May 29, 2024

অমলপ্ৰৱা দাসৰ ৰচনা | Essay on Amalprava Das Biography in Assamese

অমলপ্ৰৱা দাস: এজন সমাজকৰ্মী আৰু গান্ধীবাদী

অমলপ্ৰভা দাস, যাক অমল প্ৰভা দাস বুলিও জনা যায়, এজন প্ৰখ্যাত ভাৰতীয় সমাজকৰ্মী আৰু গান্ধীবাদী আছিল যি ১৯১১ চনৰ ১২ নৱেম্বৰত উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্য অসমত থকা ডিব্ৰুগড় চহৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। তাইৰ পিতৃ-মাতৃ আছিল হৰে কৃষ্ণ দাস আৰু হেমা প্ৰভা দাস, দুয়োজনে গান্ধীবাদী বুলি উল্লেখ কৰিছিল।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

অমলপ্ৰভা দাসে অসমৰ স্থানীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ পৰা শিক্ষা লাভ কৰিছিল। অৱশ্যে, তেওঁক স্থানীয় কটন মহাবিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰা হৈছিল আৰু মহাবিদ্যালয়ৰ পঢ়া-শুনা অব্যাহত ৰাখিবলৈ তেওঁ কলিকতাৰ বেথুন মহাবিদ্যালয়লৈ যাব লগা হৈছিল। 1929 চনত, তেওঁ পৰীক্ষা এৰি বিদ্যালয়ত উত্তীৰ্ণ হয় আৰু ৰসায়ন বিজ্ঞানত স্নাতক ডিগ্ৰী (বিএছচি) আৰু স্কটিছ চাৰ্চ কলেজৰ পৰা প্ৰয়োগকৰা ৰসায়নবিজ্ঞানত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী (এমএছচি) অৰ্জন কৰে। তেওঁ ক্লিনিকেল পেথলজীত ডিপ্লোমাও লাভ কৰিছিল কিন্তু দেশপ্ৰেমৰ কাৰণ উল্লেখ কৰি ব্ৰিটিছ পৰিচালিত কটন কলেজত শিক্ষকতাৰ চাকৰি কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

মহাত্মা গান্ধীৰ সৈতে সাক্ষাৎ

১৯৩৪ চনত অমলপ্ৰভা দাসে মহাত্মা গান্ধীৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাৰ সুযোগ পাইছিল যেতিয়া তেওঁ গুৱাহাটী ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁৰ ঘৰত আছিল। এই সভাই তাইক প্ৰভাৱিত কৰিছিল আৰু তাইৰ ভৱিষ্যতৰ প্ৰচেষ্টাক পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

কস্তুৰবা আশ্ৰম স্থাপন

অমলপ্ৰভা দাসে চাৰানিয়া পাহাৰত তেওঁৰ দেউতাকৰ মালিকানাধীন এটা সম্পত্তিত মৈত্ৰী আশ্ৰম স্থাপন কৰে, যাক পিছলৈ কস্তুৰবা আশ্ৰম বুলি নামাকৰণ কৰা হয়। আশ্ৰমৰ অধীনত, তেওঁ গাওঁখনৰ মহিলাসকলৰ বাবে কুটিৰ উদ্যোগত প্ৰশিক্ষণৰ আয়োজন কৰিছিল যাতে তেওঁলোক আৰ্থিকভাৱে স্বাৱলম্বী হ’ব পাৰে। এই স্ব-সহায়ক গোটটো মহিলাসকলৰ অৰ্থনৈতিক উন্নতিৰ দিশত এক পদক্ষেপ আছিল।

প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ প্ৰতিষ্ঠা

অমলপ্ৰভা দাসে হৰিজনসকলৰ বাবে সামাজিক বিকাশৰ লক্ষ্যৰে গ্ৰাম চেভিকা বিদ্যালয়, কস্তুৰবা কল্যাণ কেন্দ্ৰ, গৌহাটি কাটাই মণ্ডল, গুৱাহাটী য়ুবাক দেৱদাল, আৰু অসম গো-সেৱা সমিতিকে ধৰি আন কেইবাটাও প্ৰতিষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

সন্মান আৰু স্বীকৃতি

ভাৰত চৰকাৰে ১৯৫৪ চনত অমলপ্ৰভা দাসক সমাজলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে চতুৰ্থ সৰ্বোচ্চ ভাৰতীয় অসামৰিক বঁটা পদ্মশ্ৰী বঁটাৰে সন্মানিত কৰে। তেওঁ ১৯৮১ চনৰ জামনালাল বাজাজ বঁটা “গঠনমূলক কামত অসামান্য অৱদান”ৰ প্ৰাপক আছিল। ভাৰত চৰকাৰে পিছত তেওঁক পদ্ম বিভূষণৰ দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰে, কিন্তু ৰাজহুৱা সন্মানৰ প্ৰতি তেওঁৰ উদাসীনতাৰ বাবে তেওঁ এই বঁটা প্ৰত্যাখ্যান কৰে।

উত্তৰাধিকাৰী

অমলপ্ৰভা দাসৰ মৃত্যুৰ পিছত ১৯৮৬ চনত প্ৰকাশিত “এ বায়োগ্ৰাফী” নামৰ কিতাপখনত অমলপ্ৰভা দাসৰ জীৱন আৰু সময় লিপিবদ্ধ কৰা হৈছে। অসম চৰকাৰৰ সমাজ কল্যাণ বিভাগে তেওঁৰ সন্মানত এটা বঁটা, অমল প্ৰভা দাস বঁটা আৰম্ভ কৰিছে, যিটো 2013 চনৰ পৰা সমাজ সেৱাত প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু উৎকৃষ্টতাৰ বাবে প্ৰদান কৰা হৈছে। বিভাগটোৱে অমলপ্ৰভা দাসৰ জীৱনৰচনা কৰা এখন তথ্যচিত্ৰ নিৰ্মাণৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *