December 2, 2023

ক্ৰিকেটাৰ নীতিশ ৰাণা | Cricketer Nitish Rana biography in Assamese

নীতিশ ৰাণা এজন ভাৰতীয় ক্ৰিকেটাৰ যিয়ে ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ (আই পি এল) আৰু ঘৰুৱা ক্ৰিকেটত সুনাম কঢ়িয়াই আনিছে। ১৯৯৩ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰত দিল্লীত জন্মগ্ৰহণ কৰা নীতিশ ৰাণা এজন বাওঁহাতৰ বেটছমেন আৰু মাজে মাজে অফ স্পিনাৰ। তেওঁ ২০১৫ চনত দিল্লীৰ হৈ আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা ই দলটোৰ এজন মূল্যৱান সদস্য হৈ পৰিছে। আই পি এলত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শনে তেওঁক ৰাষ্ট্ৰীয় দলত স্থান দিছে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি নীতিশ ৰাণাৰ জীৱন আৰু কেৰিয়াৰৰ ওপৰত ভালদৰে দৃষ্টি দিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু কেৰিয়াৰ

নীতিশ ৰাণাৰ জন্ম আৰু ডাঙৰ দীঘল দিল্লীত হৈছিল। তেওঁ কম বয়সতে ক্ৰিকেট খেলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু দিল্লীৰ মদন লাল ক্ৰিকেট একাডেমীত তেওঁৰ দক্ষতা কঢ়িয়াই আনিছিল। নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰতিভা কম বয়সৰ পৰাই স্পষ্ট হৈছিল, আৰু তেওঁ অতি সোনকালে দিল্লীৰ কনিষ্ঠ ক্ৰিকেট দলৰ পদবীৰ মাজেৰে উঠি আহিছিল।

2015 চনত, নীতিশ ৰাণাই দিল্লীৰ হৈ ঘৰুৱা টি-20 টুৰ্ণামেণ্ট চয়দ মুস্তাক আলী ট্ৰফীত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ প্ৰথমখন খেলতে অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰে আৰু প্ৰতিযোগিতাখনত 42.71 গড়ে 299 ৰাণ সংগ্ৰহ কৰে। প্ৰতিযোগিতাখনত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শনে তেওঁক ঘৰুৱা প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেট প্ৰতিযোগিতা ৰঞ্জী ট্ৰফীৰ বাবে দিল্লী দলত স্থান দিছিল।

ঘৰুৱা কেৰিয়াৰ

ৰঞ্জী ট্ৰফীত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শন আকৰ্ষণীয় আছিল। তেওঁ ৫০ খন খেলত ৪৪.৭৪ গড়ে ২,৫০০ ৰো অধিক ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছে। প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেটত নীতিশ ৰাণাৰ সৰ্বাধিক স্ক’ৰ হৈছে 174, যিটো তেওঁ 2018 চনত জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বিৰুদ্ধে অৰ্জন কৰিছিল।

তেওঁৰ আকৰ্ষণীয় বেটিংৰ উপৰিও, নীতিশ ৰাণা এজন উপযোগী অফ স্পিনাৰ। তেওঁ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেটত 46.12 গড়ে 24 টা উইকেট দখল কৰিছে। নীতিশ ৰাণাৰ বলিং কেইবাবাৰো দিল্লীৰ বাবে কামত আহিছে, আৰু তেওঁক প্ৰায়ে টি-২০ ক্ৰিকেটত আংশিক সময়ৰ বলাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।

আই পি এল কেৰিয়াৰ

ঘৰুৱা ক্ৰিকেটত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শনে আই পি এল দলসমূহৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে, আৰু ২০১৫ চনৰ আই পি এল নিলামত মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছে তেওঁক তুলি লয়। নীতিশ ৰাণাই তেওঁৰ অভিষেক ছিজনত মুম্বাইৰ হৈ মাত্ৰ এখন মেচ খেলিছিল, কিন্তু তেওঁ 2016 চনৰ ছিজনত প্ৰভাৱ পেলাইছিল।

2016 চনৰ আই পি এলত, নীতিশ ৰাণাই মুম্বাইৰ হৈ ৰাইজিং পুনে চুপাৰজায়ান্টৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ প্ৰথম খন খেলত 36 ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। তেওঁ ১৩ খন খেলত ৩৩.৪০ গড়ে ৩৩৪ ৰাণ আৰু ১২৬.৭১ ৰ ষ্ট্ৰাইক ৰেট সংগ্ৰহ কৰিছিল। ২০১৬ চনৰ আই পি এলত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শনে মুম্বাই ইণ্ডিয়ানছক তেওঁলোকৰ তৃতীয় আই পি এল খিতাপ জয় কৰাত সহায় কৰিছিল।

2018 চনত, নীতিশ ৰাণাক কলকাতা নাইট ৰাইডাৰ্ছে (কেকেআৰ) 3.4 কোটি টকাত তুলি লৈছিল। তেওঁ তেতিয়াৰ পৰা কেকেআৰ দলৰ এজন মূল্যৱান সদস্য আছিল আৰু তেওঁলোকৰ সফলতাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। নীতিশ ৰাণাই কেকেআৰৰ হৈ ৪৫ খন খেলত ৩০.১০ গড়আৰু ১৩৩.০৪ ৰ ষ্ট্ৰাইক ৰেটত ১,২০০ ৰো অধিক ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছে। আই পি এলত নীতিশ ৰাণাৰ সৰ্বাধিক স্ক’ৰ হৈছে 87, যিটো তেওঁ 2019 চনত চেন্নাই চুপাৰ কিংছৰ বিৰুদ্ধে কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় দল

আই পি এলত নীতিশ ৰাণাৰ প্ৰদৰ্শনে তেওঁক ২০১৭ চনত নিউজিলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে টি-২০ শৃংখলাৰ বাবে ভাৰতীয় দলত স্থান দিছিল। তেওঁ শৃংখলাটোৰ প্ৰথমখন খেলত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল আৰু ১৭ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। নীতিশ ৰাণাই শৃংখলাটোত মাত্ৰ এখন খেল খেলিছিল আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াব পৰা নাছিল।

বিতৰ্ক

২০১৮ চনত, নীতিশ ৰাণা এক বিতৰ্কত লিপ্ত হৈছিল যেতিয়া তেওঁ ৰাজনৈতিক বাৰ্তাৰ সৈতে টি-চাৰ্ট পিন্ধি থকা এখন ফটো ছচিয়েল মিডিয়াত পোষ্ট কৰিছিল। বাৰ্তাটো অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল, যিটো ভাৰতৰ এক সংবেদনশীল বিষয়। নীতিশ ৰাণাই তেওঁৰ পোষ্টৰ বাবে সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছিল, আৰু পিছত তেওঁ ছবিখন বিলোপ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ কামৰ বাবে ক্ষমা বিচাৰিছিল।

ব্যক্তিগত জীৱন

নীতিশ ৰাণাই চাচী মাৰৱাহৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছে, যি এগৰাকী ফেশ্বন আৰু জীৱনশৈলী ব্লগাৰ। দম্পতীহালে ফেব্ৰুৱাৰী 2019 ত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল, আৰু তেওঁলোকৰ বিয়াত কেইবাজনো ক্ৰিকেটাৰ আৰু চেলিব্ৰিটি উপস্থিত আছিল।

উপসংহাৰ

নীতিশ ৰাণা এজন প্ৰতিভাশালী ক্ৰিকেটাৰ যিয়ে আই পি এল আৰু ঘৰুৱা ক্ৰিকেটত সুনাম কঢ়িয়াই ছে। আই পি এলত তেওঁৰ প্ৰদৰ্শনে তেওঁক ৰাষ্ট্ৰীয় দলত স্থান দিছে, আৰু তেওঁক ভাৰতীয় ক্ৰিকেটৰ উদীয়মান তাৰকাসকলৰ মাজৰ এজন বুলি গণ্য কৰা হয়। নীতিশ ৰাণাৰ দ্ৰুত ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা আৰু উপযোগী অফ স্পিন বল কৰাৰ সামৰ্থ্যই তেওঁক যিকোনো দলৰ বাবে এক মূল্যৱান সম্পদ কৰি তোলে। তেওঁৰ প্ৰতিভা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ দ্বাৰা, নীতিশ ৰাণাই তেওঁৰ ক্ৰিকেট কেৰিয়াৰত মহান বস্তু অৰ্জন কৰাটো নিশ্চিত।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *