September 16, 2021

Essay on Champaran Satyagraha in Assamese। চম্পাৰন আৰু খেড়া সত্যাগ্ৰহ

চম্পাৰন আৰু খেড়া সত্যাগ্ৰহ Champaran Satyagraha in Assamese

গান্ধীজীৰ নেতৃত্বত, 1917 চনত বিহাৰৰ চম্পাৰণ জিলাত সত্যাগ্ৰহ অনুষ্ঠিত হৈছিল। ইয়াক চম্পাৰণ সত্যাগ্ৰহ বুলি জনা যায়। গান্ধীজীৰ নেতৃত্বত এইটো ভাৰতৰ প্ৰথম সত্যাগ্ৰহ আছিল।

ইতিহাস History of Champaran Satyagraha in Assamese

গান্ধীয়ে ১৯১৬ চনৰ ডিচেম্বৰত কংগ্ৰেছৰ লক্ষ্ণৌ অধিৱেশনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। একেটা অনুষ্ঠানতে, তেওঁ এজন ব্যক্তিক লগ পাইছিল যিয়ে তেওঁৰ ৰাজনীতিৰ গতিপথ সলনি কৰিছিল। এই সৰল কিন্তু জেদী মানুহজনে তেওঁক তেওঁৰ এলেকাৰ কৃষকসকলৰ দুখ-কষ্ট আৰু ব্ৰিটিছৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ শোষণৰ কাহিনী কৈছিল আৰু তেওঁলোকক ইয়াক আঁতৰাবলৈ আহ্বান জনাইছিল।

গান্ধী প্ৰথম সভাত মানুহজনৰ সৈতে প্ৰভাৱিত হোৱা নাছিল আৰু সেইকাৰণে তেওঁ তেওঁক এৰাই চলিছিল। কিন্তু এই কম শিক্ষিত আৰু জেদী কৃষকজনে তেওঁক বাৰে বাৰে তেওঁৰ অনুৰোধ গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল। ফলস্বৰূপে, চাৰি মাহৰ পিছত, চম্পাৰণৰ কৃষকসকলক বলপূৰ্বক নীল খেতিৰ পৰা মুক্ত কৰা হয়। গান্ধীয়ে ইমান সোনকালে সফলতাত বিশ্বাস কৰা নাছিল। এনেদৰে, বিহাৰ আৰু চম্পাৰণৰ সৈতে গান্ধীৰ সম্পৰ্ক স্থায়ীভাৱে সম্পৰ্কিত আছিল। তেওঁক চম্পাৰণলৈ অনা মানুহজন আছিল ৰাজকুমাৰ শুক্লা।

গান্ধীজী ১৯১৭

চম্পাৰণৰ কিষাণ আন্দোলন ১৯১৭ চনৰ এপ্ৰিলমাহত হৈছিল। গান্ধীয়ে প্ৰথমে ভাৰতৰ চম্পাৰণৰ মাটিত সত্যাগ্ৰহ আৰু অহিংসাৰ তেওঁৰ পৰীক্ষিত গাধ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াতেই তেওঁলোকে সিদ্ধান্ত লৈছিল যে তেওঁলোকে সন্মুখৰ পৰা মাত্ৰ এটা কাপোৰ আগবঢ়াব। এই আন্দোলনৰ পিছতে তেওঁক ‘মহাত্মা’ উপাধি প্ৰদান কৰা হৈছিল। দেশখনে একেটা আন্দোলনৰ পৰা ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, আচাৰ্য কৃপালানি, মজৰুল হক, ব্ৰাজকিশোৰ প্ৰসাদৰ দৰে মহান ব্যক্তিত্বো লাভ কৰিছিল। এই তথ্যবোৰে দেশৰ ৰাজনৈতিক ইতিহাসত চম্পাৰণ আন্দোলন কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সেয়া বৰ্ণনা কৰিব পাৰে। এই আন্দোলনটোৱেই দেশক এজন নতুন নেতা আৰু এক নতুন ধৰণৰ ৰাজনীতি পাবলৈ আত্মবিশ্বাস প্ৰদান কৰিছিল। Champaran Satyagraha in Assamese

কিন্তু ৰাজকুমাৰ শুক্লা আৰু তেওঁৰ জেদ নহ’লে, চম্পাৰণ আন্দোলনৰ সৈতে গান্ধীৰ সম্পৰ্ক খুব কমেই সম্ভৱ হ’লহেঁতেন। তেওঁৰ আত্মজীৱনী ‘সত্যৰ ব্যৱহাৰ’ৰ পঞ্চম অধ্যায়ৰ দ্বাদশ অধ্যায়ত গান্ধীয়ে লিখিছে, ‘মই লক্ষ্ণৌ কংগ্ৰেছলৈ যোৱাৰ আগতে চম্পাৰণৰ নামও নাজানিছিলো। নীল খেতিৰ ধাৰণা নগণ্য আছিল। আমার কোনো জ্ঞান ছিল না যে হাজার হাজার কৃষক এই কারণে ক্ষতিগ্রস্থ হয়।’ তিনি আরও লিখেছিলেন, ‘ৰাজকুমাৰ শুক্লা নামে চম্পারণের একজন কৃষক আমাকে সেখানে ধরেছিল। বাকিল বাবু (ব্রজকিশোর প্ৰসাদ, সেই সময় বিহারের একজন প্রখ্যাত উকিল এবং জয়প্রকাশ নাৰায়ণের শহুর) আপনাদের সব কথা বলবে, তিনি আমাকে অনুসরণ করবেন এবং আমাকে তাঁর জায়গায় আসতে আমন্ত্রণ জানাবেন।

কিন্তু মহাত্মা গান্ধীয়ে ৰাজকুমাৰ শুক্লাক বৰ্তমানৰ বাবে তেওঁক খেদি যোৱা বন্ধ কৰিবলৈ কৈছিল। অধিৱেশনত ব্ৰাজকিশোৰ প্ৰসাদে চম্পাৰণৰ দুৰ্দশাৰ বিষয়ে কয় যাৰ পিছত কংগ্ৰেছে এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে। তথাপিও, ৰাজকুমাৰ শুক্লা সন্তুষ্ট হোৱা নাছিল। তেওঁ গান্ধীজীক চম্পাৰণলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে জোৰ দিছিল। গান্ধীয়ে অবিচলিত ভাৱে কৈছিল, ‘মই চম্পাৰণকো মোৰ ভ্ৰমণত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিম আৰু তাত এদিন বা দুদিন থাকিম আৰু তাত পৰিস্থিতি টো মোৰ নিজৰ চকুৰে চাম। আমি এই বিষয়টা না দেখে মতামত দিতে পারব না।

তাৰ পিছত গান্ধীজী কানপুৰলৈ যায়, কিন্তু শুক্লাজীয়ে ও তাত তেওঁক এৰি দিয়া নাছিল। সেখানে সে বলল, ‘চম্পারণ এখান থেকে খুব কাছে। আমাকে একদিন দাও।’ গান্ধী বলল, ‘আমি এখন দুঃখিত, কিন্তু আমি সেখানে আসার কথা দিচ্ছি।’ গান্ধীজীয়ে লিখেছে যে তিনি এর মধ্যে আবদ্ধ বোধ করেছিলেন। Champaran Satyagraha in Assamese

তথাপিও, এই জেদী কৃষকজনে তেওঁলোকক এৰি দিয়া নাছিল। তেওঁ আহমেদাবাদত তেওঁৰ আশ্ৰমত উপস্থিত হৈছিল আৰু প্ৰস্থানৰ তাৰিখ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ জোৰ দিছিল। তেওঁ কৈছিল যে তেওঁ ৭ এপ্ৰিলত কলিকতালৈ গৈ আছে। তেওঁ ৰাজকুমাৰ শুক্লাক তালৈ আহি তেওঁক লিখিবলৈ কৈছিল। ১৯১৭ চনৰ ৭ এপ্ৰিলত গান্ধীজী কলিকতা পোৱাৰ আগতে ৰাজকুমাৰ শুক্লাই তাত শিবিৰ পাতিছিল। গান্ধীজীয়ে লিখিছিল, ‘এই নিৰক্ষৰ, অশিক্ষিত কিন্তু দৃঢ় প্ৰতিজ্ঞ কৃষকে মোক জয় কৰিছিল।’

গান্ধীজীৰ পাটনা আৰু চম্পাৰণ আন্দোলনৰ প্ৰথম ভ্ৰমণ

চম্পাৰণ বিহাৰৰ উত্তৰ-পশ্চিম অংশত পৰে। ই নেপালৰ সীমাত আছে। সেই সময়ত, ব্ৰিটিছে এনে ব্যৱস্থা কৰিছিল যে কৃষকসকলে প্ৰতিটো বিঘেৰ তিনি একৰ মাটিত নীল খেতি কৰিব লাগিব। বংগৰ বাহিৰেও সমগ্ৰ দেশতে নীল ৰঙৰ খেতি কৰা হৈছিল। ইয়াৰ কৃষকসকলে এই অপ্ৰয়োজনীয় কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ বিনিময়ত একো পোৱা নাছিল। তেওঁলোকৰ ওপৰত ৪২ টা অদ্ভুত কৰ আছিল। ৰাজকুমাৰ শুক্লা স্থানীয় এলেকাটোৰ এজন ধনী কৃষক আছিল। তেওঁ এই শোষণ ব্যৱস্থাৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল, যাৰ বিনিময়ত তেওঁকেতিয়াবা ব্ৰিটিছ হুইপ আৰু অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হৈছিল। যেতিয়া বহু পৰিশ্ৰমৰ পাছতো একো হোৱা নাছিল, তেওঁ বাল গংগাধৰ তিলক কল কৰিবলৈ কংগ্ৰেছৰ লক্ষ্ণৌ কংগ্ৰেছলৈ যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। কিন্তু যেতিয়া তেওঁ তালৈ গৈছিল, তেওঁ গান্ধীজীক সংযোগ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ পাইছিল আৰু তেওঁ তেওঁক অনুসৰণ কৰিছিল। Champaran Satyagraha in Assamese

অৱশেষত, গান্ধীজী মানে আৰু 10 এপ্ৰিলত, দুয়ো কলিকতাৰ পৰা পাটনা পালেগৈ। তেওঁ লিখিছে, ‘বাটত, মই বুজি পাইছিলো যে এই লোকসকল অতি সৰল লোক আৰু মই মোৰ নিজৰ ধৰণে আগবাঢ়ি যোৱাৰ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগিব।’ পাটনাৰ পিছদিনা তেওঁলোক দুয়ো মুজাফ্ফৰপুৰ ত উপস্থিত হৈছিল। পিছদিনা ৰাতিপুৱা তেওঁক মুজাফ্ফৰপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক আৰু পিছলৈ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি জে বি কৃপালানীয়ে আৰু তেওঁৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে আদৰি লৈছিল। শুক্লাজীয়ে গান্ধীজীক ইয়াত এৰি চম্পাৰণলৈ গুচি গৈছিল যাতে তেওঁ তালৈ যোৱাৰ আগতে সকলো প্ৰস্তুতি সম্পূৰ্ণ কৰিব পৰা যায়। ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে প্ৰথমে মুজাফ্ফৰপুৰত গান্ধীক লগ পাইছিল। ইয়াতেই তেওঁ ৰাজ্যখনৰ কেইবাজনো জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা আৰু সমাজকৰ্মীৰ সহযোগত অধিক ৰণনীতি প্ৰস্তুত কৰিছিল।

আয়ুক্তৰ অনুমতি নোপোৱাৰ পাছতো মহাত্মা গান্ধীয়ে ১৫ এপ্ৰিলত চম্পাৰণৰ মাটিত প্ৰথম পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে৷ ইয়াত তেওঁ ৰাজকুমাৰ শুক্লাৰ দৰে বহু কৃষকৰ পৰা যথেষ্ট সমৰ্থন লাভ কৰে৷ পীড়িত কৃষকসকলৰ বিবৃতি লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। কংগ্ৰেছৰ প্ৰত্যক্ষ সমৰ্থন অবিহনে অহিংস ভাৱে যুঁজ দিয়া হৈছিল। তাত থকা বাতৰি কাকতসমূহত ইয়াক ব্যাপকভাৱে চৰ্চিত কৰা হৈছিল, যিয়ে আন্দোলনটোক জনসাধাৰণক যথেষ্ট সমৰ্থন দিছিল। ফলস্বৰূপে, ইংৰাজ চৰকাৰে নমস্কাৰ কৰিব লগা হৈছিল। সেয়েহে, যোৱা 135 বছৰ ধৰি ইয়াত চলি থকা নীল খেতি লাহে লাহে বন্ধ হৈ যায়। একে সময়তে, নীলহে কৃষকসকলৰ শোষণো চিৰদিনৰ বাবে নাইকিয়া কৰা হৈছিল।

গুৰুত্ব

চম্পাৰণ কিষাণ আন্দোলন দেশৰ স্বাধীনতাসংগ্ৰামৰ এক শক্তিশালী প্ৰতীক হৈ পৰিছিল। আৰু গোটেই আন্দোলনটোৰ আঁৰত এজন ক্ষীণ কৃষক আছিল যাৰ জেদৰ ফলত গান্ধীজী চম্পাৰণলৈ আহিবলৈ বাধ্য হৈছিল। অৱশ্যে, ৰাজকুমাৰ শুক্লাই ভাৰতৰ ৰাজনৈতিক ইতিহাসত যি ঠাই বিচাৰি উলিয়াব লাগিছিল সেইঠাই বিচাৰি পোৱা নাছিল।

হাজাৰ হাজাৰ ভূমিহীন শ্ৰমিক আৰু দৰিদ্ৰ কৃষকক খাদ্যশস্যৰ পৰিৱৰ্তে নীল আৰু অন্যান্য নগদ শস্য খেতি কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছিল। নীল খেতিয়কসকলৰ ওপৰত বহুতো অত্যাচাৰ হৈছিল। ব্ৰিটিছসকলৰ পৰা যথেষ্ট শোষণ হৈছিল। ওপৰৰ পৰা কিছুমান বৃক্ষৰোপণৰ মালিকেও অত্যাচাৰ কৰি আছিল। মহাত্মা গান্ধী ১৯১৭ চনৰ এপ্ৰিলমাহত ৰাজকুমাৰ শুক্লাৰ আমন্ত্ৰণত বিহাৰৰ চম্পাৰণৰ শূন্য কৃষকসকলৰ পৰিস্থিতিৰ বুজ ল’বলৈ উপস্থিত হৈছিল। হাজাৰ হাজাৰ মানুহে তেওঁক প্ৰণাম কৰিবলৈ ভিৰ কৰিছিল। কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ সকলো সমস্যা ব্যাখ্যা কৰিছিল। আনহাতে, আৰক্ষীয়েও পদক্ষেপ লৈছিল। আৰক্ষী অধীক্ষকে গান্ধীজীক জিলা এৰি যাবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। গান্ধীজীয়ে আদেশ টো মানি বলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। গান্ধীজী পিছদিনা আদালতত হাজিৰ হোৱাৰ কথা আছিল। আদালতৰ বাহিৰত হাজাৰ হাজাৰ কৃষকৰ ভিৰ জমা হৈছিল। গান্ধীজীৰ সমৰ্থনত শ্ল’গান দিয়া হৈছিল। পৰিস্থিতিৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, দণ্ডাধীশে গান্ধীজীক জামিন অবিহনে মুক্তি ৰখাৰ নিৰ্দেশ দিছিল। কিন্তু গান্ধীজীয়ে আইন অনুসৰি শাস্তি দাবী কৰিছিল।

সিদ্ধান্তটো পিছুৱাই দিয়া হৈছিল। তেওঁ সফলতাৰে তেওঁৰ প্ৰথম সত্যাগ্ৰহ আন্দোলনৰ নেতৃত্ব দিছিল৷ এতিয়া তেওঁৰ প্ৰথম উদ্দেশ্য আছিল মানুহক ‘সত্যাগ্ৰহ’ৰ মৌলিক নীতিসমূহৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়া৷ সেইবোৰ হৈছে স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ প্ৰথম চৰ্ত – ভয়ৰ পৰা মুক্ত হোৱা। গান্ধীজীয়ে তেওঁৰ বহুতো স্বেচ্ছাসেৱককৃষকসকলৰ মাজত পঠিয়াইছিল। কৃষকসকলৰ সন্তানক শিক্ষিত কৰিবলৈ ইয়াত গ্ৰাম্য বিদ্যালয় খোলা হৈছিল। মানুহক পৰিষ্কাৰভাৱে কেনেদৰে জীয়াই থাকিব লাগে শিকোৱা হৈছিল। সকলো কাৰ্যকলাপ গান্ধীজীৰ আচৰণৰ সৈতে মিল খাইছিল। এই সময়ছোৱাত গান্ধীজীয়ে[2] ৰাজেন্দ্ৰ বাবু, আচাৰ্য কৃপালানী আৰু অনুগ্ৰহ বাবুৰ দৰে সহকৰ্মীসকলক খাদ্য ৰান্ধিবলৈ আৰু ঘৰুৱা আন কাম নিজে কৰিবলৈ শিকাইছিল। স্বেচ্ছাসেৱকসকলে হাতেৰে মেথোৱেজিং, ধোৱা, ঝাড়ু দিয়া আৰু ঝাড়ু দিয়া সম্পন্ন কৰিছিল। চম্পাৰণৰ এই ঐতিহাসিক সংগ্ৰামত ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, ড০ অনুগ্ৰহ নাৰায়ণ সিং, আচাৰ্য কৃপালানি, ব্ৰিজকিশোৰ, মহাদেৱ দেশাই, নৰহৰি পাৰিখকে ধৰি চম্পাৰণৰ কৃষকসকলে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

চম্পাৰণৰ এই গান্ধী অভিযানে ব্ৰিটিছ চৰকাৰক বিচলিত কৰিছিল। সমগ্ৰ ভাৰতৰ মনোযোগ এতিয়া চম্পাৰণৰ ওপৰত আছিল। চৰকাৰে তদন্ত আয়োগ নিয়োগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল আৰু গান্ধীজীকো ইয়াৰ সদস্য কৰা হৈছিল। ফলাফল টো তাত আছিল। আইন প্ৰণয়ন কৰি সকলো ভুল প্ৰথা বাতিল কৰা হৈছিল। জমিদাৰসকলৰ সুবিধাৰ বাবে নীল খেতি কৰা কৃষকসকল এতিয়া তেওঁলোকৰ মাটিৰ গৰাকী হৈ পৰিছে। গান্ধীজীয়ে ভাৰতত সত্যাগ্ৰহৰ প্ৰথম বিজয়ৰ শংখ উৰুৱাই ছিল। চম্পাৰণ ভাৰতৰ সত্যাগ্ৰহৰ জন্মস্থান হৈ পৰিছিল। ধন্যবাদ |

চম্পাৰণ সত্যাগ্ৰহত ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ আৰু ড০ অনুগ্ৰহ নাৰায়ণ সিং

সংকট

কেইবাজনো ভাৰাতীয়াই অভিযোগ কৰিছিল যে ঘৰৰ মালিকসকলে অবৈধ অবৈধ একত্ৰীকৰণৰ বাবে শক্তিশালী কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছিল আৰু সেইবোৰ আন উপায়েৰে উলিয়াব লগা হৈছিল। বিষয়টো বহুতো উকীল/উকীলৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয় নহয়। এইটো ৰাজনীতিবিদসকলৰ দ্বাৰা আলোকপাত কৰা হৈছিল আৰু তাত এটা তদন্ত আয়োগও আছিল। ৰাজকুমাৰ শুক্লা আৰু সন্ত ৰাউত এজন ধনঋণদাতাই যিকিছু ভূমিও লৈছিল গান্ধীক চম্পাৰণলৈ যাবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল আৰু এনেদৰে, চম্পাৰণ সত্যাগ্ৰহ আৰম্ভ হৈছিল। গান্ধী ১৯১৭ চনৰ ১০ এপ্ৰিলত চম্পাৰণত উপস্থিত হৈছিল আৰু বিশিষ্ট উকীলৰ এটা দলৰ সৈতে আমোলৱা গাঁৱৰ সন্ত ৰাউতৰ ঘৰত আছিল: ব্ৰাজকিশোৰ প্ৰসাদ, ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, অনুগ্ৰহ নাৰায়ণ সিনহা ৰাম নৱমী প্ৰসাদ, আৰু জে বি কৃপালানি।

গান্ধীয়ে ১৯১৭ চনৰ ১৩ নৱেম্বৰত পূব চম্পাৰণৰ ঢাকাত জিলা সদৰৰ পৰা ৩০ কিলোমিটাৰ পূবে বৰহাৰৱা লাখানছেন গাঁৱত প্ৰথম মৌলিক বিদ্যালয় স্থাপন কৰে, য’ত তেওঁৰ অভিজ্ঞ সমৰ্থক আৰু অঞ্চলটোৰ নতুন স্বেচ্ছাসেৱকসকলক সংগঠিত কৰা হৈছিল। [4] তেওঁৰ বিশিষ্ট উকীলৰ হস্তনিৰ্মিত দল [5] ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, ড০ অনুগ্ৰহ নাৰায়ণ সিনহা আৰু বাবু ব্ৰাজকিশোৰ প্ৰসাদে গাওঁসমূহৰ এক বিতং অধ্যয়ন আৰু জৰীপ চলাইছিল। অত্যাচাৰ আৰু ভুক্তভোগীসকলৰ ভয়ংকৰ ঘটনাবোৰক দায়ী কৰিছিল, য’ত উৎপীড়নমূলক জীৱনৰ স্বাভাৱিক অৱস্থা আছিল।

গাওঁবাসীৰ আস্থাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি তেওঁ গাওঁ পৰিষ্কাৰ কৰা, বিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয় নিৰ্মাণ কৰা আৰম্ভ কৰে আৰু গাওঁৰ নেতৃত্বক পৰ্দা, অস্পৃশ্যতা আৰু মহিলাৰ দমন দূৰ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে। গান্ধীয়ে ১৯১৭ চনৰ ৩০ ছেপ্টেম্বৰ আৰু ১৯১৮ চনৰ ১৭ জানুৱাৰীত পশ্চিম চম্পাৰণত সন্ত ৰাউত আৰু এই জিলাৰ মধুবনত সন্ত ৰাউতৰ সহায়ত আৰু দুখন মৌলিক বিদ্যালয় স্থাপন কৰিছিল। এই বিদ্যালয়সমূহ স্থাপনৰ আঁৰৰ উদ্দেশ্য আছিল নিৰক্ষৰতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া আৰু গ্ৰাম্য লোকসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি কৰা। [4] তেওঁ ব্ৰজকিশ প্ৰসাদ, ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, অনুগ্ৰহ নাৰায়ণ সিনহা, আচাৰ্য কৃপালানী, ৰাম নৱমী প্ৰসাদ আৰু পিছত জৱাহৰলাল নেহৰুকে ধৰি সমগ্ৰ ভাৰতৰ কেইবাজনো যুৱ জাতীয়তাবাদীৰ সৈতে যোগদান কৰে।

কিন্তু তেওঁৰ মূল আক্ৰমণটো আহিছিল কিয়নো তেওঁক আৰক্ষীয়ে অস্থিৰতা সৃষ্টি কৰাৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল আৰু প্ৰদেশ এৰি যাবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। কেইবা হাজাৰ লোকে কাৰাগাৰ, আৰক্ষী থানা আৰু আদালতৰ বাহিৰত তেওঁলোকৰ মুক্তিৰ দাবীত প্ৰতিবাদ কৰিছিল, যিটো আদালতে অনিচ্ছা স্বত্বেও কৰিছিল। গান্ধীয়ে ভূস্বামীসকলৰ বিৰুদ্ধে এক সংগঠিত প্ৰতিবাদ আৰু আক্ৰমণ আৰম্ভ কৰে, যিয়ে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনাত অঞ্চলটোৰ দৰিদ্ৰ কৃষকসকলৰ বাবে অধিক ক্ষতিপূৰণ আৰু কৃষিৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰাৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে, আৰু দুৰ্ভিক্ষ সমাপ্ত নোহোৱালৈকে ৰাজহ বৃদ্ধি আৰু সংগ্ৰহ ৰদ কৰে। আন্দোলনৰ সময়ত গান্ধীয়ে প্ৰথমবাৰৰ বাবে সন্ত ৰাউত আৰু মহাত্মা (মহান আত্মা)ৰ দ্বাৰা বাপুক (পিতৃ) বুলি মাতিছিল।

You also Read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *