Chhatrapati Shivaji Maharaj Biography Essay History and Jayanti in Assamese | ছত্রপতি শিবাজী মহাৰাজৰ জীৱনী - assamintro.com
September 30, 2022

Chhatrapati Shivaji Maharaj Biography Essay History and Jayanti in Assamese | ছত্রপতি শিবাজী মহাৰাজৰ জীৱনী

Chhatrapati Shivaji Maharaj Biography in Assamese

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ এজন ভাৰতীয় শাসক আছিল যিয়ে মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁলোক অতি সাহসী, বুদ্ধিমান, সাহসী আৰু দয়ালু শাসক আছিল। শিৱাজী বহুমুখী প্ৰতিভাৰে সমৃদ্ধ আছিল, তেওঁ ভাৰতৰ দেশ গঢ়িবলৈ যথেষ্ট কাম কৰিছিল, তেওঁ এজন মহান দেশপ্ৰেমীও আছিল, যি ভাৰত মাতৃৰ বাবে নিজৰ জীৱন ত্যাগ কৰিবলৈ সাজু আছিল। ইয়াত আমি আপোনাক ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজে তেওঁৰ জীৱনত কি যুদ্ধ কৰিছিল আৰু তেওঁ কেনেকৈ মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল সেই বিষয়ে এক তথ্য দিছোঁ।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জীৱন পৰিচয় Chhatrapati Shivaji Maharaj Biography in Assamese

সম্পূৰ্ণ নাম – শিৱাজী শাহাজী ৰাজে ভোচালে
জন্ম – ১৯ ফেব্ৰুৱাৰী ১৬৩০
জন্মস্থান – শিৱনেৰী দূৰ্গ, পুনে
জাতি – কুৰ্মী
জনজাতি – কাশ্যপ
পিতৃ-মাতৃ – জিজাবাই, শাহাজী ৰাজে
পত্নী – চাইবাই, চাকবৰবাই, মন্তাবাই, চইৰাবাই
পুত্ৰ-কন্যা – সম্ভাজী ভোচালে য়া শম্ভু জী ৰাজে, ৰাজাৰাম, দীপাবাই, সখুবাই, ৰাজকুণ্বাৰবাই, ৰাণুবাই, কমলাবাই, অম্বিকাবাই
মৃত্যু – ৩ এপ্ৰিল ১৬৮০

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জন্ম, পৰিয়াল আৰু প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

শিৱাজীৰ জন্ম পুনে জিলাৰ জুন্নাৰ গাঁৱৰ শিৱনেৰী কিল্লাত হৈছিল। শিৱাজীৰ নাম তেওঁৰ মাতৃয়ে ভগৱান শিৱাীৰ ওপৰত ৰাখিছিল, যাক তেওঁ বহুত বিশ্বাস কৰিছিল। শিৱাজীৰ দেউতাক বিজাপুৰৰ সেনাপতি আছিল, যি সেই সময়ত ডেক্কানৰ চুলতানৰ হাতত আছিল। শিৱাজী তেওঁৰ মাকৰ খুব ঘনিষ্ঠ আছিল, তেওঁৰ মাক অতি ধাৰ্মিক প্ৰকৃতিৰ আছিল, শিৱাজীৰ ওপৰতো একেই প্ৰভাৱ পৰিছিল। তেওঁ ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰত অতি মনোযোগেৰে পঢ়িছিল আৰু ইয়াৰ পৰা বহুতো কথা শিকিছিল আৰু সেইবোৰ তেওঁৰ জীৱনলৈ লৈ আহিছিল। শিৱাজীৰ হিন্দুত্বৰ বিষয়ে যথেষ্ট জ্ঞান আছিল, তেওঁ গোটেই জীৱন হিন্দু ধৰ্মক হৃদয়ৰ পৰা বিবেচনা কৰিছিল আৰু হিন্দুসকলৰ বাবে বহুতো কাম কৰিছিল। শিৱাজীৰ দেউতাকে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয় আৰু কৰ্ণাটকলৈ যায়, পুত্ৰ শিৱ আৰু পত্নী জিজাবাইক দদোজী কোন্দদেৱৰ সৈতে এৰি দিয়ে, যিয়ে দূৰ্গটোৰ চোৱাচিতা কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ, পত্নীৰ শিক্ষা আৰু বিবাহ

শিৱাজীক কোন্দাদেৱৰ পৰা হিন্দু ধৰ্মৰ শিক্ষাও শিকোৱা হৈছিল, লগতে তেওঁৰ কোণ্ডাজীয়ে তেওঁক সেনাৰ বিষয়ে, ঘোঁৰা চালনা আৰু ৰাজনীতিৰ বিষয়ে বহুতো কথা শিকাইছিল। শিৱাজী সৰুৰে পৰা বুদ্ধিমান আৰু তীক্ষ্ণ মনৰ আছিল, তেওঁ বেছি শিক্ষা লাভ কৰা নাছিল, কিন্তু তেওঁক যি কোৱা হৈছিল, তেওঁক শিকোৱা হৈছিল, শিকোৱা হৈছিল, তেওঁলোকে অতি নিষ্ঠাৰে শিকিছিল। 12 বছৰ বয়সত, শিৱাজী বাংগালোৰলৈ যায়, য’ত তেওঁ তেওঁৰ ভায়েক সম্ভাজী আৰু মাতৃৰ সৈতে অধ্যয়ন কৰে, যিয়ে 12 বছৰ বয়সত চাইবাইক বিয়া কৰায়।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ যুদ্ধ

শিৱাজীৰ জন্মৰ সময়ত মোগল সাম্ৰাজ্য ভাৰতলৈ বিয়পি পৰিছিল, বাবৰ ভাৰতলৈ আহিছিল আৰু মোগল সাম্ৰাজ্য গঢ়ি তুলিছিল। শিৱাজীয়ে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে আৰু মুহূৰ্ততে সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰত মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য পুনৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। শিৱাজীয়ে মাৰাঠাসকলৰ বাবে বহুতো কাম কৰিছিল, যাৰ বাবে তেওঁক সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰত ঈশ্বৰৰ দৰে পূজা কৰা হয়। ১৫ বছৰ বয়সত শিৱাজীয়ে প্ৰথম যুদ্ধ তৈয়াৰ কৰে, তেওঁ টৰ্ণা ফৰ্টআক্ৰমণ কৰি জয় কৰে। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ কোন্দনা আৰু ৰাজগড় কিল্লাতো বিজয় পতাকা উত্তোলন কৰে। শিৱাজীৰ বৰ্ধিত শক্তি দেখি বিজাপুৰৰ চুলতানে শ্বাহজীক বন্দী কৰি ৰাখিছিল, শিৱাজী আৰু তেওঁৰ ভাতৃ সম্ভাজী কন্দনাৰ কিনাৰলৈ ঘূৰি আহিছিল, যাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকক মুকলি কৰি দিয়া হৈছিল। মুক্তিৰ পিছত, শ্বাহজী অসুস্থ হৈ পৰে আৰু 1964-65 চনত মৃত্যু বৰণ কৰে। ইয়াৰ পিছত, শিৱাজীয়ে পুৰন্দৰ আৰু জৱলীৰ হাভেলীত মাৰাঠা পতাকাও উৰুৱাইছিল। ১৬৫৯ চনত বিজাপুৰৰ চুলতানে শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে আফজল খানৰ এটা অতি বৃহৎ সৈন্য প্ৰেৰণ কৰে আৰু শিৱাজীক জীৱিত বা মৃত অৱস্থাত আনিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। আফজল খানে শিৱাজীক কূটনীতিৰে হত্যা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, কিন্তু শিৱাজীয়ে আফজল খানক তেওঁৰ চতুৰতাৰে হত্যা কৰিছিল। শিৱাজীৰ সেনাই প্ৰতাপগড়ৰ বিজাপুৰৰ চুলতানক পৰাস্ত কৰিছিল। ইয়াত শিৱাজীৰ সেনাই বহুতো অস্ত্ৰ, অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ পাইছিল, যাৰ ফলত মাৰাঠা সেনা অধিক শক্তিশালী হৈ পৰিছিল।

বিজাপুৰৰ চুলতানে আকৌ এবাৰ এটা ডাঙৰ সৈন্য প্ৰেৰণ কৰে, যাক এইবাৰ ৰুস্তম জামানে নেতৃত্ব দিছিল, কিন্তু এইবাৰশিৱাজীৰ সৈন্যই কোলহাপুৰত তেওঁক পৰাজিত কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ আৰু মোগলৰ যুদ্ধ

শিৱাজী আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে তেওঁৰ শত্ৰুও বাঢ়ি আহিছিল, শিৱাজীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শত্ৰু আছিল মোগল। ১৬৫৭ চনত শিৱাজীয়ে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ আৰম্ভ কৰে। সেই সময়ত, মোগল সাম্ৰাজ্য ঔৰঙ্গজেবৰ পক্ষত আছিল, ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে শাইস্তা খানৰ সৈন্যবাহিনীক থিয় দিছিল। তেওঁ পুনাত কৰ্তৃত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু সেনা সম্প্ৰসাৰণ কৰিছিল। এদিন ৰাতি শিৱাজীয়ে হঠাতে পুনাত আক্ৰমণ কৰে, হাজাৰ হাজাৰ মোগল সেনা ৰক্ষী নিহত হয়, কিন্তু শাইস্তা খান পলাই যায়। ইয়াৰ পিছত, 1664 চনত, শিৱাজীয়ে চুৰাটতো তেওঁৰ পতাকা উত্তোলন কৰে।

পুৰন্দৰৰ চুক্তি –
ঔৰঙ্গজেবে হাৰ মানি নাছিল আৰু এইবাৰ তেওঁ শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে অম্বৰৰ ৰজা জয় সিং আৰু দিলিৰ সিঙক প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। জয় সিঙে শিৱাজীয়ে জিকা সকলো কিলো জিকিছিল আৰু পুৰন্দৰপুৰত শিৱাজীক পৰাজিত কৰিছিল। এই পৰাজয়ৰ পিছত, শিৱাজীয়ে মোগলৰ সৈতে এক চুক্তি কৰিব লগা হৈছিল। শিৱাজীয়ে ২৩ টা কিলাৰ বিনিময়ত মোগলৰ পক্ষ লৈছিল আৰু বিজাপুৰৰ বিৰুদ্ধে মোগলৰ সৈতে থিয় দিছিল।
শিৱাজী মহাৰাজৰ লুকাই আছে –
সন্মতি স্বত্বেও ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীৰ সৈতে ভাল ব্যৱহাৰ কৰা নাছিল, তেওঁ শিৱাজী আৰু তেওঁৰ পুত্ৰক কাৰাগাৰত ৰাখিছিল, কিন্তু শিৱাজীয়ে তেওঁৰ পুত্ৰৰ সৈতে আগ্ৰা দুৰ্গৰ পৰা পলাই গৈছিল। নিজৰ ঘৰত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত, শিৱাজীয়ে নতুন শক্তিৰে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পিছত ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীক ৰজা হিচাপে গণ্য কৰে। ১৬৭৪ চনত শিৱাজী মহাৰাষ্ট্ৰৰ একমাত্ৰ শাসক হয়। তেওঁ হিন্দু ৰীতি-নীতি অনুসৰি শাসন কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ ৰাজ্যাভিষেক

মহাৰাষ্ট্ৰৰ হিন্দু ৰাজ্যশিৱাজীয়ে 1674 চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, যাৰ পিছত তেওঁ তেওঁৰ ৰাজ্যাভিষেক সম্পন্ন কৰিছিল। শিৱাজী কুৰ্মী জাতিৰ আছিল, যাক সেই সময়ত শুদ্ৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল, যাৰ বাবে সকলো ব্ৰাহ্মণে তেওঁৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু ৰাজ্যাভিষেক কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। শিৱাজীয়ে বেনাৰসকলৰ ব্ৰাহ্মণসকললৈও নিমন্ত্ৰণ পঠিয়াইছিল, কিন্তু তেওঁলোকেও সন্মত হোৱা নাছিল, তাৰ পিছত শিৱাজীয়ে তেওঁলোকক উৎকোচ দি উদযাপন কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ ৰাজ্যাভিষেক হৈছিল। সেইকাৰণে তেওঁক ছত্ৰপতি উপাধি প্ৰদান কৰা হৈছিল। 12 দিনৰ পিছত, তেওঁৰ মাতৃ জিজাভাইৰ মৃত্যু হয়, যাৰ ফলত শিৱাজীয়ে শোক প্ৰকাশ কৰে আৰু কিছু সময়ৰ পিছত তেওঁ পুনৰ তেওঁৰ ৰাজ্যাভিষেক সম্পন্ন কৰে। ইয়াত, ৰজা পণ্ডিতসকলক দূৰৰ পৰা মাতি অনা হৈছিল। যাৰ মূল্য বহুত। শিৱাজীয়ে তেতিয়া তেওঁৰ নামত এটা মুদ্ৰাও চলাইছিল।

সকলো ধৰ্মৰ প্ৰতি সন্মান:
শিৱাজী ধৰ্মীয় মতাদৰ্শবিশ্বাসৰ ঘন আছিল। ঠিক যেনেদৰে তেওঁ নিজৰ ধৰ্মৰ উপাসনা কৰিছিল, তেওঁ সকলো ধৰ্মক সন্মান কৰিছিল, যাৰ উদাহৰণ আছিল তেওঁৰ মনত সক্ষম ৰামদাসসকলৰ প্ৰতি থকা অনুভৱ। তেওঁ ৰামদাসজীক এটা খেৰৰ এটা কিনাৰ বাবে দিছিল, যাক পিছলৈ সজ্জনগড় বুলি জনা গৈছিল। স্বামী ৰাম দাস আৰু শিৱাজী মহাৰাজৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বহুতো কবিতাৰ শব্দত বৰ্ণনা কৰা হৈছে। ধৰ্ম সুৰক্ষাৰ আদৰ্শৰ সৈতে, শিৱাজীয়ে ধৰ্মান্তৰকৰণৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।

শিৱাজীয়ে তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা কমলা ৰাখিছিল, যি হিন্দুত্বৰ প্ৰতীক। ইয়াৰ আঁৰত এটা কিংবদন্তী আছে, শিৱাজীয়ে ৰামদাসজীক বহুত ভাল পাইছিল, যাৰ পৰা শিৱাজীয়ে যথেষ্ট শিক্ষা লাভ কৰিছিল। এবাৰ নিজৰ সাম্ৰাজ্যত ৰামদাসজীয়ে ভিক্ষা কৰি আছিল, যেতিয়া শিৱাজীয়ে তেওঁক দেখিছিল আৰু তেওঁ এই বিষয়ে বৰ দুখী আছিল, তেওঁ তেওঁক তেওঁৰ প্ৰাসাদলৈ লৈ গৈছিল আৰু তেওঁৰ ভৰিত পৰি ছিল আৰু তেওঁক ভিক্ষা নকৰিবলৈ, কিন্তু গোটেই সাম্ৰাজ্যটো ল’বলৈ অনুৰোধ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। স্বামী ৰামদাসজীয়ে শিৱাজীৰ ভক্তি দেখি বৰ সুখী হৈছিল, কিন্তু তেওঁ সাংসাৰিক জীৱনৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰিছিল, যাতে তেওঁ সাম্ৰাজ্যৰ অংশ হ’বলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল, কিন্তু শিৱাজীক তেওঁৰ সাম্ৰাজ্য ভালদৰে চলাবলৈ কৈছিল আৰু তেওঁৰ পোছাকৰ টুকুৰা এটা ছিঙি পেলাইছিল আৰু তেওঁক ইয়াক তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা বনাবলৈ কৈছিল, এই সাদেৱে আপোনাক মোৰ কথা মনত পেলাই দিব আৰু মোৰ আশীৰ্বাদ সদায় আপোনাৰ সৈতে থাকিব।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ সেনা

শিৱাজীৰ এটা বহুত ডাঙৰ সৈন্য আছিল, শিৱাজীয়ে পিতৃৰ দৰে তেওঁৰ সৈন্যৰ যত্ন লৈছিল। শিৱাজীয়ে কেৱল সক্ষম লোকসকলক তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীত নিযুক্তি দিছিল, বিশাল সৈন্যবাহিনী ভালদৰে চলাবলৈ তেওঁৰ পৰ্যাপ্ত বুজাবুজি আছিল। শিৱাজীৰ নিৰ্দেশত তেওঁ গোটেই সেনাবাহিনীক ভালদৰে প্ৰশিক্ষণ দিছিল, তেওঁলোক সকলোৱে বুজি পাইছিল। সেই সময়ত, সকলো ধৰণৰ কৰ আদায় কৰা হৈছিল, কিন্তু শিৱাজী এজন অতি দয়ালু ৰজা আছিল, তেওঁ কাৰো পৰা কৰ আদায় কৰা নাছিল। তেওঁ শিশু, ব্ৰাহ্মণ আৰু মহিলাসকলৰ বাবে যথেষ্ট কাম কৰিছিল। বহুতো অনুশীলন বন্ধ হৈ গ’ল। সেই সময়ত, মোগলসকলে হিন্দুসকলৰ ওপৰত যথেষ্ট অত্যাচাৰ কৰিছিল, তেওঁলোকে ইছলাম ধৰ্মৰ কথা কৈছিল, এনে সময়ত শিৱাজী মচীহ হিচাপে আহিছিল। শিৱাজীয়ে এটা শক্তিশালী নৌসেনা স্থাপন কৰিছিল, যাক সাগৰৰ ভিতৰত মোতায়েন কৰা হ’লহেঁতেন আৰু শত্ৰুৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা হ’লহেঁতেন, সেই সময়ত ব্ৰিটিছ আৰু মোগল উভয়েই শিৱাজীৰ দূৰ্গত দুষ্ট চকুৰে বহি আছিল, সেয়েহে তেওঁক ভাৰতীয় নৌসেনাৰ পিতৃ বুলি কোৱা হয়।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল?

শিৱাজীয়ে খুব কম বয়সতে পৃথিৱীৰ পৰা প্ৰব্ৰজন কৰিছিল, ৰাজ্যখনৰ চিন্তাৰ বিষয়ে তেওঁৰ মনত যথেষ্ট বিভ্ৰান্তি আছিল, যাৰ ফলত শিৱাজীৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু একেৰাহে 3 সপ্তাহ ধৰি তেওঁ তীব্ৰ জ্বৰত আছিল, যাৰ পিছত 1680 চনৰ 3 এপ্ৰিলত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। তেওঁ ৫০ বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। আনকি তেওঁৰ মৃত্যুৰ পাছতো তেওঁৰ অনুগতসকলে তেওঁৰ সাম্ৰাজ্য অক্ষুণ্ণ ৰাখিছিল আৰু মোগল আৰু ব্ৰিটিছৰ সৈতে তেওঁৰ যুদ্ধ অব্যাহত আছিল। শিৱাজী এজন মহান হিন্দু ৰক্ষক আছিল। শিৱাজীয়ে এক কূটনীতি ৰচনা কৰিছিল যাৰ অধীনত কোনো আগতীয়া জাননী অবিহনে হঠাতে যিকোনো সাম্ৰাজ্য আক্ৰমণ কৰিব পাৰি, যাৰ পিছত শাসকে তেওঁৰ সিংহাসন ত্যাগ কৰিব লগা হৈছিল। এই নীতিটোক গনিমী কাৱা বুলি কোৱা হৈছিল। শিৱাজীক ইয়াৰ বাবে সদায় স্মৰণ কৰা হয়। শিৱাজীয়ে হিন্দু সমাজক এক নতুন ৰূপ দিছিল, যদি তেওঁলোক তাত নাথাকিলহেঁতেন, আজি আমাৰ দেশ খন হিন্দু দেশ নহ’লহেঁতেন, মোগলসকলে আমাৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণৰূপে শাসন কৰিলেহেঁতেন। সেইকাৰণে শিৱাজীক মাৰাঠাত ভগৱান বুলি গণ্য কৰা হয়।

২০২২ চনত ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জন্ম জয়ন্তী কেতিয়া হয়

শিৱাজী মহাৰাজৰ স্মৃতিত প্ৰতি বছৰৰ দৰে এই বছৰো শিৱাজী মহাৰাজৰ জন্ম জয়ন্তী ১৯ ফেব্ৰুৱাৰীত উদযাপন কৰা হ’ব।

FAQ

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ কোন আছিল?
উত্তৰ: মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰা এজন মহান, সাহসী আৰু প্ৰগতিশীল শাসক।

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ জয়ন্তী কেতিয়া?
উত্তৰ : ফেব্ৰুৱাৰী ১৯

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জন্ম কেতিয়া হৈছিল?
উত্তৰ: ফেব্ৰুৱাৰী ১৯, ১৬৩০

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ কেতিয়া মৃত্যু হৈছিল?
উত্তৰ: ১৬৮০ চনৰ ৩ এপ্ৰিলত

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল?
উত্তৰ: ৰোগৰ বাবে তেওঁ 50 বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জাতি কি আছিল?
উত্তৰ : কুৰ্মী

প্ৰশ্ন: ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জনজাতি কি আছিল?
উত্তৰ : কাশ্যপ

Leave a Reply

Your email address will not be published.