September 16, 2021

Essay on Kaira Movement। Kheda Satyagraha in Assamese । খেদা আন্দোলনৰ ইতিহাস

খেদা আন্দোলনৰ ইতিহাস Kheda Satyagraha of 1918 in Assamese

ব্ৰিটিছ ৰাজৰ সময়ছোৱাত ভাৰতৰ গুজৰাটৰ খেদা জিলাত 1918 চনৰ খেদা সত্যাগ্ৰহ আছিল মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ দ্বাৰা আয়োজিত সত্যাগ্ৰহ আন্দোলন। এইটো ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ এটা ডাঙৰ বিদ্ৰোহ আছিল। চম্পাৰণ সত্যাগ্ৰহৰ পিছত এইটো দ্বিতীয় সত্যাগ্ৰহ আন্দোলন আছিল। গান্ধীয়ে কৃষকসকলক সমৰ্থন কৰিবলৈ এই আন্দোলনৰ আয়োজন কৰিছিল

Mahatma Gandhi in 1918, when he led the Kheda Satyagraha

English nameKaira Movement
Date22 March – 5 June, 1918
LocationKheda district of Gujarat, India during the period of the British Raj
Patron(s)honesty & hardwork
Organised byGandhi, Sardar Vallabhbhai Patel Indulal Yagnik, Shankarlal Banker, Mahadev Desai, Narhari Parikh, Mohanlal Pandya and Ravi Shankar Vyas

নেতাসকল

গুজৰাটত, মহাত্মা গান্ধী মুখ্যতঃ সংগ্ৰামৰ আধ্যাত্মিক মুৰব্বী আছিল। তেওঁৰ মুখ্য লেফটেনেণ্ট চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল আৰু গান্ধীবাদীসকলৰ দ্বাৰা সমৰ্পিত এক ঘনিষ্ঠ দল, যেনে ইন্দুলাল য়াগনিক, শংকৰলাল বেংকাৰ, মহাদেৱ দেশাই, নৰহৰি পাৰিখ, মোহনলাল পাণ্ডিয়া আৰু ৰবি শংকৰ ব্যাসে গ্ৰাম্যঅঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিছিল, গাওঁবাসীসকলক সংগঠিত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক ৰাজনৈতিক নেতৃত্ব আৰু নিৰ্দেশনা দিছিল। [3] আহমেদাবাদ আৰু বদোদৰা চহৰৰ পৰা বহুতে গুজৰাটীসকলক উত্তেজিত কৰি বিদ্ৰোহৰ আয়োজকসকলৰ সৈতে যোগদান কৰিছিল, কিন্তু গান্ধী আৰু পেটেলে আন প্ৰদেশৰ ভাৰতীয়সকলৰ জড়িত হোৱাৰ প্ৰতিৰোধ কৰিছিল, ইয়াক এক সম্পূৰ্ণ গুজৰাটী সংগ্ৰাম হিচাপে ৰাখিবলৈ বিচাৰিছিল।

সংগ্ৰাম

পেটেল আৰু তেওঁৰ সহকৰ্মীসকলে এক ডাঙৰ কৰ বিদ্ৰোহৰ আয়োজন কৰিছিল, আৰু (খেদা)ৰ সকলো বিভিন্ন জাতি আৰু জাতি সম্প্ৰদায়ে ইয়াৰ চাৰিওফালে সমবেত হৈছিল। খেদৰ কৃষকসকলে দুৰ্ভিক্ষৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এই বছৰৰ কৰ বাতিল কৰিবলৈ আহ্বান জনাই এখন আবেদনত স্বাক্ষৰ কৰিছিল। বোম্বাইৰ চৰকাৰে চাৰ্টাৰখন নাকচ কৰিছিল। তেওঁলোকে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে যদি কৃষকসকলে পৰিশোধ নকৰে, তেন্তে ভূমি আৰু সম্পত্তি জব্দ কৰা হ’ব আৰু বহুতক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হ’ব।

কৰ ৰখা হৈছিল, চৰকাৰৰ সংগ্ৰাহক আৰু পৰিদৰ্শকসকলে সম্পত্তি আৰু গৰু জব্দ কৰিবলৈ ঠগ প্ৰেৰণ কৰিছিল, আনহাতে আৰক্ষীয়ে মাটি আৰু সকলো কৃষিসম্পত্তি জব্দ কৰিছিল। কৃষকসকলে গ্ৰেপ্তাৰৰ প্ৰতিৰোধ কৰা নাছিল, বা হিংসাত নিয়োজিত বাহিনীৰ প্ৰতি শোধ লোৱা নাছিল। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ নগদ ধন আৰু মূল্যৱান সামগ্ৰী গুজৰাট সভালৈ দান কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিছিল যি আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰটবোৰ আয়োজন কৰি আছিল

অনুশাসন আৰু ঐক্যৰ ক্ষেত্ৰত বিদ্ৰোহ টো আশ্চৰ্যজনক আছিল। আনকি যেতিয়া তেওঁলোকৰ সকলো ব্যক্তিগত সম্পত্তি, ভূমি আৰু জীৱিকা জব্দ কৰা হৈছিল, খেদাৰ কৃষকসকলৰ এক বৃহৎ অংশ পেটেলৰ সমৰ্থনত দৃঢ়ভাৱে একত্ৰিত হৈ আছিল। অন্যান্য অংশত বিদ্ৰোহৰ প্ৰতি সহানুভূতিশীল গুজৰাটীসকলে চৰকাৰী যন্ত্ৰপাতিক প্ৰতিৰোধ কৰিছিল, আৰু প্ৰতিবাদকাৰী কৃষকসকলৰ আত্মীয় আৰু সম্পত্তিক আশ্ৰয় দিয়াত সহায় কৰিছিল। যিসকল ভাৰতীয়ই জব্দ কৰা ভূমি ক্ৰয় কৰিব বিচাৰিছিল তেওঁলোকক সমাজৰ পৰা বাদ দিয়া হৈছিল। যদিও সাৰদুল সিং কেভেশৰৰ দৰে জাতীয়তাবাদীসকলে আন অংশত সহানুভূতিশীল বিদ্ৰোহৰ আহ্বান জনাইছিল, গান্ধী আৰু পেটেলে এই ধাৰণাটো দৃঢ়তাৰে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল

ফলাফল

চৰকাৰে অৱশেষত দুয়োপক্ষৰ বাবে এক সন্মানীয় চুক্তি গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। প্ৰশ্নত থকা বছৰটোৰ বাবে কৰ, আৰু পৰৱৰ্তীটো স্থগিত কৰা হ’ব, আৰু হাৰ বৃদ্ধি হ্ৰাস কৰা হ’ব, আনহাতে সকলো জব্দ কৰা সম্পত্তি ঘূৰাই দিয়া হ’ব

মানুহে জব্দ কৰা ভূমিবোৰ তেওঁলোকৰ সঠিক মালিকক ঘূৰাই দিয়াৰ বাবে সংহতিৰে কাম কৰিছিল। যিসকলে জব্দ কৰা মাটিবোৰ ক্ৰয় কৰিছিল তেওঁলোকক ঘূৰাই দিবলৈ প্ৰভাৱিত হৈছিল, যদিও ব্ৰিটিছে আনুষ্ঠানিকভাৱে কৈছিল যে ই ক্ৰেতাসকলৰ কাষত থিয় দিব

You also Read

References

  1.  “Indian National Congress by Encyclopædia Britannica”.
  2.  Sarkar, Sumit (1983). Modern India, 1885–1947. Macmillan. পৃষ্ঠা. 1–4.
  3.  Metcalf, B.; Metcalf, T. R. (9 October 2006). A Concise History of Modern India (2nd সম্পাদনা). Cambridge University Press. 
  4.  Guha, Ramachandra (12 August 2008). India After Gandhi: The History of the World’s Largest Democracy. Harper Collins. । আহৰণ কৰা হৈছে: 23 August 2012.
  5. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *