়, বা চৰকাৰে নিজেবন্ধ ঘোষণা কৰে। আজিৰ দিনটোত, শিশুৱে গোটেই দিনটো তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ সৈতে কটায়, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ মাজৰ দূৰত্ব হ্ৰাস হয়। আজিৰ দিনটোত, ল’ৰা-ছোৱালীবিলাক বিদেশত থাকিলেও, তেওঁলোকে আজিৰ দিনটোৰ অজুহাতত ঘৰলৈ উভতি আহে। যিদৰে মাতৃ দিৱস মাতৃ দিৱস উদযাপন কৰা হয় আৰু জীৱনত যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে, ঠিক তেনেদৰে এই দিনটো মানুহৰ মাজতো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, সেয়েহে মানুহে ইয়াক পিতৃ দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰে।

ভাৰতত পিতৃ দিৱস Fathers day in India

ভাৰতত পিতৃ দিৱসত কোনো ৰাজহুৱা বন্ধ নাই, কিন্তু কেইবছৰমানৰ পৰা ই ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ জৰিয়তে অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। আজিৰ দিনটোত সকলোৱে তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ সৈতে ফটো শ্বেয়াৰ কৰে, বাৰ্তাৰ দ্বাৰা তেওঁক অভিনন্দন জনায়। কিছুমান বিদ্যালয়ত পিতৃ দিৱসত বিশেষ কাৰ্যসূচীও আয়োজন কৰা হয়।

প্ৰতিটো শিশুৰ জীৱনত তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ এক বিশেষ স্থান আছে। এজন দেউতাক হৈছে শিশুৱে দেখা প্ৰথম ব্যক্তি, তেওঁলোকৰ হাত ধৰিবলৈ শিকে। প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁলোকৰ সৈতে বিদ্যালয়লৈ যাওক। যিসকলৰ দেউতাক নাই তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অভাৱ ভালদৰে বুজিব পাৰে।

শয়াৰীত পিতৃ দিৱসৰ Fathers Day Special Shayari 

আজিও, তেওঁ সেই মৰমলগা হাঁহিটো হেৰুৱাইছে।
যিটো মোৰ ঠাট্টাৰ সৈতে দেউতাৰ মুখত ফুলিব

তেওঁ কান্ধত বহি মোক পৃথিৱী ভ্ৰমণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল
য’লৈকে গৈছিলো, মই বহুতো উপহাৰ আনিছিলো

মোৰ প্ৰতিটো জন্মদিনতে তেওঁ মোক মোৰ লগত মন্দিৰলৈ লৈ গৈছিল
মোৰ প্ৰতিটো ফলাফল সমগ্ৰ বিশ্বতে বৰ্ণনা কৰা হৈছিল।

মোৰ জীৱনৰ সকলো সপোন তেওঁলোকৰ চকুত আছিল
মোৰ বাবে, তেওঁলোকে প্ৰতি মুহূৰ্তত সুখ বয়ন কৰি আছিল।

মোৰ সপোনবোৰ তেওঁৰ লগত গৈছিল মোৰ দেউতাই মোক এৰি গৈছিল
এতিয়া চকুত কোনো দুষ্টতা নাই, কিন্তু কেৱল চকুপানী।

আপুনি ঘূৰি অহাৰ পিছত, পাপা
পিতৃ দিৱসৰ শুভেচ্ছা গতিকে শুনা পাপা

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. https://www.deepawali.co.in/

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *