December 4, 2022

Essay on Human Rights Day in Assamese | মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ ৰচনা

Essay on Human Rights Day in Assamese

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ পৰিচয়

মানৱ অধিকাৰ দিৱস প্ৰতি বছৰে সমগ্ৰ বিশ্বতে ১০ ডিচেম্বৰত পালন কৰা হয়। এই দিনটোৰ লক্ষ্য হৈছে মানৱ অধিকাৰৰ সমস্যাবোৰ সমাধান কৰা। সন্মিলন, বিতৰ্ক আৰু আলোচনা অনুষ্ঠিত হয় আৰু লগতে মানৱ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ আইনবোৰো প্ৰস্তাৱিত আৰু ৰূপায়ণ কৰা হয়।

মানৱ অধিকাৰ দিৱস – ইতিহাস

মানৱ অধিকাৰ দিৱস১৯৪৮ চনৰ ১০ ডিচেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ দ্বাৰা মানৱ অধিকাৰৰ সাৰ্বজনীন ঘোষণাগ্ৰহণক স্মৰণ কৰে। ১৯৫০ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই ৪২৩(ভি) প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিছিল। প্ৰস্তাৱটোত, ই সকলো সদস্য ৰাষ্ট্ৰক 10 ডিচেম্বৰ মানৱ অধিকাৰ দিৱস হিচাপে পালন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। 1945 চনত প্ৰতিষ্ঠা হোৱাৰ পিছত, ৰাষ্ট্ৰসংঘই প্ৰতিষ্ঠা হোৱাৰ পিছত কৰা এইটো প্ৰথম কামবোৰৰ ভিতৰত এটা আছিল।

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ প্ৰস্তাৱটো ৪৮ খন ৰাজ্যৰ সপক্ষে আৰু আঠখন অনুপস্থিত থকাৰ সৈতে গৃহীত হৈছিল।

পালন

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ আৰম্ভণি পৰ্যৱেক্ষণসফল হৈছিল। ১৯৫২ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ ডাক বিভাগে বিক্ৰী কৰা স্মাৰক মানৱ অধিকাৰ ডাকটিকেটসমূহে ২,০০,০০০ আগতীয়া অৰ্ডাৰ লাভ কৰাৰ পৰাহে সেই দিনটোৰ জনপ্ৰিয়তা নিশ্চিত কৰিব পাৰি।
ৰাজনীতি, সামাজিক কাম আৰু মানৱ অধিকাৰ কৰ্মীসকলৰ অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ সৈতে আজি বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত এই দিৱস পালন কৰা হয়। প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে মানৱ অধিকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা আৰু জনসাধাৰণক ইয়াৰ বিষয়ে সজাগ কৰা। মানৱ অধিকাৰ উলংঘনৰ প্ৰতি অধিক অসুৰক্ষিত সমাজৰ দৰিদ্ৰ আৰু নিপীড়িত শ্ৰেণীবোৰক সম্বোধন কৰা হয়। কেইবাটাও মানৱ অধিকাৰ সংগঠনে মানৱ অধিকাৰ উলংঘনৰ প্ৰতিটো সমস্যা সমাধান কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ গঠনমূলক কাৰ্যকৰী পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰে।

Dates around the Globe

যদিও মানৱ অধিকাৰ দিৱস ১০ ডিচেম্বৰত সমগ্ৰ বিশ্বতে ব্যাপকভাৱে পালন কৰা হয়; কিছুমান ৰাষ্ট্ৰৰ তাৰিখবোৰত সামান্য তাৰতম্য আছে।

উদাহৰণ স্বৰূপে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ৯ ডিচেম্বৰৰ পৰা এক মানৱ অধিকাৰ সপ্তাহ পালন কৰা হয়। ২০০১ চনত তদানীৰ্থ ৰাষ্ট্ৰপতি জৰ্জ ডব্লিউ বুশ্বৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আদেশত এই সপ্তাহটো ঘোষণা কৰা হৈছিল।

আন এটা উদাহৰণ হৈছে দক্ষিণ আফ্ৰিকা, য’ত 10 ডিচেম্বৰৰ পৰিৱৰ্তে 21 মাৰ্চত মানৱ অধিকাৰ দিৱস পালন কৰা হয়। ১৯৬০ চনৰ শ্বাৰ্পভিল গণহত্যা আৰু ইয়াৰ ভুক্তভোগীসকলক স্মৰণ কৰিবলৈ এই তাৰিখটো বাছনি কৰা হৈছিল। ১৯৬০ চনৰ ২১ মাৰ্চত দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বৰ্ণবৈষম্যমূলক শাসনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ হিচাপে এই গণহত্যা সংঘটিত হৈছিল।

মধ্য প্ৰশান্ত মহাসাগৰত অৱস্থিত কিৰিবাটি গণৰাজ্যই 11 তাৰিখে মানৱ অধিকাৰ দিৱস পালন কৰে

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ তাৎপৰ্য

মানৱ অধিকাৰ হৈছে সেই বিশেষাধিকাৰ যিবোৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিক তেওঁৰ স্বাভাৱিক দৈনন্দিন জীৱনৰ অংশ হিচাপে প্ৰদান কৰিব লাগিব। এইবোৰক মৌলিক অধিকাৰ হিচাপে বুজা হ’ব পাৰে যাৰ বাবে প্ৰতিজন মানুহৰ অধিকাৰ আছে। সংস্কৃতি, ছালৰ ৰং, ধৰ্ম, বা তেনে ধৰণৰ কোনো ধৰণৰ বৈষম্য নাই। পৃথিৱীৰ সকলো মানুহৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ সমানে প্ৰযোজ্য।

দুখৰ বিষয় যে মানৱ অধিকাৰসম্পৰ্কে সজাগতা থকা স্বত্বেও সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰা মানৱ অধিকাৰ উলংঘনৰ বহুতো ঘটনা সংঘটিত হৈছে। উলংঘনৰ সন্মুখীন হোৱা সকলৰ বেছিভাগেই সমাজৰ দৰিদ্ৰ আৰু বঞ্চিত শ্ৰেণীৰ। দৰিদ্ৰতা আৰু নিৰক্ষৰতাৰ দৰে কাৰকে তেওঁলোকক আনৰ দয়াত ভালদৰে কৰিবলৈ আৰু ধনী ব্যক্তিসকলক বাধ্য কৰে। সেয়েহে, এই মানৱ অধিকাৰ উলংঘনৰ বিষয়টো উত্থাপন কৰিবলৈ আৰু লগতে অধিকসংখ্যক লোকক মানুহ হিচাপে তেওঁলোকৰ নিজৰ অধিকাৰ আৰু বিশেষাধিকাৰৰ বিষয়ে সজাগ কৰাৰ বাবে ‘মানৱ অধিকাৰ দিৱস’ৰ দৰে এটা দিন পালন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ উপসংহাৰ

মানৱ অধিকাৰ দিৱসৰ দৰে পৰ্যৱেক্ষণে কেৱল মানুহ হিচাপে ব্যক্তিৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাই নহয় কিন্তু সমাজক সমান আৰু পক্ষপাতহীন কৰাত সহায় কৰে। মানুহ হিচাপে আমি ইজনে সিজনৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰিব লাগিব বুলি উপলব্ধি কৰাটো আমাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। মানৱ অধিকাৰক সন্মান কৰিলেহে আমি এখন সমাজ হিচাপে বিকশিত হওঁ।

মানবীয় অধিকাৰ সমুহৰ বিশ্বজনীন ঘোষণা

References

  1. I collected from Wikipedia
  • Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.
  • If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *