Essay and History of Hawa Mahal in Assamese | হাওয়া মহলৰ ইতিহাস - assamintro.com
September 28, 2022

Essay and History of Hawa Mahal in Assamese | হাওয়া মহলৰ ইতিহাস

Essay and History of Hawa Mahal in Assamese

প্ৰসিদ্ধ ‘পেলেচ অফ দ্য ৱিণ্ডচ’ বা হাৱা মহল জয়পুৰ চহৰৰ অন্যতম বিশিষ্ট পৰ্যটক আকৰ্ষণ। জয়পুৰৰ মাজভাগত অৱস্থিত এই সুন্দৰ পাঁচমহলীয়া প্ৰাসাদটো ১৭৯৯ চনত মহাৰাজা চাৱাই প্ৰতাপ সিঙে নিৰ্মাণ কৰিছিল যি কচৱাহ ৰাজপুত ৰাজবংশৰ আছিল। ৰঙা আৰু গুলপীয়া বেলেগ শিলেৰে নিৰ্মিত এই প্ৰাসাদৰ মুখ্য স্থপতি হৈছে লাল চান্দ ওস্তাদ আৰু এই প্ৰাসাদটো হিন্দু দেৱতা কৃষ্ণৰ মুকুটৰ ৰূপত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ৰাজপুতানা স্থাপত্যৰ প্ৰতিমূৰ্তি হিচাপে বিবেচিত, হাৱা মহলৰ মুখ্য আকৰ্ষণ হৈছে ইয়াৰ পিৰামিড আকৃতি আৰু ইয়াৰ 953 খিৰিকী বা ‘ঝৰোখা’ যিবোৰ জটিল ডিজাইনেৰে সজোৱা হয়। মহল নিৰ্মাণৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল ৰাজকীয় মহিলাসকলক সুবিধা প্ৰদান কৰা আৰু খিৰিকীৰে তেওঁলোকক দৈনন্দিন জীৱনৰ দৃশ্য প্ৰদান কৰা, কিয়নো তেওঁলোক কেতিয়াও ৰাজহুৱাভাৱে দেখা নাছিল। হাৱা মহল, ইয়াৰ ইতিহাস, স্থাপত্য আৰু ইয়াৰ ভ্ৰমণৰ সময়ৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ অধিক পঢ়ক

  • When was it built: 1799
  • Who built it: Maharaja Sawai Pratap Singh
  • Where is it located: Jaipur, Rajasthan, India
  • Why was it built: For the royal women to enjoy the events and festivals in the street
  • Architectural Style: Blend of Hindu Rajput architecture and the Islamic Mughal architecture
  • Visit Timing: Daily, 9:30 am to 4:30 pm

ইহাওয়া মহলৰ ইতিহাস History of Hawa Mahal in Assamese

১৭৯৯ চনতক কচৱাহ ৰাজপুত শাসক, জয়পুৰ নিৰ্মাণ কৰা মহাৰাজা চৱাই জয় সিঙৰ নাতি চৱাই প্ৰতাপ সিঙে ৰয়েল চিটি পেলেছৰ ধাৰাবাহিকতা হিচাপে হাৱা মহল নিৰ্মাণ কৰিছিল। ভগৱান কৃষ্ণৰ প্ৰতি চৱাই প্ৰতাপ সিঙৰ ভক্তি প্ৰাসাদৰ নিৰ্মাণত স্পষ্ট হয় কিয়নো ই ভগৱানৰ মুকুটৰ দৰে। যদিও এই দণ্ডনিৰ্মাণৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ উল্লেখ কৰা হৈছে, ৰাজপুতসকলৰ পিছত থকা পৰদা প্ৰণালীক এটা মুখ্য কাৰণ বুলি কোৱা হয়। সেই দিনবোৰত, ৰাজপুত ৰাজকীয় মহিলাসকল ৰাজহুৱাভাৱে বা অচিনাকি লোকৰ সন্মুখত উপস্থিত হোৱা নাছিল। অৱশ্যে, তেওঁলোকে ৰাজপথত সংঘটিত দৈনন্দিন অনুষ্ঠান আৰু ৰাজকীয় শোভাযাত্ৰা অনুসৰণ কৰিবলৈ আগ্ৰহী আছিল। তেওঁলোকৰ লাভৰ বাবেই হাৱা মহল নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, সৰু খিৰিকী আৰু পৰ্দাযুক্ত বেলকনিৰে সম্পূৰ্ণ। ই মহিলাসকলক স্বাধীনতাৰ অনুভূতি প্ৰদান কৰিছিল, ৰাজহুৱাভাৱে উপস্থিত নোহোৱাকৈ।

স্থাপত্যকলা Architecture of Hawa Mahal in Assamese

সৰু খিৰিকীৰ সৈতে মৌচাকৰ দুৰ্গ হিচাপে ডিজাইন কৰা হাৱা মহলৰ আধাৰৰ পৰা 50 ফুট উচ্চতা আছে। প্ৰায় পঞ্চাশ ফুট ওখ পাতল ঢাল বা পোডিয়ামত নিৰ্মাণ কৰা এই গাঁথনিটোৰ বেৰ এক ফুটতকৈও কম ডাঠ। লাল চান্দ ওস্তাদৰ দ্বাৰা ৰঙা আৰু গুলপীয়া বালিৰ শিলৰে নিৰ্মিত, হাৱা মহল ইয়াৰ খিৰিকী বা ‘ঝোৰোখা’ৰ বাবে বিখ্যাত যি গাঁথনিটোৰ ভিতৰত বায়ুৰ মুক্ত সঞ্চালন সক্ষম কৰে। ইয়াৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ হৈছে এটা দুৱাৰ যি তিনিফালে দুমহলীয়া অট্টালিকাৰে আৱৰি থকা এখন প্ৰশস্ত চোতাললৈ লৈ যায়। মহলৰ পাঁচ মহলাৰ ভিতৰত, ওপৰৰ তিনিমহলাত এটা কোঠাৰ ডাঠ থাকে আনহাতে তলৰ মহলাবোৰত চোতাল থাকে। হাৱা মহলৰ ভিতৰভাগ নিখুঁত আৰু সৰল আৰু পথ আৰু স্তম্ভবোৰ শীৰ্ষ মহলালৈ গৈ আছে। অট্টালিকাটোৰ ওপৰৰ মহলালৈ যাবলৈ চিৰি নাই; মহলাবোৰ ঢালৰ দ্বাৰা সংযোজিত। হাৱা মহলৰ পৰা, আপোনাৰ চহৰখনৰ এক উৎকৃষ্ট দৃশ্য আছে। স্মাৰকটোত এটা পুৰাতাত্ত্বিক সংগ্ৰহালয়ও আছে

ওচৰৰ পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণ Nearby Tourist Attractions

হাৱা মহলৰ চাৰিওফালে অসংখ্য আকৰ্ষণ আছে যেনে বিখ্যাত যন্তৰ মন্তৰ, গোবিন্দ দেৱজী মন্দিৰ, আমেৰ দূৰ্গ, নাহৰগড় দূৰ্গ, ৰাম নিৱাস বাগ, বিএম বিৰলা প্লেনেটেৰিয়াম, জৈন মন্দিৰ, ষ্টেচু চাৰ্কল, চিছোদিয়া ৰাণী বাগিচা ইত্যাদি।

হাৱা মহল, যি হৈছে ৰাজপুত স্থাপত্যৰ পঞ্চত্ব, জয়পুৰ চহৰৰ মাজভাগত এক বিশিষ্ট আকৰ্ষণ হিচাপে ওখ হৈ আছে। আশা কৰোঁ এই প্ৰবন্ধটোৱে আপোনাক হাৱা মহল আৰু ইয়াৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্যৰ সৈতে পৰিচিত কৰিব।

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. Read in English Click Here

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.