June 17, 2024

দয়ানন্দ সৰস্বতীৰ জীৱনী | Dayanand Saraswati Biography and Jayanti in Assamese

স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীক আৰ্য সমাজৰ প্ৰতিষ্ঠাপক হিচাপে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। তেওঁ এজন মহান দেশপ্ৰেমী আৰু পথপ্ৰদৰ্শক আছিল, যিয়ে তেওঁৰ কামৰ জৰিয়তে সমাজক নতুন দিশ আৰু শক্তি প্ৰদান কৰিছিল। মহাত্মা গান্ধীৰ দৰে বহুতো সাহসী ব্যক্তি স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীৰ চিন্তাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল। স্বামীজীৰ জন্ম ১৮২৪ চনৰ ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত হৈছিল। তেওঁ জাতিৰ দ্বাৰা এজন ব্ৰাহ্মণ আছিল আৰু তেওঁ তেওঁৰ কামৰ দ্বাৰা ব্ৰাহ্মণ শব্দটো সংজ্ঞায়িত কৰিছিল। এজন ব্ৰাহ্মণ হৈছে সেইজন যি জ্ঞানৰ উপাসক আৰু অজ্ঞসকলক জ্ঞান প্ৰদানকাৰী। স্বামীজীয়ে গোটেই জীৱন বেদ আৰু উপনিষদ আবৃত্তি কৰিছিল আৰু সেই জ্ঞানৰ পৰা পৃথিৱীৰ লোকসকলক লাভান্বিত কৰিছিল। তেওঁ মূৰ্তি পূজাক নিষ্ফল বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল। ১৮৭৫ চনত স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীয়ে আৰ্য সমাজ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। ১৮৮৩ চনৰ ৩০ অক্টোবৰত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ষড়যন্ত্ৰৰ বাবে তেওঁৰ মৃত্যু হয়।

স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীয়ে বৈদিক ধৰ্মত বিশ্বাস কৰিছিল। তেওঁ সদায় দেশত বিৰাজ কৰা দুষ্টতা আৰু অন্ধবিশ্বাসৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। তেওঁ সমাজক বৈদিক জ্ঞান আৰু নতুন দিশৰ গুৰুত্ব ব্যাখ্যা কৰিছিল। তেওঁ কৰ্ম আৰু কৰ্মৰ ফলক জীৱনৰ মৌলিক নীতি বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল। তেওঁ এজন মহান চিন্তাবিদ আছিল, তেওঁ তেওঁৰ ধাৰণাৰে সমাজক ধৰ্মীয় অহংকাৰৰ পৰা আঁতৰাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। তেওঁ এজন মহান দেশপ্ৰেমী আছিল যিয়ে স্বৰাজ্যৰ বাৰ্তা দিছিল, যাক পিছত বাল গংগাধৰ তিলকে গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু শ্লোগান দিছিল যে স্বৰাজ্য মোৰ জন্মগত অধিকাৰ। দেশৰ বহুতো মহান পুত্ৰ স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীজীৰ ধাৰণাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল আৰু তেওঁৰ দ্বাৰা দেখুওৱা পথ অনুসৰণ কৰিহে সেই পুত্ৰসকলে দেশৰ বাবে স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল।

স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতী জীৱনী

তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক নাম আছিল মৌলশংকৰ অম্বাশংকৰ তিৱাৰী, তেওঁৰ জন্ম ১৮২৪ চনৰ ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত গুজৰাটৰ টাংকাৰাত হৈছিল। তেওঁ ব্ৰাহ্মণ কুলৰ আছিল। দেউতাক এজন ধনী কৰ্মী ব্যক্তি আছিল, সেয়েহে পৰিয়ালটোত ধনৰ কোনো অভাৱ নাছিল।

জন্মনাম মৌলশংকৰ তিৱাৰী
জন্ম ১২ ফেব্ৰুৱাৰী ১৮২৪
পিতৃ-মাতৃ অমৃত বাই – অম্বাশংকৰ তিৱাৰী
শিক্ষা বৈদিক জ্ঞান
গুৰু বীৰজনন্দ
কৰ্ম সমাজ সংস্কাৰক, আৰ্য সমাজৰ প্ৰতিষ্ঠাপক

মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতী সান্যাস

এটা ঘটনাৰ পিছত, তেওঁৰ জীৱন সলনি হয় আৰু তেওঁ 1846 চনত, 21 বছৰ বয়সত সন্ন্যাসী জীৱন বাছনি কৰে, আৰু ঘৰ এৰি যায়। জীৱনৰ সত্যজানিবলৈ তেওঁৰ তীব্ৰ ইচ্ছা আছিল, যাৰ বাবে তেওঁ সাংসাৰিক জীৱনক বৃথা দেখিছিল, সেয়েহে তেওঁ তেওঁৰ বিবাহৰ প্ৰস্তাৱক না কৈছিল। এই বিষয়ত তেওঁৰ আৰু তেওঁৰ দেউতাকৰ মাজত বহুতো বিবাদ আছিল, কিন্তু তেওঁৰ দেউতাকে তেওঁৰ দৃঢ় আকাংক্ষা আৰু দৃঢ়তাৰ প্ৰতি নমস্কাৰ কৰিব লগা হৈছিল। এই আচৰণৰ পৰা এইটো স্পষ্ট হৈছিল যে তেওঁলোকৰ মতামতৰ বিৰোধিতা কৰা আৰু মুকলিকৈ প্ৰকাশ কৰাৰ কলা জন্মৰ পৰাই তেওঁলোকৰ অন্তৰ্নিহিত আছিল। এই কাৰণে তেওঁ ব্ৰিটিছ শাসনৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু দেশখনক আৰ্য ভাষা অৰ্থাৎ হিন্দী ৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছিল।

স্বামীজীৰ জীৱন কেনেদৰে সলনি হ’ল

স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীৰ নাম আছিল মৌলশংকৰ তিৱাৰী, তেওঁ এজন সাধাৰণ ব্যক্তি আছিল, যি সদায় তেওঁৰ দেউতাকৰ কথাঅনুসৰণ কৰিছিল। জাতিৰ দ্বাৰা ব্ৰাহ্মণ হোৱাৰ বাবে, পৰিয়ালটো সদায় ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতিত নিয়োজিত আছিল। এবাৰ মহাশিৱৰাত্ৰি উৎসৱত, তেওঁৰ দেউতাকে তেওঁক উপবাস কৰিবলৈ আৰু ৰীতি-নীতিৰে উপাসনা কৰিবলৈ আৰু নিশাৰ জাগৰণ দ্ৰুতগতিত অনুসৰণ কৰিবলৈ কৈছিল। দেউতাকৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, মৌলশংকৰে উপবাস অনুসৰণ কৰিছিল, গোটেই দিনটো উপবাস কৰিছিল আৰু নিশা জাগৰণৰ বাবে শিৱ মন্দিৰত বহিছিল। মাজনিশা তেওঁ মন্দিৰত এটা দৃশ্য দেখিলে, য’ত নিগনিৰ এটা জাকে ঈশ্বৰৰ মূৰ্তিটো ঘেৰি ধৰি ছিল আৰু সকলো প্ৰসাদ খাইছিল। তেতিয়া মৌলশংকৰজীৰ মনত প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈছিল, ঈশ্বৰৰ এই মূৰ্তিটো সঁচাকৈয়ে এটা শিলৰ শিল, যি নিজকে সুৰক্ষিত কৰিব নোৱাৰে, আমি ইয়াৰ পৰা কি আশা কৰিব পাৰোঁ? সেই এটা ঘটনাই মৌলশংকৰৰ জীৱনত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু তেওঁ আত্ম-জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ নিজৰ ঘৰ এৰি ছিল আৰু জ্ঞানৰ জৰিয়তে মৌলশংকৰ তিৱাৰীৰ পৰা নিজকে মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতী কৰি তুলিছিল।

১৮৫৭ চনৰ বিপ্লৱত অৱদান

১৮৪৬ চনত ঘৰ এৰি যোৱাৰ পিছত, তেওঁ প্ৰথমে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে কথা পাতিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, দেশ ভ্ৰমণৰ সময়ত, তেওঁ দেখিছিল যে জনসাধাৰণৰ মাজত ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে অসন্তুষ্টি আছিল, মাত্ৰ সঠিক নিৰ্দেশনাৰ প্ৰয়োজন আছিল, সেয়েহে তেওঁ লোকসকলক একত্ৰিত কৰিবলৈ কাম কৰিছিল। সেই সময়ৰ মহান নায়কসকল স্বামীজীৰ দ্বাৰাও প্ৰভাৱিত হৈছিল, তেওঁলোকৰ ভিতৰত আছিল তাতিয়া টোপে, নানা চাহেব পেশ্বৱা, হাজী মুল্লা খান, বালাচাহেব ইত্যাদি। লোকসকলক সজাগ কৰি, সকলোকে বাৰ্তাবাহক কৰা হৈছিল, যাতে পাৰস্পৰিক সম্পৰ্ক গঢ়ি উঠা হয় আৰু সংহতি আহে। এই কামৰ বাবে তেওঁ ৰুটি আৰু পদুম আঁচনিও প্ৰস্তুত কৰে আৰু দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সকলোকে সংযোগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁ প্ৰথমে সাধু সান্টো যোগ দিছিল, যাতে তেওঁলোকৰ জৰিয়তে সাধাৰণ মানুহস্বাধীনতাৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত হ’ব পাৰে।

যদিও ১৮৫৭ চনৰ বিপ্লৱ বিফল হৈছিল, স্বামীজীৰ কোনো হতাশাৰ ভাৱ নাছিল, তেওঁ সকলোকে এই কথা বুজাই দিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে বহু বছৰৰ দাসত্বক এক সংগ্ৰামৰ দ্বাৰা পূৰণ কৰিব নোৱাৰি, এতিয়ালৈকে দাসত্বত পৰিণত হোৱাৰ দৰে ইমান সময় লাগিব পাৰে। তেওঁ আশ্বাস দিছিল যে এইটো সুখী হোৱাৰ সময় কিয়নো স্বাধীনতা সংগ্ৰাম বৃহৎ পৰিমাণে আৰম্ভ হৈছে আৰু অনাগত দিনত দেশ মুক্ত হৈ থাকিব। এনে ধৰণৰ চিন্তাই মানুহৰ আত্মাক জীয়াই ৰাখিছিল। এই বিপ্লৱৰ পিছত স্বামীজীয়ে তেওঁৰ গুৰু বীৰজনন্দৰ ওচৰলৈ যায় আৰু বৈদিক জ্ঞান আহৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু দেশত নতুন ধাৰণা প্ৰদান কৰে। তেওঁৰ গুৰুৰ নিৰ্দেশনাত স্বামীজীয়ে সমাজৰ পৰিত্ৰাণৰ বাবে কাম কৰিছিল।

জীৱনত গুৰুৰ গুৰুত্ব

জ্ঞানৰ সন্ধানত, তেওঁ স্বামী বীৰজনন্দজীক লগ পাইছিল আৰু তেওঁক তেওঁৰ গুৰু কৰি তুলিছিল। বীৰজনন্দাই তেওঁক বৈদিক শাস্ত্ৰ অধ্যয়ন কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল। তেওঁক যোগ বিজ্ঞানৰ জ্ঞান দিয়া হৈছিল। বীৰজনন্দজীৰ পৰা জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত, যেতিয়া স্বামী দয়ানন্দজীয়ে তেওঁক গুৰু দক্ষিণাৰ বিষয়ে সুধিছিল, বীৰজনন্দে তেওঁক সামাজিক সংস্কাৰৰ দৰে কঠিন সংকল্পত বান্ধি ৰাখিছিল, সমাজত বিৰাজ কৰা কুফলৰ বিৰুদ্ধে কাম কৰিছিল, অন্ধবিশ্বাস নিৰ্মূল কৰিছিল, বৈদিক শাস্ত্ৰৰ গুৰুত্ব জনসাধাৰণক জনায়, পৰোপকাৰ হৈছে ধৰ্ম, ইয়াৰ গুৰুত্ব হৈছে ধৰ্ম, আৰু এই প্ৰস্তাৱটোক তেওঁৰ গুৰু দক্ষিণা বুলি অভিহিত কৰে।

গুৰুৰ পৰা নিৰ্দেশনা পোৱাৰ পিছত স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতীয়ে সমগ্ৰ দেশ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু বৈদিক শাস্ত্ৰৰ জ্ঞান প্ৰচাৰ কৰে। তেওঁ বহুতো প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল, লাঞ্ছিত হৈছিল, কিন্তু তেওঁ কেতিয়াও নিজৰ পথ সলনি কৰা নাছিল। তেওঁ সকলো ধৰ্মৰ মূল গ্ৰন্থঅধ্যয়ন কৰিছিল আৰু সেইবোৰত প্ৰচলিত দুষ্টতাৰ মুকলিকৈ বিৰোধিতা কৰিছিল। খ্ৰীষ্টান আৰু মুছলমান ধৰ্মৰ উপৰিও তেওঁলোকে সনাতন ধৰ্মৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। তেওঁ বেদত সন্নিবিষ্ট জ্ঞানক সৰ্বোচ্চ আৰু প্ৰমাণিত বুলি গণ্য কৰিছিল। এই মৌলিক মনোভাৱৰ দ্বাৰা তেওঁ আৰ্য সমাজ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

আৰ্য সমাজ প্ৰতিষ্ঠা

১৮৭৫ চনত তেওঁ গুড়ি পদৱাৰ দিনা মুম্বাইত আৰ্য সমাজ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। তেওঁ পৰোপকাৰ, মানৱ সেৱা, কৰ্ম আৰু জ্ঞানক মুখ্য ভিত্তি হিচাপে বৰ্ণনা কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য আছিল মানসিক, শাৰীৰিক আৰু সামাজিক প্ৰগতি। এনে ধৰণৰ ধাৰণাৰে স্বামীজীয়ে আৰ্য সমাজৰ ভেটি স্থাপন কৰে, যিবহুতো মহান পণ্ডিতক অনুপ্ৰাণিত কৰে। বহুতে স্বামীজীৰ বিৰোধিতা কৰিছিল, কিন্তু কোনেও তেওঁৰ যৌক্তিক জ্ঞানৰ সন্মুখত থিয় হ’ব নোৱাৰিলে। মহান পণ্ডিত আৰু পণ্ডিতসকলে স্বামীজীৰ সন্মুখত মূৰ নমস্কাৰ কৰিব লগা হৈছিল। একেদৰে অন্ধবিশ্বাসৰ অন্ধকাৰত সকলোৱে বৈদিক পোহৰ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

আৰ্য ভাষাৰ গুৰুত্ব :

বৈদিক প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যে স্বামীজীয়ে সংস্কৃতত তীব্ৰ হোৱাৰ বাবে দেশৰ প্ৰতিটো প্ৰান্তত বক্তৃতা দিছিল, তেওঁৰ শৈলী আছিল সংস্কৃত ভাষা। সৰুৰে পৰা তেওঁ সংস্কৃত ভাষা পঢ়িবলৈ আৰু বুজিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, সেয়েহে বেদ পঢ়াত তেওঁৰ কোনো সমস্যা নাছিল। এবাৰ তেওঁ কলিকতালৈ গৈ কেশৱ চন্দ্ৰ সেনক তাত লগ পাইছিল। কেশৱজীও স্বামীজীৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল, কিন্তু তেওঁ স্বামীজীক এটা পৰামৰ্শ দিছিল যে তেওঁ সংস্কৃতত তেওঁৰ ব্যাখ্যা দিব নালাগে কিন্তু আৰ্য ভাষাঅৰ্থাৎ হিন্দীত দিব লাগে, যাতে তেওঁৰ ধাৰণাবোৰ সহজে পণ্ডিতসকলৰ লগতে সাধাৰণ মানুহৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে। তাৰ পিছত ১৮৬২ চনৰ পৰা স্বামীজীয়ে হিন্দীত ভাষণ দিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু হিন্দীক দেশৰ মাতৃভাষা হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ সংকল্প লয়। আৰ্য সমাজক পঞ্জাৱ প্ৰদেশত আটাইতকৈ বেছি সমৰ্থন কৰা হৈছিল।

সমাজত বিৰাজ কৰা কুফলৰ প্ৰতি একতা আৰু বিৰোধিতাৰ পাঠ

মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতীজীয়ে নিজকে সমাজৰ প্ৰতি দায়বদ্ধ বুলি গণ্য কৰিছিল আৰু সেইকাৰণে তেওঁ ইয়াত বিৰাজ কৰা দুষ্টতা আৰু অন্ধবিশ্বাসৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল।

বাল্য বিবাহৰ প্ৰতিবাদ:
সেই সময়ত, বাল্য বিবাহৰ প্ৰথা সকলোতে প্ৰচলিত আছিল, সকলোৱে আনন্দেৰে ইয়াক অনুসৰণ কৰিছিল। তেতিয়া স্বামীজীয়ে শাস্ত্ৰৰ জৰিয়তে এই প্ৰথাৰ বিৰুদ্ধে মানুহক জাগ্ৰত কৰিছিল। তেওঁ স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছে যে মানৱ জীৱনৰ অগ্ৰগতি হৈছে ব্ৰহ্মচৰ্যৰ ২৫ বছৰ, যাৰ অনুসৰি বাল্য বিবাহ এক অশুভ প্ৰথা। তেওঁ কয় যে যদি বাল্য বিবাহ হয়, তেন্তে সেই লোকসকল দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু দুৰ্বলতাৰ বাবে তেওঁলোকৰ অকাল মৃত্যু হয়।

সতী-বিৰোধী প্ৰণালী;
স্বামীৰ লগতে তেওঁ পত্নীক মৃত্যুশয্যাত জুই লগাবলৈ উৎসৰ্গা কৰাৰ অমানৱীয় সতী প্ৰথাৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু মানৱ জাতিক মৰম আৰু সন্মানৰ অনুভূতি শিকাইছিল। পৰোপকাৰৰ বাৰ্তা দিছিল।

বিধৱা পুনৰ বিবাহ:
দেশত এনে ধৰণৰ দুষ্টতা বিৰাজ কৰি আছে যিবোৰ এতিয়াও দেশৰ অংশ। বিধৱা মহিলাৰ স্তৰ এতিয়াও দেশত সংগ্ৰাম কৰি আছে। দয়ানন্দ সৰস্বতীজীয়ে ইয়াক যথেষ্ট গৰিহণা দিছিল আৰু আনকি সেই সময়তো, তেওঁ মহিলাৰ সন্দৰ্ভত পুনৰ বিবাহৰ বাবে ভোট দিছিল আৰু লোকসকলক এই বিষয়ে সজাগ কৰিছিল।

একতাৰ বাৰ্তা:
দয়ানন্দ সৰস্বতীজীৰ এটা সপোন আছিল, যিটো এতিয়াও অসম্পূৰ্ণ, তেওঁ সকলো ধৰ্ম আৰু তেওঁলোকৰ অনুগামীসকলক একে খন পতাকাৰ তলত বহি থকা দেখিবলৈ বিচাৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে তৃতীয় ব্যক্তিসকলে সদায় পাৰস্পৰিক যুঁজৰ সুবিধা লয়, সেয়েহে এই পাৰ্থক্য আঁতৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। যাৰ বাবে তেওঁ বহুতো সভাৰ নেতৃত্ব দিছিল কিন্তু তেওঁ হিন্দু, মুছলমান আৰু খ্ৰীষ্টান ধৰ্মক এটা মালাত বান্ধি ৰাখিব নোৱাৰিলে।

চৰিত্ৰ বৈষম্যৰ বিৰোধিতা:
তেওঁ সদায় কৈছিল যে শাস্ত্ৰত চৰিত্ৰ বৈষম্যৰ কোনো শব্দ নাই, কিন্তু চৰিত্ৰ প্ৰণালীৰ শব্দ, যাৰ অনুসৰি চাৰিটা বৰ্ণ কেৱল সমাজৰ মসৃণতাৰ সৈতে অবিচ্ছেদ্য, য’ত কোনেও সৰু বা ডাঙৰ নহয় কিন্তু সকলোবোৰ অমূল্য। তেওঁ সকলো শ্ৰেণীক সমান অধিকাৰ দিয়াৰ কথা কৈছিল আৰু জাতিবৈষম্যৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।

মহিলাশিক্ষা আৰু সমতা:
স্বামীজীয়ে সদায় নাৰী শক্তিক সমৰ্থন কৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে মহিলাৰ শিক্ষা হৈছে সমাজৰ বিকাশ। তেওঁ মহিলাসকলক সমাজৰ আধাৰ বুলি অভিহিত কৰিছিল। তেওঁ কয়, “জীৱনৰ প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে মহিলাসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰা টো প্ৰয়োজনীয়, যাৰ বাবে তেওঁলোকক শিক্ষিত কৰা প্ৰয়োজন।

স্বামীজীৰ বিৰুদ্ধে ষড়যন্ত্ৰ:
ব্ৰিটিছ চৰকাৰে স্বামীজীক ভয় কৰিছিল। স্বামীজীৰ বক্তব্যই দেশখনৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছিল, যাক তেওঁ তেওঁৰ পৰাজয় হিচাপে দেখিছিল, সেয়েহে তেওঁ স্বামীজীক নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। স্বামীজীয়ে কেতিয়াও ব্ৰিটিছ চৰকাৰ আৰু তেওঁৰ বিষয়াৰ সন্মুখত হাৰ মানি নাছিল, কিন্তু তেওঁৰ মুখত সমালোচনা কৰিছিল, যাৰ বাবে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে স্বামীজীৰ সন্মুখত স্বয়মৰ শক্তিৰ ওপৰত সন্দেহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ বাবে তেওঁ তেওঁক হত্যা কৰিবলৈ চেষ্টা আৰম্ভ কৰিছিল। বহুসময়ত স্বামীজীক বিষাক্ত পদাৰ্থ প্ৰদান কৰা হৈছিল, কিন্তু স্বামীজী যোগৰ বিষয়ে ভালদৰে পৰিচিত আছিল আৰু সেয়েহে তেওঁৰ একো হোৱা নাছিল।

মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতীৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল

1883 চনত, স্বামী দয়ানন্দ সৰস্বতী যোধপুৰৰ মহাৰাজালৈ যায়। ৰাজা যশৱন্ত সিঙে তেওঁক যথেষ্ট সন্মান দিছিল। মই তেওঁৰ বহুতো বক্তৃতা শুনিছিলো। এদিন যেতিয়া ৰজা যশৱন্ত এগৰাকী নৃত্যশিল্পী নানহী জানৰ সৈতে ব্যস্ত আছিল, স্বামীজীয়ে এই সকলোবোৰ দেখিছিল আৰু তেওঁৰ স্ফটিক বাদৰ বাবে তেওঁ ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু শান্ত কণ্ঠত যশৱন্ত সিঙক বুজাইছিল যে এফালে আপুনি ধৰ্মৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিব বিচাৰে আৰু আনফালে এনে বিলাসিতাৰ পৰা আলিঙ্গন হয়। এনে পৰিস্থিতিত জ্ঞান আহৰণ কৰাটো অসম্ভৱ। স্বামীজীৰ কথাবোৰে যশৱন্ত সিঙৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু তেওঁ সৰু জীৱনৰ সৈতে তেওঁৰ সম্পৰ্ক সমাপ্ত কৰিছিল। ইয়াৰ ফলত, সৰু জীৱনটো স্বামীজীৰ ওপৰত খং উঠিছিল আৰু তাই ৰান্ধনীৰ সৈতে স্বামীজীৰ খাদ্যত গিলাচৰ টুকুৰা যোগ দিছিল, যাৰ ফলত স্বামীজীৰ স্বাস্থ্য অতি বেয়া হৈ পৰিছিল। একে সময়তে, চিকিৎসা আৰম্ভ হৈছিল, কিন্তু স্বামীজীয়ে সকাহ পোৱা নাছিল। ৰচিয়াই নিজৰ ভুল স্বীকাৰ কৰিছিল আৰু ক্ষমা বিচাৰিছিল। স্বামীজীয়ে তেওঁক ক্ষমা কৰিলে। তাৰ পিছত তেওঁক ২৬ অক্টোবৰত আজমেৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়, কিন্তু তেওঁৰ অৱস্থাৰ উন্নতি নহ’ল আৰু ১৮৮৩ চনৰ ৩০ অক্টোবৰত তেওঁ পৃথিৱীৰ পৰা আশ্ৰয় লয়।

তেওঁৰ জীৱনৰ ৫৯ বছৰত, মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতীজীয়ে দেশত বিৰাজ কৰা দুষ্টতাৰ বিৰুদ্ধে মানুহক জাগ্ৰত কৰিছিল আৰু তেওঁৰ বৈদিক জ্ঞানেৰে দেশত নতুন পোহৰ বিয়পাইছিল। এজন সাধু হিচাপে, তেওঁ শান্ত ভাষণ আৰু তেওঁৰ এই নিৰ্ভীক প্ৰকৃতিৰ ওপৰত গভীৰ ভাৱে খোঁচা দিয়াৰ ক্ষমতা আছিল।

২০২৩ চনত মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতী জয়ন্তী কেতিয়া হয়?

মহৰ্ষি দয়ানন্দ সৰস্বতী জয়ন্তী এই বছৰৰ ১৫ ফেব্ৰুৱাৰীত উদযাপন কৰা হ’ব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *